Příruční zavazadla

Máte v plánu vyrazit na delší cestu a potřebujete si s sebou vzít nějaké věci? Příruční zavazadlo je výhodné hned z několika důvodů. Pokud cestujete autem, pohodlně se vám vejde do kufru. Při létání ho můžete vzít s sebou na palubu a mít ho pod kontrolou bez toho, aniž byste se báli, jestli docestuje do dané destinace s vámi. Je ale třeba, aby mělo určité rozměry, jinak nemůže být za příruční zavazadlo považováno. Jak ho vybrat a na co se soustředit?

Porovnat ceny zavazadel

Typy

Na co máte v plánu zavazadlo používat? Budou to pracovní cesty nebo rodinné dovolené? Balíte spíše více nebo méně věcí? Tohle všechno jsou otázky, které byste si měli před výběrem položit.

Podle provedení

Podle toho, s jakým zavazadlem cestujete, dokážete lépe či méně zvládat určité situace (eskalátory, velké množství lidí, výtahy). Abyste byli připraveni na vše, je třeba vybírat takový typ, který bude nejvíce vyhovovat vašim požadavkům. Pojďme se podívat, na co jsou jednotlivá provedení určena.

Cestovní taška na kolečkách

Jsou vám sympatičtější cestovní tašky než kufry? Jejich výhodou je, že se do nich mnohé vejde a jsou praktické tím, že je můžete nosit v ruce nebo je táhnout za sebou. Bývají odolnější a zvládnou různé povrchy, včetně dlažebních kostek a betonu. Využijete je na výletech typu kempování nebo rybaření.

Příruční zavazadla na kolečkách

Nejklasičtější volbou jsou příruční zavazadla na kolečkách, která se hodí pro všechny účely. Můžete si je vzít na dovolenou, služební cestu nebo krátkou návštěvu místa automobilem. Některá příruční zavazadla mají takovou velikost, se kterou vás do letadla pustí, jiné modely ale mohou být o něco rozměrnější, takže si je musíte nechat odbavit. Záleží na tom, co je pro vás výhodnější.

Příruční zavazadlo – palubní zavazadlo

Zavazadla určená přímo na palubu jsou podle svého účelu také pojmenována – palubní zavazadla. Jsou charakteristická svými rozměry maximálně 22” x 14” x 9”, které požadují letecké společnosti. Tato zavazadla si s sebou berete do letadla a máte nad nimi neustálou kontrolu. Hodit se budou všem, kdo cestuje s menším množstvím věcí, ať už na krátkou nebo delší dobu.

Příruční batohy na kolečkách

Velice praktické řešení nabízí příruční batohy na kolečkách, které lze vozit nebo je přehodit přes rameno. Vyřeší se tím spoustu situací, které by s klasickým kufrem mohly být o dost složitější, proto se budou hodit hlavně vášnivým cestovatelům. Jejich cena je také nižší.

Tašky a pouzdra na tablety a přenosné počítače

Berete s sebou na cesty i tablet nebo počítač? Pak určitě budete chtít zajistit jejich ochranu. Existují různé typy provedení s několika kapsami, popruhy a klopami. Narazíte například na pouzdro ve formě malého kufříku, tašky přes rameno nebo kabelky. Díky tomu můžete na svém zařízení pracovat i po dobu letu.

Přepravní tašky

Posledním typem příručního zavazadla jsou přepravní tašky, které využívají hlavně sportovci. Nevejde se do nich příliš mnoho věcí, proto se hodí všem, kdo neplánují nadměrně balit. Jsou navíc velice praktické, dá se s nimi lehce pohybovat a bezpečně je uložit do určeného prostoru na palubě. Cena je také velmi nízká.

Podle materiálu

Existují čtyři materiály, ze kterých se zavazadla, respektive kufry, vyrábějí. Každý z nich se nachází v jiné cenové kategorii, má jiné vlastnosti a hodí se pro jiné účely. Který se bude nejvíce hodit vám?

Textilní

Cestovní kufry a tašky vyrobené z textilu jsou velice populární, protože jsou odolné a vypadají stylově. Další výhodou je, že se dobře omývají, navíc není potřeba speciálního čističe.

Hliněný

Pokud sháníte nejodolnější kufr, pak to bude určitě ten hliněný. Vyjde vás sice na dost vysokou částku, za to se ale na něj můžete spolehnout. Navíc je neokoukaný, málokdo ho bude mít taky.

Skořepinový

Ten nejčastější kufr, který lidé pořizují, je skořepinový, vyrobený z plastu. Díky tomu je jeho cena nízká, ale přesto je odolný. Potěší vás i svou nízkou vahou.

Kožený

Nevadí-li vám si připlatit, kožené kufry se pohybují okolo ceny až 10 tisíc. Díky svému materiálu jsou odolné a vypadají luxusně. Pro ochránce přírody však nepřipadají v úvahu.

Parametry příručního zavazadla

Abychom mohli hovořit o příručním zavazadle, které si s sebou můžete vzít na palubu, je třeba dodržet určité parametry. Již jsme mluvili o velikosti, která by měla být maximálně 22” x 14” x 9”. V ekonomické třídě je povoleno vzít s sebou jedno takové zavazadlo, v business třídě až dvě zdarma.

Co se týče váhy, většina leteckých společností požaduje maximálně 8, někdy 10 kg. Pár výjimek povoluje až 12 kg. Je dobré se o povolených limitech dané společnosti informovat předem, veškeré informace najdete na internetu.

Funkce

Jak už jsme si řekli, příruční zavazadla jsou určena k cestování v letadle nebo autě, protože jsou menších rozměrů, a tak se vejdou do kufru nebo do úložného prostoru nad hlavou či pod sedačku. Do letadla si můžete vzít jedno takové zavazadlo, v případě business třídy poté dvě.

Dejte si do něj vše, co budete na palubě využívat a co chcete mít po ruce. Stejně tak to může být jediné zavazadlo, které si s sebou na cesty berete, pokud nemáte v plánu si balit mnoho věcí. Na výběr máte z několika typů, jež se hodí pro konkrétní účely.

Značka

Jaké značky vyrábí ty nejlepší a nejodolnější příruční zavazadla, na které byste se neměli zapomenout podívat?

Travelite

Tato německá firma se zabývá speciálními, odolnými a lehkými zavazadly s vysokou mobilitou. Vyrábí všechny druhy a její ceny jsou o něco vyšší.

T-Class

Další firma zaměřující se na výrobu špičkových cestovních kufrů nabízí široký výběr, u některých modelů naleznete i TSA zámek. Kdyby se vám něco na zavazadle poškodilo, má k dispozici náhradní díly na prodej. Co se týče ceny, je spíše levnější než dražší.

American Tourister

Velmi rozšířená americká značka American Tourister vznikla roku 1933. Její zakladatel, Sol Koffler, byl mezi prvními, kdo začal vyrábět lisovaná plastová zavazadla, která byla téměř nezničitelná. Dnes nabízí širokou škálu příručních zavazadel a je jedním z největších výrobců na světě. Kromě klasického designu najdete u American Tourister i kufry s Disney nebo Marvel postavami. Kvalita se odráží na ceně, která je o něco vyšší.

Cena

Cena bude zásadní informací, podle které se budete rozhodovat. Je asi jasné, že kufry vás vyjdou na více peněz než tašky, protože bylo na jejich konstrukci použito dražších materiálů a jsou o něco odolnější. Ze kterých cenových kategorií můžete vybírat?

Do 1 500 Kč

Nejlevnější příruční kufry stojí do 1 500 Kč, jedná se většinou o menší nebo dětské modely. Hleďte především na materiál, který by měl být kvalitní, aby vůbec něco vydržel. Jinak se i v té nejlevnější kategorii dají sehnat kvalitní kousky. Také zde najdete většinu příručních tašek.

Od 1 500 do 2 300 Kč

Větší výběr provedení naleznete od 1 500 do 2 300 Kč, většinou z textilního materiálu. Kufry jsou stále menší velikosti.

Od 2 300 do 4 000 Kč

Pokud chcete pořídit opravdovou kvalitu, vyplatí se investovat v tomto rozmezí. Kufry mívají nějaké funkce navíc jako například vnořený TSA zámek, který jistě oceníte.

Od 4 000 Kč

V té nejvyšší cenové kategorii se dočkáte bytelných kufrů z hliníku s nízkou váhou, tichými kolečky, odlehčeným teleskopickým madlem a dalšími výhodami. Budou se hodit především vášnivým cestovatelům, kteří kufr používají často a chtějí, aby jim vydržel po dlouhá léta.

Porovnat ceny zavazadel

Údržba

Koupili jste si kvalitní zavazadlo, ať už se jedná o kufr nebo tašku a chcete, aby vám vydržely dlouhou dobu? Je třeba se o ně starat podle toho, z jakého materiálu jsou vyrobeny.

  • Měkká skořepina – použijte váleček na žmolky, vyčistěte čisticím prostředkem na tkaniny, otřete a nechejte uschnout v místnosti, kterou lze větrat,
  • Pevná skořepina – lze mýt vodou a přípravkem na nádobí, povrch otřete vlhkým hadříkem, abyste vyčistili všechna místa, nakonec vysušte ručníkem a umístěte do místnosti, ve které můžete větrat,
  • Tašky a batohy – před vložením do pračky vyklepejte veškeré nečistoty zevnitř, poté dle návodu buďto vyperte ručně nebo v pračce, sušte otevřené ve větrané místnosti.

Otázky a odpovědi

Který typ příručního zavazadla vybrat?

To, jaký byste měli vybrat typ, se odvíjí od toho, k čemu příruční zavazadlo budete používat. Máte-li v plánu cestovat dlouho a s větším množstvím věcí, bude se vám hodit kufr na kolečkách, který zvládnete jednoduše přemisťovat. Na kratší cestu využijete cestovní tašku, do které dáte jen ty nejdůležitější věci. Pro váš notebook či tablet můžete také zakoupit tašku či pouzdro, které jej ochrání po dobu cesty.

Jaký materiál vybrat?

Příruční zavazadla se vyrábí především z textilu, skořepiny, kůže nebo hliníku. Nejodolnější je hliník, ale zároveň je také nejdražší, šplhá k ceně až 10 tisíc.

Stejně tak je tomu u kožených kufrů a tašek, které jsou drahé, ale odolné. Textilní zavazadlo je velmi oblíbené, dobře se čistí a jen tak se neopotřebí. Skořepinové jsou nejlevnější a používají se asi nejčastěji. Mezi jejich přednosti patří hlavně odolnost. Vybírejte tedy podle toho, jak často cestujete a za jakým účelem.

Jaké podmínky by mělo příruční zavazadlo splňovat, aby mě s ním pustili na palubu?

Každá letecká společnost má podmínky nastavené trochu odlišně, obecně je ale třeba, aby mělo zavazadlo rozměry maximálně 22” x 14” x 9” a hmotnost do 8 – 10 kg. Do ekonomické třídy si takové zavazadlo můžete vzít jedno, do business třídy dvě. Než se vypravíte na cesty, zkontrolujte si podmínky letecké společnosti na internetu, abyste nebyli překvapeni.

Závěr

Cestování je oblíbenou aktivitou mnoha lidí a správný typ zavazadla je k němu potřeba. Dbejte na kvalitu, která se vám vrátí, i když vás bude stát více peněz. Starejte se o své zavazadlo, abyste dosáhli té nejlepší služby, kterou vám může poskytnout. To, jak ho vybrat a na jaké parametry hledět, jsme si právě vysvětlili, tudíž můžete začít. Hurá na nákupy!

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.travelbible.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (65 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já používám Travelite Air Base S Champagne metallic a spokojenost. Barva je úžasná, hodně se do něj vejde, kolečka jezdí moc dobře, takže se člověk nijak zbytečně neunaví, když s ním jede po chodníku či silnici. Zatím s ním nebyl ani jediný problém a to s ním jezdím po služebních cestách pravidelně.

  2. Dal jsem na váš článek i na Heureku a pořídil Travelite City 4w S Navy 40 l, jak pro sebe, tak při přítelkyni. Je to šikovné příruční zavazadlo, do kterého se hodně vejde, navíc má super kvalitu, takže to byla velmi dobrá investice.

Přidat komentář

Recenzer
Logo