Venkovní sušáky na prádlo

Sušení prádla za vás zvládne kromě sušičky mnohem ekonomičtější i ekologicky šetrnější sušák. Pokud žijete v bytě, nemáte moc na výběr a musíte zvolit domácí typ, na který je třeba najít dostatek místa. Jestliže ale žijete v domě, vyplatí se pořídit venkovní sušák, díky kterému prádlo rychle uschne a bude vonět po čerstvém vzduchu. Podle čeho takový sušák vybrat?

Porovnat ceny sušáků

Nejlepší venkovní sušáky na prádlo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. LEIFHEIT 82008 94 % 2 890 Kč Zobrazit Mall.cz
2. LEIFHEIT 85360 92 % 1 259 Kč Zobrazit 4home.cz
3. BLOME Idea 60 m 81065 91 % 1 790 Kč Zobrazit Allegro.cz
4. BLOME Alustar Promo 50 m 82255 87 % 899 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Leifheit 85282 85 % 2 289 Kč Zobrazit 4home.cz

Typy

Sušáky na prádlo můžete vybírat podle toho, kde jsou umístěny (venku nebo vevnitř) a podle toho, jakým způsobem se upevňují. K dispozici máte spousta možností, o kterých jste možná doposud ani nevěděli.

Venkovní

Venkovní sušák, jinak také zvaný zahradní, využijete při bydlení v domě. Stačí ho rozložit na zahradě a takto ho nechat po celý rok, nebo ho po skončení letní sezóny uklidit. Vaše prádlo bude díky tomu čerstvé a voňavé. Tyto rozkládací sušáky kruhového tvaru lze upevnit do země či betonu, o tom si řekneme více později.

Domácí

Klasický sušák na prádlo, který má doma většina populace. Je třeba si na něj vyhradit dostatečný prostor, podle toho také budete vybírat provedení, které vám bude nejvíce vyhovovat. Přibližme si jednotlivé typy.

  • Pultový – Skládací, neboli pultové sušáky lze využít i venku, nejsou k tomu ale primárně určeny. Jejich výhodou je dobrá skladnost i rychlé rozložení. Nepřijdou vás na moc peněz a jednoduše je přesunete z jednoho místa na druhé. Množství prádla, které se na něj vejde, je uspokojivé.
  • Věžový – Nemáte doma moc místa? Nevadí. Věžový sušák je velmi praktický, malý, ale vejde se na něj spousta oblečení. Umístit ho můžete do rohu místnosti nebo do sprchového koutu, pokud není v koupelně zrovna vlhko.
  • Nástěnný – Tento typ sušáku musíte přivrtat ke stěně, aby se dal používat. Pravdou ovšem je, že se na něj příliš mnoho prádla nevejde. Může fungovat na principu svinování, harmoniky, vysouvání či teleskopicky. Cena je nízká.
  • Stropní – Stejně jako u předchozího typu, i stropní sušák se musí přivrtat, a to konkrétně dvakrát – nosná část a přichycení šňůr. Může jít o doplňkový sušák v případě, že už nezbylo místo na některé kusy, zároveň ale může fungovat jako plnohodnotný sušák, často v koupelnách se šňůrou až 10 metrů.
  • Malý závěsný – Nechce se vám nic vrtat, ale moc místa vám prostor, ve kterém žijete, nabídnout nemůže? Závěsný sušák na prádlo má háček, který zavěsíte kamkoliv bude potřeba – na strop, radiátor nebo do koupelny. Nevejde se na něj moc kusů oblečení, slouží tedy spíše jako doplněk většího sušáku.
  • Vanový – Vanové sušáky, jak už název napovídá, jsou určeny na použití ve vaně, třeba na mokré ručníky. Mají malé rozměry, jsou propojeny středovým kloubem a nevejde se na ně toho moc, opět se jedná o doplňkový sušák.
  • Radiátorový – Pokud vám už nezbývá místo na sušáku a potřebujete ještě pověsit menší kousky oblečení (například spodní prádlo), oceníte radiátorový sušák, který má malé rozměry a připevňuje se k topení. Sušení probíhá za pomocí zaplého radiátoru, který vlivem tepla prádlo vysuší.
  • Elektrický – Máte vlhko v bytě nebo potřebujete, aby vám prádlo uschlo co nejrychleji? Elektrické sušáky ve tvaru spirál nebo vertikálního provedení sice nevysuší velké množství prádla, za to ho ale vysuší rychle. Některé modely se vyhřívají automaticky, jiné musíte zapojit do zásuvky.

Typy sušáků podle způsobu upevnění

Sušák je třeba nějak umístit, nejčastěji pomocí kotvy. Existují ale i jiné možnosti, které můžete využít. Záleží na tom, jestli chcete mít sušák na zahradě po celý rok, přemisťovat ho, nebo ho uklízet po skončení sezóny.

Do země

Co se venkovních sušáků týče, ukotvení do země je rozhodně nejlepší řešení. Nemusíte nic vrtat, sušák je stabilní a je možné ho jednoduše vyndat, pokud to bude potřeba. Je ale třeba dokoupit kotvu.

Do betonu

Beton je na tom podobně jako zemina jen s tím rozdílem, že sušák nelze přemisťovat. Veškeré potřebné příslušenství je ovšem součástí balení, tudíž si nemusíte dělat starosti s dokupováním. Stabilita je na tom ještě o něco líp než u ukotvení do země.

Na stěnu domu

Jestliže vám nevadí vrtání, skvělou alternativou jsou venkovní sušáky na stěně domu. Stabilita je dokonalá, sušák dlouho vydrží napříč okolním vlivům.

Na zábradlí balkonu nebo terasy

Abyste nemuseli chodit ven, lze sušák připevnit k balkonu nebo terase, a to opět pomocí vrtání nebo zavěšením. Hodí se také do bytů.

Materiál

Zatímco u sušáků do interiéru není materiál extra důležitý, u venkovního je tomu přesně naopak. Potřebujete, aby vám vydržel po celý rok, byl odolný vůči různému počasí a dobře se udržoval. Nejlevnějším materiálem je plast, popřípadě plast s kovem, nicméně tuto variantu nedoporučujeme.

Venku se vám bude hodit ocelová konstrukce, která je ovšem těžká a hůře se ukotvuje. Také je potřeba koupit model s antikorozní ochranou, abyste sušák nemuseli při dešti uklízet. Oblíbenou variantou je tudíž hliník, jež se vyznačuje odolností, nosností a lehkostí, navíc nerezaví. Oba případy není nutné nijak udržovat.

Kdybychom se měli zaměřit na šňůry, zjistíme, že jsou buďto z textilu nebo pogumovaného textilu, což se hodí, když je omylem ušpiníte – jednoduše je otřete.

Manipulace

Abyste venkovní sušák mohli jednoduše ovládat, soustřeďte se při výběru také na to, jakým způsobem se s ním manipuluje. Nejjednodušším způsobem je otevírání zatažením lanka a zavírání stlačením pojistky, popřípadě pomocí úchytu na rameni sušáku. Dražší modely mívají mechanismus pro vypnutí šňůr. Vyplatí se také funkce zatáhnutí šňůr do bočnic, čímž je udržíte čisté. Sušáky bývají vybaveny otočným systémem, který usnadňuje věšení prádla.

Funkce

Sušení prádla můžete přesunout ze vnitřku domu ven, na čerstvý vzduch, na kterém oblečení uschne rychleji, a vyhnete se tak vlhké místnosti. Mezi funkce, které zahradní sušák nabízí, patří:

  • Zatahování šňůr – pro čistotu šňůr,
  • Nastavení výšky – pro pohodlí při sušení,
  • Očka pro zavěšení ramínek – pokud perete šaty, košile, saka s nutností sušení na ramínku,
  • Ochranný obal na sušák – ochrana před nepříznivými povětrnostními podmínkami,
  • Otočný systém – možnost otáčet sušák tak, abyste jednoduše rozmístili prádlo na všechny šňůry,
  • Mechanismus pro vypnutí šňůr – umožní ideálně napnout šňůry.

Značky

Značek je spoustu, mezi ty nejznámější ovšem patří Brilanz, Leifheit, Casasi nebo Vileda. Designem jsou si modely jednotlivých značek podobné, liší se pouze vybavením, dostupnými funkcemi a materiálem.

Cena

Vzhledem k tomu, že je zahradní sušák větších rozměrů, i jeho cena je vyšší. Nejlevněji se dá sehnat do 1 500 Kč, nemá žádné funkce ani příslušenství navíc. Je ale vyroben z hliníku, vejde se do něj až 5 praček a pro nenáročné uživatele je jasnou volbou.

Od 1 500 do 3 000 Kč už můžete čekat pokročilé funkce, mezi které patří zatahování šňůr nebo mechanismus pro vypnutí šňůr. Je možné také zavěsit ramínka. Nad 3 000 Kč se venkovní sušáky vyplatí těm, kdo potřebují pověsit velké množství prádla. Skládání je rychlé a jednoduché, takže ho zvládnete klidně jen jednou rukou. Modely jsou odolné vůči korozi, povětrnostním podmínkám a UV záření.

Porovnat ceny sušáků

Údržba

Hliněné venkovní sušáky, které se využívají nejvíce, jsou bezúdržbové, takže se o ně nemusíte starat. V případě ocele je třeba koupit antikorozní model, pokud nechcete sušák skládat při dešti. Jestliže ale chcete i tak sušák chránit před zmoknutím, můžete na to použít ochranný obal. U šňůr využijte funkci jejich zatahování, abyste předešli jejich zašpinění. U pogumovaného textilu stačí utřít vlhkým hadříkem.

Otázky a odpovědi

Je lepší ukotvení do země nebo do betonu?

Záleží na tom, jestli máte v plánu sušák přemisťovat, nebo už máte místo jeho působení určený. Lepší stabilitu bude mít zabudovaný do betonu, nebude ho ale možné přenášet. Naopak, u ukotvení do země nemusíte nic vrtat, instalace je tak snadnější, nicméně stabilita není tak vysoká. V případě, že budete chtít místo pro sušák vyměnit nebo ho úplně odstranit, jednoduše ho vytáhnete z hlíny.

Jaký materiál venkovního sušáku je nejlepší?

Odolná je ocel, ale je také těžká, takže se vám s ní bude hůře manipulovat. Ideální volbou je proto hliník, který je navíc odolný vůči korozi. Vyhněte se plastu.

Jak na údržbu venkovního sušáku?

Pokud je vyroben z oceli, vyplatí se poohlédnout po antikorozním modelu, u hliníku není třeba sušák nijak udržovat. Co se týče šňůr, pogumovaný textil lze otřít mokrým hadříkem, u klasických textilních šňůr je možné využít funkce jejich zatahování, díky čemuž jsou před nečistotami chráněny.

Závěr

Venkovní sušák na prádlo je skvělým pomocníkem, pokud potřebujete pověsit hodně oblečení, zároveň chcete šetřit a využít vůni přírody. Prádlo navíc schne rychleji, v létě bude suché do hodiny. Jestli máte tu možnost, využijte jí a nepodporujte vlhkost v interiéru, která způsobuje tvorbu plísní. Zahradní sušáky jsou praktické, jednoduše se ovládají a pomocí pokročilých funkcí si usnadníte práci.

Venkovní sušáky na prádlo můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já se přiznám, že značku sušáku moc neřeším, většinou se zajímám o to, jakou kapacitu pro prádlo nabízí. Nedávno jsem sehnala v akci parádní venkovní sušák od Viledy a jsem velmi spokojená, protože pojme opravdu hodně prádla, navíc je dost pevný a kvalitně zpracovaný, takže naprosto splnil mé očekávání.

  2. Měla jsem sušák na prádlo od značky Vileda, ale nebylo to vůbec to pravé ořechové. Nakonec jsem se vrátila zpět k Leifheit a už bych jinou značku ani nechtěla. Má opravdu parádní sušáky, i když se někomu může zdát vysoká cena, tak jsou skutečně kvalitní, ale hlavně pevné a stabilní.

Přidat komentář

Recenzer
Logo