Sušáky na prádlo

Nejoblíbenější typy sušáků

Praní a sušení prádla je ve většině domácností každodenní záležitostí. Mnoho rodin vlastní sušičku na prádlo, ti co takové štěstí nemají, musí řešit otázku, kam vyprané prádlo pověsit. Ale ani v sušičce není možné sušit všechno oblečení nebo domácí textilie, a tak se téměř v každé domácnosti objeví nějaká varianta sušáku na prádlo.

Sušit prádlo je možné doma i venku. Majitelé zahrad nebo balkonů upřednostňují venkovní sušení zejména v letních měsících nebo kdykoliv během roku, pokud to počasí dovolí. Sušáky je možné koupit v různých velikostech, klasické zahradní se instalují přímo do hlíny, nebo na pevný podklad.

Balkonových sušáků je celá řada a liší především způsobem ukotvení. A i v domě nebo bytě můžete vybírat z různých typů a velikostí.

Porovnat ceny sušáků na prádlo

Nejlepší sušáky na prádlo

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Leifheit 81516 94 % 1 099 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Leifheit 81570 92 % 799 Kč Zobrazit 4home.cz
3. BLOME Idea 60 m 81065 91 % 1 599 Kč Zobrazit Mall.cz
4. VILEDA 157231 88 % 1 009 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Toro 900049 88 % 299 Kč Zobrazit Datart.cz

 

Typy

Jak už jsme zmínili, sušák je možné používat doma, venku a na balkoně. Kromě klasického sušáku, můžete využít pro sušení prádla také obyčejné prádelní šňůry. Pokud vám to prostor dovolí, lze je využívat při venkovním i domácím sušení.

Domácí sušák

Při sušení prádla doma je třeba myslet na pravidelné odvětrávání místnosti, která je na sušení prádla vyhrazena. V zimních měsících si můžete vypomoct odvlhčovačem vzduchu. Díky správné péči předejdete možnému tvoření plísně.

Pro domácí sušení jsou určené rozkládací sušáky. Tyto sušáky disponují poměrně velkým prostorem, na které se prádlo věsí. To může být jejich výhoda i nevýhoda. Lze je koupit v různých velikostech, díky čemuž na ně můžete umístit 1 – 2 pračky prádla.

Oblíbené jsou také vertikální sušáky, které se skládají z několika částí. Ty je možné podle potřeby skládat nebo rozkládat. Při sušení tak využijete celý prostor nebo pouze jeho část. Součástí sušáku bývají nástavce, určené k zavěšení ramínek.

Do koupelny je možné instalovat elektrický žebřík, který můžete využít také k sušení prádla. Tyto žebříky se instalují na zeď. Nevýhodou je v tomto místě malý prostor, který vám neumožní pověsit ani jednu pračku prádla.

Sušák na balkon

Tam, kde máte k dispozici balkon, můžete sušit prádlo na balkoně. Ne vždy je to však vhodné, zejména tam, kde je byt umístěn na rušném a prašném místě, není venkovní sušení vhodné. Naopak v případě, že vlastníte částečně nebo zcela krytý balkon, můžete ho k sušení využívat po celý rok.

Na větší balkon je možné pořídit stojanový sušák, který je velmi podobný velkému venkovnímu sušáku. Díky pevnému stojanu a robustní konstrukci je velmi stabilní a vydrží i v nepříznivém počasí. Jeho výhodou a současně nevýhodou je velký rozměr. Lze na něj usušit velké množství prádla, ale zabere vám podstatnou část balkonu. Tyto sušáky je však možné složit a odsunout do míst, kde nebudou tolik překážet.

Pro sušení na balkoně můžete využít i rozkládací sušák, který využijete i doma. Jeho nevýhodou je však méně stabilní konstrukce, která nemusí ustát foukání větru.

Oblíbené jsou sušáky, které lze namontovat do zdi. Jedná se o zasunovací modely, které ve složeném stavu nezaberou téměř žádné místo a nepůsobí ani rušivým dojmem. K dostání jsou v mnoha velikostech, díky čemuž je využijete na různě velkých balkonech a vyhovovat mohou i početnější rodině. Podobně je možné využít i stropní sušáky.

A využít můžete také závěsný sušák. Ten je možné zavěsit na balkon či okno a využít k sušení alespoň několika kousků prádla.

Venkovní sušák

Pro venkovní sušení můžete využít jakoukoliv pevnou konstrukci v kombinaci s prádelními šňůrami, což bylo dříve nejčastější řešení. Takto vyrobený sušák je stabilní a nabízí velký prostor, který vám umožní zavěsit několik praček.

V současné době se od tohoto řešení pomalu ustupuje a stoupá obliba pevných sušáků. Ty je možné koupit ve stojanové verzi, nebo je lze ukotvit na vhodném místě na pevno. Sušáky se prodávají v několika velikostech. To, jak velký využijete, závisí na velikosti zahrady i počtu osob.

Pevný sušák je možné rozložit nebo složit, modernější a dražší verze umožňuje uschování šňůr do ochranné kazety. Díky tomu Jsou šňůry chráněné před nepříznivým počasím a také se tolik nešpiní.

Kotvení

U balkonových i venkovních sušáků budete řešit tak způsob ukotvení. Jediné sušáky, které není nutné kotvit, jsou stojanové typy. V případě venkovních se budete rozhodovat mezi kotvením do země nebo betonu. Balkonové pak vyžadují kotvení do stěny nebo stropu.

Nejjednodušší způsob kotvení umožňují sušáky, které je možné ukotvit do země. Jsou běžně k dostání se zemním šroubem nebo stojanem, který se na pevno zabuduje do země a sušák se do něho nainstaluje. Některé sušáky je možné z držáku kdykoliv vytáhnout a sušák například během zimy uskladnit.

Druhým způsobem je kotvení do betonu, které je pevné, stabilní a trvalé. Sušáky se prodávají s držákem, který je nutné na pevno zabudovat do země. Další postup je pak stejný jako u předchozího typu. Sušák do stojanu kdykoliv vložíte nebo ho vytáhnete. Nevýhodou je, že na pevno ukotvený sušák není možné po čase umístit jinam. Je tedy nutné dobře zvolit místo, kde bude sušák stát.

Při kotvení do zdi je třeba navrtat do vámi zvolených míst hmoždinky a na protilehlou zeď instalovat šroubovací háčky. Na hmoždinky připevníte kazetu se šňůrami. Háčky slouží k uchycení natažených šňůr. Jestliže nechcete nic vrtat, je možné koupit jednoduchý závěsný sušák, který je možné zavěsit na balkon. Prádlo nebude nikde překážet, protože bude viset z balkonu. Ne všem však tato varianta vyhovuje.

Konstrukce

Konstrukci je nutné řešit zejména u venkovních sušáků, stabilní by měli být také skládací sušáky. Kvalitní venkovní sušák se vyznačuje kvalitní hliníkovou konstrukcí, jejichž předností je především to, že vlivem povětrnostních podmínek nezrezaví. Domácí skládací sušáky by pak měli mít pevnou ocelovou konstrukci.

Funkce

Funkce se opět týkají především venkovních pevných sušáků. Ty nabízí již zmíněnou možnost zatahování šňůr. Vesměs všechny typy umožňují nastavení výšky.

Využít můžete také očka, na které je možné zavěsit ramínka.

Domácí vertikální sušáky mohou disponovat pojezdovými kolečky. Výhodou je jednoduché převážení plného sušáku z místa na místo.

Značka

Předním výrobcem sušáků je značka Leifheit, který je na trhu nejvíce zastoupena. Nabízí všechny typy sušáků ve všech cenových relacích. Z dalších značek je možné jmenovat Brilanz, Vileda, Sharks, Goleto, Benco, Aldo atd.

Cena

Nejlevnější sušáky vás vyjdou na cca 200 – 300 Kč. K dostání jsou méně stabilní skládací modely, menší sušáky, které je možné upevnit na zeď, nebo mnoho typů závěsných sušáků.

Kvalitnější skládací, větší závěsné a první vertikální sušáky koupíte za cca 300 – 600 Kč. Od 600 – 1 200 Kč je možné koupit stabilní skládací a první venkovní pevné sušáky. Cena kvalitnějších venkovních se pohybuje od 1 – 2 000 Kč. K nejdražším patří elektrické vertikální sušáky, jejichž cena šplhá k 5 000 Kč.

Porovnat ceny sušáků na prádlo

Otázky a odpovědi

Jaké elektrické sušáky jsou k dostání?

Kromě klasických žebříků, které jsme již zmínili, je možné koupit skládací elektrický sušák, který nabízí InnovaGoods. Tato značka nabízí více typů sušáků, které uspokojí potřeby menší i větší rodiny.

Jaké příslušenství je možné k sušáku dokoupit?

Velmi praktické jsou různé věšáky, na které je možné zavěsit drobné kousky. Dále je to velké množství různých držáků na kolíčky.

Závěr

Sušák na prádlo je praktický pomocník, při jeho výběru zohledněte jeho velikost a konstrukci. Je velmi pravděpodobné, že v domácnost využijete více sušáků. Na domácí sušení můžete využít elektrické sušáky, které je možné používat připojené do sítě, ale mohou plnit také funkci obyčejného sušáku.

Na sušení malého množství prádla využijete v každé rodině závěsný sušák, ten je praktický zejména pro rodiče s malými dětmi.

Sušáky na prádlo můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.leifheit-shop.cz, www.youtube.com

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (40 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupili jsme sušák na prádlo do koupelny i na balkon. Oba jsou velmi praktické a kvalitní. Jsem s nimi moc spokojená.

  2. Doma nevlastním sušičku prádla, tak jsem si musela pořídit sušák na prádlo. Jeden mám na zahradě a druhý doma. A jsem s nimi náramně spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo