Kostky na jógu

Do cvičení jógy jsou zahrnuty i různé jógové pozice. Při nich se uvolní celé vaše tělo a zrelaxuje duše. Pravidelným cvičením získáte duševní rovnováhu. Díky pravidelnému cvičení získáte duševní rovnováhu, zdravou mysl, fyzickou zdatnost i flexibilitu. Při cvičení pak můžete používat různé pomůcky, které vám pomohou dosáhnout ještě lepší výsledky. Díky těmto pomůckám pak budete moci pozici provádět tím správným způsobem.

Základní cvičební pomůckou by měla být jógová podložka známá jako jógamatka. Podložka vám pomůže získat potřebnou stabilitu a měkký materiál, ze kterého je vyrobená vám usnadní provádění různých cviků. Nepostradatelným pomocníkem může být i kostka na jógu neboli jóga blok. Ten využijete vždy, když se nebudete moci při cvičení dostat do správné pozice. O jóga blok si budete moci zapřít ruce nebo nohy a využít je můžete i při protahování těla. Kostky na jógu však mohou učinit cvičení náročnějším. Kostky tak mohou být praktickým doplňkem každého jogína.

Kostky na jógu jsou k dostání v několika velikostech a liší se i výrobním materiálem. Při výběru kostky na jógu je třeba zvážit svoje potřeby, vědět byste měli, za jakým účelem kostku pořizujete. Popřemýšlet byste měli i o výrobním materiálů. K dostání jsou pohodlnější měkké bloky i odolnější tvrdší varianty. Velikost pak určuje, zda bude cvičení spíše pohodlné, nebo vám umožní využít váš potenciál naplno.

Porovnat ceny kostek

Typy

Kostky na jógu se vyrábí ze dvou hlavních materiálu. Právě podle nich je můžeme rozdělit do dvou základních skupin.

  • Korková kostka na jógu – na výrobu se používá 100% přírodní korek. Díky tomu je blok těžší, ale velmi pevný. Při cvičení bude stát pevně na svém místě, poskytne vám velmi dobrou stabilitu i oporu. Korkové bloky jsou ideální při balančních pozicích, ať už budete cvičit ve stoje nebo v sedě.
  • Pěnová kostka na jógu – v tomto případě je blok vyroben z pěnového materiálu EVA. Díky tomu je mnohem měkčí a jemnější. Použít ho můžete k vypodložení citlivých míst, vhodný je při závěrečné meditaci i pro cviky, které mají budovat flexibilitu těla. Při používání nebude pěnový materiál klouzat, ale naopak velmi dobře přilne k povrchu. Jeho výhodou je i nižší hmotnost.

Velikost

Kostky na jógu je možné koupit v několika velikostech. Délka se zpravidla pohybuje okolo 22 – 23 cm, výška bývá nejčastěji v rozmezí 6 – 15 cm. Volba velikosti je v tomto případě velmi individuální záležitostí. Záleží na tom, jak budete blok používat a svou roli hrají i proporce každého jogína. Osobám s menší velikostí postačí menší bloky, s centimetry navíc nároky na velikost stoupají. Ideální je blok před nákupem vyzkoušet, nebo pořídit užší i širší variantu.

Tvar

Ačkoliv mluvíme o kostkách, nemusí mít bloky na jógu striktně tvar kvádru nebo cihličky. Koupit můžete kostky se zakulacenými rohy, ale i celkově zakulaceným tvarem. Takový to blok je vhodný jako podložka pod hlavu.

Možnosti

Nabídka kostek na jógu je poměrně velká a výrobci se tak snaží přicházet s novinkami, které mají použití bloku ještě více zatraktivnit. K dostání jsou tak kostky se speciálním tvarem, který má usnadnit úchop. Příjemným bonusem bude i protiskluzový povrch.

Využití

Pro kostky na jógu existuje několik možností využití. Blok můžete využít jako podporu, pomůcku určenou k prohloubení cviků, ale pomoci vám může i k rozšíření dalších cvičebních možností.

  • Podpora – V tomto případě se blok používá jako podpora při provádění obtížnějších cviků.
  • Prohloubení – blok lze umístit pod tělo nebo tu část, kde cítíte napětí. Bloky vám pomohou uvolnit svaly a pomohou vám lépe se soustředit na dech.
  • Rozšíření – kostky na jógu mohou posunout hranice cvičení ještě dále. S jejich pomocí se můžete naučit další obtížnější cviky.

Značka

Bloky na jógu je možné koupit v mnoha barevných provedeních. K mání jsou od mnoha známých výrobců sportovního vybavení a zakoupit je můžete prakticky v jakékoliv prodejně se sportovní tematikou. Při cvičení se můžete spolehnout například na kostku značky Bodhi Yoga, Manduka, inSPORTline, Yate, Adidas, Sedco, Reebok, Yoggys, Spokey, Master a mnoha jiných.

Cena

Kostky na jógu jsou velmi dostupným příslušenstvím. Cena těchto pomůcek se většinou pohybuje v rozmezí 100 – 400 Kč. Za tuto cenu koupíte bloky běžných velikostí vyrobených z pěny i korku. Dražší mohou být kostky s atypickým rozměrem. V jejich případě se cena může vyšplhat nad 400 Kč.

Porovnat ceny kostek

Otázky a odpovědi

Jaké pomůcky se mohou při cvičení jógy hodit?

Oblíbenou pomůckou je jóga kruh. S jeho pomocí svoje tělo dokonale protáhnete. Kruh vám může pomoci i s prováděním balančních technik a zpevňování těla. Pořídit si můžete i jóga válec, popruh na jógu a po cvičení utřete pot do jóga ručníku.

Proč jsou kostky na jógu tak oblíbené?

Díky podpoře jógových bloků budete mít dostatek času soustředit se na důležitou část cvičení, kterou je dech. Dech by měl být vždy upřednostněn před vizuálním provedením cviku. S pomocí správného dýchání posunete hranice výdrže, flexibility i stability.

Lze koupit i kostky vyrobené z jiných materiálů?

Nejznámější jsou kostky vyrobené z pěny nebo korku. Oba materiály jsou příjemné, lehké a mají velmi podobné vlastnosti. Narazit však můžete i na kostky vyrobené z plastu nebo dřeva. V těchto případech se jedná o tvrdé materiály, které nebudou při cvičení tolik komfortní. Jejich největší výhodou je dlouhá životnost a možnost poskytnout opravdu pevnou oporu.

Závěr

Kostky na jógu se používají jako opora, podpora nebo vypodložení těla nejen v jógových, ale i meditačních pozicích. Tvar a vlastnosti bloku podpoří vaši stabilitu, podpoří pocit pevné opory pod nohama a zvýší vaše sebevědomí při cvičení náročných pozic. Za pomoci kostky se můžete cítit pohodlně a uvolněně i v náročnějších pozicích. Kostky na jógu s oblibou používají začátečníci i pokročilí jogíni.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.flexitylife.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Kostky na jógu jsem poprvé objevila na dovolené, když jsem si v místním resortu došla na lekci a tam měli právě tyto kostky. Hned jak jsem se z dovolené vrátila, neváhala jsem a objednala si pro sebe jógové kostky od Bodhi Yoga a naprosto spokojenost. Je to zase trochu něco jiného, než cvičení bez kostek, takže to mohu doporučit jako takové obohacení.

Přidat komentář

Recenzer
Logo