Masážní válce

Ačkoliv se pravděpodobně setkáte se spojením masážní pěnové válce, nejsou tyto válečky určené pouze k masáži. Válce splňují také efekt balanční podložky, výhodou pěnového materiálu je v tomto případě nízká hmotnost a snadná přenosnost.

S pomocí pěnových válců můžete provádět různá cvičení, výborný je zejména pro posílení hlubokého stabilizačního systému, simulovat může také balanční podložku a pomoci vám s koordinací. Používá se při jógových cvičení, core cvičení i pilates. Při jeho výběru vás bude zajímat pouze struktura povrchu, velikost a měkkost.

Porovnat ceny masážních válců

Nejlepší masážní válce

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. BLACKROLL Standard 98 % 799 Kč Zobrazit Blackroll.cz
2. Trigger Point Foam Roller GRID 97 % 790 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Togu Foam Roller Premium 90 95 % 1 195 Kč Zobrazit Fitham.cz
4. Power System Fitness Roller 91 % 444 Kč Zobrazit Fitness007.cz
5. GymBeam Fitness Roller 88 % 329 Kč Zobrazit Gymbeam.cz

Typy

Pěnové válce jsou k dostání ve dvou podobách v závislosti na tom, jakým způsobem je budete používat.

Klasické pěnové válce

Tyto válce jsou určené jako pomůcka pro běžné cvičení. S těmito válci můžete cvičit a využít je můžete při protahování. Jsou vhodnější pro začátečníky, protože jsou měkčí. Vyzkoušet na nich můžete i rolování. Masáž z těmito válci nebude bolestivá a dojde při ní k požadovanému uvolnění.

Masážní pěnové válce

Tyto válce jsou doplněny o různou podobu výstupků, Tyto válce jsou vhodné zakoupit až poté, co budete mít nějaké zkušenosti s hladkými válce. Pro netrénované tělo může být jejich použití nepříjemné až bolestivé a často se nevyhnete ani modřinám. Takové používání tak může být spíše na škodu.

Velikost

Pěnové válečky jsou k dostání v několika velikostech. Velikost budete vybírat s ohledem na použití válečku. Váleček je k dostání v různých délkách a průměrech. Jednotlivé velikosti je možné využít následovně. Kromě více rozvedených velikostech je možné koupit válečky s průměrem v rozmezí 6 – 65 cm.

Váleček o průměru 7 cm a délce 45 cm – využít ho můžete k balančnímu cvičení, kdy na něm budete při cvičení stát. Lze ho použít i jako podložku pro bolavá kolena, pomůže i k aktivaci plosky nohy.

Váleček o průměru 10 cm a délce 35 cm – je vhodný pro uvolnění krční páteře. Využijete ho také pro cvičení plosek nohou, protahování šlach a svalů předloktí a ruky. Využijete ho při cvičení jógy, pilates a core.

Váleček o průměru 10 cm a délce 100 cm – s jeho pomocí zpevníte stehna, hýždě a břišní svaly. Použít ho můžete při aktivačním i balančním cvičení i aktivaci středu těla. Hodí se pro cvičení jógy, core i pilates.

Váleček o průměru 15 cm a délce 90 cm – je určený pro cvičení s vlastní váhou a cviků vhodných pro aktivaci středu těla a rozvoje koordinace. Válec s touto délkou umožňuje různé naléhání a tím má vliv na vyrovnávání páteře a odbourávání blokád. Využijete ho opět při jógovém cvičení, core cvičení i pilates a použít ho lze i při protahování.

Váleček s průměrem 15 cm a délce 30 cm – ideální velikost pro uvolnění stehen. Umožňuje rolování různých částí těla, s jeho pomocí uvolníte páteř, svalové staženiny a vhodný je i pro masáže. Lze ho používat i při balančním cvičení nebo k aktivaci stabilizačního systému. Opět ho použijete při všech běžných cvičeních.

Váleček o průměru 15 cm a délce 45 cm – je vhodný k procvičování ramen i stabilizaci trupu. Využijete ho především k aktivaci stabilizačního systému i koordinaci těla. I tato podoba je vhodná k uvolnění páteře a váleček využijete opět k rolování.

Tuhost

Válečky se liší také tuhostí, v tomto případě je nutné váleček před zakoupením vyzkoušet. Nedá se jednoznačně určit, jaký váleček vám bude vyhovovat. Někdo špatně snáší bolest a bude tedy preferovat měkký váleček bez výstupků. Jiný naopak upřednostní tvrdší podobu válečku.

Obecně je možné říct, že měkčí váleček je vhodnější pro masírování zatuhlých svalů a častěji je používá při jógovém cvičení nebo pilates. Jak již bylo zmíněné, nikdy byste neměli jít přes bolest.

Materiál

Výrobní materiál určuje tvrdost válečku.

Nejměkčí válečky jsou vyrobeny z foukané pěny, vhodné jsou pro osoby citlivé na bolest i méně náročné uživatele. Využijete je při cvičení jógy nebo prohřívání svalů.

Válečky vyrobené z pevného polystyrénu jsou opět vhodné spíše pro ty, kdo s těmito pomůckami teprve začínají. Tyto válečky mohou umožňovat vytáhnout prostředek, díky tomu dojde k ještě většímu změkčení a využít navíc můžete dvě různé velikosti válečku.

EVA válečky patří k nejtvrdším, výhodou těchto válečků je stálost tvaru.

Značka

Masážní válečky koupíte od značky HMS, Blackroll, Spokey, Roller, inSport line, Meteor, Hop-Sport, Merco atd.

Cena

Cena masážních válečků není nijak vysoká. Malé válečky koupíte za necelých 200 Kč. Ty největší válce je možné koupit za cca 1 – 1 500 Kč. Před nákupem je vždy nutné vědět, jakým způsobem budete váleček využívat a koupit můžete i více velikostí.

K nejvíce využívaným patří válečky s délkou v rozmezí 30 – 45 cm, které využijete při různém cvičení i masáže různých partií těla.

Porovnat ceny masážních válců

Otázky a odpovědi

Co je masážní tyč?

Jedná se o podobnou pomůcku jako je masážní válec. I touto pomůckou je možné rozmasírovat zatuhlé svaly. Součástí tyče jsou dvě protiskluzová madla, které vám usnadní masáž některých partií.

Na co si dát při používání masážních válců pozor?

V prvním případě není vhodné používat válec přes bolest. Pokud se během používání bolest vyskytne, je třeba zvolit měkčí váleček. Ideální je však váleček používat alespoň v začátcích pod dohledem kvalifikované osoby. Nesprávným používáním může dojít k poškození svalů s dlouhodobými nebo trvalými následky.

Co jsou fascie?

V případě masážních válců se často setkáte s pojmem fascie. Fascie je název pro obal svalů. Jedná se o kolagenová vlákna, která oddělují kosti, nervy, cévy, svaly i orgány a tělo drží svůj tvar právě díky fasciím. Masážní válečky jsou ideální právě pro masáž fascií, které při správném používání dokáží rozmasírovat a uvolnit. To pomáhá k rychlejší regeneraci svalů.

Závěr

Začátečníci by měli upřednostnit měkčí válce bez hrbolků. Po seznámení s touto pomůckou můžete přejít k tvrdším válcům. Zkušenější uživatelé mohou vyzkoušet tvrdší válce s různými výstupky. Vyzkoušet můžete i oblíbené masážní tyče nebo koupit válec 3 v 1. Ten umožnuje vyjmout středovou část a součástí balení je právě masážní tyč.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje:  www.sportisimo.cz, www.rulyt.cz, www.fubo.cz,

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (47 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Pořídil jsem si Power system fitness roller a je to pecka. To hodnocení si fakt zaslouží, protože se s těmito masážními válci opravdu perfektně trénuje. Ze začátku to bylo opravdu hodně náročné, ale když si na to člověk zvykne, je to skutečná pecka, i když vás nejdřív bolí snad úplně všechno.

  2. Výborná pomůcka. Já válec používám před tréninkem a po tréninku.

Přidat komentář

Recenzer
Logo