Jóga válce

Jóga válce jsou známé spíš jako bolstery. Jedná se o speciální a velmi praktickou pomůcku, kterou ocení především ti, co s jógou začínají a mají stále ochablé svalstvo nebo dokonale rozvinuté pohybové ústrojí. Bolstery vám mají pomoci s dosažením takových jógových pozic, do kterých byste se bez pomoci válců dostaly stěží nebo vůbec. Jóga válec můžete využít jako podporu nohou, bederní páteře či zad. První jóga válce se objevily v 70. letech 20. století. V této době je začal používat velmi slavný učitel jógy B. K. S. Iyengar.

Bolstery nemusí mít primárně podobu válce, k dostání jsou i v jiných tvarech a liší se i svojí velikostí. Na jejich výrobu se navíc používají různé materiály. Kromě velikosti, tvaru a materiálu můžete bolstery vybírat i na základě barevného zpracování.

Porovnat ceny válců

Typy

Bolstery lze rozdělit do dvou skupin podle tvaru. První skupinu tvoří bostery v podobě válce, ve druhé najdete válce obdélníkového tvaru. Každý tvar je vhodný pro trochu jiné použití.

Obdélník

Obdéníkové bolstery jsou širší a umožní vám podepřít větší část zádové plochy. Díky svému tvaru je polštář bezpečnější a stabilnější, při používání se nebude nikam posunovat. Obdélníkový tvar vám nejlépe poslouží při nacvičování rotace vleže nebo při cvičení pozice Ležící hrdina. Výborný je i při nacvičování pozic v sedě, velmi dobrou oporu vám poskytne v meditačních polohách. Na bolsteru však můžete i velmi dobře relaxovat.

Válec

Válcové bolstery se lépe přizpůsobí křivkám těla, pomůže vám prohloubit protažení v bočních úklonech i záklonech. Na rozdíl od obdélníkového tvaru je válcový tvar vyšší a umožní vám hlubší protažení vleže při otevírání hrudníku. Válec je však méně stabilní, což nemusí vyhovovat začátečníkům.

Velikost

Jóga válce lze koupit v různých velikostech. Při výběru té správné záleží na výšce a konstituci uživatele. Abyste věděli, zda vám bude bolster svojí velikostí vyhovovat, doporučuje se ho před nákupem nejprve vyzkoušet, nebo si alespoň nechat poradit.

  • Mini bolster – má podobu podhlavníku a je určený především k opoře krční páteře, či jako podpora kotníků. Výborný je například při nácviku jógové pozice Holub.
  • Delší bolster – dlouhé a úzké polštáře poslouží při otevírání hrudníku a různých dýchacích cvičeních, které budete provádět v leže.

Materiál

Bolstery se vyrábí v kombinaci různých materiálů. Na výběr máte v případě potahu i výplně. Potah je nejčastěji vyroben ze 100% bavlny, ale použit může být i jiný, na dotek příjemný materiál. Praktické je, pokud bude možné potah sejmout a vyprat v pračce.

Výplň

Bolstery na jógu se liší také typem náplně. Každá náplň působí na tělo trochu jiným způsobem. Svá pozitiva mají pevné i sypací náplně.

  • Pevná náplň – v tomto případě jsou polštáře plněny bavlnou, ovčí vlnou, recyklovaným polyesterovým vláknem, vlákny ze stromu Kapok nebo jinou náplní. Každý výrobce může polštáře plnit vlastní specificky vyvinutou náplní. Polštáře s pevnou náplní velmi dobře drží tvar a poskytují tak bezpečnější oporu.
  • Přesýpací náplň – jako náplň se používá pohanka nebo různé obilné slupky. Díky tomu jsou polštáře těžší a nejsou tolik pevné. Výhodou však je, že se mnohem lépe přizpůsobí tvaru tělu.

Značka

Jóga bolstery jsou na trhu zastoupeny celou řadou různých výrobců. Ti dodávají válce i kvádry v mnoha barevných variantách. Volit budete mezi bolstery značek Bodhi, Tiguar, Sportago, Prana, Gadeo, Tchibo nebo třeba Sharp Shape.

Cena

Bolstery na jógu jsou ve srovnání s masážními válci nebo kruhy na jógu dražší záležitostí. Zatímco kruh nebo válec koupíte nejčastěji za cenu od 300 – 600 Kč, za bolster utratíte 800 – 2 000 Kč. Záleží na tom, jakou velikost bolsteru preferujete a z jakých materiálů bude vyroben. Obecně dražší jsou válce plněné přírodními materiály, nejčastěji pohankou nebo vlákny stromu Kapok.

Porovnat ceny válců

Otázky a odpovědi

Co je jóga kolečko?

Jedná se o další univerzální pomůcku, kterou využijete při cvičení jógy, ale i při fitness cvičení nebo masáži. Jóga kolečko je vyrobeno z velmi odolného a nárazuvzdorného PVC materiálu. Pravidelným cvičením na tomto kolečku můžete zpevnit svoje tělo, kolečko vám pomůže rozkládat podkožní tukové buňky a účinné je i v boji proti celulitidě.

Stejně jako jóga válec se i kolečko používá k uvolnění svalového napětí, pomůže vám při bolestech zad, zlepší krevní oběh a pomůže se správným držením těla. Bonusem je i velmi dobrá skladnost této cvičební pomůcky. Používat ji tak můžete doslova na každém místě.

Lze při cvičení používat i masážní válce?

Masážní válce bývají rovněž označovány termínem jóga válce. Masážní válec je další universální pomůckou, kterou můžete využívat při různých typech cvičení.

Mezi masážní válce lze zařadit hladké válce, ale velmi často jsou masážní válce doplněny o různé výstupky, které vám při cvičení příjemným způsobem namasírují tělo. Masážní válce mají mnoho podob, liší se svojí velikostí i tvrdostí. Malé válce jsou vhodné k masáži chodidel, těmi největšími můžete masírovat celé tělo.

V čem je lepší válcový bolster?

Používání válcového polštáře vám pomůže při dokonalém otevření hrudníku a plic. Použít ho můžete k uvolnění beder i dalších míst. Každý bolster využijete při cvičení restorativní jógy. Během tohoto speciálním cvičení dokonale uvolníte svoje tělo, posílíte imunitní systém, zklidníte mysl a nervový systém. Restorativní jóga má však mnohem více blahodárných účinků. Válcové bolstery vám budou při tomto cvičení dokonalou oporou.

Závěr

Bolster je pomůcka, kterou využijete při cvičení jógových pozic i relaxaci. Bolstery mají mnoho podob, liší se tvarem i velikostí. Válcový bolster je dlouhý, úzký polštář, který poslouží nejen při cvičení, ale použít ho můžete i jako podhlavník nebo třeba oporu v posteli. Jóga válce jsou ideální pomůckou i při cvičení těhotenské jógy, a využijí je i všichni, kdo se zotavují po úrazech či operacích.

Jóga válce jsou prakticky všestrannými pomocníky, které využijete mnoha různými způsoby. Jógové bolstery jsou k dostání ve dvou základních tvarech. Válcový je obecně intenzivnější, více otevírá a bývá objemnější. Hranatý je při vhodnější při jemnějším cvičení, poslouží jako dobrá opora nohou a je ideální při sezení.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo