Balanční podložky

Chcete zformovat postavu, shodit nějaké to kilo nebo vyřešit nějaký zdravotní problém? Začněte se věnovat balančnímu cvičení, jehož základem je zlepšování svalové rovnováhy. Díky tomuto cvičení zlepšíte koordinaci pohybu i funkci hlubokého stabilizačního systému. Při balančním tréninku se zapojí všechny svaly, tedy i hluboké svaly, které obvykle nebývají normálně zatěžovány.

Pravidelným balančním tréninkem můžete udělat něco pro zdraví i rozvoj rovnováhy, zbavíte se nadbytečných kilogramů a zformujete svoji postavu. Všechny druhy balančního cvičení jsou vhodné pro posílení zádových, břišních a hýžďových svalů. Toto cvičení se těší stále větší oblibě a to zejména pro to, že ho můžete provádět kdekoliv, doma, v přírodě nebo ve fitcentru.

Balanční trénink můžete provádět pouze vlastní silou, lepších výsledků však dosáhnete s využitím balančních podložek, díky kterým bude cvičení náročnější a efektivnější. Balanční podložky mají malé rozměry a hmotnost a díky tomu najdou uplatnění snad v každé domácnosti.

Porovnat ceny balančních podložek

Nejlepší balanční podložky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. inSPORTline Donut Ball 94 % 549 Kč Zobrazit Insportline.cz
2. BOSU Balance Trainer Profi 93 % 4 590 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Spokey Fitseat 91 % 249 Kč Zobrazit Mastersport.cz
4. inSPORTline Bumy BC100 90 % 419 Kč Zobrazit Insportline.cz
5. Acra CAA06 87 % 1 399 Kč Zobrazit Tipa.eu

Typy

Balanční podložky jsou k dostání v různých podobách, k nejoblíbenějších patří podložky s plochou základnou, cenově dostupnější jsou pak balanční desky nebo celogumové pomůcky. Často se setkáte s podložkami, které jsou opatřeny vroubky.

Tyto podložky jsou vhodné také k masáži akupresurních bodů chodidel. Tu ocení zejména ti, kteří mají potíže s namoženými chodidly nebo trpí natékáním nohou.

Podložky jsou vyrobeny z kvalitního odolného a protiskluzového materiálu, tvrdého plastu nebo dřeva. Podložky, které je možné používat oboustranně, bývají na spodní tvrdé části doplněny o protiskluzové body.

Podložky s plochou základnou

Patří k oblíbené klasice, jsou vhodné na větší množství různých cviků. Cvičit můžete jak na zaoblené, tak i na rovné ploše a využití je v tomto případě opravdu široké.

Pokud položíte podložku na rovnou stranu a budete provádět cviky na zaoblené části, budete mít k dispozici nestabilní povrch k cvičení, avšak základna bude stát pevně na zemi.

Celogumové podložky

Mezi celogumové podložky lze zařadit gumové gymnastické míče, válce a podložky. Tyto pomůcky mají menší rozměry a bývají často opatřeny masážními vroubky.

Lze je používat jako pomůcky při cvičení, ale můžete je využít také při dlouhém sezení. Dají se různě dofukovat nebo vyfukovat, čímž se mění jejich tvar ale také možnost využití při různých cvicích.

Balanční desky

Balanční desky jsou vyrobeny z pevného materiálu, nejčastěji z tvrzeného plastu nebo dřeva. Horní část má podobu malého disku, který je posazen na nestabilním vypouklém dílu. Postavením se na tuto podložku budete nuceni udržovat balanc a rovnováhu.

Nosnost

V případě, že jste již vybrali svého favorita mezi balančními podložkami, ujistěte se, že vám bude sloužit tak, jak si představujete. Zásadním parametrem je u těchto výrobků nosnost.

U balančních podložek s plochou základnou je výrobcem udávána nosnost až 200 kg, u některých značek pak nosnost neomezená. Balanční desky mají nosnost v rozmezí 100 – 200 kg. Celogumové podložky mají nosnost kolem 100 – 180 kg, u mnoha výrobků však není nosnost uvedena.

Velikost

Balanční desky jsou k dostání v různých velikostech. Čím vyšší je cena jednotlivých výrobků, tím je větší rozměr. Záleží tedy na vašich proporcích a také na tom, jakým způsobem je budete chtít používat. K dispozici máte výrobky o průměrech v rozmezí 32 – 63 cm. Narazit však můžete i na jiné rozměry.

Příslušenství

Balanční podložky mohou být dodávány samostatně nebo s malým množstvím příslušenství. Gumové nafukovací podložky často obsahují také pumpičku.

K některým podložkám lze dokoupit gumová madla, takže můžete do cvičení zahrnout více ruce. Často je k dispozici brožura, ve které jsou popsány cviky, které můžete provádět, a některé dražší modely jsou k dostání s DVD.

Značka

K nejoblíbenějším značkám patří podložky BOSU. Tyto výrobky navíc odstartovaly výrobu dalších typů těchto pomůcek. Tyto výrobky jsou k dostání ve dvou provedeních, dražší typ s neomezenou nosností je vhodný pro komerční využití a levnější typ je vhodný pro použití doma.

Velký výběr podložek nabízí také Malatec a Power System. K dispozici jsou oboustranné podložky, ke kterým je možné připevnit gumové úchyty, celogumové podložky, které lze využít i při sezení a také pěnové balanční podložky.

Všechny typy podložek je k dostání v případě značky inSPORTline. Spartan a YATE nabízí kromě gumových podložek také dřevěnou balanční desku.

Cena

Balanční podložky menších rozměrů můžete zakoupit od 500 – 1 000 Kč. Za tuto cenu lze koupit různé typy celogumových podložek, a také balančních desek vyrobených ze dřeva i plastu.

Do 1 000 – 2 000 Kč jsou k dispozici především oboustranné podložky s úchyty i bez nich. Tyto podložky však mohou stát i více než 5 000 Kč. Jsou to vysoce kvalitní výrobky velkých rozměrů i nosností, vhodné i pro komerční využití.

Porovnat ceny balančních podložek

Údržba

Co se týká údržby, stačí podložky pouze utírat od prachu nebo potu. Postačí vám na to obyčejná voda, vyhněte se používání nějakých agresivních chemických prostředků.

Při používání gumových podložek je třeba dávat pozor na ostré předměty. Ty by mohly podložky poškodit. Proto před cvičením zkontrolujte obuv i podklad, na který podložku umístíte. Při domácím používání ale není třeba nějaké zvýšené opatrnosti, ta je nutná zejména pro cvičení v přírodě.

Cviky

Než si popíšeme některé cviky, které je možné na balančních podložkách provádět, podíváme se ještě jednou na výhody, které nám takové cvičení přináší.

Balanční podložky mají velmi pozitivní vliv na zlepšení rovnováhy. To se vám bude hodit v mnoha situacích v běžném životě, a také s postupujícím věkem, kdy tělo začíná rovnováhu postupně ztrácet. Díky dobré koordinaci pohybu můžete předejít také mnoha úrazům a nepříjemným zraněním.

Díky těmto podložkám posílíte i málo využívané svaly, a také klouby. Cvičení vede ke stabilizaci a zlepšení mobility ramenních a kyčelních kloubů. Pozitivní vliv má také na kolena a kotníky.

Cvičením posílíte také nervový systém, mozek je nucen na nevyvážený pohyb rychle reagovat. Zlepšíte držení těla, protože posilováním zpevníte zádové i břišní svaly. Správné držení těla má pozitivní vliv na odbourání bolestí zad.

A na konec přichází pro mnohé to nejdůležitější, a tím jsou spálené kalorie. Balanční cvičení může mít podobu rychlého aerobního nebo silového cvičení, při kterém dochází k výraznému spalování kalorií.

Nástup na podložku pomocí jedné nohy

Podložku s plochou základnou postavte na vypouklou stranu, tím docílíte nestabilní základny. Poté se pokuste na podložce stát na jedné noze, ta by měla zůstat na počátku cvičení lehce pokrčená, aby se vám lépe držela stabilita.

Při tomto balancování krásně zpevníte celé tělo. Pokud je vaše rovnováha v pořádku, můžete si cvičení ztížit lehkými předklony.

Dřepy

Stále nechte podložku ve stejné pozici. Naskočte na ni oběma nohama, a jakmile budete stabilně stát, začněte provádět dřepy. Takto posílíte kotníky, svaly kolem kolenou, stehenní a hýžďové svaly a také střed těla.

Kliky

Podložku postavte na rovnou stranu a na vypouklé části provádějte kliky.

Balanční deska

Základním cvikem je zvládnutí rovnováhy. Opatrně na desku nastupte a snažte se dostat do stabilní polohy tak, aby se deska v žádném místě neopírala o zem. Takto budete posilovat břišní, zádové a stehenní svaly. Při cvičení je důležité udržovat rovné držení těla.

Jakmile budete zvládat rovnováhu, můžete provádět kliky s pokrčenýma i rovnýma nohama, výpady, široký dřep, kdy jedna noha stojí pevně na zemi a druhá na desce. S pozice na všech čtyřech můžete provádět boční rotaci.

Obě kolena položte na desku, ruky se opírají o zem a vytáčejte tělo do stran. Balanční desku je možné využít i při mnoha dalších různě náročných cvicích. Podobně můžete využít i celogumové pomůcky, které poslouží také pro správně držení těla při sezení a využít je můžete také jako masážní pomůcky.

Otázky a odpovědi

Lze používat balanční podložky k sezení i cvičení?

Balančních podložek je k dostání velké množství. Některé typy jsou vhodné pouze k sezení, avšak máte k dispozici také široký výběr podložek, které lze používat oběma způsoby. To k čemu jsou jednotlivé typy vhodné je obvykle podrobně popsáno v popisu výrobku.

Co je střed těla?

Středem těla jsou označovány břišní a zádové svaly, které umožňují vzpřímeně stát a chodit. Střed těla nese tělesnou hmotnost, absorbuje doskoky i dopady. Zajišťuje ochranu páteře i vnitřních orgánů.

Střed těla zahrnuje oblast mezi kyčlemi a rameny, řadí se k němu svaly bránice, břišní svaly i svaly pánevního dna. Dále jsou to svaly pánevního dna, vzpřimovač trupu, čtyřhranný sval bederní a bedro – kyčlo – stehenní svaly.

Závěr

Balanční podložky jsou při správném používání rovnocennými partnery i s velkými posilovacími stroji. Oproti nim jsou však dostupné všem, kdo chtějí cvičit a díky malým rozměrům vlezou do každé domácnosti. Lze je používat v leže i ve stoje.

Jsou vhodné pro silové cvičení, ale také aerobní cvičení. Na internetu je mnoho videí, které vám v začátcích se cvičením pomohou, vybrat si můžete nejen podle stylu, ale také podle náročnosti.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.insportline.cz, www.fitham.cz, www.eureko.cz, www.alfit.cz, www.e-sportshop.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (58 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Mám GymBeam Half Ball, který jsem si koupila na základě recenzí a jsem moc spokojená. Skvěle se s ním pracuje a zatím přežil bez úhony.

  2. Váš článek mi hodně pomohl s výběrem.

Přidat komentář

Recenzer
Logo