Kotle

Nejoblíbenější typy kotlů

Jednou z nejdiskutovanějších otázek, kterou řeší každá domácnost, je otázka, co je nejlepším zdrojem tepla? Zde hraje důležitou roli nejen finanční stránka věci, ale i preferovaný styl života. Ti, kdo se nebojí práce, budou pravděpodobně volit vytápění pomocí dřeva, jiní nedají dopustit na pohodlí a rozhodovat se budou mezi plynovým nebo elektrickým vytápěním. Další možností je pak vytápění pomocí tepelného čerpadla nebo infrapanelů.

Při výběru topení je třeba řešit mnoho technických detailů, které s vámi podrobně proberou poskytovatelé kotlů nebo jiných zdrojů tepla. To, co každého zajímá na začátku nejvíce, je, kolik bude muset do zdroje tepla investovat na začátku, kolik ho bude stát vytápění domácnosti měsíčně, jaká je životnost jednotlivých kotlů a dalších zařízení a v neposlední řadě hraje důležitou roli i spolehlivost zdroje tepla.

Porovnat ceny kotlů

Nejlepší kotle

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Protherm RAY 9KE 0010023671 99 % 16 729 Kč Zobrazit Dek.cz
2. Protherm Ray 12KE 0010023672 88 % 16 955 Kč Zobrazit Dek.cz
3. OPOP H 416 EKO-U 1573184U 83 % 46 231 Kč Zobrazit A-kotle.cz
4. Atmos DC 25 S 79 % 69 900 Kč Zobrazit Abckoupelny.cz
5. Atmos C 18 S A0033 77 % 70 241 Kč Zobrazit Topenilevne.cz

Typy

Zdroje tepla je možné rozdělit do dvou základních skupin. Do první skupiny patří zdroje, které ohřívají vodu v radiátoru nebo podlaze. Tyto zdroje následně ohřívají vzduch v jednotlivých místnostech.

Tento způsob ohřevu je nejběžnější a liší se i účinností a tepelnými ztrátami. Druhou skupinu tvoří zdroje, které ohřívají vzduch na přímo. V tomto případě jsou to různé přímotopy, sálavé panely, krbová kamna nebo infrapanely.

Kotle na tuhá paliva

Možnost vytápění tuhými palivy volí stále nejvíce domácností. Kotle nebo krby vám umožňují topit pomocí dřeva, peletek, uhlí atd. Vytápění pomocí kotle nebo krbových kamen s výměníkem představuje stále poměrně levnou alternativu.

Nevýhodou tohoto způsobu vytápění jsou rozvody, které jsou nejen velmi složité, ale i finančně nákladné. Počítat musíte i s prostorem, do kterého umístíte dřevo nebo to, čím budete topit. Vytápění pomocí tuhých paliv je poměrně pracné a nevyhnete se ani prachu a špíně. Každý rok je nutné nechat udělat revizi na komín i kotel.

Samotným problémem je také dřevo, v dnešní době je možné koupit velmi kvalitní kotel na tuhá paliva, který však funguje spolehlivě pouze tehdy, pokud spalujete dokonale suché dřevo. V případě topení vlhkým nebo mokrým dřevem je účinnost výrazně nižší, udává se až -15 – 20 % a nevyhnete se ani dehtování.

Slokov Variant sl27d

Ukázka kotle na tuhá paliva: Slokov Variant sl27d

Při výběru kotlů na tuhá paliva narazíte na dva typy:

 • S ručním přikládáním – jsou levnější, neobsahují žádnou elektroniku, ale musíte je pravidelně obsluhovat.
 • Automatický kotel – komfortní kotel s různě velkým zásobníkem, do kterého můžete vložit topivo, které se bude průběžně zpracovávat. Kotel může takto fungovat v řádu dní, jedinou vaší činností bude nastavit to, jak má kotel topit na termostatu.

Plynový kotel

Plynový kotel představuje pro mnohé výhodnou alternativu. Plyn je dá se říci stále dostupný a topení plynem je i pohodlné. Pokud se rozhodnete topit pomocí plynového kotle, budete potřebovat hned 2 zdroje energie, plyn a elektriku.

Plynový kotel stejně jako kotel na tuhá paliva ohřívá vodu, která je v radiátorech nebo podlaze, účinnost není ani v tomto případě ideální. Největší výhodou plynových kotlů je dobrá regulovatelnost a nižší náklady na provoz.

Baxi Nuvola duo tec plus 24

Ukázka plynového kotle: Baxi Nuvola duo tec plus 24

Plynové kotle se dělí do několika skupin:

 • Plynový kotel s průtokovým ohřevem vody – představuje nejlevnější variantu, která se postará o teplo domova i ohřev vody.
 • Kotel s externím zásobníkem teplé užitkové vody – je nejoblíbenějším typem, výhodou je zejména velký zásobník na užitkovou vodu, kterou máte vždy k dispozici.

Elektrické topení

Kromě elektrických kotlů můžete vytápět pomocí přímotopů. Výhodou je poměrně nízká počáteční pořizovací cena, nevýhodou je však naopak vysoká spotřeba, což se pochopitelně promítne do rodinného rozpočtu.

Sencor scf 2003

Ukázka elektrického topení: Sencor scf 2003

Tepelné čerpadlo

Tepelná čerpadla zažívala velký boom, dnes už jejich obliba spíše upadá. Pořízení tepleného čerpadla představuje velkou počáteční investici, která se pohybuje v rozmezí 200 – 300 000 Kč. Velkou roli hrají zejména rozvody, které teplené čerpadlo vyžaduje. Pokud nad tepelným čerpadlem uvažujete, zjistěte si, zda je možné na tento způsob vytápění čerpat kotlíkové dotace.

Tepelné čerpadlo je velmi technicky náročné, obsahuje poměrně velké množství různých vysokotlakých částí, které mají omezenou životnost. Udávaná bezporuchovost tepelného čerpadla je cca 8 let. Ve chvíli, kdy dojde k jakékoliv poruše, budete odkázáni na odborníky, kteří musí opravu provést, což představuje další finanční zátěž. Ve chvíli, kdy klesne teplota pod bod mrazu, funguje čerpadlo v podstatě stejně jako elektrokotel, což je v současné době nejdražší způsob, jak domácnost vytápět.

Nordline n17b r32 20 5 kw

Ukázka tepelného čerpadla: Nordline n17b-r32-20_5-kw

Infrapanely

Novější způsob vytápění představují infrapanely, ty jsou hned po přímotopech druhou nejlevnější možností při pořízení. Infrapanel lze velmi jednoduše připevnit na stěnu nebo strop a můžete začít vytápět. Infrapenel nevyžaduje žádné rozvody, při vytápění tedy nedochází k žádným ztrátám. Garantovaná životnost infrapanelu je 25 let. Provoz infrapanelů je cenově srovnatelný s vytápěním pomocí plynu.

Fenix Ecosun 600 u plus

Ukázka infrapanelu: Fenix Ecosun 600 u plus

Značka

Ať už budete pořizovat jakýkoliv kotel, nejdůležitější je zvolit správného výrobce. Kotel byste měli vždy kupovat až po zvážení všech vašich možností od renomovaných firem, které vám zaručí i veškerý servis. V tomto případě se rozhodně nevyplatí výběr značky podcenit, protože to, co každý opravdu chce, aby bylo zařízení funkční a bezporuchové. Při výběru kotle narazíte na značky jako Buderus, Protherm, ATMOS, Rojek, Junkers, Thermona a další.

Cena

Pořízení běžných kotlů není konečnou sumou. Ve většině případů budete muset investovat do rozvodů a dalšího nutného příslušenství. Přesnou cenovou nabídku vám tak přesně podle vašich požadavků sestaví výrobce nebo firma, kde budete kotel nakupovat. Počítat musíte i s realizací kotle.

Nejlevněji tak stále vychází pořízení infrapanelů, které nevyžadují žádné příslušenství, a jejich montáž zvládnete svépomocí. Cena kotlů je většinou v rozmezí 20 – 80 000 Kč.

Porovnat ceny kotlů

Otázky a odpovědi

Co jsou vafky?

Vafky jsou malá plynová kamínka, která nevyžadují provádět složité a finančně náročné rozvody. Domácnost, která vafky používá, poznáte podle zamřížovaných otvorů, které jsou vidět ve zdech domu.

Vafky fungují podobně jako přímotop, avšak účinnost tohoto vytápění je opravdu mizerná. Vafky se podílí i na nekvalitním vzduchu v místnostech, protože odebírají kyslík. V případě, kdy nevyřešíte přívod kyslíku, muže být vytápění pomocí vafek nebezpečné stejně jako v případě plynové karmy.

Co je kotlíková dotace?

Kotlíkovou dotaci můžete chápat jako příležitost, která vám pomůže snížit skokově i trvale vaše náklady na vytápění domácnosti z dotací od státu.

Pro stát pak kotlíková dotace představuje příležitost, jak dosáhnout energetických i ekologických úspor, pro firmy se jedná o možnost prodat větší množství svých výrobků. Možnost, jak dosáhnout na kotlíkovou dotaci se průběžně mění, to co platí dnes, nemusí platit zítra. V současné době můžete na kotlíkovou dotaci pořídit plynový kotel, tepelné čerpadlo, kotel na biomasu a kotel na peletky.

Jak výkonný kotel budu potřebovat?

Výkon je parametr, který je při výběru kotle naprosto zásadní. Kotel by měl být dostatečně výkonný, aby vytopil vaši domácnost bez problémů.

Na výkon má vliv velikost obytných prostor, které budete vytápět. Podstatnou roli hraje to, zda vybíráte kotel do novostavby nebo staršího domu, kde mohou být větší tepelné ztráty. Na základě různých doporučení můžete vycházet z informace, že novostavby si vystačí s výkonem 40 W na 1 m3, starší domy potřebují výkonnější kotle, počítá se 70 W na 1m3. Mnohem lepší je nechat si poradit od odborníků.

Závěr

Zdroj tepla je v každé domácnosti naprosto nezbytný. Pokud zvažujete, jaké topení pořídit do novostavby, pečlivě se seznamte s každou možností a přemýšlejte i do budoucna. Horší to mají ti, kdy zvažují výměnu starého kotle, zde mají výběr o něco horší.

Do každého domu mžete pořídit přímotop nebo infrapanel. Z hlediska dlouhodobé investice představuje největší finanční zátěž elektrický kotel nebo tepelné čerpadlo. Menší investici představuje plynový kotel nebo kotel na tuhá paliva. Zde však musíte řešit revizi komínu.

Kotle můžete nakoupit v těchto e-shopech: Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.woltair.cz, www.gas.czwww.kotelnaklic.cz, www.akoupelnyatopeni.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (75 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

11 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Máme plynový kotel s výkonem 28-36kW VIADRUSz roku 1995 a radiátory, zvažujeme koupi nového plynového od THERMONY THERM28 LXZE.A s výkonem 12-28kW. Vloni jsme vyměňovali okna za plastová,ale se zateplením domu nepočítáme, jelikož je z plynosilikátů (radon).Myslíte,že to je dobrá volba ?

 2. Já jsem tedy po dlouhodobém rozhodování šel do kotle na tuhá paliva, protože při dnešních cenách plynu je to nejvhodnější řešení. Zatím jsem velmi spokojený a jsem rád, že jsem zvolil tuto variantu.

 3. U nás dlouho sloužil Atmos, ale když nedávno odešel do věčných lovišť, přešli jsme na Protherm. Šlape opravdu moc dobře a bez problémů vytopí celý dům.

 4. Hodně dlouho jsme hledali vhodný kotel, až nakonec manžel objednal Atmos DC 25 S. Jsme velmi spokojeni a musím uznat, že to byla velmi dobrá koupě.

 5. Reply
  Jiřina Ditrychova 2.12.2022 v 17:25

  Dobrý den máme kotel opop 420 malej tah a nevíme jak poskládat cihličky zpět potřebují podrobnější popis děkuji Jiřina

 6. S ohledem na současnou situaci s cenami energií, jsme se vrátili ke kotli na tuhá paliva a zatím je to pro mě stále jednička.

 7. Potřebovali jsme nový kotel, ale tak nějak je to pro mě španělská vesnice. Naštěstí jsem objevila váš článek a dokázala vybrat skvělý produkt.

 8. Chtěla bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenosti z kotlem IMMERGAS VITRIX ZEUS SUPERIOR, my ho máme od roku 2020, a máme problém při ohřevu vody při plném výkonu je kotel velmi hlučný, děkuji za vaše reakce.

  • Reply
   Gabriel David 28.11.2022 v 20:16

   Můžete mi doporučit kotel na tuhá paliva do 12 kW? Do bytu cca 60m2 děkuji

 9. Článek mi pomohl s výběrem kvalitního kotle a dozvěděla jsem se spousta nových informací, na co si dát pozor při výběru, Děkuji.

 10. Také chceme řešit výměnu starého plynového kotle( Dakon- 25 let) za kondenzační, ale při dnešní ceně plynu asi raději za kotel na tuhá paliva. Nevíme, ale jaké firmě zadat řešení, jaký kotel zvolit? a vůbec zda celková instalace a rozvody jsou vůbec v našem domě možné? Jestli plyn vůbec zrušit?

Přidat komentář

Recenzer
Logo