Mnoho rodin řeší dilema, jaký zdroj vybrat pro vytápění svých domovů. Možností máte hned několik, může to být dřevo v různých podobách, plyn nebo elektřinu. Do výběru té správné varianty nejvíce promlouvá cena, pohodlí či vlastní vztah k původu paliva. V dnešní době je stále nejdostupnějším zdrojem energie dřevo. Vytápět můžete kusovým dřevem, dřevěnými briketami nebo právě peletami.
Dřevní pelety jsou vyrobeny ze slisovaného dřeva, v jejich případě vám však odpadá povinnost přikládání. Pelety se dle potřeby dávkuje sám kotel. Díky tomu využívá k vytápění dřevní pelety stále více domácností. Dřevní pelety lze chápat jako přirozenou náhradu za uhlí, což je palivo, které již není možné ze zákona k vytápění používat.
Kotel na pelety budete vybírat poměrně jednoduchým způsobem. Vše záleží na vašich finančních možnostech. Pokud znáte rozpočet, můžete popřemýšlet, co vše by měl kotel nabídnout. Pochopitelně je třeba zvážit i hlavní technické parametry.
Nejlepší kotle na pelety
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Atmos D 15 PX | ⭐ 90 % | 95 398 Kč | Zobrazit | centrumvytapeni.cz |
2. | Atmos D 14 P | ⭐ 85 % | 51 713 Kč | Zobrazit | Topenilevne.cz |
3. | Attack DPX 35 Profi 35DPXP | ⭐ 80 % | 69 241 Kč | Zobrazit | pro-topeni.cz |
Typy
Topení peletami je spojováno s praktičností a nejčastěji se o něm mluví v kombinaci s automatickým kotlem. Avšak i automatický kotel vyžaduje nějakou obsluhu. Navíc tento typ kotle není tím jediným, který můžete v domácnosti využívat. Při výběru toho správného kotle se tak zaměřte i na způsob obsluhy nebo podobu otopu, který vám kotel umožní pálit.
Automatický kotel
Automatický kotel budete muset alespoň 1 x denně, v některých případech obden obsluhovat. Ve srovnání s běžným kotlem je jeho používání velmi komfortní a jednoduché. Obsluha vám zabere cca 15 minut, kotel vyžaduje čištění, dosypávání paliva či další údržbové práce.
Bezúdržbový kotel
Ještě pohodlnější jsou tzv. bezúdržbové kotle, jejichž součástí je cisterna, do které můžete umístit zásobu paliva až na 1 rok. Zde budete muset provést cca 3 x – 4 x do roka úklid popela. O dodávání i zapalování paliva se postará kotel zcela sám. Sám navíc obstará i čištění spalovací komory. Nevýhodou těchto kotlů je vyšší pořizovací cena ve srovnání s kotlem automatickým.
Kombinovaný kotel
Kombinovaný kotel vám umožní spalovat dřevo, pelety a další palivo. Kombinovaný kotel může vyřešit možné potíže s menší dostupností dřevěných pelet. Pelety patří mezi omezené zdroje surovin, u kterých není možné dopředu předpokládat dlouhodobou dostupnost. Kombinovaný kotel vám umožní spalovat různé biomasy.
Výkon
Při výběru jakéhokoliv kotle je třeba zvolit potřebný výkon. Ten by vám měl v ideálním případě vypočítat odborník. Ten do výpočtu zahrne nejen velikost vytápěných prostor, ale také celkový stav a stáří domu, se kterým souvisí tepelné ztráty.
Nízkoenergetické a dobře zateplené domy vystačí s menším výkonem kotle. Naopak starší a méně zateplené domy vyžadují kotle s velkým výkonem. S výkonem to však není vhodné ani zbytečně přehánět. Nadměrný výkon kotle je nežádoucí, protože bude nutit kotel častěji spínat a ten tak nebude moci pracovat v optimálním režimu. Potřebný výkon velmi často spočítají samotní prodejci kotle.
Ovládání
Kotle na pelety můžete ovládat více způsoby. Jednou z možností je dotykový displej. O pohodlné ovládání se postará i pokojový termostat a nejmodernější kotle lze ovládat i prostřednictvím mobilní aplikace. Na dálku tak můžete palivo zapálit a dům se začne vytápět i během vaší nepřítomnosti.
Zásobník
Kotle na pelety nabízí i několik variant zásobníku. Zásobník může být umístěn přímo v těle kotle nebo může být mimo kotel. To, které variantě dáte přednost, závisí i na vašich prostorových možnostech.
- V těle – součástí kotlů jsou menší zásobníky, které umožnují umístění pelet na 1 až 10 dní.
- Mimo kotel – do většího zásobníku můžete umístit pelety i na celou topnou sezónu. Pelety putují do kotle pomocí podavače. Díky zásobníku budete mít nižší náklady na provoz kotle, protože můžete nakoupit pelety na celou sezónu zaráz.
Pelety
K vytápění rodinných domů je třeba cca 4 – 5 tun pelet ročně. To, jak velké množství pelet budete nakonec potřebovat, určuje velikost domu i tepelné ztráty.
Aby byl kotel na pelety účinný, musíte investovat do kvalitních, nejlépe pak certifikovaných pelet. Kvalitní pelety by neměly obsahovat chemikálie, kůru a po spálení by měly zanechat pouze minimální množství popela. Nekvalitní pelety naopak nedosahují takové účinnosti, při hoření se mohou spékat, čím bude docházet ke zbytečnému ničení kotle. Docházet může i k nežádoucímu zanášení komína.
Dle kvality se pelety rozdělují do několika tříd:
- Třída A1 – pod tímto označením najdete pelety prvotřídní kvality. Pelety prvotřídní kvality vyžaduje nejvíce dostupných kotlů.
- Třída A2 – méně kvalitní pelety, které můžete u některých kotlů využívat. Při spalování zůstává větší množství popela.
- Třída B – v této třídě najděte tzv. dřevní pelety určené pro průmyslové použití.
Značka
Kotle na pelety dnes koupíte od mnoha výrobců, což nemusí být vždy výhoda. V široké nabídce je obtížné se správně zorientovat a kotel pochopitelně nebudete moci vyzkoušet dopředu. Proto je vhodné navštívit domácnost, kde se tento způsob topení používá, nebo alespoň přečíst uživatelské recenze. Mezi doporučované patří kotle značek Atmos, La Nordica, Lincar, Kalor, EVA CALÒR, ROJEK, EKOSCROLL.
Cena
Pořizovací cena kotlů na pelety začíná na cca 100 000 Kč. Za bezúdržbový kotel však zaplatíte až trojnásobek. Při pořizování kotle však myslete i na to, že čím více zaplatíte za samotný kotel, tím nižší budou provozní náklady. Drahé kotle dokáží náklady na provoz stáhnout až na polovinu, počáteční investice se vám tak v průběhu let postupně vrátí.
Otázky a odpovědi
Co jsou pelety?
Pelety patří mezi ekologicky ušlechtilé palivo, které se vyrábí převážně z dřevní a částečně z rostlinné biomasy. Pelety jsou velmi malé, díky čemuž s nimi můžete jednoduše manipulovat. Výhodou je i jejich skladnost. Pelety mají vynikající výhřevnost, která může být vyšší než při vytápění jakýmkoliv jiným palivem.
Co jsou interiérové kotle?
Jedná se o kotle, které vzhledem připomínají kamna a jsou bez potíží schopny vytápět celý dům. Interiérové kotle jsou populární v novostavbách, které obvykle nemívají prostory pro samostatnou kotelnu.
Je možné žádat na kotel na pelety dotace?
Na pořízení kotle na pelety se kotlíkové dotace vztahují. Abyste na dotace dosáhli, musíte splnit platné podmínky. Ty se průběžně liší společně s výší dotace. Pokud o kotli na pelety uvažujete, je vhodné si tyto podmínky nastudovat dopředu, abyste věděli, zda jste schopni všechny požadavky splnit, a abyste přesně věděli, s jakou částkou budete moci počítat.
Závěr
Kotel na pelety patří do kategorie tzv. bezobslužných kotlů. Účinnost těchto moderních kotlů může být až 94%. Pořízení kotle představuje nemalou investici, proto si předem určete rozpočet a popřemýšlejte, co vše budete od kotle očekávat. S výběrem správného výkonu vám pomůže kvalifikovaný odborník. Na vás je vybrat vhodného výrobce, který poskytne kvalitní kotel, ale zaručí vám i potřebný servis, nebo dokáže dodat náhradní díly v co možná nejkratším časovém úseku.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Zdroje: www.wikipedia.org
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Máme Benekov C 27 Premium L 114100532 a jsme s nim spokojeni. Instalace nebyla nijak složitá a celkově šlape fakt parádně. Byla to hodně dobrá koupě, i když cena byla dost vysoká, ale zase něco vydrží.
Kotel na pelety jsme řešili loni a nakonec si vybrali Attack DPX 35 Profi 35DPXP, který šlape fakt perfektně. Zatím nebyl jediný problém, tak doufám, že to tak zůstane i nadále.