Jak vybrat elektrický bojler?

Způsobů, jak ohřát vodu je spousta, jedním z nich je elektrický bojler, který sice nepatří mezi ty provozně nejlevnější, za to je ale efektivní a vodu ohřívá rychle. Oproti plynovému bojleru navíc odpadá bezpečnostní riziko a povinnost kontroly. Hodí se jak do menších prostorů, tak do klasických domácností pro větší počet osob. Podle čeho byste se měli při nákupu orientovat?

Porovnat ceny bojlerů

Nejlepší elektrické bojlery

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Dražice OKCE 100 1108108101 92 % 7 735 Kč Zobrazit dek.cz
2. Dražice OKCE 80 1101108101 91 % 6 758 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Dražice OKHE 125 2,2 kW 140310801 90 % 7 979 Kč Zobrazit dek.cz
4. Dražice TO 5.1 IN 182310802 88 % 3 276 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Dražice PTO 3,5 105213210 81 % 2 520 Kč Zobrazit Oaza.cz

Typy

Elektrické bojlery se dělí podle toho, jakým způsobem ohřívají vodu a pro kolik odběrných míst jsou určeny. Podle toho se rozhodnete, kam jaký bojler umístit a na kolik vás jeho provoz vyjde.

Zásobníkový

Klasickou variantou elektrického bojleru je zásobníkový typ, který se využívá v domácnostech s pravidelnými odběry. Je zde možné připojit více odběrných míst a zdrojů tepla (tepelné čerpadlo, solární předehřev). Jedinou nevýhodou může být větší velikost, kterou je třeba zvolit tak, aby byl vždy dostatek teplé vody a zároveň se nepřipravovala teplá voda zbytečně. Teplá voda je k dispozici ihned, dokud se ze zásobníku nevyčerpá.

Průtokový

Pokud požadujete ohřev vody někde na menším místě mimo domov, například na chatě nebo v kanceláři, bude se vám více hodit průtokový bojler. Počítejte ale s tím, že vyžaduje vlastní jistič a pro vyšší odběry znamená také nákladnější provoz. Voda se ohřívá pouze tehdy, kdy dojde k odběru. Podle toho, jakým příkonem bojler disponuje, se liší rychlost ohřevu. Ohřívače menších příkonů se dají připojit jen k jednomu odběrnému místu, u větších příkonů lze napojit odběrných míst více.

Tlakový x beztlakový elektrický bojler

U obou variant elektrických bojlerů existuje tlaková a beztlaková verze. Tlakový bojler je určen pro více odběrných míst s větším množstvím vody, kdežto beztlakový pouze pro jedno s menším objemem vody. K provozu je zapotřebí beztlaková baterie, ale není potřebná instalace pojistného ventilu, což u tlakové varianty potřeba je. Doporučuje se, aby jeho připojovací hadičky byly přímé a bez průvěsu.

Velikost bojleru

Tento parametr je vhodné zvážit podle toho, kolik členů se v domácnosti nachází, kde všude bude potřeba přísun vody a jak intenzivně bude využíván. Abyste si to dokázali lépe představit, máme pro vás tabulku, která vám pomůže s výběrem.

Počet osob v domácnosti Min. objem ohřívače v případě sprchy [l] Min. objem ohřívače v případě vany [l]
1–2 50 100
3–4 100 150
5–6 150 200

Rychlost ohřevu vody

Záleží na typu bojleru – u průtokového se množství vody odvíjí od příkonu ohřívače a teploty vstupní vody, navíc je umístěn v místě spotřeby, proto jeho ohřev netrvá tak dlouho.

Zásobníkové elektrické bojlery vodu ohřívají v době nočního proudu, kdy jsou náklady nižší, proto je doba ohřevu vody odvozena od množství vody a většinou trvá maximálně 8 hodin. Aby byl ohřev co nejrychlejší, měl by se elektrický bojler nacházet co nejblíže odběrnému místu, což bývá nejčastěji umyvadlo.

Poloha bojleru

Poloha je důležitá hlavně, co se praktičnosti týče. Její výběr bude určovat prostor, který máte k dispozici, případně to, jaká varianta se bude designově hodit do dané místnosti.

Závěsné

Používají se nejčastěji, protože šetří místo tím, že se uchycují na zeď pomocí dodaných konzolí. Přípojná místa pro potrubí a přívod elektrické energie se nacházejí na spodní straně. Navzdory tomu, že se používají nejčastěji, jsou jejich ukotvení nejnáročnější.

Váha bojleru s vodou může totiž dosahovat až 70 kg, a tak bude manipulace s tímto druhem náročnější. Nezapomeňte použít dostatečně pevné hmoždinky a šrouby a ujistěte se, že stěna je dost pevná (hluboká). V případě, že máte k dispozici pouze sádrokartonové příčky, je nutné je vyztužit.

Stacionární

Tento typ bojlerů stojí na zemi ve svislé poloze, a tak je na ně větší pozornost. Může být nutné je ukotvit do země, přípojná místa se nacházejí na vrchu bojleru.

Horizontální

Je zapotřebí jejich horizontální nožičky ukotvit do země, bojlery se umisťují naležato. Přípojná místa na vodu a elektrickou energii se nacházejí na boční straně bojleru.

Energetický štítek

Stejně jako ostatní spotřebiče, i elektrické bojlery na sobě mají natištěný energetický štítek, ve kterém se dozvíte jejich energetickou třídu, roční spotřebu, hluk, ale také zátěžový profil odpovídající definovanému odběru teplé vody. U toho parametru přibližně platí, že jsou bojlery vhodné pro:

  • XS – malé rekreační objekty
  • S – obytný dům s 1 nenáročným člověkem
  • M – 1 až 2 lidé
  • L – 3 až 5 lidí
  • XL – 5 až 8 lidí

Obvykle se elektrické bojlery nacházejí v energetické třídě B a C, v A+ se objevují spíše ohřívače vody s tepelným čerpadlem.

Ohřívače vody s tepelným čerpadlem

Tento speciální druh je energeticky nejvýhodnější kvůli tomu, že bere teplo ze svého okolí. Umístíte ho do garáže, kotelny nebo nevytápěné chodby – do místnosti, kde netopíte, odkud si bojler bere teplo ze vzduchu. Najděte takové místo, kde odebrání tepla nebude způsobovat problém, naopak ochlazení uvítá – například vinný sklep. Pro účinnost ohřívače vody s tepelným čerpadlem je vhodné, aby byl co nejmenší rozdíl mezi zdrojem tepla (okolním vzduchem) a teplou vodou. Vzduch je odvlhčován a místnost zůstává suchá.

Materiál

Materiálů, ze kterých se elektrické bojlery vyrábějí, moc není, na výběr máte z nerezu, který rychleji kumuluje teplo, déle ho udrží a má vyšší životnost (15 – 20 let), proto je také dražší. Levnější je dvojitý smalt, nevydrží ale tolik (10 – 15 let). Záleží tedy na tom, co upřednostňujete vy.

Funkce

Funkcí elektrického bojleru je ohřívat vodu pomocí elektrického ohřívacího tělesa. Ta poté zásobuje umyvadlo, vanu nebo třeba dřez. Využívá se jak v domácnostech, tak na chatách, v tomto případě se liší pouze druhem, který pojme jiné množství vody a frekvence používání je také rozdílná. Bojler může disponovat funkcemi jako je:

  • Hořčíková anoda – ochraňuje nádrž před vznikem koroze, třeba pravidelně kontrolovat a měnit
  • Ochrana proti mrazu – ani při nízkých teplotách se bojler nepoškodí, topné těleso se zapne, jakmile teplota vody v zásobníku klesne pod 5° C
  • Ochrana proti Legionelle – když teplota vody po 30 dní nepřesáhne 70° C, automaticky se spustí ohřev a voda se dezinfikuje, aby zabránila šíření bakterie Legionelle

Legionelle

Když už jsme se o této bakterii zmínili, pojďme si ji trochu rozebrat. Legionelle je strašákem ohřívačů tepla, které se dobře daří v teplotách mezi 20-40 °C, vlhku a stojatých vodách. Na člověka se přenáší vdechnutím, naštěstí je ale u bojlerů nízká šance výskytu. I přesto je ale třeba dbát na opatrnost, a proto se doporučuje provozovat ohřívač vody nad 60 °C nebo pravidelným ohřevem nad 70°C. V případě, že má bojler navíc funkci ochrany proti Legionelle, nemusíte se ničeho bát, voda se sama automaticky dezinfikuje.

Značka

Mezi spolehlivé značky elektrických bojlerů patří česká společnost Dražice, Ariston, Mora nebo třeba Wterm.

Cena

Zásobníkové elektrické bojlery s objemem do 20 litrů naleznete v cenové kategorii do 5 000 Kč. Využijete je buďto pro více odběrných míst nebo pouze pro jedno, objevují se jak tlakové, tak beztlakové varianty. Takzvaně „za málo peněz hodně muziky”.

Od 5 000 do 15 000 Kč se objevují už modely s objemem nad 100 litrů se smart ovládáním i termostatem. V nejdražší cenové kategorii od 15 000 do 25 000 Kč objevíte modely, které pojmou obsah až 1 000 litrů a dokáží vodu ohřát rychleji.

Porovnat ceny bojlerů

Údržba

Aby vám bojler fungoval správně a vydržel co nejdéle, nezapomínejte ho udržovat, a to výměnou hořčíkové anody jednou za dva roky. Díky tomu prodloužíte životnost smaltovanému zásobníku. Pravidelně také čistěte zásobník od nečistot. Všechna požadovaná údržba je napsána v instrukcích výrobce a často závisí na tvrdosti vody.

Otázky a odpovědi

Proč dát přednost elektrickému bojleru?

I když je elektrický bojler finančně náročnější na provoz, šetří energii tím, že se ohřívá v noci, kdy je to levnější. Je zcela bezpečný, při jeho provozu nevznikají spaliny ani nehrozí únik plynu.

Jeho instalace je snadná a na umístění máte hned několik možností. Jinak jsou modely cenově dostupné. Vzhledem k tomu, že se voda ohřívá průběžně podle nastavení termostatu, nemusíte na teplou vodu dlouho čekat.

Na jaké hlavní parametry u elektrického bojleru hledět?

Vybírejte podle počtu členů domácnosti, frekvenci užívání a odběrných míst. Následně se rozhodněte, kam chcete elektrický bojler umístit tak, aby byl co nejblíže odběrnému místu a zároveň vám nepřekážel.

Na energetickém štítku najdete kromě spotřeby energie také zátěžový profil, který vám pomůže s rozhodováním. Nakonec zvažte také materiál. Čím větší objem vody budete chtít v bojleru ohřívat, tím vyšší pořizovací cena vás čeká.

Jak na údržbu elektrického bojleru?

Jednou za dva roky vyměňte hořčíkovou anodu a pravidelně čistěte zásobník od nečistot. Veškeré informace naleznete v instrukcích od výrobce. Na péči o bojler nezanevřete, jinak byste se mohli ochudit o spoustu let životnosti.

Závěr

Elektrický bojler je velmi spolehlivým ohřívačem vody, který má nižší pořizovací cenu, dá se využít v různých prostorách i pro různý počet lidí. Je jen na vás, jaký model zvolíte, kam a jak jej umístíte a kolik vás bude stát. Je ale nutné podotknout, že ohřev elektřinou nepatří mezi levné záležitosti, i když netrvá dlouho.

Elektrické bojlery můžete nakoupit v e-shopu: Alza.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Dražice nejsou špatné, ale já zatím upřednostňuji značku Mora. Mají skvělé produkty a zatím s nimi nebyl žádný problém.

  2. Elektrický bojler jedině od značky Dražice, protože na jejich produkty nedám dopustit. Zatím je to třetí bojler této značky a vždy fungoval perfektně.

Přidat komentář

Recenzer
Logo