Kuchyňské linky

Kuchyň je srdcem každé domácnosti, v této místnosti bude celá rodina trávit poměrně velké množství času. Kuchyňská linka by měla tedy být nejenom praktická, ale musí i dobře vypadat. Vzhled kuchyně se za posledních 20 let výrazně změnil. V dnešní době je kuchyň často součástí obývacího pokoje. Z tohoto kontextu je na kuchyně vyvíjen tlak, co se vzhledu týká.

Vybrat správnou kuchyňskou linku zabere poměrně velké množství času, protože byste měli popřemýšlet o každém detailu. Jenom tak splní kuchyňská linka veškeré vaše očekávání a bude vám dobře sloužit. V ideálním případě byste si měli zkusit kuchyňskou linku nakreslit, abyste přesně věděli, jaké uspořádání vám bude nejvíce vyhovovat.

Při výběru kuchyně je velmi důležitý rozpočet, který výrazným způsobem ovlivní kvalitu materiálů. Zajímat vás bude nejen výrobní materiál skříněk, ale i pracovní plochy. Při plánování kuchyně je nutné vědět i to, jaké spotřebiče bude chtít používat. Jasno byste měli mít i o podobě dřezu, vodovodní baterie i osvětlení.

Porovnat ceny kuchyňských linek

Nejlepší kuchyňské linky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Halmar DARIA 240 cm 88 % 9 195 Kč Zobrazit Atan.cz
2. Halmar AMANDA 2 260 86 % 8 052 Kč Zobrazit Nabytek-forliving.cz
3. BRW Junona 240 cm 85 % 5 999 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Halmar Perla dub sonoma 260 cm 83 % 10 768 Kč Zobrazit Nabytekzakacku.cz
5. Halmar Margaret 3 260 cm 71 % 16 213 Kč Zobrazit Houseland.cz

Typy

Kuchyňské linky lze rozdělit podle tvaru a uspořádání. Tvar a výslednou podobu kuchyňské linky určuje nejen velikost prostoru, který můžete lince obětovat, ale i váš životní styl. Někdo vaření miluje a tráví touto činností velké množství času.

Z tohoto důvodu pro něho bude praktická velké kuchyň ve tvaru písmene L nebo U. Jiný se v kuchyni spíše mihne a vystačí si tak s malou linkou. Jestliže nejste příliš omezeni prostorem, můžete vlastnit kuchyňskou linku s ostrůvkem. Ten vám umožní při vaření komunikovat s rodinou nebo přáteli.

Odstupy

Při plánování tvaru kuchyňské linky musíte správně volit i odstupy jednotlivých částí linky. Vzdálenost mezi dolní a horní skříňkou by měl být od 50 – 55 cm. U výklopných skříněk by měl být odstup od 60 – 70 cm. Od jídelního stolu by měla být linka vzdálena 70 – 130 cm.

Materiál

Kuchyňská linka patří mezi nábytek, který nebudete pravděpodobně hned tak obměňovat. Aby vám linka sloužila opravdu spolehlivě desítky let, neměli byste v tomto případě šetřit na výrobním materiálu. Stejně jako běžný nábytek se i kuchyňské linky vyrábí z různých materiálů.

 • DTD – pod touto zkratkou se ukrývá základní materiál, ze kterého se nábytek vyrábí. Jedná se o dřevotřísku, na kterou se lepí dýha. Její vzhled tak připomíná vysoce kvalitní masiv.
 • LTD – laminovaná dřevotříska je v současné době nejoblíbenějším materiálem, který je navíc považován i za materiál nejvhodnější. Veškeré hrany a plochy jsou laminované vrstvou dekoračního papíru a melaminové pryskyřice. Dýha je materiál, který dřevo ochrání před mechanickým poškozením i chemikáliemi.
 • MDF – dřevovláknitá deska střední tvrdosti. Dražší materiál, který dovolí tvarování dvířek a oceníte i jeho velmi realistický dřevěný vzhled.

Pracovní deska

Nedílnou součástí kuchyňské linky je pracovní deska. V jejím případě vás bude zajímat nejen výrobní materiál, ale i výška, ve které je umístěna.

 • Výška – standardní výška u běžně dostupných kuchyní je 85 cm. Tato výška je ideální pro osoby s výškou okolo 170 cm. Vyšší postavy mohou pracovní desku umístit ve výšce 90 cm.
 • Hloubka – zde je standardní hloubka 60 cm.
 • Délka – pracovní deska by měla mít mezi dřezem a sporákem délku alespoň 100 až 120 cm. Budete tak mít dostatek prostoru pro manipulaci s potravinami.
 • Materiál – levné pracovní linky jsou vyrobeny z PVC nebo lamina. Tloušťka laminové pracovní desky by měla být alespoň 12 mm. Pracovní linku může být vyrobena ze dřeva, nejčastěji se používá olše, javor, ořech nebo buk. Nejluxusnější pracovní deska bude vyrobena z kamene nebo skla.

Výsuvný systém

Neméně důležité jsou i výsuvné systémy. Moderní kuchyně mohou být vybaveny více různými druhy výsuvných systémů. Oblíbené jsou hluboké i mělké zásuvky. Do hlubokých zásuvek umístíte mísy, hrnce, ale i talíře. V mělkých se budou vyjímat vařečky, příbory a další kuchyňské předměty. Kromě dvířek může kuchyňská linka disponovat roletkami nebo žaluziemi.

Dražší kuchyně nabízí i elektrický způsob otevírání výklopů či výsuvů. Tento systém je označen jako SERVO-DRIVE.

Panty a závěsy

Také tyto zdánlivé detaily byste neměli při výběru kuchyňské linky přehlížet. Dvířka by měla být opatřena závěsy ve vysoké kvalitě. Dvířka se závěsy se otevírají klasicky směrem ven. Komfortnější kuchyně jsou doplněny o plynové tlumiče, které se postarají o tiché a jemné zavírání dvířek. Horní výklopná dvířka budete otevírat směrem vzhůru.

 • Rohová dvířka – specifickým způsobem bude možné otevírat rohové skříňky. V rohových skříňkách můžete využívat praktické drátěné otočné koše, které vyplní všechny části linky. Druhou možností jsou rohový výsuv umožňující vytáčení i vysouvání polic. Klasikou jsou jednoduché rohové zásuvky.

Kuchyňský dřez

Oblíbené jsou nerezové nebo granitové kuchyňské dřezy.

 • Nerez – levnější jsou nerezové dřezy, které by měly být označeny zkratkou CrNi. Výrobní materiál musí splňovat veškeré normy. Nerezové dřezy mohou mít různou povrchovou úpravu. Volit můžete mezi leskem, dekorem nebo chromem. Kvalitní dřez by měl mít tloušťku alespoň 0,5 mm. Nejdražší dřezy mají tloušťku stěny až 1 mm. U nerezových dřezů nejvíce oceníte snadnou údržbu, vysokou odolnost vůči teplotám, chemikáliím i nárazům.
 • Granit – je vyroben z 80% ze žuly, 20% tvoří syntetická pryskyřice. Granitové dřezy jsou dražší, ale zaručí vám mimořádnou životnost. Dřez odolá teplotě do 208 °C, odolný je i vůči poškrábání a běžným chemikáliím.

Dřezová baterie

Baterie plní nejen praktickou, ale také designovou funkci. Baterie může být chromovaná nebo granitová.

 • Chrom – výrobním materiálem je vysoce kvalitní mosaz nebo ocel. Chromová vrstva pak baterii zajistí vysoký lesk a dobrou odolnost vůči poškrabání a korozi. Životnost chromované baterie je v řádech desítek let.
 • Granit – jedná se o kompozit přírodního kamene nebo žuly a akrylátu. Nevýhodou granitu je vyšší náchylnost k poškrábání.

Značka

Kuchyňskou linku byste měli vybírat v kuchyňských studiích nebo ve specializovaných obchodech s nábytkem. Velmi často si však zákazníci nechají linku vyrobit na míru přesně podle svých představ. Co se týká výrobců, oblíbené jsou například linky značky Decodom, Guzzanti, Falco, Halmar, Black Red White nebo Casarredo.

Cena

Před tím, než se pustíte do výběru kuchyně, měli byste zvážit také rozpočet. Zde je třeba popřemýšlet nad tím, jestli je vaší prioritou vyšší kvalita nebo nižší cena. Tyto hodnoty totiž nejdou ve většině případů ruku v ruce. Proto si budete muset vybrat a ne se spoléhat, že za málo peněz pořídíte skutečně kvalitní kuchyňskou linku.

Levná a drahá kuchyňská linka se liší skutečně téměř ve všem. Na první pohled nebude rozdíl viditelný, ale po čase se tyto rozdíly projeví velmi výrazně. Rozdíl může být v tloušťce použitých materiálů, povrchové úpravě, ve spojích, v použitém kování atd. Cena kuchyňských linek se pohybuje v rozmezí 5 – 200 000 Kč. V běžných prodejnách můžete kuchyňskou linku koupit do cca 50 000 Kč. Více zaplatíte za linku, kterou si necháte vyrobit na míru.

Porovnat ceny kuchyňských linek

Otázky a odpovědi

Jaká by měla být skladba kuchyně?

Celá kuchyň by se měla sestavovat podle tzv. magického trojúhelníku. V jedné části by se měli nacházet vysoké skříňky, které jsou často využívány jako spižírna a najít byste tam měli i lednici. Další část tvoří mycí zóna, zóna přípravy, která je umístěna mezi mycí a varnou zónou. Varná zóna skladbu kuchyně ukončuje.

Na co si dát při sestavování kuchyňské linky pozor?

Největší chybou je, pokud bude mycí a varná zóna umístěna vedle sebe. Takto sestavená kuchyň vám nedovolí pohodlně připravit suroviny k vaření. Vždy tak dbejte na to, aby byl mezi mycí a varnou zónou alespoň minimální pracovní prostor. Doporučená velikost je minimálně 45 cm.

Jaké jsou doporučované rozměry kuchyňské linky?

Za ideální se považuje délka cca 4 metry. Správná výška je okolo 90 cm. Výjimkou je dřez, který může být i o několik centimetrů výš. Tyto parametry však berte pouze jako doporučení, svoji ideální kuchyňskou linku budete pochopitelně muset přizpůsobit velikosti prostoru.

Závěr

Výběr kuchyňské linky je opravdu velmi složitý. Laik si často neuvědomí, co vše je nutné při výběru kuchyňské linky zvážit. Jestliže si nevíte rady s uspořádáním kuchyňské linky, bude rozumné navštívit některé kuchyňské studio, kde vám kvalifikovaní pracovníci vytvoří 3D návrh přesně podle vašich představ. V kuchyňském studiu rovněž proberete vše podstatné, co se materiálů, úchytů, kování a dalšího týká. Vybrat můžete i správný dřez s vodovodní baterií, spotřebiče do kuchyně i digestoř.

Kuchyňské linky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Siko.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.framab.cz, www.nabytek-forliving.cz, www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já jsem si před nedávnem vybrala jednoduchou, ale přesto krásnou kuchyňskou linku Belini Armin2, která má na délku tři metry a do kuchyně zapadla jako poklička na hrnec. Nebyla ani nijak drahá, jen kolem patnácti tisíc, což je skvělá cena, na to jak je hezká a prostorná.

 2. Ideální je mít svou představu, kterou pak pomůže do reálného projektu přesunout pracovník z kuchyňského studia. My jsme si kuchyni nechali dělat u Oresi, kde jsme měli návrh zdarma a nejen že nás kuchyň vyšla na pěkné peníze, ale máme v ní i daleko víc úložného prostoru než v té původní, protože využil místa která jsme předtím měli prázdná, takže jsme celkově moc spokojení.

 3. Osobně mám nejraději kuchyňské linky značky Guzzanti. Jsou krásně zpracované, mají vynikající kvalitu a cena je taky přijatelná, protože opravdu hodně vydrží.

 4. Za svou osobu můžu doporučit kuchyňskou linku s výsuvným systémem. Má velké šuplíky a hromadu úložného prostoru.

 5. Byl to tvrdý oříšek, aby člověk vybral vhodnou kuchyňskou linku do ne zrovna velkého bytu. Naštěstí jsem narazila na váš článek a ten mi s tím hodně pomohl, díky moc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo