LED osvětlení

Klasickým žárovkám už odzvonilo, nyní je mnohem oblíbenější volbou LED osvětlení, která disponují několika výhodami. Mají dlouhou životnost, dobrou svítivost, nízkou spotřebu, odolnost vůči otřesům a častému rozsvěcování a zhasínání. Ve všem jsou jednoduše lepší, proto byste je měli vyměnit ve své domácnosti i vy, poradíme vám, jaký typ vybrat a na jaké parametry se při výběru soustředit.

Porovnat ceny osvětlení

Nejlepší LED osvětlení

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. HomeLife Elektrická svíčka LED 2R14C 100 % 69 Kč Zobrazit tv-products.cz
2. Xiaomi Mi 30769 Light Bar LED 5W 2700K – 6500K 97 % 889 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Platinium Bezdrátová LED lišta 90 cm MY-84053 97 % 199 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Kanlux 08630 96 % 48 Kč Zobrazit Ledvyrobky.cz
5. Platinium 8WC LED se senzorem pohybu 89 % 149 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

LED osvětlení je sice jenom jedno, má ale spoustu druhů provedení, ze kterých můžete vybírat. Rozhodovat se budete dle umístění, účelu a toho, co se vám jednoduše líbí.

Pásky

Tento typ LED osvětlení se využívá zejména v kuchyni nebo koupelně, ale oblíbili si ho také mladí ve svých pokojích, kde jim mění barvu. Hodí se také do exteriéru a jejich výhoda je, že se jednoduše nainstalují, protože je stačí nalepit kamkoliv.

Lampy

Požadujete-li větší množství světla, poohlédněte se po LED lampách, které využijete v pracovnách, dílnách i klasických pokojích, nebo venku na zahradě. Venkovní modely bývají vybaveny solárními panely, vnitřní zase stmíváním a různými barevnými schématy. Jednoduše si tak přizpůsobíte sílu světla i jeho barvu.

Panely

Chcete osvítit větší místnost? Pak vyberte LED panely, které se obvykle instalují na zeď, na strop či do podhledů. Skvěle se hodí například do zasedacích prostorů či větších pracoven. Na trhu jsou k dispozici různé tvary i rozměry, proto určitě najdete přesně to, co vám vyhovuje.

Hadice

Hadice má široké využití a dá se použít jako doplněk pro podtržení obrysů či jako výstraha. Opět lze uplatnit jak vevnitř, tak venku. Instalace je navíc snadná.

Signálky

Pro varovné signály se používají LED signálky, což je malé světelné zařízení, které bliká a je viditelné i na dálku. Jsou vysoce odolné proti otřesům a některé z nich jsou doplněny o akustický signál.

Žárovky a zářivky

Namísto neúsporných klasických žárovek si domů pořiďte LED zářivky, které mají vynikající poměr svítivosti a spotřeby elektrické energie. S jejich kvalitou budete nadmíru spokojeni, navíc vám dlouho vydrží.

Barevná teplota

Tomuto parametru se jinak říká také teplota chromatičnosti a určuje, zda bude světlo spíše do žluta nebo do modra. To záleží na využití – přes den potřebujete tělo udržet bdělé, proto se skvěle hodí modrá, zatímco večer byste se měli chystat ke spánku, a proto je lepší rozsvítit podtóny do žluta.

Při nesprávném používání teploty se vám může stát, že budete mít potíže se spánkem, nebudete moct usnout a přes den se vám naopak bude chtít spát. Barevná teplota se udává v kelvinech (K) a platí, že čím více kelvinů, tím je světlo studenější, až modré. Dobře si tedy rozmyslete, jak se chcete v danou denní dobu a v dané místnosti cítit.

Barva světla (K) Popis Vhodné využití
2 700 – 3 300 nažloutlé světlo, působí útulně a teple ložnice, dětský pokoj
3 300 – 5 300 denní světlo LED stropní světlo do obývacího pokoje
5 300 – 6 500 studené bílé až lehce namodralé světlo (od 8 000 K) LED pásky do kuchyně, koupelny či do pracovny

Energetická třída

Podle štítku na LED osvětlení si můžete přečíst, jak je na tom s energetickou třídou, která se pohybuje na škále od A do G. Ta určuje, jaká je spotřeba elektrické energie. Čím blíže je třída písmenku A, tím nižší spotřeba bude. Také se zde nachází údaj o roční spotřebě energie v kWh.

Energetická třída Popis
A mimořádně úsporná
B úsporná
C vyhovující
D nevyhovující
E nehospodárná
F velmi nehospodárná
G mimořádně nehospodárná

Krytí IP

Pokud plánujete LED osvětlení umístit někam, kde by hrozil kontakt s vodou, zaměřte se na krytí IP, které vypovídá o míře odolnosti a stupni krytí. Svítidla s vysokým stupněm krytí by měla dobře odolávat zvýšené vlhkosti nebo i stříkající vodě. Tento parametr se označuje písmeny IP a dvěma číslicemi, přičemž první číslice značí odolnost před vniknutím cizích těles, druhá odolnost vůči vodě.

Maximální stupeň krytí je IP69 a využijete ho u bazénu nebo ve sprše, kde byste měli mít světlo s krytím minimálně IP67. Pokud umisťujete LED osvětlení někam, kde voda není, stačí alespoň IP44.

Stupeň krytí Nebezpečí dotykem Vniknutí cizích předmětů
IP 0x Bez ochrany Bez ochrany
IP 1x Dlaní Velkých (>50 mm)
IP 2x Prstem Malých (>12,5 mm)
IP 3x Nástrojem Drobných (>2,5 mm)
IP 4x Nástrojem, drátem Velmi drobných (>1 mm)
IP 5x Jakoukoliv pomůckou Prachu částečně
IP 6x Jakoukoliv pomůckou Prachu úplně
Stupeň krytí Vniknutí vody
IP 0x Bez ochrany
IP 1x Chráněno proti svisle kapající vodě
IP 2x Chráněno proti kapající vodě ve sklonu 15°
IP 3x Chráněno proti vodní tříšti (kropení, déšť)
IP 4x Chráněno proti stříkající vodě
IP 5x Chráněno proti tryskající vodě
IP 6x Chráněno proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
IP 7x Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru
IP 8x Chráněno proti trvalému potopení do vody
IP 9x Chráněno proti tlakové vodě (WAP)

Světelný tok

U LED světel namísto Wattů (W) hledíte právě na světelný tok, který určuje, jak intenzivní osvětlení bude. Udává se v lumenech a čím vyšší číslo je, tím jasnější světlo vyprodukuje. U dekoračních pásek vystačí modely do 250 lumenů, na stropní LED světla budete potřebovat přibližně 600–950 lumenů.

Světelný úhel

Jak už název napovídá, jedná se o úhel, pod kterým bude světlo zářit do místnosti. Hodnota určuje tu část světla, která září nejméně poloviční silou, než jaké LED světlo vyzařuje kolmo (tedy v bodě, kde svítí nejvíce). Pokud tedy vybíráte osvětlení s úhlem 120–160°, svítidlo bude vyzařovat světlo širší, než je udávaná hranice, jen nebude tak intenzivní.

Patice

Abyste mohli žárovku ke svítidlu připojit, je zapotřebí patice, která přesně odpovídá danému osvětlení. Existuje několik typů:

  • Šroubovací – s Edisonovým závitem, označují se E10, E14, E27, E40, používají se pro běžné žárovky, úsporné žárovky, výbojky i světelné zdroje s LED.
  • Bajonetové – mají tvar hladkého válce se dvěma protilehlými výstupky, na dně objímky je odpružený kontakt, používají se často u světelných zdrojů použitých ve světlometech dopravních prostředků.
  • Kolíčkové – říká se jim také jednopaticové, z plastového tělíska patice vystupují dva nebo čtyři kolíky, často se používají u kompaktních zářivek.

Funkce

LED osvětlení může mít několik funkcí, které se vám budou hodit, protože jsou velmi praktické. Je nutné se předem informovat o tom, co má daný typ k dispozici, zde je ale přehled těch nejčastějších funkcí.

Dálkové ovládání

Zejména u LED pásků je možné zapnutí, vypnutí světla, změnu barev a úroveň jasu změnit z povzdálí pomocí dálkového ovladače.

Stmívatelné světlo

Jak moc chcete, aby světlo zářilo? Vše si můžete nastavit pomocí stmívatelného světla, které je buďto posuvné nebo má podobu ovládacího kolečka. Přes den bude svítit více, v noci zase méně, abyste nenarušovali přirozenou potřebu spánku.

Smart

Dálkové ovládání pomocí ovladače je sice super, co ale moct nastavit osvětlení telefonem či počítačem? To vám umožní funkce smart.

RGB

Když už si můžete nastavit úroveň jasu, určitě oceníte také regulaci teploty a barvy světla. Tím vyřešíte problém v rozhodování mezi modrým a žlutým podtónem, protože jednoduše kdykoliv přepnete z jednoho na druhé. Světlo tedy využijete jak přes den, tak v noci, aniž by narušovalo vaše cirkadiánní hodiny.

Možnost výměny stínidla

V některých případech je možné zakoupit více druhů stínidel, díky čemuž můžete rychle proměnit celkový vzhled lampy a také intenzitu osvětlení.

Kloubová mechanika

U stojících a stolních lamp lze díky pružné noze přizpůsobovat polohu i směr svícení, což oceníte tehdy, kdy si chcete například číst knížku nebo potřebujete světlo zaměřit na jedno místo.

Značka

Na trhu je spousta výrobců, protože i druhů je hodně. Mezi ty nejznámější patří Schneider Electric, Barthelme, Optoflash nebo Paulmann. Každá ze značek se zabývá jiným druhem LED osvětlení, proto je třeba najít takovou společnost, která vyrábí vámi zvolený typ světla.

Cena

Určité druhy LED osvětlení lze sehnat velice levně, a to do 200 Kč. Jedná se především o pásky, které si můžete nalepit kamkoliv dle potřeby. Prodává se také například malé světýlko se senzorem pohybu, které umístíte k toaletě, abyste si tak v noci nemuseli rozsvěcet.

Od 200 Kč do 1 000 Kč naleznete kromě pásků také panely, žárovky či signálky. Máte na výběr z různých barev, dálkového ovládání i stmívatelné funkce.

Nad 1 000 Kč bývají LED osvětlení v různých tvarech a jsou mnohem designově propracovanější. Pokud tedy chcete kromě světla také pěknou dekoraci, zainvestujte do moderních modelů, které se navíc jednoduše ovládají.

Porovnat ceny osvětlení

Údržba

Údržba LED osvětlení není nijak náročná a neliší se oproti ostatním druhům světla. Stačí z něj otřít prach suchým hadříkem či prachovkou, nic víc. Pokud byste ale přeci jen chtěli být o něco důkladnější, odpojte svítidlo od přívodu elektrické energie a opatrně sejměte plastový kryt (difuzor). Vlhkým hadříkem otřete kryt i tělo svítidla a důkladně vysušte.

Otázky a odpovědi

Jaký typ LED osvětlení vybrat a podle čeho se rozhodnout?

Druhů je několik a je jen na vás, co vyberete, respektive, co se vám bude nejvíce hodit. Pásky využijete, pokud si chcete udělat příjemné prostředí v některém z pokojů či koupelně, ale také jako zdroj světla v kuchyni. Lampy jsou skvělé do pokojů, dílen, pracoven nebo do externích prostorů.

Pro osvětlení větší místnosti jsou nejlepší volbou panely, jako doplněk pro podtržení obrysů či jako výstraha zase hadice. Na varování LED signálky, neúsporné klasické žárovky vyměňte za LED, ty vám poslouží všude a mnohem lépe.

Na jaké parametry se při výběru LED osvětlení zaměřit?

Nejdůležitější je barevná teplota, která na vás bude mít vliv počas celé doby využívání osvětlení. Když zvolíte podtón do modra, udrží vás bdělé, když do žluta, bude se vám chtít spát. Dobře si tedy předem rozmyslete, v jakou dobu budete světlo spíše využívat.

U některých druhů osvětlení lze barevnou teplotu měnit, což je výhodné a řeší to celý problém. Důležitá je ale také energetická třída, která by se měla ideálně blížit písmenu A. Dále vás může zajímat stupeň krytí IP, světelný tok, úhel a druh patice, pokud se jedná o žárovku.

Jaké funkce mohu u LED osvětlení využít?

Ne každé LED osvětlení má všechny funkce, přesto můžete najít dálkové ovládání pomocí ovladače, kde regulujete teplotu barev (RGB), jasu (stmívatelné světlo) i vypnutí/zapnutí, ovládání pomocí telefonu či počítače (smart), u lampy možnost výměny stínidla nebo kloubová mechanika, která se také týká lampy.

Závěr

LED osvětlení se jednoduše hodí kamkoliv a pro kohokoliv. Nevyužijí ho jen dospělí, ale také teenageři, mladí dospělí i senioři. Vzhledem k tomu, kolik druhů má, si jistě vyberete takové, které bude vyhovovat danému účelu. Je navíc kvalitnější a lepší ve všech ohledech oproti svým konkurentům, proto si můžete být jisti, že ať už zvolíte jakýkoliv typ LED osvětlení, zvolíte správně.

LED osvětlení můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.hornbach.cz, www.luxo.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Značky moc neřeším, ale LED osvětlení jsem si oblíbila, protože svítí opravdu moc hezky. Máme v podstatě v LED provedení úplně všechno, od pásků u kuchyňské linky, přes žárovky v lampičkách až po vánoční osvětlení. Svítivost je super, aniž by člověk utratil, kdo ví jak vysoké sumy.

Přidat komentář

Recenzer
Logo