Lávové lampy

Lávová lampa je dekorativní typ svítidla. Tyto lampy byly vynalezeny v 60. letech 20 století. Právě v šedesátých letech byly tyto lampy velmi populární, poté jejich obliba postupně klesala, ale v současnosti se na trh opět vrací. Lávovou lampu dnes koupíte v mnoha velikostech a tvarech. Na jejich výrobu se používají různé materiály, které se postarají o její konečný vzhled.

Lávové lampy mají řadu příznivců i odpůrců. Přesto nelze těmto lampám upřít zajímavý vzhled. V lávové lampě můžete získat velmi zajímavou dekoraci, která může najít své místo v temném rohu vaší domácnosti. Výběr lávové lampy je velmi individuální záležitostí. Nejdůležitější je zvolit požadovaný vzhled a velikost lampy. Při výběru se můžete zaměřit i na způsob napájení a ovládání. Velkou pozornost si zaslouží barevné spektrum, které může lampa nabídnout.

Porovnat ceny lamp

Typy

Lávové lampy lze rozdělit do dvou skupin podle velikosti. Větší výběr budete mít v případě menších stolních lamp. Tyto lampy jsou ve velkém zastoupeny i v dětském provedení. K dostání jsou však i větší podlahové lampy. Záleží pouze na vás, které variantě dáte přednost.

Náplň

Velmi důležitou část lampy tvoří vnitřní náplň. Ta je tvořena směsí barevného vosku a vody. Směs těchto materiálů vytváří po zahřátí svíčkou velmi krásnou podívanou, ale samotná lampa vydává velmi příjemné tlumené světlo, které dotvoří klidnou domácí atmosféru.

Co se týká vosku, můžete vybírat jeho barvu a barevný efekt. Lávové lampy jsou k dostání s modrou, zelenou, oranžovou, růžovou i jinou náplní. Ti, kteří si s široké nabídky nevyberou, mohou sáhnout po vícebarevné lampě.

Materiál

Lávové lampy mohou být vyrobeny z různých materiálů. Nejčastěji je lampa vyrobena v kombinaci skla a kovu. Levnější lampy mohou být vyrobeny v kombinaci sklo a plast, ale koupit můžete i celoplastovou lampu. Výrobní materiál souvisí s odolností a pořizovací cenou.

Tvar

Lávové lampy mívají nejčastěji tvar válce. Dětem můžete koupit lampu s tvarem rakety. V obývacím pokoji nebo ložnici se bude dobře vyjímat lampa s tvarem kužele nebo jehlanu. U dětí mohou být oblíbené lampy s motivem Minecraft, Star Wars, motivem rybiček atd.

Napájení

Lávové lampy je možné napájet více různými způsoby. Ve velkém počtu jsou zastoupeny síťové i bezdrátové lampy. Síťová lampa je připravena k použití ihned po zapojení do sítě. Bezdrátové lampy fungují díky bateriím, nebo je můžete dobíjet prostřednictvím USB konektoru.

Se způsobem napájení souvisí i způsob ovládání lampy. Levnější lampy lze ovládat prostřednictvím vypínače, který může být umístěn na kabelu či přímo na lampě. Dražší modely můžete ovládat i prostřednictvím dálkového ovladače.

Typ patice

Nedílnou součástí lampy je pochopitelně žárovka. U této části se můžete dopředu zajímat o typ patice neboli závitu. Nejčastěji je možné do lampy umístit žárovku s paticí E14. K dostání jsou však i lampy, které využívají žárovky s paticí GY6.35.

Značka

Ačkoliv je lávová lampa velmi jednoduchý typ svítidla, neměli byste ani v tomto případě podcenit výrobce. Značkové lampa se od té neznačkové liší dobou ohřevu.

V mnoha recenzích narazíte na negativní komentáře, které se týkají právě velmi dlouhého nahřívání. Na kýžený efekt lampy si budete muset mnohdy počkat až 1 hodinu. Proto je lepší vsázet na značkové a kvalitnější lampy. Oblíbené jsou lávové lampy značek Rabalux, Paladone, Globo, Buki France, Verk, Innova Goods, Buki France či Trio Leuchten.

Cena

Pořizovací cena se odvíjí od použitého výrobního materiálu, velikosti i celkového zpracování lampy. Malé lampy můžete koupit v cenovém rozmezí 300 – 600 Kč. I zde najdete mnoho velmi hezky zpracovaných lamp, které potěší dospělé i děti. Větší lampy vyjdou na 600 – 1 500 Kč. Za ty nejpropracovanější a největší podlahové lampy je možné zaplatit více než 2 000 Kč.

Otázky a odpovědi

Na jakém principu lávová lampa funguje?

Lampa je složena z podstavce, na kterém je umístěná žárovka. Další částí lampy je skleněná nádoba, která může být naplněná voskem, olejem či jinou kapalinou. Mezi žárovkou a skleněnou nádobou je umístěn kovový drátek, jehož úkolem je dokonalé vedení tepla. Ten zajistí spojování bublin uvnitř lampy. Jakmile se začne žárovka ohřívat, začne vosk stoupat směrem vzhůru. V horní části lampy se vosk ochladí a opětovně klesá dolů. Při tom se uvnitř lampy tvoří různě velké bubliny, který vytváří kýžený atraktivní design.

Kdy byla představena první lávová lampa?

Vynálezcem lávové lampy byl Edward Craven Walker. Svůj objem označil názvem Astrolight. První lampa byla představena v Hamburku roku 1965.

Jak vysoká může být lávová lampa?

Lávové lampy jsou k dostání v různých velikostech. Nejmenší lampy mají výšku okolo 30 cm. Ty největší mohou být vysoké více než 80 cm. Konkrétní velikost volte podle toho, na kterém místě bude lampa stát a jak velký prostor budete potřebovat osvětlit.

Závěr

Lávové lampy jsou zajímavým dekorativním světelným prvkem. Tato lampa byla nejoblíbenější v 60. letech, od této doby se výrazně zmodernizovala celková podoba lampy. Díky tomu nebudou lávové lampy působit nijak rušivě ani v moderní domácnosti. Výběr konkrétní lávové lampy je spíše individuální záležitostí. Jednotlivé lampy se liší pouze barevností a velikostí. Vzhledem k funkčnosti se však doporučuje pořídit značkovou variantu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Lávové lampy máme po celém domě, jsem na ně doslova ujetá. Když pro někoho kupuji dárek a vím, že ještě takovou lampu nemá, vím hned co koupit. Osobně preferuji značku Rabalux, je skvělá a má krásné výrobky.

Přidat komentář

Recenzer
Logo