Stojací lampy

Pokud hledáte designový zdroj osvětlení do obývacího pokoje, ložnice či dětského pokoje, stojací lampa je dobrou a praktickou volbou, která dokáže interiér oživit a designově vyplnit volný kout. Na jaké parametry byste při jejím výběru měli hledět a jaké existují na trhu druhy?

Porovnat ceny lamp

Typy

U stojacích lamp máte na výběr ze tří variant – trojnožka, oblouková nebo rovná lampa. Každá z nich má své výhody i nevýhody a bude se hodit do jiného prostoru i pro jiné účely. Podle čeho si jednotlivé typy zvolit?

Trojnožky

Jestli chcete spíše nějaký designový kousek, a ne tak velké množství světla, vsaďte na trojnožky, které se vám do interiéru budou skvěle hodit. Svítí spíše rovnoměrně bez zacíleného nasvícení, jsou ale samy o sobě dost stabilní, za to mají ale vyšší hmotnost.

Obloukové

Rádi si čtete? Pak se vám bude skvěle hodit oblouková lampa, pod kterou si sednete každý večer se svou oblíbenou knihou a budete si užívat chvilku pohody. Pokud je lampa nastavitelná, můžete světlo zaměřit na konkrétní místo. Její výhodou je nízká hmotnost, nevýhodou zase nízká stabilita, nutnost více prostoru a komplikovaná manipulace.

Rovné

O něco praktičtější variantou je rovná stojací lampa, která nabízí rovnoměrné nasvětlení, stabilitu, nízkou hmotnost, a tím pádem i jednodušší manipulaci.

Materiál

Na trhu naleznete převážně dva materiály, a to kov a dřevo. Každý z nich se bude hodit do odlišného prostoru a také bude mít jinak náročnou údržbu. Než tedy lampu vyberete, zamyslete se nad tím, kolik času chcete trávit úklidem, představte si ji v daném interiéru a zvažte, jestli se vám tam vůbec hodí.

Kov

Nejčastější volbou jsou kovové lampy, převažuje nerez, měď, chrom, nebo mosaz, které se budou skvěle vyjímat všude. Navíc jsou nenáročné na údržbu a mají minimální riziko poškození.

Dřevo

Pro ty, co si potrpí na design, bude lepší volbou dřevěná lampa, která působí vzdušněji a jemněji, skvěle se kombinuje se skandinávským stylem. Tady už je údržba o něco náročnější, za ten výsledek to ale stojí.

Co se týče stínidel, ty bývají vyrobené z kovu, plastu, papíru, látky či ze skla. Je ale třeba myslet na to, kam chcete lampu umístit, například skleněné stínidlo by se mohlo snadno rozbít, pokud bude v dosahu dětí či domácích mazlíčků. Dobře si svou volbu tudíž rozmyslete. Nejméně odolná jsou papírová, u látkových budete mít na výběr z několika variant a kovové se zase dobře udržují.

Rozměry

Většina stojacích lamp se pohybuje do výšky 150 cm, délka a šířka se liší u jednotlivých modelů. Čím výš dosahuje zdroj světla, tím širší osvětlení poskytne, což se vám bude hodit, pokud chcete osvětlit ideálně celou místnost. Menší šířku ocení všichni knihomolové, kteří požadují osvětlení pouze jednoho konkrétního místa.

Než vyrazíte do obchodu nebo si budete prohlížet e-shop, dobře si přeměřte místo, kam chcete lampu umístit, aby svými rozměry seděla. Nezapomínejte ani na prostor, který mohou zabrat otočná ramena. Nemáte-li dostatek prostoru, hledejte takové lampy, které mají nízké základny, jež můžete zčásti zasunout pod nábytek.

Při výběru myslete také na to, jak lampu zapojíte. Pokud nemáte v blízkosti zásuvku, využijte prodlužovací kabel. Některé lampy mají kabely delší než 2 metry, jiné nabízejí jen několik desítek centimetrů – u tohoto parametru zvažte, jestli má jít kabel vidět a jak daleko se zásuvka od lampy nachází.

Příkon

Chcete co nejlepší kvalitu osvětlení? Pak se podívejte, jaký má lampa příkon – čím vyšší bude, tím lepší osvětlení. Na druhou stranu to ale znamená větší spotřebu energie. Příkon se uvádí ve wattech za hodinu a udává energetickou náročnost spotřebiče za časovou jednotku.

Napětí

Nejčastěji se setkáte s 220 až 240 V, jsou určeny pro napětí 230 V a kmitočet 50 Hz.

Barva a intenzita světla

Tento parametr je důležitý z hlediska biologických hodin. Pokud budete mít v noci zaplé světlo s modrým podtónem, bude vás motivovat k tomu, abyste zůstali vzhůru, kdežto světlo se žlutým podtónem vás bude nutit spát. Dobře si tudíž rozmyslete, kam chcete lampu umístit a k čemu potřebujete motivovat spíše.

Chromatičnost se uvádí v kelvinech – čím větší hodnota, tím jasnější a studenější světlo a naopak. V rozmezí 1 800 K až 4 000 K se pohybuje teplé světlo. Žárovky s více než 5 000 K vyzařují studené světlo. Intenzita světla se udává v lumenech (lm) a je ovlivněna napětím, svítivostí i typem žárovky.

Patice

Aby se lampa dala spojit se žárovkou, existují patice, které se dělí na tři typy – šroubovací, bajonetové a kolíčkové. Jako šroubovací závity se nejčastěji používají Edisonovy, jsou označeny písmenem E a číslem, například E27. Přidělené číslo charakterizuje průměr patice v milimetrech. Nechcete-li šroubovací závity, můžete vyzkoušet žárovky se zasouvací paticí, jejichž označení začíná písmenem G, například G9.

Design

Každá stojací lampa je originální a můžete vybírat z různých designů. Na trhu existují moderní lampy, netradiční tvary i jednotlivé typy, jako například rustikální či starožitné. Volte podle designu dané místnosti i toho, čeho chcete docílit – opticky zmenšit či zvětšit pokoj, zesvětlit nebo ho ztmavit.

Žárovka

Když už se bavíme o lampách, neodmyslitelně k nim patří také žárovky, které obvykle bývají součástí balení, nicméně povinnost to není. Volit můžete z:

  • LED žárovky – dlouhá životnost, dobrá svítivost, nízká spotřeba, odolnost vůči otřesům a častému rozsvěcování a zhasínání.
  • Kompaktní úsporné žárovky – vysoký jas a nízká spotřeba, pomalé rozsvěcování.
  • Halogenové žárovky – úsporné, intenzivní světlo i teplo.
  • Klasické žárovky – nejlevnější, ale také nejméně efektivní, protože 90 % přijaté energie přeměňují na teplo a jen 10 % na žádoucí světlo.

Funkce

Některé stojací lampy mohou disponovat funkcemi navíc, které se vám do každodenního života budou hodit. Pokud je chcete využívat, soustřeďte se na ně při výběru.

Stojací LED lampy

Velkou výhodou LED osvětlení je fakt, že dost ušetříte, protože žárovky jsou úsporné a vydrží dlouho (klidně až 25 000 hodin provozu). Mají navíc asi 10× větší účinnost, co se týče svítivosti, než klasické žárovky. Neobsahují žádné toxické látky, olovo ani rtuť, tudíž jsou šetrné k životnímu prostředí, mají ale na druhou stranu vyšší pořizovací cenu.

Stmívací stojací lampy

Pokud byste si rádi nastavili stupeň jasu, pořiďte si stmívací stojací lampu, díky které si můžete za pomocí ovladače nebo dotykové části přímo na lampě přizpůsobit světlo tak, jak byste si přáli. To se vám bude hodit tehdy, když budete lampu využívat k různým účelům – učení, práce na počítači nebo jen intimní atmosféra.

Stojací lampy na dálkové ovládání

Abyste k lampě nemuseli vstávat, můžete ji jednoduše ovládat pomocí dálkového ovládání, a to v některých případech dokonce i z mobilu.

Dotykové stojací lampy

Namísto klasických tlačítek lze lampu ovládat dotykem, což je praktické a jednoduché. Stačí se lehce dotknout rukou nebo nohou, a nastavíte lampu přesně podle vašich požadavků.

RGB

Kromě intenzity světla nastavíte i teplotu a barvu světla, což se hodí, jak už jsme si řekli, když jdete spát nebo naopak, když chcete zůstat vzhůru.

Výměna stínidla

U některých modelů lamp lze zakoupit více druhů stínidel, díky čemuž můžete rychle proměnit celkový vzhled lampy a také intenzitu osvětlení.

Nastavení výšky svítidla

Tuto funkci jistě uvítáte, abyste měli dopad světla přesně tam, kde ho potřebujete. Využijete zejména při čtení knihy. Také je důležité, aby vám žárovka nesvítila přímo do očí, což nastavitelná výška zaručí.

Nastavitelná ramena

Máte-li v plánu zakoupit bodovou lampu, pravděpodobně bude její součástí i nastavitelnost ramen, u kterých nastavíte jak výšku, tak směr světla. U otočných ramen se zaměřte na rozsah, aby se jimi dalo otáčet o více, než jen o několik stupňů.

Port USB

Výjimečně narazíte na stojací lampu, která má v sobě zabudovaný port USB, který umožňuje nabíjení mobilních telefonů a dalších elektronických zařízení.

Značka

Mezi oblíbené značky patří Eglo, Rabalux, Trio Lighting nebo Trio Leuchten. Mají různá provedení, a i jejich pořizovací cena se liší.

Cena

Pokud netoužíte po moderním a originálním provedení, bude vám stačit 2 000 Kč. V této cenové kategorii nejčastěji narazíte na dvě lampičky – jednu větší a jednu menší, která se dá nastavit. V horní cenové příčce se vyrábějí i zajímavější modely, například dotykové.

Od 2 000 Kč do 5 000 Kč už budete mít na výběr z většího množství různých designů, mezi které patří dřevěná stojací LED lampa, různé barvy osvětlení, stínidlo ve tvaru koule. Nad 5 000 Kč převládají kovové lampy s LED žárovkami. Design je originální, často také bývá doplněn dřevem.

Porovnat ceny lamp

Údržba

Údržba se velice liší podle toho, z jakého materiálu je stojací lampa vyrobena. Jestliže máte doma kovovou lampu, stačí ji jednou týdně přejet vlhčeným hadříkem a nechat samovolně zaschnout. U dřevěných modelů se hodí je jednou za čas impregnovat, aby se jejich stav nezhoršoval. Snažte se je také neumisťovat do místnosti, ve které je často vlhko, špatně to snáší.

Otázky a odpovědi

K čemu se hodí stojací lampa?

Stojací lampu využijete tam, kde chcete mít trochu světla, ale ne zase tolik, abyste rozsvěceli lustr. Hodí se do ložnice, obývacího i dětského pokoje na čtení či příjemné přítmí, ve kterém se můžete dívat na televizi nebo vést konverzaci. Vybírejte její druh podle toho, jaký design má celá místnost a také podle účelu použití – zmenšení či zvětšení prostoru, konkrétní styl provedení lampy, a tak dále.

Jaký materiál stojací lampy vybrat?

Budete volit mezi kovem a dřevem. Často se tyto dva materiály mohou také kombinovat. Zatímco kov je moderní a velmi odolný, dřevo působí lehce a útulně. Podle toho, jakou náladu chcete v místnosti nastolit, se rozhodněte pro jednu z těchto variant. Liší se také v údržbě, proto si svou volbu dobře rozmyslete.

Podle čeho vybrat typ žárovky?

Žárovku vybírejte tak, aby byla praktická a ideálně vám vydržela co nejdéle. Nejlepší variantou jsou LED žárovky, které dobře svítí a mají nízkou spotřebu, za to vás ale vyjdou na vyšší pořizovací cenu. Stejně tak se nízké spotřeby dočkáte i u kompaktní úsporné žárovky, která má ale pomalé rozsvěcování, proto se nehodí někam, kde se často světlo vypíná a zapíná.

Další volbou mohou být halogenové žárovky, které ale vyzařují velké teplo, proto jsou do domácnosti nevhodné. Nejméně výhodné jsou však klasické žárovky, těm se raději vyhněte.

Závěr

Stojací lampy mohou být skvělým designovým doplňkem do každého interiéru. Existují různá provedení, která budou perfektně sedět do vámi zvolené místnosti, ať už je jakéhokoliv stylu. Je jen třeba na to při výběru myslet, abyste byli s lampou spokojeni a hodila se tam, kam ji chcete umístit. Předem vše změřte a promyslete si, jaké funkce byste rádi využívali. Možností je spousta, nyní už víte, podle čeho se orientovat a získat tak přesně to, co chcete.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.spectrum.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt. Jsme i na sociálních sítích: Instagram a Facebook.

1 komentář
  1. Stojací lampy mám moc ráda a dle mého názoru je nejlepší oblouková, protože vypadá velmi elegantně a dokáže pozvednout celkovou image každé místnosti, zejména tedy obývacího pokoje. Nedávno jsem si pořídila právě obloukovou a nedám na ní dopustit. Skvěle se pod ní sedí a dá se číst, luštit nebo jen tak v klidu odpočívat.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo