Katalytická lampa je skvělým doplňkem do domácnosti, který se hodí každému, kdo si rád pálí svíčky nebo využívá osvěžovače vzduchu. Díky lampě, která vám vydrží už po celý život, kromě vůně získáte také pročištěný vzduch zbavený veškerého zápachu, virů, bakterií a alergenů. Designové provedení zajišťuje obohacení interiéru a druhy náplní nespočet variant překrásných vůní, které připomínají tělový parfém. Jak si vybrat tu svou?
Nejlepší katalytické lampy
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Ashleigh & Burwood malá katalytická lampa Fresh Linen | ⭐ 100 % | 1 400 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
2. | Ashleigh & Burwood katalytické lampa s esencí 250 ml | ⭐ 100 % | 1 600 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
3. | Maison Berger Paris sada: katalytická lampa, 2x náplně | ⭐ 100 % | 1 115 Kč | Zobrazit | Notino.cz |
4. | Ashleigh & Burwood malá katalytická lampa 250 ml | ⭐ 95 % | 1 400 Kč | Zobrazit | Notino.cz |
5. | Locherber Milano katalytická lampa 500 ml | ⭐ 93 % | 2 240 Kč | Zobrazit | Svetbytovychvuni.cz |
Co je to katalytická lampa?
Pokud jste o katalytické lampě dosud neslyšeli, jedná se o interiérový doplněk, který kromě provonění vašeho domova pohltí i bakterie, alergeny a viry, jež se v něm nachází. Zvládne zachytit a odstranit pachy z kouření, vaření v kuchyni, dokonce i domácích mazlíčků. Lampa je navíc bezpečnější než klasická svíčka, protože nebude zapálena po celou dobu, pouze na pár minut. Hodí se tak do domácnosti s dětmi i zvířaty.
Princip fungování
Jak jsme již zmínili, lampa nehoří po celou dobu, což má mnoho výhod. Dochází zde k takzvané katalytické oxidaci, při které může knot hořet i bez plamenu. Lampa se skládá ze speciálního hořáku neboli kahanu, který je vyroben z porézní keramiky obohacené molekulami platiny, kde je bavlněným knotem přiváděna hořlavá náplň (směs isopropyl alkoholu a vonné esence). Když hořák zapálíte, rozpálí se na teplotu 500° C.
Po 2-3 minutách plamen sfouknete, ale katalytická reakce stále pokračuje. Náplň při katalytické reakci oxiduje za přítomnosti vzduchu, přičemž dochází k uvolňování molekul schopných neutralizovat nežádoucí pachy a bakterie v ovzduší. Zároveň dochází k uvolňování vonné esence z náplně do prostoru a intenzivnímu provonění interiéru.
Výhody a nevýhody
Před tím, než si katalytickou lampu pořídíte, byste měli srovnat její výhody a nevýhody. Musíme uznat, že pozitiva převažují, přece jen i přesto bychom neměli vynechat negativní aspekty, na které můžete při užívání narazit.
Výhody
- Bezpečnější než ostatní způsoby provonění – nevypouští škodlivé látky, nehoří, takže se nemusíte bát, i když jsou v okolí děti a zvířata.
- Kromě provonění interiér i dezinfikuje – účinně odstraní veškeré pachy, a to i ty z kouření, domácích mazlíčků a zároveň čistí vzduch od virů a bakterií, což ocení zejména alergici.
- Elegantní designové provedení – lampa se u vás doma bude pěkně vyjímat, mnozí ani nepoznají, že se jedná o lampu, tvarem totiž připomíná flakon od parfému.
- Rychlé provonění prostoru – lampa dokáže provonět i větší prostory, a to klidně za 30 minut.
Nevýhody
- Vyšší počáteční investice – katalytická lampa vás vyjde na částku okolo 1 000 Kč, ale vydrží vám navždy, na rozdíl od svíček či osvěžovačů vzduchu. Následně stačí jen dokupovat náplně a kahan.
- Nutnost dokupovat náplně – podle toho, jak často lampu používáte a jak velký prostor chcete provonit, bude potřeba čas od času zakoupit novou náplň.
- Nutnost dokupovat kahan – pokud se kahan již nedá zapálit nebo při hoření produkuje nadměrné množství kouře a po sfouknutí rychle vychladne, navíc nevoní, znamená to, že je na čase ho vyměnit za nový. Většinou vydrží 200 použití, což vychází tak na jeden rok (samozřejmě záleží na tom, jak často lampu využíváte).
- Při vylití náplně může dojít k poškození nábytku – náplň obsahuje vysoce hořlavý isopropylalkohol a při rozlití může nenávratně poškodit povrch nábytku, proto ho vždy dolévejte pomocí trychtýře s maximální opatrností na pevném a omyvatelném povrchu bez přítomnosti otevřeného ohně.
Historie
Katalytické lampy za sebou mají zajímavou historii. První z nich byla vyrobena roku 1898 ve Francii společností Lampe Berger, která vyrábí katalytické lampy dodnes. Ze začátku se používaly jako hygienický prostředek, pomocí kterého se v nemocnicích a vojenských lazaretech dezinfikovalo, aby se zabránilo šíření nebezpečných mikrobů, bakterií, virů a nežádoucích pachů.
Původně tedy vůbec žádná vonná esence nebyla přidána, s touto myšlenkou značka Maurice Berger přišla až o několik let později. V této podobě si ji oblíbili také Coco Chanel, Pablo Picasso, Colette nebo Jean Cocteau, až se najednou katalytická lampa stala symbolem čistoty a vůně domova, a protože společnost začala na hygienu více dbát, byla po lampách velká poptávka.
Do Československa se tento trend dostavil v meziválečném období 30. let 20. století, po roce 1948 zájem opadl, ale nakonec došlo k jeho obnovení ke konci 90. let. Katalytickou lampu si zamilujete i dnes, kdy vám kromě spousty výhod nabídne i luxusní design připomínající flakonek voňavky.
Vhodná náplň
Co se týče náplní, máte na výběr ze dvou variant – bez parfemace a s parfemací. Neutrální vůně mají za cíl zamaskovat jakýkoliv zápach, a hodí se tak skvěle například do kuchyně, kde se často objevují pachy kvůli vaření. Pokud chcete lampu využít jako interiérový doplněk, který vám domov perfektně provoní, využijete parfémovanou verzi, která svou vůní připomíná kvalitní tělové parfémy. Mimo jiné také zvládne funkci odpuzovače komárů a dalšího hmyzu, což oceníte zejména v létě.
Složení a konzistence náplní do katalytické lampy je přizpůsobena kahanu od stejné značky, proto kupujte náplň od stejného výrobce jako kupujete lampu. Pokud byste pořídili odlišného výrobce, mohlo by dojít k poškození kahanu či jeho funkci a životnost by byla negativně ovlivněna.
Jestliže vám náplň došla a chcete vyzkoušet novou, použijte neutrální vůni, která zabrání kontaminaci s vůní předešlou. Nechte spotřebovat původní náplň, než dojde k samovolnému zastavení katalytické reakce. Do prázdné nádoby lampy nalijte zhruba 50 ml neutrální náplně a nechte katalytickou lampu opět aktivovanou. Po uplynutí 20 minut uzavřete nádobu zaslepovacím víčkem a nechte kahan vychladnout. Poté můžete katalytickou lampu dolít novou náplní.
Používání
Katalytickou lampu umístěte na bezpečné místo, kde ji trychtýřem naplníte do 2/3 objemu vybranou náplní a následně přes hrdlo lampy zasunete kahan s knotem a kamenem. Pokud lampu používáte poprvé, nejprve vyčkejte půl hodiny, než kahan nasákne vonnou směsí. Poté ho zapalte a nechte 2 až 3 minuty hořet, následně plamen sfoukněte. Kámen je v tuto chvíli rozpálen až na 500 °C a probíhá katalytická reakce.
Na kahan se může nasadit dekorativní korunka, která je zároveň ochranou proti popálení a v momentě, kdy už je prostor provoněn (10 až 60 minut, záleží na velikosti a okolních podmínkách), katalytickou reakci ukončete zavřením kahanu pomocí víčka. Bez přítomnosti vzduchu dojde k ukončení katalytické reakce a kahan vychladne. Aby nedocházelo k nežádoucímu odpařování náplně, když lampu zrovna nepoužíváte, ujistěte se, že je zaslepovací víčko nasazeno těsně. Na zaslepovací víčko nasaďte dekorativní krytku s otvory. Pro další použití katalytické lampy stačí vyjmout zaslepovací víčko a začít rovnou se zapalováním kahanu.
Objem
Podle toho, kam se chystáte katalytickou lampu umístit, budete vybírat její objem. Ten se bude pohybovat mezi:
- Méně než 265 ml
- 265 – 295 ml
- 310 – 390 ml
- 400 – 450 ml
- Více než 475 ml
Pokud si chcete brát lampu s sebou na cesty, bude ideální menší objem, který ale musíte častěji doplňovat. Na velké místnosti zase využijete spíše větší objem.
Funkce
Katalytické lampy mají hned několik využití v jednom. Zatímco dříve sloužily pouze jako hygienický doplněk, dnes zajišťují provoněnou domácnost bez škodlivých bakterií a virů. Kromě toho fungují jako elegantní předmět, který dotváří interiér. Vůně si můžete nakoupit podle svých preferencí a střídat je, jak je vám libo. Připomínají tělové parfémy, které vám jistě budou vyhovovat.
Značka
Nejznámější značka je Lampe Berger, což byla historicky úplně první společnost, která katalytickou lampu přivedla na trh a udělala z ní doplněk do interiéru, který se mimo jiné využívá jako vůně. Mezi další značky patří Ashleigh & Burwood, Millefiori Milano a Neavita. Liší se hlavně v provedení, ale také pořizovací cenou.
Cena
Jak už jsem si dříve řekli, ze začátku je nutná vyšší investice, pak už budete dokupovat pouze náplně a kahan. Nejlevněji katalytické lampy seženete pod 1 000 Kč, pořídíte tak ale pouze lampu bez parfému.
Pokud chcete rovnou set i s parfémem jako součást balení, připravte si 1 000 Kč až 2 000 Kč. Takové balíčky jsou vhodné i jako dárek, protože obsahují vše potřebné.
Od 2 000 Kč do 4 000 Kč mívají lampy sofistikovaný design, kvalitní materiály a vypadají skvěle.
Nad 4 000 Kč si katalytickou lampu pořídí ty nejnáročnější zákazníci, kteří mají zájem o luxusní provedení, originalitu a prestiž.
Údržba
Na porézní kámen ani bavlněný knot nesmí přijít voda, proto pokud chcete vyčistit nádobu katalytické lampy vodou, nejprve vyjměte z nádoby kahan a před dalším použitím se přesvědčte, že voda zcela vyschla na vnějším i vnitřním povrchu nádoby. Abyste prodloužili životnost kahanu, použijte při výměně vůní čistící směs, která zabrání kontaminaci mezi jednotlivými náplněmi.
Pravidelně, zhruba jednou ročně, vyměňte také kahan, který v určitou dobu přestane hořet a z lampy nebude vycházet žádná vůně, nebo naopak uvidíte jen nadměrný kouř. Náplně dokupujte podle toho, jak je budete spotřebovávat nebo tehdy, kdy budete chtít změnu.
Otázky a odpovědi
K čemu slouží katalytická lampa?
Katalytická lampa slouží pro více účelů. Jednak provoní interiér a zbaví ho veškerých pachů, které mohou pocházet z různých zdrojů – vaření v kuchyni, domácí mazlíčci, kouření. Dále odstraní bakterie, viry a alergeny, což lampu činí užitečnou právě pro alergiky, jelikož čistí vzduch (což ovšem neznamená, že byste neměli větrat). Jako poslední je designovým kouskem, který při návštěvě budou všichni obdivovat a který se hodí kamkoliv.
Jaké druhy vůní si ke katalytické lampě mohu pořídit?
Máte na výběr z parfémovaných a neparfémovaných verzí – parfémované provoní celou místnost, neparfémované se hodí tam, kde je třeba hlavně pohltit pach, tedy například do kuchyně. Využijete je také při výměně jednotlivých vůní, aby nedošlo ke kontaminaci mezi nimi.
Jak probíhá údržba u katalytické lampy?
Lampu můžete čistit vodou, jen je zapotřebí z ní vytáhnout kahan a před dalším použitím se ujistit, že voda zcela vyschla na vnějším i vnitřním povrchu nádoby. Při výměně náplní používejte neutrální čistící směs, která zabrání kontaminaci mezi jednotlivými vůněmi. Následně pak už jen zbývá zhruba jednou ročně vyměnit kahan, a když budete mít chuť na změnu, tak i náplň.
Závěr
Katalytické lampy jsou skvělým funkčním doplňkem do bytu, který se vám v něm rozhodně neztratí. Bude zároveň doplňovat interiér, vypadat luxusně a vydrží vám po celý život. Jestli jste milovníky pálení svíček, určitě si zamilujete i katalytickou lampu, která je také vhodným dárkem. Její počáteční investice se vám z dlouhodobého hlediska vyplatí, navíc můžete dokupovat nejrůznější vůně, kterými provoníte váš domov.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
- Jak provonět byt?
- Zvlhčovače vzduchu
- Nejlepší aroma lampy
- Jak vybrat vůni do bytu?
- Jak vybrat aroma difuzér?
- Jak vybrat solnou lampu?
- Jak vybrat esenciální olej?
Zdroj: www.svetbytovychvuni.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Katalytickou lampu jsem dostala pod stromeček jako dárek a byla jsem tenkrát velmi překvapená, co to vůbec je, protože jsem nikdy nic takového neviděla. Musím uznat, že jsem si jí zamilovala, ta vůně je naprosto nepřekonatelná, ani svíčky nejsou schopné tak provonět jako tato lampa. Dostala jsem od značky Ashleigh a je úžasná.