Solné lampy

Solná lampa je uklidňující a ozdravná dekorace, která je vhodná do bytu i kanceláře. Předností solné lampy jsou ionizační vlastnosti, které pomohou zlepšit vzduch v místnosti. Blahodárné účinky solné lampy si pochvalují alergici i astmatici. Avšak lampa má mnohem více zdravotních benefitů.

Solná lampa pracuje na principu uvolňování soli do vzduchu, solné krystalky se začnou uvolňovat po zahřátí solného krystalu. Sůl obsažená ve vzduchu zlepší kvalitu vzduchu, aktivuje a posiluje organismus. Solná lampa vám pomůže během nachlazení, zlepší imunitu, uvolní dýchací cesty, vyřeší potíže se spánkem, je prospěšná pro nervovou soustavu atd.

Solné lampy jsou zastoupeny 2 typy, které se liší způsobem ohřevu himalájského solného krystalu. V závislosti na tom je různá i velikost. Ačkoliv najdete mnoho velikostí a podob lampy, z nichž mnoho je dále ručně opracováno, výrobci garantují, že díky originální ruční výrobě není prakticky možné zakoupit 2 zcela totožné podoby lampy. Vždy tak budete mít doma skutečný originál.

Porovnat ceny solných lamp

Nejlepší solné lampy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. RMY 2 4 kg 100 % 329 Kč Zobrazit Day-spa-shop.cz
2. Rabalux 4129 95 % 67 Kč Zobrazit Rent.cz
3. Rabalux 4127 92 % 346 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Wellife Kalich 89 % 299 Kč Zobrazit Gastromex.cz
5. Wellife Jin-Jang 80 % 229 Kč Zobrazit Topenilevne.cz

 

Typy

Pří výběru solné lampy narazíte na 2 různé typy. První skupina krystal ohřívá pomocí svíčky, druhá využívá k ohřevu elektrickou energii. Výrobní technologie je v obou případech stejná, lampa je vytesaná ručně, velký kus krystalu je pouze opracováván do konečné velikosti a podoby.

 • Na svíčku – tyto lampy jsou většinou menší, velikost umožňuje vložit do vyvrtaného otvoru v solném krystalu čajovou svíčku. Tyto solné svícny učarují především milovníkům romantiky, kteří nedají dopustit na plápolající plamen svíčky.
 • Elektrická – větší lampy mají podobu neleštěného, nahrubo opracovaného krystalu. Zvolit však můžete i leštěnou podobu lampy, která mívá podobu koule, válce, poháru nebo jehlanu. Elektrické lampy jsou pro větší stabilitu doplněny o dřevěný podstavec.

Barva

Solná lampa je vyrobena z himalájského solného krystalu, který obsahuje další minerály a nerosty, které mají podíl na zbarvení lampy.

Zvolit můžete barvu podle svého citu nebo vkusu, vězte však, že každý odstín působí na organismus trochu jiným způsobem. Nejběžnější jsou lampy zbarvené do oranžova, ale velké množství krystalů má více než jednu barvu.

 • Oranžová – relaxační a uvolňující barva. Je ideální při depresích, působí přátelsky a přinese vám radost ze života.
 • Žlutá – barva léta a tepla. Pomáhá zmírnit zažívací obtíže, podporuje játra a ledviny.
 • Bílá – pročišťující, podpoří vaši koncentraci, je vhodná pro studenty a všechny, kdo pracují tzv. hlavou. Zmírňuje dýchací potíže, je vhodná pro všechny, kdo trpí bolestí hlavy nebo alergiemi.
 • Červená – podpoří kreativitu, dodá energii a má také stimulační účinky. Doporučuje se těm, kdo trpí problémy s oběhem krve, zlepší tvorbu červených krvinek i činnost orgánů.
 • Růžová – barva romantiky, pomůže vám při potížích s láskou.
 • Hnědá – barva země, která udrží snílky při zemi. Hnědý krystal vám dodá sílu.
 • Šedá – vydává tmavší světlo, což oceníte především v ložnici. Šedý krystal zmírní napětí i úzkost.

Velikost

Vybrat správnou velikost lampy není zcela jednoduché. V tomto případě nejsou ukazatelem velikosti jednotky délky, ale objemu, protože nejdůležitějším parametrem je hmotnost krystalu. Mnozí vybírají lampu podle pravidla, čím je krystal větší, tím vyšší je jeho hmotnost a tím kvalitnější budou účinky lampy. Při pohledu však zpravidla nepoznáte, která lampa je tou nejtěžší. Spoléhat se tady musíte na poctivost výrobců.

Při výběru je rozhodující i velikost místnosti, ve které má být lampa umístěna. Vycházet můžete z následujícího doporučení:

 • Plocha 5 – 10 m2 – hmotnost krystalu v rozmezí 1 – 3 kg.
 • Plocha 10 – 15 m2 – hmotnost krystalu v rozmezí 4 – 6 kg.
 • Plocha 15 – 20 m2 – hmotnost krystalu v rozmezí 7 – 10 kg.
 • Plocha 20 – 30 m2 – hmotnost krystalu v rozmezí 11 – 25 kg.

Umístění

Lampu je možné umístit do kterékoliv místnosti v bytě, mnohdy se používá v kancelářích, učebnách, čekárnách či ordinacích. Naopak lampa nepatří do koupelny, na balkon nebo terasu, protože venkovní nebo vlhké prostory mohou sůl v lampě znehodnotit.

Dětský pokoj

Na dítě má lampa uklidňující účinky, proto se doporučuje její umístění do blízkosti postele nebo postýlky. Díky uklidňujícímu teplému světlu se bude dítěti dobře usínat.

Ložnice

V ložnici se doporučuje umístit lampu blízko postele ideální je noční stolek. Do ložnice se často pořizují 2 menší lampy. Každý tak může obsluhovat svoji lampu, aniž by rušil partnera. Do ložnice nebo dětského pokoje by měli lampu umístit zejména alergici, osoby trpící astmatem nebo ti, kdo mají dýchací potíže.

Obývací pokoj

Obývací pokoj je místem, kde je nejčastěji umístěna televize a další elektronika. Solná lampa pročišťuje ovzduší od elektrosmogu, který z těchto zařízení vychází. Vhodným místem pro umístění lampy je tam právě okolí televize.

Kuchyně

V kuchyni může být lampa umístěna kdekoliv. Ideální je místo, které lampa ještě více prosvětlí. Do kuchyně je vhodná oranžová nebo korálová lampa. Tyto barvy podporují trávení a zvýší chuť k jídlu, což ocení zejména rodiče dětí.

Pracovna

V případě pracovny platí to stejné, co již bylo popsáno o umístění do obývacího pokoje. I zde se velmi často nachází různé přístroje jako je počítač, klimatizace a další. Lampa vyčistí vzduch od elekrosmogu a pomůže vás s koncentrací. Vhodné je tak lampu umístit přímo na pracovní stůl.

Vstupní prostor

Lampa ve vstupním prostoru uvítá vaše hosty, působí přátelským, pohostinným a otevřeným dojmem.

Značka

Solnou lampu koupíte od značek jako ISO, Marimex, Rabalux, Autronic, Max, Globo a dalších.

Cena

Pořízení solné lampy není nijak finančně náročné, dovolit si ji může prakticky každý. Menší lampy je možné koupit do 500 Kč. Cena nejmenších čajových krystalů není vyšší než 100 Kč. Nejdražší jsou do hladka opracované lampy, zde se cena pohybuje okolo 1 000 Kč.

Porovnat ceny solných lamp

Údržba

Solná lampa nevyžaduje žádnou speciální údržbu. Zbavovat ji musíte pravidelně pouze prachu. K tomuto účelu je možné použít hadřík, prachovku i vysavač.

Ačkoliv jsou solné lampy poměrně těžké, vyznačují se velkou křehkostí. Proto buďte opatrní nejen při její údržbě, ale především, pokud budete lampu přemisťovat. Lampa je velmi náchylná na vlhkost, neměla by být umístěna v místech s větší vlhkostí.

Otázky a odpovědi

Jak solná lampa pomáhá?

Pozitivní dopad mají solné lampy na dýchací cesty, pomohou vám při různých alergiích, respiračních potížích a podpoří imunity.

Solné lampy jsou prospěšné i pro osoby trpící ekzémy, mají pozitivní vliv na krevní tlak. Světlo lampy sníží psychické napětí a odbourá stres. Lampa působí také relaxačně, zkvalitňuje spánek, uvolní mysl i tělo.

Jsou všechny lampy kvalitní?

Kvalitu není bohužel možné zaručit u každé lampy. Lampu je vhodné kupovat vždy ve specializovaných prodejnách. Pravá lampa propouští pouze tlumené světlo, nelze ji brát za plnohodnotné osvětlení místnosti.

Běžné lampy propouští růžové nebo oranžové světlo, výrazně dražší jsou lampy, které propouští světlo bílé. Pokud narazíte na cenově výhodnou bílou lampu, bude se s největší pravděpodobností jednat opět o napodobeninu. Na solné lampě by mělo být zmíněno také místo původu, což je v tomto případě Pákistán.

Jaký negativní dopad na zdraví má elektromagnetické záření?

Elektromagnetické záření není vidět, na zdraví člověka se však podepisuje negativně. Toto záření oslabuje imunitu, přispívá k Alzheimerově chorobě, srdečnímu onemocnění, demenci. Při dlouhodobém používání mobilního telefonu, počítače a další elektroniky budete unavení a vystresovaní.

Závěr

Solná lampa je krásný dekorativní prvek s osobitým kouzlem. Kromě toho přináší řadu zdravotních benefitů, jejím používáním snížíte i škodlivé elektromagnetické záření.

Pořízení solné lampy je zvlášť vhodné pro alergiky a astmatiky. Při výběru solné lampy je důležité vybrat správnou velikost a barvu. Barvu volte především podle toho, kde bude lampa umístěna. Odhadovaná životnost lampy je několik desetiletí.


Zdroje: www.solnalampa.czwww.veneti.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (76 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Reply
  Ladislav Körner 23.11.2022 v 9:59

  Z jakého důvodu se lampa rozpouští. Máme pod ní talířek a je plný tekutiny…

 2. Manžel je alergik, takže pořízení solné lampy uvítal. Máme každý svou v ložnici na nočním stolku a pak ještě větší v obývacím pokoji.

 3. Solnou lampu mám v předsíni a samozřejmě v kuchyni. Mám tuto lampu hodně ráda.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo