Aroma lampy

Aroma lampa je jednoduchá pomůcka určená k odpařování vonných olejů. Díky tomu můžete odpočívat i relaxovat z pohodlí domova. Aromaterapie má prokázaný pozitivní vliv na podporu imunity a vonné oleje lze využít i při inhalacích, koupelích nebo masážích.

Aroma lampy jsou vyrobeny z různých materiálů zastoupena je především keramika, kov nebo sklo. Lze ji tedy využít i jako dekorační prvek do domácnosti. Aromalampa vyžaduje opakované dokupování vonných olejů nebo vosků. Vosk se používá u elektrických lamp, po zahřátí se rozpouští a vůně se uvolňuje do okolí.

Po vychladnutí opětovně tuhne a je ho možné používat až do úplného spotřebování. Vonný olej se kape do vody. Do mističky s vodou je třeba nakapat několik kapek. Jejich počet závisí na velikosti místnosti, doporučuje se 1 nebo 2 kapky na prostor o velikosti 5 m2.

Porovnat ceny aroma lamp

Nejlepší aroma lampy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Morex aroma lampa X3933 100 % 182 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Fancy Home ultrasonická Sphere 100 % 2 199 Kč Zobrazit Tescoma.cz
3. Yankee Candle Scenterpiece Elizabeth 98 % 1 094 Kč Zobrazit Notino.cz
4. Tescoma Fancy Home 906832 Stones 97 % 429 Kč Zobrazit Tescoma.cz
5. Banquet LAVENDER OK 10,2cm 94 % 100 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Klasiku tvoří aroma lampa, která odpařování oleje pomocí čajové svíčky, modernější verzí je elektrická aroma lampa.

Svíčka

Tato aromalampa má spodní část uzpůsobenou pro vložení čajové svíčky. Hořením svíčky se může lampa ohřát až na 50 °C a vonný olej nebo vosk umístěný v horní části lampy se začne pozvolna odpařovat. Doba hoření svíčky se pohybuje kolem 4 hodin.

Vůně, která se během hoření uvolňuje, může vadit některým zvířatům nebo dětem. U tohoto typu je třeba dbát na bezpečnost, špatnou manipulací můžete způsobit i požár. Obezřetní byste měli být zejména v případě dětí nebo domácích zvířat.

Elektřina

Elektrická aroma lampa je z hlediska používání bezpečnější. Nemusíte se bát, že plamen způsobí požár nebo lampa popálí dítě nebo vašeho mazlíčka. Lampa začne fungovat ihned po zapojení do zásuvky a z hlediska účinnosti je srovnatelná s klasickou lampou. Také údržba je v tomto případě jednodušší.

Elektrická aroma lampa se používá v kombinaci s vonnými vosky. Dražší elektrické lampy mají funkci časovače, který lampu po uplynutí nastavené doby bezpečně vypne.

Nevýhodou lampy může být pro někoho skutečnost, že některé značky umožňují používat pouze vosky stejného výrobce, v případě jiných je možné používat různé značky vosků a máte tak větší možnost výběru vůní.

Materiál

Materiál aromalampy souvisí především s designem, který je u tohoto výrobku zásadní. Díky širokému zastoupení těchto výrobků na trhu si však vybere naprosto každý.

Vybrat můžete lampy různých velikostí a tvarů, co se týká samotných materiálů, jsou zastoupeny především keramické lampy. Koupit však můžete také lampu porcelánovou, skleněnou, kovovou, kamennou, ale také dřevěnou.

Tvar

Tvar lampy nijak neovlivňuje funkčnost a závisí pouze na vašem vkusu. Stejně je to i s velikostí lampy. I v tomto případě závisí výběr především na vašem vkusu. Důležitá je spíše vzdálenost mističky od plamene. Ideálně by to měly být alespoň 3 cm ideálně až 7 cm, aby nedocházelo k příliš rychlému odpařování a tím i možnému přepalování oleje.

Olej a vosk

Výběr aroma lampy může ovlivnit i to, zda budete chtít používat vonný olej nebo vosk. Některé klasické lampy fungují v kombinaci s vosky i oleji, v případě jiných je možné používat pouze olej. Elektrické aroma lampy vyžadují pravidelné dokupování vosků.

Olej

Výhodou olejů je nižší pořizovací cena. Kromě toho výběr je v tomto případě mnohem větší. Používat můžete vonné i esenciální olej. Vonný olej provoní váš byt příjemnou vůní na delší dobu. U esenciálních olejů oceníte i aromaterapeutické účinky a zklidňující účinky.

Dávkování se udává v maximálním počtu 2 kapek na 5 m2. Vůně, která se při zahřívání uvolňuje, však nemusí vyhovovat každému. Oleje by pak neměly používat těhotné ženy a nedoporučuje se je používat ani v případě malých dětí do 3 měsíců věku.

Vosk

Vosky jsou o něco dražší. I v tomto případě je možné vybírat z mnoha různých vůní, ale vosk vám kromě provonění bytu nenabídne nic jiného. Výhodou vosku je i to, že nemusíte lampu s voskem nijak hlídat a doplňovat, v lampě je umístěn až do úplného spotřebování. Vosk se používá především u bezpečnějších elektrických aroma lamp.

Značka

Výrobců aroma lamp je velké množství. U tohoto výrobku se však nemusíte při výběru značkou nijak limitovat. Pohlídat si můžete pouze vzdálenost mističky od plamene v případě, že budete vybírat mezi lampami, kde se o správný chod stará svíčka.

Z výrobců však můžeme jmenovat například Yankee Candle, Cerams, Aromatika, Autronic, Mani Bhadra, Dedra a mnoho dalších.

Cena

Cena je závislá na typu a designu lampy. Dražší jsou pochopitelně elektrické lampy, nejdražší lampy vás mohou vyjít i na 1 000 Kč, ale můžete koupit i krásné lampy za méně než 500 Kč.

Klasické svíčkové lampy je možné pořídit již za cca 100 Kč. Velký výběr nabízí cena kolem 250 Kč a nejdražší lampy stojí okolo 500 Kč. K pořizovací ceně lampy však musíte připočítat i cenu vonných olejů nebo vosků.

Porovnat ceny aroma lamp

Otázky a odpovědi

Jak o lampu pečovat?

Doporučuje se lampu udržovat po každém používání. Údržba není nijak náročná, lampu stačí omýt mýdlovou vodou. Abyste předešli možnému usazování vodního kamene, je vhodné lampu čas od času opláchnout octovou vodou.

Elektrické lampy jsou bezúdržbové, protože vosk je umístěn v kalíšku, který po spotřebování vyhodíte a nahradíte novým.

Aromalampa nebo difusér?

Difusér je další způsob aromaterapie, který však pracuje na jiném principu a to ultrazvukových vibrací. Pomocí nich se uvnitř difuzéru tvoří mlha, která ve studené podobě vychází z difuséru ven. Difusér do jisté míry působí i jako zvlhčovač.

Difuséry fungují v kombinaci s elektrickou energií, a nabízí větší disignové možnosti. Difusér je také bezpečnější, ve chvíli, kdy dojde ke spotřebě veškeré vody, dojde k automatickému vypnutí difuséru. Aroma lampu však musíte pravidelně kontrolovat.

Kam je možné aromalampu umístit?

Setkat se můžete s názorem, že je možné lampu umístit do jakékoliv místnosti, druhý názor však nedoporučuje lampu používat v ložnici. Jako nejvhodnější místnost se však jeví obývací pokoj, nebo nějaká jiná hlavní místnost. Pokud byste se řídili světovými stranami, měla by být umístěna na jižní část místnosti.

Závěr

Aromaterapie má mnoho blahodárných účinků na lidské zdraví, ale ani v tomto směru by se to nemělo příliš přehánět. Lampu postačí používat cca 20 – 30 minut denně.

Její používání se nedoporučuje osobám trpícím na alergie, těhotným a kojícím ženám a používat byste je neměli, ani pokud máte doma malého kojence. Při používání lampy, která olej nebo vosk zahřívá pomocí svíčky, dbejte na bezpečnost.

Tato lampa by měla být umístěna mimo dosah dětí a zvířecích mazlíčků. V blízkosti lampy se také nesmí nacházet žádné hořlavé předměty. Klasická lampa umožňuje používat vonné i éterické oleje, ale některé typy také vosk. Elektrická lampa je z hlediska používání bezpečnější a prakticky bezúdržbová. Umožňuje pro aromaterapii využívat vonné vosky a oceníte u ní funkci časovače.

Aroma lampy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (45 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já si pořídila nejdřív od Airpure a pak jsem je vyměnila za aroma lampy Yankee Candle. Obojí bylo dobré, ale ty druhé mi vyhovují více.

  2. Koupila jsem si v kamenné prodejně Tescoma aroma lampu a jsem s ní spokojená, přesně takou jsem hledala a i cena byla docela nízká.

    • Taky ráda navštěvuji prodejnu Tescoma a všechny jejich produkty jsou velmi kvalitní a krásný. Aroma lampu mám taky od tescoma nečekaně. :D

  3. Váš článek je srozumitelný, pomohl mi a věřím, že pomůže i ostatním, kdo si chce koupit aroma lampu.

Přidat komentář

Recenzer
Logo