Kombinované lednice

Lednice je nedílnou součástí každé kuchyně. Lednic je hned několik různých druhů. Volit budete mezi monoklimatickou, kombinovanou nebo lednicí amerického typu. Právě kombinované lednice se v domácnostech vyskytují nejčastěji. Lednice totiž disponují chladící i mrazící částí. Jednotlivé části jsou oddělené a každá z částí má i svoje vlastní dveře.

Výběr lednice by neměl probíhat ve spěchu. Od tohoto spotřebiče budete pravděpodobně vyžadovat úsporný provoz a co nejdelší životnost. Před výběrem si nejprve ujasněte, zda je pro vás lepší volbou vestavná nebo volně stojící lednice.

Z hlediska spotřeby byste měli věnovat pozornost energetické třídě. Kapacitu vnitřního prostoru volte s ohledem na počet členů domácnosti. A z hlediska pohodlí se budou hodit i moderní funkce, které kombinované lednice nabízí. O dlouhou životnost a spolehlivý chod se postará kvalitní výrobce.

Porovnat ceny lednic

Nejlepší kombinované lednice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. LG GBB72PZDMN 98 % 14 989 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Bosch KGE39AWCA 96 % 16 590 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Samsung RB38A7B6BS9 93 % 22 990 Kč Zobrazit Expert.cz
4. LG GBP62DSNFN 91 % 13 977 Kč Zobrazit eshop.etd.cz
5. Beko RCNA406E60ZXBHN 90 % 15 990 Kč Zobrazit Planeo.cz

Typy

Lednice lze obecně rozdělit do dvou skupin podle toho, kde budou umístěny. Rozmyslet si tedy musíte, zda je pro vás vhodnější vestavná nebo volně stojící lednice. Oba typy lednic by však měly mít k dispozici nějaký okolní prostor, aby okolo nich mohl cirkulovat vzduch. V opačném případě se lednice může přehřívat.

 • Vestavná kombinovaná lednice – modernější vestavné lednice jsou ideální do kuchyní, kde se nachází další zabudované spotřebiče.
 • Volně stojící kombinovaná lednici – tradiční podoba lednic, které mohou být umístěny prakticky kdekoliv.

Objem

To, co vás bude zajímat jako první, je pravděpodobně vnitřní objem lednice. Objem je vhodné volit s ohledem na počet členů domácnosti. Každý z členů by měl mít k dispozici cca 60 l v chladícím a 25 l v mrazícím prostoru.

Objemově se tento typ lednic pohybuje okolo 250 litrů v chladící části a 100 litrů připadá na mrazící část.

Energetická náročnost

Lednice je spotřebič, který je v chodu prakticky nepřetržitě. Z tohoto důvodu se vyplatí věnovat pozornost její energetické náročnosti. Tento parametr je uveden na energetickém štítku každého spotřebiče. Zde najdete údaj o roční spotřebě lednice i její zařazení do energetické třídy.

Klimatická třída

Tento parametr určuje optimální teplotu prostředí, při kterém bude lednice spolehlivě pracovat. Pokud je teplota okolo lednice mimo uvedený rozsah, dojde k růstu energetické spotřebě lednice.

Klimatické třídy jsou celkem 4 a většina lednic spadá do několika z nich.

 • Klimatická třída SN – subnormální teplota. Teplota v okolí lednice může být v rozsahu +10 – +32 °C.
 • Klimatická třída N – normální teplota. Teplota může být v rozsahu +16 – +32 °C.
 • Klimatická třída ST – subtropická teplota. Teplota může být v rozsahu +18 – +38 °C.
 • Klimatická třída T – tropická teplota. Teplota může být v rozsahu +18 – +43 °C.

Mrazící výkon

Nedílnou součástí kombinované lednice je i menší část s mrazákem. Také v jeho případě stojí za povšimnutí několik parametrů. Jedním z nich je mrazící výkon, druhým neměně důležitým je výkon mrazení.

 • Mrazící výkon – parametr, který určuje, kolik kilo potravin je mrazák schopen zmrazit za 24 hodin.

Výkon mražení

Je parametr, který vás informuje o tom, na jakou nejnižší teplotu dokáže mrazák suroviny zamrazit. Výkon mražení je nejčastěji zobrazen pomocí různého počtu hvězdiček, přičemž platí následující.

 • 1 hvězdička – potraviny budou zamraženy maximálně na – 6 °C. Jejich spotřeba by měla proběhnout během několika málo dní.
 • 2 hvězdičky – potraviny budou zamraženy maximálně na – 12 °C. Potraviny byste měli potřebovat během několika týdnů.
 • 3 hvězdičky – potraviny budou zamraženy maximálně na – 18 °C. V tomto případě mohou suroviny v mrazáku zůstat i několik měsíců.
 • 4 hvězdičky – potraviny boudou zamraženy maximálně na – 24 °C a v mrazáku je můžete nechat uskladněny dlouhodobě.

Počet okruhů

Moderní lednice disponují dnes již standardně 2 okruhy. Díky tomu budete moci dle potřeby regulovat teplotu chladící i mrazící části nezávisle na sobě. Nejvíce se vám bude tato možnost hodit během odmrazování mrazáku nebo při čistění lednice. Pokud nebudete mít v mrazící částí žádné potraviny, můžete ji jednoduše vypnout, aniž by to ovlivnilo chod části chladící.

 • Akumulační doba – udává, jak dlouho budou potraviny zmražené během výpadku elektrického proudu. Zde platí pravidlo, čím déle, tím lépe.

Hlučnost

Lednice by měla spolehlivě pracovat, ale neměla by zastávat funkci rušivého elementu. Proto se zaměřte i na informaci o hlučnosti. Při výběru byste se tak měli zaměřit na spotřebiče s hlučností 40 a méně dB.

Funkce

Moderní lednice nabízí celou řadu různých funkcí. Základními funkcemi jsou vybaveny i ty nejlevnější lednice. S rostoucí cenou se počet funkcí zvyšuje. Mezi nadstandardní funkce patří například:

 • Skládací police – praktické police, které je možné vysunout nebo složit na polovinu. Díky tomu budete moci v lednici uložit i potraviny, láhve či hrnce větších velikostí.
 • Ovládání vlhkosti – funkce, kterou nabízí spíše dražší modely. Nastavit může míru vlhkosti uvnitř lednice, čímž vytvoříte ideální prostředí na skladování různých druhů zeleniny a ovoce.
 • Nastavení teploty – další nadstandardní funkcí je možnost nastavit různě vysokou teplotu v zásobnících uvnitř lednice. I v tomto případě lze skladovat zeleninu, ale i maso delší dobu, aniž by se podepsalo na jejich kvalitě.
 • Flexibilní prostor – jedná se o multifunkční poličku, kterou můžete využívat jako klasickou rovnou polici, ale zároveň ji přeměnit na polici typickou pro vinotéku. Tato funkce bude vyhovovat milovníkům vína a dalších nápojů.
 • Rychlé chlazení a mrazení – některé lednice vám umožní pouštět do mrazící nebo chladící části intenzivní proud studeného vzduchu. Potraviny tak můžete mnohem rychleji ochladit nebo zmrazit.
 • NoFrost – oblíbená funkce, která zatočí s námrazou. Díky tomu budete mrazák odmrazovat méně často a zároveň zabráníte vyšší spotřebě energie.
 • Digitální invertor – moderní kompresor je schopen upravit svoji rychlost v závislosti na potřebě chlazení. I tato funkce ovlivňuje spotřebu energie. Lednice s invertorovým kompresorem patří k těm úspornějším. Lednice s digitálním invertorem patří zároveň k velmi tichým spotřebičům.
 • Systém nezávislého chlazení – optimalizuje vlhkost a teplotu uvnitř lednice i mrazáku. Potraviny jsou tak lépe zakonzervované a nedochází k mísení pachu potravin.
 • Ionizátor – uvnitř lednice je vzduch obohacen o záporné ionty. Tato skutečnost se projeví na minimálním výskytu nežádoucích mikroorganismů. Ionizace rovněž zajistí, že potraviny zůstanou déle čerstvé. Ionizace rovněž neutralizuje pach potravin.
 • 6. smysl – moderní technologie má vliv na výkon kompresoru. 6.smysl zařídí, že budou zachované ideální podmínky pro dlouhodobé uchovávání potravin. V případě, kdy teplota uvnitř lednice stoupne, dojde k okamžitému spuštění ventilátoru.
 • Změna otevírání dveří – některé lednice mají panty umístěné na obou stranách. Lednici tak můžete libovolně přemisťovat.

Značka

Kombinovanou lednici můžete koupit od všech velkých výrobců. Cenově dostupné lednice nabízí například Domo, Candy, Amica nebo Concept. Mezi nejkvalitnější výrobce pak dlouhodobě patří Klarstein, Whirpool nebo Liebherr. Další modely koupíte od značky Gorenje, Eta, Severin nebo třeba Philco.

Cena

Pořizovací cena má v mnoha případech poslední slovo. Jestliže hledáte cenově dostupnou lednici, budete se muset spokojit se základními modely, které lze pořídit za méně než 10 000 Kč. Tyto lednici nabízí pouze několik základních funkcí.

Ti, kteří mají na lednice větší nároky, budou lednici hledat v cenovém rozmezí 10 – 20 000 Kč. Zde již najdete mnohem vybavenější a úspornější lednice, které budou složit řadu let. Za více než 20 000 Kč lze pořídit lednici v prémiové kvalitě.

Porovnat ceny lednic

Otázky a odpovědi

Jak je označena energetická třída na energetickém štítku?

Pro mnohé může být označení třídy nesrozumitelné. V roce 2021 totiž došlo ke změně a na energetickém štítku tak již nenajdete spotřebiče s třídou A++. Ty nejúspornější spotřebiče nově spadají do třídy A, nejméně úsporné jsou zařazeny v energetické třídě G. Lednice, které se mohly v minulosti pyšnit třídou A+++, nově spadají do energetické třídy C.

Kdy je nutné mrazák odmrazit?

Vrstva námrazy velmi zvedá spotřebu energie. Udává se dokonce, že námraza o síle cca 1 cm může zvednout spotřebu energie až o 75%. Mrazák tak raději odmrazujete raději častěji, aby byl provoz lednice co možná nejšetrnější. Tuto práci vám u moderních lednic velmi usnadní funkce NoFrost. Tato funkce brání tvorbě námrazy a zároveň zabrání tvoření bakterií a plísní.

Kde má kombinovaná lednice umístěný mrazák?

Kombinované lednice mohou mít mrazící část umístěnou v dolní i horní částí. Záleží pouze na vás, kterému řešení dáváte přednost. Pravdou však je, že lednice s mrazákem v dolní části patří k těm oblíbenějším, a k dostání jsou v mnohem větším počtu. Při výběru lednice s mrazákem v horní části bude výběr mnohem omezenější.

Závěr

Kombinované lednice je spotřebič, který se těší velké popularitě. Jedná se o vůbec nejoblíbenější podobu lednice u nás. Na trhu jsou tyto lednice zastoupeny celou řadou modelů v mnoha cenových kategoriích. Na své si přijdou méně i více nároční klienti.

Kombinovanou lednici můžete koupit v moderním vzhledu, ale i retro stylu. Mnozí však volí možnost nechat si lednici zabudovat do kuchyňské linky. Ať už zvolíte jakoukoliv podobu, přihlédněte při jejím výběru alespoň k těm nejzákladnějším technickým parametrům.

Kombinované lednice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. My jsme pořídili kombinovanou chladničku Samsung RB38T607BB1 a je skvělá. Původně jsme sice měli rozpočet na nákup stanovený do deseti tisíc a tahle stála skoro šestnáct, ale stálo to za to. Má krásný vzhled, jde naprosto tiše a báječně chladí, potraviny drží pěkně čerstvé a nekazí se.

 2. Investovat do kombinované lednice jsem se rozhodla poté, co nám dosloužila naše malá chladnička bez mrazáku. Po dlouhém hledání mi padla do oka LG GBB72PZDMN, která nabízí opravdu hodně velký prostor, navíc je krásně tichá a má přijatelnou spotřebu energie.

Přidat komentář

Recenzer
Logo