Retro lednice

Retro styl se pozvolna vrací do módy a má stále větší počet příznivců. Na tuto situaci pochopitelně reagují i výrobci spotřebičů. Proto není žádný problém pořídit v retro stylu i dokonalou lednici, které nechybí ani moderní funkce. Dostupné jsou retro lednice s mrazákem i menší spotřebiče, které jsou ideální na chatu. V retro podobě lze koupit i lednici určenou k chlazení nápojů.

Největší výhodou retro lednic je jedinečný design. Klasické lednice jsou nejčastěji k dostání v bílé, stříbrné nebo nerezové barvě. V případě retro lednic však můžete vybírat z několika různých barev. Díky nim vás lednice upoutá na první pohled. Zakoupit však můžete i bílou klasiku. Retro lednice nejsou k dostání ve vestavné variantě, v tomto případě se vždy jedná o samostatně stojící lednici, pro kterou jsou typické zaoblené tvary. Jedinečnou podobu má i madlo umístěné na dvířkách.

Výběr retro lednice by neměl být nijak odlišný od výběru lednice klasické. U tohoto typu vás bude pravděpodobně více zajímat vzhled, přesto byste měli pozorně vybírat všechny důležité parametry. Jedná se zejména o energetickou náročnost lednice nebo vnitřní objem lednice. Přihlédnout můžete i k funkcím, které jednotlivé spotřebiče nabízí.

Porovnat ceny lednic

Nejlepší retro lednice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Amica VD 1442 AM 94 % 11 490 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Gorenje ONRK619DR 93 % 18 579 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Amica KGCR 387100 R 90 % 11 989 Kč Zobrazit Datart.cz
4. Concept LR2047bc 73 % 3 599 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Gorenje NRK6202CLI 63 % 19 990 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Retro lednice mají několik podob. Nejžádanější jsou kombinované lednice, které disponují malým mrazákem. Koupit můžete i lednici bez mrazáku nebo malou lednici na nápoje.

Kombinovaná retro lednice

Nejoblíbenější typ lednice, který je k dostání v několika provedeních. Od klasických lednic se retro podoba liší pouze jedinečným vzhledem. Velké lednice jsou dobrou volbou především do větších domácností.

Součástí kombinované lednice bývají police i boxy. Většinou máte k dispozici 2 větší nebo 3 menší samostatné prostory. Nechybí ani police na nápoje umístěná na dveřích lednice. Mrazák může být umístěn v horní i spodní části. Častěji se setkáte se spotřebiči, které mají mrazák umístěný nad lednicí.

Malá retro lednice

Menší lednice většinou mrazák nemají. Lze však koupit i lednici, která alespoň malý mrazící prostor nabízí. Jsou ideální do menších domácnostech, ale hodit se mohou i na chatu, na koleje nebo třeba kanceláře. Také těmto lednicím nechybí police a přihrádky ve dveřích. Samozřejmostí však již není samostatný oddělený prostor, k dostání jsou lednice s boxy i lednice, které samostatné boxy nemají.

Retro lednice na nápoje

Do prostoru lednice můžete umístit několik lahví. Také tyto lednice jsou k dostání v několika velikostech. Součástí některých větších lednic může být 1 nebo 2 police. Nejmenší spotřebiče nabízí pouze držáky na nápoje.

Vnitřní objem

Vnitřní objem byste měli vybírat podle počtu členů v domácnosti, ale i podle vašich zvyklostí, co se skladování potravin týká. Obecně se udává, že jedna osoba využije prostor o velikosti 70 litrů. Toto doporučení je pouze orientální a mnohem důležitější je individuální potřeba každé domácnosti.

Energetická náročnost

Chladnička patří mezi spotřebiče, které jsou v provozu neustále. Velmi důležitým parametrem je tak energetická náročnost tohoto spotřebiče. Informace o roční spotřebě energie i energetické náročnosti najdete uvedené na energetickém štítku. Co se týká energetické třídy, spadají retro lednice do třídy A – G.

Hlučnost

Lednice je spotřebič, který má své místo v kuchyni. V dnešní době pak bývá kuchyň velmi často součástí obývacího pokoje. Proto byste se měli zaměřit i na hlučnost retro lednice. Ani zde se však retro spotřebiče od těch klasických nijak zvlášť neliší. Hlučnost je tak nejčastěji pohybuje okolo 40 dB.

Mrazící výkon

Velké množství retro lednic disponuje mrazákem. V jeho případě je vhodné přihlédnout k mrazícímu výkonu. Mrazící výkon udává, kolik surovin dokáže mrazák zamrazit za 24 hodin. Mrazící výkon ovlivňuje i kapacita mrazáku a nejčastěji se pohybuje mezi 2 – 24 kilogramy.

Druhým důležitým parametrem je akumulační doba. Díky tomuto parametru budete vědět, jak dlouho zůstanou potravinu zmrazené při výpadku elektrické energie. Zde se pochopitelně vyplatí mrazák s co možná nejdelší akumulační dobou.

Třída mrazení

Třída mrazení je údaj, který vás informuje, jak hluboce může mrazák potraviny zmrazit. Standardně je označen pomocí hvězdiček, přičemž platí:

 • 1 hvězdička – mrazák suroviny zmrazí maximálně na – 6 °C. Takto zmrazené potraviny je nutné spotřebovat během několika dní.
 • 2 hvězdičky – suroviny budou zmrazeny na teplotu – 12 °C a spotřebovat je musíte během několika týdnů.
 • 3 hvězdičky – dle této třídy mrazení budou potraviny zmrazeny na teplotu – 18 °C. Skladovat je můžete i několik měsíců.
 • 4 hvězdičky – mrazák je schopen mrazit na teplotu do – 24°C, což vám umožní skladovat potraviny dlouhodobě.

Klimatická třída

Dalším udávaným parametrem je klimatická třída. Jedná se o údaj, který vás informuje, v jaké okolní teplotě může lednice stát, aniž by byl její provoz více energeticky náročný. Na řadě lednic je však uvedeno více klimatických tříd, což znamená, že lednice bude spolehlivě fungovat ve větším rozsahu teplot.

 • SN – subnormální teplota. Rozsah teploty je +10 až +32°C
 • N – normální teplota. Rozsah teplot je +16 až +32°C
 • ST – subtropická teplota. Rozsah teplot je +18 až +38°C
 • T – tropické teploty. Rozsah teplot je +18 až +43°C

Funkce

Retro lednice nejsou zastaralým typem lednic. Stejně jako klasické lednice nabízí i tento typ řadu praktických funkcí.

 • EcoExcellence – funkce, která se stará o nízkou spotřebu.
 • Prodloužená čerstvost surovin – zóna, která vytváří ideální podmínky pro skladování zeleniny a ovoce. Veškeré suroviny si tak zde uchovají vitamíny i chuť.
 • Automatické odmrazování – praktická funkce, která vám usnadní údržbu lednice.
 • Změna otevírání dveří – lednice s panty na obou stranách.
 • Otevřené dveře – na nedovřené nebo dlouze otevřené dveře vás upozorní akustický signál.
 • NoFrost – je již standardní funkcí. Díky ní se na stěnách nebude tvořit námraza a údržba lednice bude mnohem jednodušší. Zároveň funkce zabrání množení plísní a bakterií.
 • Antibakteriální ochrana – také tato ochranná vrstva má zabránit tvoření bakterií i mikroorganismů. Potraviny tak nebudou kontaminované bakteriemi.
 • Nulová zóna – speciální oddělená část lednice může držet teplotu okolo 0 °C. V této části vydrží potraviny déle čerstvé. Funkce je vhodná pro všechny, kdo v lednici skladují zeleninu a ovoce. Nulová zóna bývá označena také jako Bio Fresh, Perfekt Fresh atd.

Značka

Výrobou retro lednic se zabývá prakticky každý větší výrobce. Při jejím výběru tak narazíte na ty nejznámější značky. Velmi oblíbenými jsou lednice Gorenje, Eta, Candy, Domo, Snaige i Amica. Tito výrobci nabízí cenově dostupné spotřebiče, které se vyznačují jedinečným vzhledem. Menší výběr nabízí také značka Samsung, Concept, Big Chill nebo Philco. Retro lednice nejvyšší kvality koupíte od značky Klarstein, Liebherr nebo Severin.

Cena

Cena retro lednic je prakticky totožná, jako cena lednic klasických. Cenu pochopitelně ovlivňuje také velikost a výbava lednice. Nejlevnější jsou malé lednice s cenou do 10 000 Kč. Za tuto cenu však můžete zakoupit i základní podobu kombinovaných lednic.

Větší, kvalitnější a vybavenější lednice je možné koupit za cenu od 10 – 20 000 Kč. Součástí těchto lednic je již poměrně standardně mrazák. Za retro lednici nabitou funkcemi zaplatíte i více než 20 000 Kč.

Porovnat ceny lednic

Otázky a odpovědi

Co je invertorový kompresor?

Součástí lednice je kompresor, který rozvádí studený vzduch. Starší modely mívaly kompresor, který opakovaně spínal a zase vypínal. Nevýhodou lednic byla vyšší spotřeba energie. Moderní lednice mají kompresor invertorový, jenž může otáčky kompresoru regulovat. Kompresor spíná méně často a vyznačuje se i tišším i úspornějším chodem.

Kdy se hodí funkce oddělené regulace?

Tuto funkci nabízí kombinované lednice s mrazákem. Oddělená regulace je funkce, které vám umožní vypnout pouze chladící nebo mrazící okruh. Nejvíce to využijete při odmrazování mrazáku nebo čištění lednice. V obou případech lze vypnout pouze jeden okruh, přičemž ten druhý zůstane v chodu.

Jaký design retro lednice nabízí?

Vzhled retro lednice by měl zaujmout na první pohled. Právě kvůli vzhledu jsou retro lednice pořizovány. Tento spotřebič je ideální na chalupu i do domácností vyvedených ve vintage stylu. Retro lednice jsou k dostání v několika barvách. Od klasických lednic je odlišují oblé tvary i provedení rukojetí.

Závěr

Retro lednice zaujmou svým originálním vzhledem, jejich kvalita je však srovnatelná s kvalitou volně stojících i vestavných lednic. Kvalitu spotřebiče zajišťují především velcí výrobci, které mají retro lednice ve své nabídce. Ačkoliv v případě retro lednic je jedním z nejdůležitějších parametrů vzhled, neměli byste ani v tomto případě přehlížet důležité parametry související se spotřebou energie ani technickou vybavenost lednice.

Retro lednice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Moje paní si přála předělat kuchyň v retro stylu, takže jsem jí vyhověl, ale znamenalo to, že musím i lednici a další sehnat právě v tomto stylu. Naštěstí jsem narazil na váš článek, který mi to hodně usnadnil a pomohl s výběrem modelu Amica VD 1442 AM. Měla u manželky velký úspěch a pro nás dva je i její kapacita naprosto dostačující.

Přidat komentář

Recenzer
Logo