Vestavné lednice

Vestavnou lednici můžete zabudovat do kuchyňské linky. Díky tomu zcela vyladíte vzhled kuchyně. Tyto lednice naopak nejsou určeny k volnému stání, protože se vyznačují méně přitažlivým vzhledem.

Při výběru vestavné lednice budete postupovat stejně jako při výběru volně stojící lednice. I zde je velmi důležité věnovat pozornost energetické náročnosti, protože lednice bude stále v provozu. Zaměřit se musíte rovněž na kapacitu lednice, která bývá o něco menší než kapacita volně stojících lednic.

Při volbě velikosti je třeba přihlédnout k počtu členů domácnosti, ale i typu potravin, které v lednici běžně skladujete. Součástí vestavné lednice může být také mrazák, který může být ve spodní i horní části lednice. Moderní lednice nabízí řadu praktických funkcí, také k nim byste měli při výběru lednice přihlédnout.

Porovnat ceny lednic

Nejlepší vestavné lednice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. AEG SCE818D3LC 100 % 29 990 Kč Zobrazit Datart.cz
2. Electrolux LRB3AE12S 97 % 12 490 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Whirlpool ART 66102 92 % 12 538 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Beko BCNA275E4SN 89 % 14 050 Kč Zobrazit Alza.cz
5. Samsung BRB26705DWW 76 % 23 900 Kč Zobrazit Okay.cz

Typy

Vestavné lednice mají několik podob. Jednotlivé typy se liší konstrukčním provedením. Vybírat můžete ze 3 různých typů. Stále nejoblíbenější jsou kombinované lednice, druhou možností jsou lednice monoklimatická. Třetím typem jsou malé lednice, které jsou k dostání v obou provedeních.

Kombinované lednice

Tyto kombinované lednice se v domácnostech nachází nejčastěji. Součástí lednice je i malý mrazák, který může být umístěn pod či nad lednicí. Jednotlivé části jsou oddělené a každá část má i svoje dveře. Díky tomu můžete ušetřit energii a ochráníte i uskladněné potraviny.

 • Mrazák dole – kombinované lednice v tomto provedení jsou k dostání v mnohem větším počtu.
 • Mrazák nahoře – v tomto případě je výběr výrazně menší.

Monoklimatické lednice

Součástí monoklimatické lednice není mrazák. Jedná se tedy o jednodveřovou lednici s velkým vnitřním prostorem. Jedná se o dobrou volbu pro velké rodiny, které však vlastní samostatný mrazák. Jestliže vám to prostor v kuchyni umožní, můžete pořídit mrazák stejné značky a sestavit si vlastní podobu americké lednice, což znamená, že lednice a mrazák budou v kuchyni stát vedle sebe.

Malá vestavná lednice

Menší rodiny nebo ti, kteří jsou omezeni prostorem, mohou pořídit vestavnou lednici menší velikosti. Malou lednicí můžete vybavit chalupu nebo třeba obytný vůz. Součástí malé lednice může být i mrazák. Záleží pouze na vás, které variantě dáváte přednost.

Velikost

Velikost lednice se musí odvíjet od velikosti vestavby. Konstrukční provedení vestavných lednic se výrazně liší od konstrukce lednic volně stojících. Vestavné lednice mají speciálně upravené stěny a liší se i otevíráním dveří, které jsou zabudované do kuchyňské linky. Nevhodně zvolená lednice vám nemusí umožnit otevřít dveře dokořán.

Z těchto důvodů je vhodné poradit se před nákupem s výrobci linky, kteří vám přesně řeknou, jak velkou lednici budete potřebovat.

 • Výška – vestavné lednice mají různou výšku. Tento rozměr je individuální a vybírat ho budete s ohledem na své potřeby. U tohoto parametru je důležitá i dispozice linky. V souvislosti s výškou mívají obvykle výrobci lednice rozděleny do několika kategorií. Výška nejmenších lednic bývá do 89 cm. V další skupině najdete lednice s výškou 90 – 177 cm a nejvyšší lednice začínají výškou 177 cm.
 • Šířka – šířka vestavných lednic bývá nejčastěji v rozmezí 54 – 60 cm. Pří volbě šířky je vhodné přihlédnout k velikosti skříněk. V opačném případě by mohl výsledný vzhled linky působit poněkud rušivě.
 • Hloubka – obvyklá hloubka lednic je v rozmezí 45 – 55 cm.

Vnitřní objem

Velmi důležitým parametrem je vnitřní užitný objem. Parametry se liší v závislosti na typu lednice. Kombinované lednice uvádí zvlášť vnitřní objem lednice i mrazáku. V případě monoklimatických lednic se uvádí objem chladící části. Vnitřní objem volte podle počtu osob v domácnosti.

V domácnosti s 1 – 2 členy si vystačí s menšími lednicemi o objemu 100 – 250 litrů. Lednice s objemem 250 – 350 litrů budou dostačující pro 3 – 4 člennou domácnost.

Energetická třída

Vestavná lednice bude stejně, jako každá jiná, v provozu nepřetržitě. Z tohoto důvodu není možné přehlížet energetický štítek. Na něm jsou uvedeny všechny důležité parametry, které souvisí s provozem.

Nejdůležitějším parametrem je třída energetické činnosti. Dále je zde uveden údaj týkající se roční spotřebě energie. Najdete i údaj o vnitřním užitném prostoru a poslední údaj se týká hlučnosti lednice.

 • Energetická třída – určuje, do které skupiny v souvislosti na spotřebě je lednice zařazena. Tento údaj je odvozen od provozu během ideálních podmínek a při okolní teplotě 20 °C. Při testu je lednice zaplněna na cca 70%. Vestavné lednice běžně spadají do energetické třídy A – D. S úsporou souvisí i pořizovací cena, spornější lednice bývají dražší.

Klimatická třída

Tento údaj souvisí s umístěním lednice. Pro klimatickou třídu je důležitá okolní teplota vzduchu. Pokud lednici umístíte do nevhodného klimatického prostředí, projeví se to na vyšší spotřebě energie.

Klimatické třídy jsou celkem 4, přičemž některé lednice budou spolehlivě fungovat v několika klimatických třídách.

 • Klimatická třída SN – SN je zkratka pro subnormální teploty. Teplotní rozsah je v rozmezí +10 – +32 °C.
 • Klimatická třída N – tedy lednice do normální teploty. Teplotní rozsah je v rozmezí +16 – +32 °C.
 • Klimatická třída ST – lednice do subtropických teplot. Teplotní rozsah je v rozmezí +18 – +38 °C.
 • Klimatická třída T – lednice, které nevadí tropické teploty. Teplotní rozsah je v rozmezí +18 – +43 °C.

Mrazící výkon

K tomuto údaji by měli přihlédnout ti, kteří se rozhodli pro koupi vestavné lednice s mrazákem. Zde se uvádí dva různé údaje.

 • Mrazící výkon – parametr uvádějící, kolik kg potravin dokáže mrazák zmrazit za 24 hodin.
 • Výkon mrazení – tento parametr uvádí, na jakou nejnižší teplotu může mrazák potraviny zamrazit. Tento parametr je také uveden různým počtem hvězdiček pod pojmem třída mrazení.
 • 1 hvězdička – potraviny jsou zmrazeny na – 6 °C a je nutno je spotřebovat během několika málo dní.
 • 2 hvězdičky – potraviny jsou zmrazeny na – 12 °C a je nutno je spotřebovat během několika týdnů.
 • 3 hvězdičky – potraviny jsou zmrazeny na – 18 °C a v mrazáku mohou zůstat i několik měsíců.
 • 4 hvězdičky – potraviny jsou zmrazeny na – 24 °C a v mrazáku mohou být uskladněny dlouhodobě.

Počet okruhů

I tento parametr se týká pouze kombinovaných lednic. Za ideální se považují lednice s 2 okruhy, umožňující regulovat lednici i mrazák samostatně. V každé části tak můžete teplotu nastavovat zvlášť, což je praktická při odmrazování mrazáku nebo čištění lednice. Jednu část můžete vyčistit, zatímco druhá zůstane stále v provozu.

Většina těchto lednic disponuje jediným kompresorem, který slouží chladící i mrazící části. Kvalitnější jsou lednice s kompresorem invertorovým, který je efektivnější a zároveň tišší.

Hlučnost

Vestavná lednice je nejen součástí kuchyňské linky, ale velmi často i obývací místnosti. Z tohoto důvodu vás bude pravděpodobně zajímat i hlučnost. Jak již bylo řečeno, údaj o hlučnosti je uveden na energetickém lístku každé lednice. Obecně je hlučnost okolo 40 dB, takové to spotřebiče lze považovat za tiché. Lze však koupit i lednice, jejichž hlučnost je menší než 37 dB.

Funkce

O vaši absolutní spokojenost se starají různé funkce, které jednotlivé lednice nabízí. Díky nim lze potraviny uskladnit na delší dobu, aniž by se to nějak výrazně podepsalo na jejich kvalitě. Další z funkcí souvisí se spotřebou či držbou. Dnešní spotřebiče toho nabízí skutečně hodně, avšak s počtem různých funkcí stoupá i pořizovací cena.

 • NoFrost – díky tomu, že uvnitř lednice cirkuluje suchý studený vzduch, může lednice udržet konstantní teplotu. Na stěnách tak nebude vznikat typická námraza. Dražší lednice mohou nabídnout i NoFrost DualAdvance, což je dvojitá cirkulace vzduchu.
 • Nulová zóna – tato funkce bývá označována různě. Setkat se můžete s označením fresh balance, biofresh, perfekt fresh apod. Jedná se o oddělený prostor, který vám umožní snížit teplotu na 0°C. Do tohoto prostoru se nejčastěji umísťuje zelenina a ovoce, protože si zde zachová déle svoji chuť a čerstvost. Zároveň však neztratí vitamíny.
 • Super mrazení – krátkodobé prudké snížení teploty.
 • Super chlazení – funkci využijete před tím, než do lednice začnete vkládat větší množství potravin. Teplota uvnitř lednice rychle klesne a potraviny se rychleji ochladí.
 • Ionizátor – zabrání množení bakterií a mikroorganismů. Díky ionizátoru se rovněž neutralizuje zápach.

Technologie

Při výrobě lednic se používají stále nové a lepší technologie. Koupit můžete lednici s antibakteriálním povrchem, díky kterému se uvnitř nebudou tvořit plísně ani bakterie. O dokonalý rozvod studeného vzduchu se postará kvalitní ventilace. Ta zajistí, že se v horní části nebude udržovat teplý vzduch, ale v celém prostoru bude teplota vzduchu konstantní.

Oblíbené jsou lednice s 6. smyslem. Také díky němu prodloužíte trvanlivost potravin. Nejmodernější lednice je možné ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace. Energii můžete ušetřit díky možnosti využívat prázdninový režim.

Značka

Lednici na trh dodává celá řada prověřených výrobců. V současné době patří k nejoblíbenějším lednice značek Candy, AEG, Electrolux, Gorenje, Whirlpool, Liebherr, Siemens, Miele nebo Bosch.

Cena

Cenu určuje především velikost lednice. Ty nejmenší lze pořídit za cenu okolo 5 000 Kč. Méně nároční uživatelé koupí lednice bez nadstandardních funkcí za cenu v rozmezí 8 – 15 000 Kč. Mnohem více vám toho nabídne lednice s cenou od 15 000 Kč více. Ačkoliv vás bude při výběru pořizovací cena limitovat, neměla by při výběru hrát hlavní roli.

Porovnat ceny lednic

Otázky a odpovědi

Na co myslet při návrhu kuchyňské linky?

Zaměřit byste se měli na směr otevírání dveří. Nejlepší možností jsou lednice s volitelným otevíráním. V tomto případě jsou panty umístěny na pravé i levé straně.

Jak zvolit vnitřní objem lednice?

Volba vnitřního prostoru je však spíše individuální záležitostí. V každé domácnosti postupují při nákupu jiným způsobem. Některé domácnosti nakupují pravidelně v intervalu 1 – 2 dnů, jiní vyráží na velký nákup 1 x za týden.

I to se je třeba při volbě vnitřního objemu zohlednit. Kromě toho, každý je zvyklí v lednici skladovat něco jiného. Milovníci uzenin si vystačí s menší lednicí. Ti, kteří nakupují převážně zeleninu, budou potřebovat prostoru víc. Větší místo budou potřebovat i v domácnostech, které běžně vaří na několik dní dopředu.

Co určuje akumulační doba?

Další důležitý a praktický údaj vás informuje o době, po které zůstanou uskladněné potraviny zamrazené v případě výpadku elektrické energie. Parametr souvisí s kvalitou izolace. Jestliže míváte s výpadky častější potíže, zaměřte se na lednice s vyšším číselným údajem.

Závěr

Vestavné lednice jsou v současné době velmi oblíbené. Zakomponovat je můžete do kuchyňské linky, což je nejen elegantní, ale i praktické. Mezi vestavnými a volně stojícími lednicemi není z hlediska možností žádný zásadní rozdíl. I zde lze koupit lednici s mrazákem nebo bez mrazáku. Vybírat můžete z několika velikostí a k dostání jsou v několika energetických třídách. Jednotlivé lednice se liší rovněž počtem funkcí.

Vestavné lednice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (63 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Vybrat vestavnou lednici bylo docela náročné, ale nakonec jsem zvolila AEG SCE818D3LC a manžel rozhodně nebyl proti. Hned jsme si tuto ledničku objednali a nejen, že vypadá úchvatně a do kuchyně se skvěle hodí, ale také perfektně chladí a má spoustu užitečných funkcí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo