Americké lednice

Americkou lednici zná každý ze zahraničních filmů. Tato veliká lednice se v nich objevuje velmi často. Americké lednice si získávají své příznivce prakticky po celém světě a zájem o ně roste i v našich končinách. Tento typ lednice je mnohem náročnější na prostor a naplno ho ocení především ve větších rodinách. Nevýhodou lednice amerického typu je také o něco vyšší spotřeba elektrické energie. Ve srovnání s klasickou lednicí vás provoz té americké může vyjít i 3 x dráž.

Součástí americké lednice obvykle bývá mrazák. Ten může být umístěn vedle chladící části a má i stejnou velikost. Druhou možností je lednice s mrazákem v dolní části. Od běžných lednic se americký typ liší i funkcemi. Mezi vůbec nejžádanější patří lednice s výrobníkem ledu nebo dávkovačem vody.

Při výběru americké lednice však nejsou funkce tím jediným, co by vás mělo zajímat. Velmi důležité jsou i různé technické parametry, jako třeba spotřeba energie, vnitřní objem. Zvolit si musíte umístění mrazáku a důležitý je i samotný výrobce. Ten ovlivní její kvalitu, cenu a životnost.

Porovnat ceny lednic

Nejlepší americké lednice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Samsung RS66A8101B1/EF 99 % 25 442 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Samsung RS68A884CB1 97 % 45 990 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Gorenje NRS9182VX 95 % 24 207 Kč Zobrazit Expert.cz
4. LG GMX844MCKV 94 % 43 190 Kč Zobrazit Mall.cz
5. PHILCO PX 502 91 % 34 990 Kč  Zobrazit Eberry.cz

Objem

Americké lednice nabízí značně velký vnitřní prostor, objemově jsou lednice cca 2x než lednice klasické. Další úložné prostory najdete i na dveřích. Nejmenší americké lednice mají objem chladící částí od 230 – 300 litrů. Středně velké lednici mají objem od 300 – 400 litrů a největší lednice nabídnou prostor o velikosti více než 500 litrů. Aby byl provoz takto velké lednice co nejšetrnější, doporučuje se ji plnit maximálně ze 2/3.

Energetická třída

Energetickým štítkem je vybavena každá lednice. Na energetickém štítku jsou velmi přehledně uvedeny veškeré důležité technické parametry, které souvisí s provozem lednice. Nejdete zde uvedenou energetickou účinnost, roční spotřebu energie, součet vnitřního prostoru chladící i mrazící částí a také údaj o hlučnosti.

 • Energetická třída – zařazuje lednice do jedné z energetických tříd. Energetická třída souvisí se spotřebou energie. Energetická třída se určuje při okolní teplotě 20 °C a při 70% naplnění lednice. Nejdražší lednice spadají do třídy A, větší výběr však nabízí energetická třída B nebo C.

Výkon mrazení

Výkon mrazení je parametr, který udává, jak dlouho mohou potraviny v mrazáku zůstat, aniž by došlo k jejich znehodnocení. Výkon mrazení je znázorněn pomocí různého počtu hvězdiček, přičemž platí.

 • 1 hvězdička – mrazák potraviny zmrazí maximálně na -6°C a je tedy nutné spotřebovat je během několika dní.
 • 2 hvězdičky – mrazák potraviny zmrazí maximálně na -12°C a je třeba je spotřebovat v průběhu několika týdnů.
 • 3 hvězdičky – mrazák potraviny zmrazí maximálně na -18°C, při této teplotě vydrží i několik měsíců.
 • 4 hvězdičky – mrazák potraviny zmrazí maximálně na -24°C a uskladněny mohou být dlouhodobě.
 • Mrazící výkon – další důležitý parametr určuje, kolik kilogramu potravin budete moci zamrazit za 24 hodin.
 • Akumulační doba – určuje, jak dlouho vydrží potraviny zmrazené, dojde-li k výpadku elektrické energie.

Okruhy chlazení

Součástí americké lednice bývají 2 kompresory, které na sobě nejsou závislé. Vypnout tak kdykoliv můžete lednici nebo mrazák. Toto řešení je ideální zejména během čistění lednice nebo odmrazování mrazáku. Pokud se budete zdržovat delší dobu mimo domov a v lednici nebudou uskladněny potraviny, můžete ji jednoduše vypnout. To stejné pak platí i pro mrazák.

Hlučnost

Americká lednice má svoje místo v kuchyni a jistě nebudete chtít, aby vás během provozu nějakým způsobem rušila. Tyto lednice patří navíc k hlučnějším a tomuto parametru je proto nutné věnovat patřičnou pozornosti. Zatímco hluk běžných lednic většinou nepřekročí 40 dB, může hlučnost amerických lednic stoupnout až k 50 dB. Najdete však i tišší modely. Obecně se doporučuje zaměřit se na lednice s hlučností okolo 40 dB.

Funkce

Americkou lednici si ne každý pořizuje kvůli velkému prostoru. Velmi oblíbené jsou i pro svoje nadstandardní funkce. Díky nim bude váš život o něco příjemnější. Nejžádanějšími jsou lednice, které disponují výrobníkem ledu a dávkovačem studené vody.

Tyto doplňky může využívat každý, stačí pouze zvolit jeden ze systému, který vám bude vyhovovat více:

 • Lednice bez připojení na vodu – součástí lednice je integrovaný dávkovač, který je nutné pravidelně doplňovat. Instalace lednice nebude nijak náročná, avšak neustálé doplňování vody nemusí být každému příjemné.
 • Lednice s připojením na vodu – v tomto případě je nutné lednici napojit k vodovodnímu řádu. Instalace je složitější, avšak během chodu se nebudete muset o nic dalšího starat. Tyto lednice jsou navíc vybaveny filtrem, který z vody odstraní chlor a další nežádoucí složky.
 • Výrobník ledu – dalším prvkem lednice bývá výrobník ledu, díky kterému budete mít kdykoliv k dispozici ledové kostky, případně ledovou tříšť.
 • Vinotéka – některé lednice nabízí i zabudovanou vinotéku případně minibar. Vše můžete z tohoto prostoru vytáhnout, aniž byste museli otevírat dveře.
 • Inteligentní ovládání – řadu dražších lednic je možné ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace.
 • Zvukový alarm – jedná se o základní funkci, který vás upozorní na nedovřené dveře.
 • NoFrost – beznámrazový systém vás ochrání před pravidelným odmrazováním mrazáku. Díky němu budou potraviny déle čerstvé a nebude docházet k vyšší spotřebě energie.
 • Ionizátor – vzduch uvnitř lednice je obohacen o záporné ionty. Díky nim se v prostoru netvoří bakterie, zápach a potraviny zůstanou déle čerstvé.
 • CrisperBox – je speciální box na zeleninu a ovoce.
 • 6. smysl – technologie, která uvádí do provozu kompresor. Kompresory se spustí pouze v případě, kdy uvnitř lednice dojde ke zvýšení teploty.

Jednotlivých funkcí je však mnohem více. Vše co lednice nabízí, by mělo být uvedeno v popisku každého spotřebiče.

Značka

Co se týká výrobců, je výběr poměrně pestrý. Na trhu najdete stovky lednic amerického typu od velice kvalitních a oblíbených výrobců. Velký výběr budete mít v případě značky Hisense, Samsung, Concept nebo Haier. K dostání jsou i modely oblíbených značek jakými jsou LG, Liebherr, Bosch, Gorenje, Smeg, Philco nebo Beko.

Cena

Větší rozměr lednice ovlivňuje pochopitelně i pořizovací cenu. Ta začíná u těchto lednic na hranici 15 000 Kč. Za tuto cenu lze koupit základní modely, které zpravidla nemají výrobník ledu.

První lednice s výrobníkem lze koupit za cca 20 000 Kč. Ani tato cenová kategorie však mnoho variant nenabízí. Mnohem větší výběr máte v případě cenového rozmezí 20 – 30 000 Kč. Zde je výrobník ledu již poměrně běžnou funkcí. Za lednice v prémiové kvalitě budete muset zaplatit více než 30 000 Kč.

Porovnat ceny lednic

Otázky a odpovědi

Jak náročná je americká lednice na spotřebu energie?

Lednice amerického typu je na spotřebu náročnější. Zatímco provoz klasické lednice vyjde ročně cca na 500 Kč, v případě americké lednice je třeba počítat s výdajem okolo 1 500 Kč. Nejvíce se na spotřebě podepíše výrobník ledu, který ke svému chodu potřebuje mnohem výkonnější motor.

Jakým způsobem může být umístěn mrazák?

Americké lednice nabízí hned několik možností umístěný. Největší výběr budete mít v případě, kdy bude mrazák tvořit jednu polovinu lednice a bude umístěn svisle stejným způsobem jako chladící část. V tomto případě se bude jednat o dvoudveřovou lednici. Druhou možností je lednice čtyřdveřová. Tato varianta je doplněna mrazákem v dolní části. Nejmenší počet modelů má troje dveře a mrazák je tvořen prostřední nejužší částí.

Je možné koupit vestavnou americkou lednici?

Drtivá většina amerických lednic patří do skupiny volně stojících. Přesto se na trhu objevují i první vestavné varianty. V současné době je možné koupit vestavnou americkou lednici Liebherr nebo Therford.

Závěr

Americká lednice je dobrou volbou pro rodiny s více členy, které v kuchyni neomezuje prostor. Díky velkému prostoru bude v lednici vše přehledně uloženo a k dispozici navíc můžete mít řadu praktických funkcí, které vám jiný typ lednic nenabídne. K nejoblíbenějším patří lednice typu Side By Side, tedy dvoudveřová lednice. Dalším typem je Fresch Doors – čtyřdveřová lednice. Díky rozdělenému mrazící prostoru nemusíte skladovat zeleninu dohromady s masem.

Americké lednice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (61 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Naposledy když jsme se rozhodovali jakou koupit lednici, jsem navrhl americkou a manželka byla nadšená, že už si jí dlouho přála. Máme značku Hisense a je super, hlavně má minimální roční spotřebu, zhruba o 60 % menší než předchozí kombinovaná chladnička, což při dnešních cenách energií potěší.

 2. Americkou ledničku máme už spoustu let, ovšem pravidelně jí měníme za novější model, kvůli spotřebě energie. Momentálně máme LG GMX844MCKV, která je také velmi skvělá, jsme s ní spokojeni. Značku tak moc neřešíme, spíš vlastnosti, funkce a spotřebu, jinak je mi upřímně jedno, jestli je to LG, Samsung nebo třeba Hisense.

 3. U mě jsou tedy americké lednice na první místě, zejména pak značka Samsung. Předtím jsme měli od LG, ale nebyla to taková paráda jako když teď máme od značky Samsung.

Přidat komentář

Recenzer
Logo