Jak vybrat lednici?

Domácnost bez ledničky je to samé jako jahody bez šlehačky, zkrátka to není ono. Výběr takového spotřebiče vyžaduje důkladné pátrání a hlavně pročtení mnoha recenzí lednic. Zejména pokud jde o kombinované chladničky, musíte si promyslet, která bude nejvíce vyhovovat.

Co se týká objemu, pro chladící i mrazící část, to je individuální podle toho, kolik členů tvoří domácnost. My jsme pro vás sestavili takový jednoduchý univerzální manuál, který vám s pořízením nové ledničky pomůže a urychlí její nákup v případě, že váš starý spotřebič doslouží.

Porovnat ceny lednic

Vybíráme novou lednici

Pořídili jste si nový byt či dům a potřebujete vybrat novou ledničku, která bude do vaší kuchyně pasovat stejně jako poklička na hrnec? Nebo máte tu smůlu, že jste přišli domů z práce a zjistili, že se vaše milovaná a už téměř historická chladnička odebrala na věčnost? Pak vám zbývá jediné a to je koupě nového spotřebiče.

Existuje několik důležitých parametrů či spíše kritérií, na která byste se měli při nákupu zaměřit. Přemýšlejte o tom, kolik lidí bude chladničku užívat, jaký typ budete potřebovat, které funkce by měla umět, jakou má spotřebu, jak je hlučná a jestli se dá snadno ovládat a není s ní příliš moc práce v podobě údržby. Podle čeho vlastně chladničku vybírat? Podívejme se na to společně.

1x1.trans - Jak vybrat lednici?

Podíl chladniček a kombinací v ČR v roce 2019

zpět k obsahu ↑

Typy chladniček

Není to jednoduché rozhodování, protože i když se vám může líbit jakákoliv lednička, vždy se z nějakého důvodu musíte držet základních parametrů. Do malé kuchyně si třeba nepořídíte americkou chladničku, pod kuchyňskou linku pro změnu nenacpete kombinovanou chladničku a takhle bychom mohli pokračovat dál. Každý typ lednice upotřebíte v určitých prostorách za jasných podmínek.

Jednočlenná domácnost si vystačí s malou ledničkou, zatímco velká rodina může zvolit kombinaci nebo americkou lednici. Co se týká typů chladniček, na výběr máte americké, kombinované, monoklimatické, pultové a jednodvéřové. Která bude ta vaše?


Monoklimatické lednice

Tento typ chladniček nemá žádnou mrazící část, zato obrovský prostor pro chlazené potraviny. Dříve se v domácnostech příliš nevyskytovaly, protože pokud nemáte samostatně stojící mrazák, nejsou v podstatě k ničemu.

Ovšem v posledních letech si cestu do našich kuchyní našly a získaly oblibu jako tzv. vinotéky. Jinak na ně můžete narazit zejména v různých prodejnách či gastronomických zařízeních. Jestli si takovou ledničku budete chtít pořídit, počítejte ještě s koupí druhého spotřebiče v podobě mrazáku.

Klady:
 • velký užitný prostor pro uchování p otravin
 • čistá kapacita bývá až 395 litrů
 • celý vnitřní prostor je k dispozici pro chlazení
 • při koupi samostatného mrazáku, lze sestavit ledničku side-by-side

Zápory:
 • chybí mrazák či mrazicí box


Jednodvéřové lednice

Také je můžete najít pod názvem – malé s mrazicím boxem. Jsou to standardní malé ledničky, které se dají zabudovat pod pult nebo pracovní desku kuchyňské linky, zkrátka všude tam, kde je jen malý prostor vhodný na umístění chladničky. Určitě už jste se s nimi setkali v některém hotelovém pokoji, případně jí máte na chatě či chalupě.

Přestože se na trhu vyskytují i ve větším provedení, stále mají k dispozici pouze jednoduchý mrazící prostor, což mrazící pultík nebo přihrádka. Do plnohodnotného mrazáku má samozřejmě daleko. Nevýhodou je, že když chcete otevřít mrazící prostor, otevíráte i chladící část, takže ztrácíte drahocenný studený vzduch, čímž se značně zvyšuje spotřeba elektrické energie.


Pultové ledničky

Na výšku mívají jen 50 až 80 centimetrů, takže užitný objem chladicí části je velmi malý, mrazicí box je přímo miniaturní. Přesto se tento typ lednice hojně využívá zejména na těch místech, kde je pro ledničku vyhrazen jen omezený prostor, což jsou třeba chalupy, kanceláře, a podobně. Na pár drobných potravin to bohatě postačí. Ledničky sice pořídíte za vcelku nízké ceny, ale zase počítejte s větší hlučností.

Klady:
 • kompaktní rozměry do omezených prostor
 • minimální spotřeba elektrické energie
 • nízká pořizovací cena

Zápory:
 • vcelku vysoká hlučnost, která se pohybuje nad 42 dB
 • malý mrazicí box i prostor pro chlazené potraviny


Kombinované chladničky

Tyto lednice patří k nejvyhledávanějším typům ze všech. Jsou oblíbené díky rozdělení na chladicí a mrazící část v poměru 2:1. Samostatný mrazák, který je ve většině případů vybaven třemi mrazicími boxy, je umístěn nejčastěji ve spodní části, ale prodávají se i s opačným umístěním.

Kombinované chladničky mívají jeden nebo dva kompresory, což poznáte i podle ceny, neboť ty se dvěma kompresory mají vyšší pořizovací cenu. Výhodou je, že jsou dnes již maximálně úsporné, takže šetří energii a tím i vaší peněženku, navíc disponují velkým množstvím zajímavých funkcí a technologií.

Klady:
 • chladnička i mrazák jsou oddělené a mají samostatné dveře
 • chladicí část mívá kapacitu až 444 litrů, mrazicí až 174 l
 • hodí se do běžných i početnějších domácností
 • možnost výběru lednice s mrazákem nahoře nebo dole
 • disponují nejmodernějšími funkcemi a technologiemi
 • bohatý výběr různých velikostí i cenových relací

Zápory:
 • menší objem mrazáku
 • chybí automat na vody i výrobník ledu


Americké lednice

U amerických ledniček je typický velký prostor a téměř nadstandardní výbava. Pro jednotlivce sice zbytečnost, avšak pro velkou rodinu ideální. Samozřejmě, že i jednotlivec si takovou lednici může pořídit, pokud na ní má ovšem dostatečně velkou kuchyň.

Americké chladničky jsou známé tím, že mají v hojné míře chytré funkce, což je jejich image. Ve výbavě tak často najdete výrobník ledu, ten je hodně populární a také dávkovač vody či spíše nápojový automat. Tyto pomocníky využijete sice po celý rok, ale nejvíce je oceníte v horkých letních dnech, kdy přijde osvěžující chladný nápoj s ledovou tříští určitě vhod.

Jedinou nevýhodou těchto chladniček bývá spotřeba elektrické energie, protože zejména výrobník ledu, jehož prostřednictvím utíká studený vzduch z lednice, navyšuje spotřebu. Navíc si před koupí musíte vyčlenit velký prostor a to i na výšku, protože americká chladnička má většinou výšku kolem 170 až 180 cm a to už je pořádný macek.

Klady:
 • oddělená chladicí a mrazicí část
 • lednice side-by-side
 • maximální úložný prostor – chladicí část má až 560 litrů, zatímco mrazicí až 300l.
 • nejmodernější technologie a funkce
 • stylový design
 • výrobník ledu a ledové tříště
 • nápojový automat s filtrem na vodu, případně domácí bar

Zápory:
 • vyšší spotřeba energie
 • vysoká pořizovací cena
 • zabere hodně prostoru
 • má velkou váhu
 • náročná instalace

zpět k obsahu ↑

Lednička volně stojící nebo vestavná?

Volně stojící chladničky sice na trhu převládají, přesto však můžete pořídit i vestavné. Výběr záleží na vaší finanční situaci, vkusu, designu kuchyně i prostoru, který pro novou ledničku vyhraníte. Pokud máte v kuchyni i ostatní spotřebiče vestavné, zvolte v tomto duchu klidně i lednici, ale nikde není psáno, že taková kuchyň nesnese volně stojící spotřebič na uchování potravin.

Vestavné lednice jsou speciálně upraveny tak, aby byly kompatibilní s kuchyňskou linkou. Vše je upraveno tak, včetně otvírání dveří, aby se dala chladnička instalovat do linky, aniž by hrozilo, že dvířka nepůjdou otevřít dokořán. K nevýhodám patří bezesporu vysoká pořizovací cena, navíc instalaci musí provést odborník.

Volně stojící chladničky seženete i ve velmi levných verzích, jejichž pořizovací cena je zcela minimální. Instalace je jednoduchá, zkrátka se jen vybalí, postaví na místo, nechá pár hodin aklimatizovat a je hotovo.

Možnost přemisťování volně stojícího spotřebiče uvítáte zejména při různých přestavbách, rekonstrukci či stěhování do nového domu či bytu. Navíc mají tyto druhy lednice mnohem více funkcí i technologii, včetně skvělé výbavy a velkého ukládacího prostoru.

zpět k obsahu ↑

Energetický štítek

Cena, za kterou lednici kupujeme je sice pro většinu lidí klíčová a často i rozhodující argument, který motivuje k nákupu, ovšem musíte také myslet na to, že lednička je v provozu nepřetržitě 24 hodin denně a celoročně, takže by vás měla hlavně zajímat její spotřeba. Vyšší pořizovací cenu může kompenzovat právě nízká spotřeba, zvlášť když je spotřebič v té nejlepší energetické třídě.

Právě z toho důvodu, abychom věděli, co kupujeme, jsou spotřebiče, ledničky nevyjímaje, opatřeny tzv. Energetickým štítkem, na kterém najdete všechny důležité parametry, jež vás při nákupu budou zajímat. Štítek vás informuje o tom, jakou má lednice hlučnost, jaký je objem chladničky i mrazáku, do které energetické třídy patří i jaké je spotřeba elektrické energie za rok.

K nejhorší kategorii patří energetická třída A, neboť od roku 2010 se nesmí na trzích Evropské unie uvádět ty ledničky, které by měly energetickou třídu B a horší. K těm nejvíce úsporným patří A+++. Stejně jako u jiných spotřebičů i u lednic platí, že čím více plusů, tím lépe. Například kombinované chladnička třídy A+ má o 25 % vyšší spotřebu než stejná lednice třídy A++.

Nesmíte zapomenout, že skutečná spotřeba se může od té na štítku lišit, protože energetický štítek zobrazuje jen základní spotřebu v běžných podmínkách. Na spotřebu elektrické energie mají vliv různé faktory. Vyšší spotřebu můžete očekávat, když stojí lednice třeba přímo u topení či sporáku, případně i na slunném místě, kam na ní celý den svítí sluníčko.

zpět k obsahu ↑

Mrazicí výkon a akumulační doba

Mrazicí výkon udává, kolik kilogramů čerstvě vložených potravin dokáže mrazák zamrazit během 24 hodin. Standardně mají kombinované chladničky mrazicí výkon v rozmezí 2 až 33 kg za 24 hodin. Samostatné mrazáky zvládnou i více než 40 kilogramů / 24 hodin.

Důležitá je také akumulační doba, což je informace, která se vám bude hodit, až vypadne proud. Udává totiž dobu, po kterou zůstanou zmrazené potraviny uchovány bez hrozby rozmrazení ve chvíli, kdy mrazák nemá přísun elektrické energie. Běžně se pohybuje od 10 hodin výše.

Výkon mrazení

Spousta lidí si ho plete s mrazicím výkonem, ale výkon mrazení udává jakou teplotu a skladovací možnosti může mrazicí část či samostatný mrazák nabídnout, což se u některých lednic označuje hvězdičkami nebo jako třída mražení.

 • * = teplota -6°C – krátkodobé skladování v řádech dnů
 • ** = teplota -12°C – krátkodobé skladování v řádech týdnů
 • *** = teplota -18°C – dlouhodobé skladování v řádech měsíců
 • **** = teplota -24°C – dlouhodobé skladování hluboko zamrazených potravin
zpět k obsahu ↑

Hlučnost

Díky nepřetržitému provozu ledničky, musíte při jejím výběru počítat tak s produkcí určitého množství hluku, který se v technických parametrech uvádí pod označením dB, což jsou jednotky decibelů. Zvlášť důležitý je tento údaj v případě, že bude chladnička umístěna na místo, kde by vás její hluk mohl jakkoliv rušit. V dnešní době už je standardní, že u kvalitnějších lednic nepřesáhne hlučnost 40 dB.

zpět k obsahu ↑

Klimatická třída

Ta je vyjádřena pomocí zkratek – T, ST, N, SN. Každá tato zkratka značí optimální teplotu prostředí, v němž bude chladnička umístěna. Obecně platí, že když je venkovní teplota v místě, kde lednice stojí mimo doporučený rozsah, zvyšuje to spotřebu elektrické energie, tím i náklady a zároveň také není lednici umožněno fungovat tak, jak má.

Když je na spotřebiči vyznačeno více písmen, tzn. více klimatických tříd, znamená to, že bude bez problémů pracovat v celém rozsahu uvedených teplot. Chladnička, na níž jsou vyznačené například třídy SN, N a ST, může bez problémů běžet při teplotách od 10 do 38°C.

Klimatické třídy:

 • SN – teplota okolí +10 až +32 °C
 • N – teplota okolí +16 až +32 °C
 • ST – teplota okolí +18 až +38 °C
 • T – teplota okolí +18 až +43 °C
zpět k obsahu ↑

Funkce a technologie

Parametry chladniček jsou sice důležité, ale když už se začnete zajímat o to, jakou lednici vybrat, určitě byste neměli přehlédnout i funkce, které nabízí. Vybavení, technologie i funkce značně vylepší využití ledničky a usnadní její údržbu, navíc bude stále čistá.

Nulová zóna

Speciálně oddělená přihrádka v chladicí části umožňuje nastavení teploty k 0°C a vlhkost 90 %. Díky tomu se v lednici vytvoří dokonalé podmínky pro skladování ovoce, zeleniny, sýrů atd. Tato zóna zajišťuje minimální množení nežádoucích mikroorganismů, což prodlužuje čerstvost všech uložených potravin.

Prázdninový režim (Holiday)

Tato funkce vám umožní bezproblémový režim během vaší dovolené. Vnitřní teplota zůstává udržována zhruba kolem 12°C (záleží na typu lednice), takže se nebudou kazit trvanlivé potraviny a zároveň se netvoří nepříjemný zápach. V tomto režimu ušetříte za elektrickou energii a přitom není nutné ledničku vypínat.

Fresh Air Flow

Jedná se o speciální vakuový systém, který má na starost vnitřní cirkulaci vzduchu, která zajistí, že budou potraviny déle čerstvé i chutné.

IonAir

Zajistí mikroklima prodlužující čerstvost i trvanlivost potravin, ničí bakterie uvnitř lednice a hlavně se v lednici nedrží nepříjemný zápach z některých příliš aromatických potravin.

AdaptTech

Ušetří vám elektrickou energii, brání tomu, aby potraviny dostaly teplotní šok, a prodlužuje jejich trvanlivost. Dokáže koordinovat teplotu při častějším otevírání dveří, zamezí výkyvům teplot atd.

MultiFlow 360°

Pomocí 14 ventilačních otvorů, udržuje stálou a neměnnou teplotu v celém prostoru ledničky, aktivně vyrovnává vlhkost vzduchu a rovnoměrně rozvádí ionizovaný vzduch.

No Frost

Tento beznámrazový systém ušetří váš čas, který byste museli věnovat manuálnímu odmrazování ledničky, a také snižuje spotřebu elektrické energie.

SuperFreeze

Supermražení je ideální funkce umožňující rychlé zamrazení jakéhokoliv množství čerstvých potravin, naráz vložených do mrazicí části.

Další zajímavé funkce a technologie

 • AdaptCool
 • FRESH Balancer
 • NatureFresh
 • FRESH Converter
 • BigBox
 • ChillerBox
 • CrisperBox
 • Super Cool
 • flexShelf
 • LowFrost
 • coolBox
 • True No Frost
 • CoolSelect
zpět k obsahu ↑

Cena

Jak jsem již zmínila předtím, cena je pro spoustu spotřebitelů klíčovým parametrem, podle kterého se rozhodují při nákupu. Nejčastěji startují ceny lednic na 5 000 korunách a překračují hranici 20 000 Kč. Máte chladničky, které mohou stát i 40 000 korun. Ceny se liší podle jednotlivých obchodů i akcí, jež v těchto obchodech probíhají.

Někdo má slevovou akci na poslední kusy, jiný vyprodává lednice v rámci tzv. Black Friday, pak tu máme povánoční výprodeje a spoustu dalších akčních nabídek. Zkrátka je dobré si tyto akce hlídat, a pokud to je možné, nakupovat se slevou. Dobrou pomůckou je třeba internetový srovnávač, který vám po zadání požadovaných parametrů porovná několik ledniček najednou a pomůže najít obchod, kde se dá sehnat nejlevněji.

Cena do 5 000 Kč

Sem patří zejména menší jednodvéřové ledničky, které se umisťují do kanceláří nebo na chalupu, dokonce na ně můžete narazit i v hotelech na pokoji. Vybavení ani funkce nejsou žádná sláva, jsou většinou docela obyčejné, navíc jejich hlučnost překračuje 40 dB.

Energetická třída je sice A+, případně A++, ale jinak to není žádná sláva. Rozhodně bychom tuto lednici nedoporučili pro početnější domácnost.

Cena od 5 000 Kč do 10 000 Kč

Možná vás to překvapí, ale už i velmi slušnou kombinovanou chladničku dokážete sehnat i v ceně do 10 000 korun. U některých už je v ceně antibakteriální ochrana či funkce No Frost, záleží na značce. Hlučnost je o něco nižší, dokonce u určitých kusů i pod 40 dB.

Dá se koupit kombinace vhodná i pro rodinu o více členech, ale nečekejte nijak úsporný model. Podle nás je lepší investovat o něco vyšší cenu, kterou vám lednice vynahradí úsporou za energii v řádu až 10 let, což tahle cenová kategorie rozhodně není, energetická třída bývá stále A+.

Cena od 10 000 Kč do 20 000 Kč

V této kategorii se už dají sehnat úspornější modely energetické třídy A++ i A+++, zejména kombinované chladničky s dvojími dveřmi. Pro rodiny je tento typ lednic naprosto ideální. Určitě tu nehledejte luxusnější modely, které vynikají zejména designem, ale ani americké lednice, to je přece jen vyšší třída. I když už jsme zažili i různé výprodejové akce, kdy se obchody zbavovaly starších modelů a dala se sehnat i americká chladnička bez koruny za 20 000 Kč, ale nebývá to moc časté.

Cena nad 20 000 Kč

Je libo dávkovač ledu, domácí bar, nulová zóna, No Frost systém a spousta dalších úžasných technologií? Pokud je vaše odpověď ano, tak jste právě našli svou ideální cenovou kategorii. Tady jsou americké ledničky, ale i úchvatné kousky s těmi nejmodernějšími funkcemi, technologiemi a zejména špičkovou výbavou. Stačí si jen vybrat tu správnou, k čemuž vám poslouží naše recenze.

Porovnat ceny lednic

zpět k obsahu ↑

Jak se o lednici správně starat?

 • nevystavujte ji přímým zdrojům tepla, jako je sporák, radiátor či sluneční paprsky
 • snažte se mít lednici zaplněnou aspoň na optimálních 70 %
 • vše, co ukládáte do chladničky, má mít minimálně pokojovou teplotu
 • otevírejte lednici jen, když je to nutné a ne příliš na dlouho, zároveň nenechávejte dveře zbytečné dokořán
 • zeleninu s ovocem před vložením do lednice omývejte
 • potraviny, které jsou příliš aromatické, vložte do uzavíratelné nádoby nebo do sáčku z mikrotenu (musíte z něj vymáčknout vzduch)
 • v dolní části je vždy chladněji
 • máslo a ostatní nejpoužívanější potraviny mějte vždy po otevření lednice na úrovni očí
 • jestliže lednice nemá technologii, která brání tvorbě námrazy, musíte jí pravidelně odmrazovat ručně
 • neskladujte prošlé potraviny, ani jakkoliv napadené (to se týká zejména ovoce a zeleniny)

Jestli jste dočetli až sem, pak už na 100 % víte, jak správně vybírat lednici, na které parametry se zaměřit, jaké zvolit funkce, zkrátka jste plně připraveni pořídit si vysněnou lednici. V rozhodování vám pomůže náš test lednic.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

9 komentářů
 1. Reagovat
  mira 14.7.2019 v 6:48

  za mě to bylo určitě dobře vysvětlené – protože jde neustále technika do předu, tak je potřeba bíti neustále informován a neni nikdy na škodu se nechat poučit o nových věcech

 2. Reagovat
  Martina Prokopová 5.9.2019 v 18:41

  Potřebuji koupit lednici a toto mi skvěle pomohlo. Moc děkuji. Martina

 3. Reagovat
  Jirka 24.9.2019 v 12:50

  Důkaz o cestování v čase. Komentář z 14.7.2019 a článek vyšel 23.9.2019.

  • Reagovat moje foto 96x96 - Jak vybrat lednici?
   Adam 24.9.2019 v 15:04

   Dobrý den, Jirko, Vy jste ale pozorný čtenář. Je to tak, článek jsme aktualizovali o novinky. Přidali informace o podílu jednotlivých typů lednic v Česku, atd. a aktualizovali datum. Takto to děláme u všech článků na webu, tak aby byly vždy aktuální. Adam

 4. Reagovat
  Marta 27.1.2020 v 21:09

  Váš článek mi moc pomohl vybírám si lednici a teď už vím jak na to, děkuji Marta

  • Reagovat
   Michal 26.5.2021 v 18:07

   Taky souhlasím. Díky tomuto článku jsem si vybral lednici LG GSB470BASZ a je skvělá.

 5. Reagovat
  Lubomír 28.7.2021 v 0:18

  Docela by mě zajímalo, jestli se někde bude prodávat tohle: Xbox mini lednička od Microsoftu :D. Chtěl bych si to pořídit do svého doupěte!!!

 6. Reagovat
  Hedvika 28.8.2021 v 16:57

  Je možné vestavitelnou lednici umístit jako volně stojící? Kvůli rozměrům možného umístění.

  • Reagovat
   Maruška 29.8.2021 v 22:02

   Dobrý den, vestavnou lednici lze umístit volně. Záleží na konkrétním typu. Vzhledové to nebude vypadat pěkně, protože se počítá se zabudováním do skříně.

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz