Mini lednice

Mini lednice je praktickým spotřebičem, který najde své uplatnění na různých místech. Malá lednice je ideální pro jednotlivce, kterým bude menší chladící prostor stačit. Mini lednici můžete využívat na studentských kolejích, chalupě, v obytném voze, kanceláři, soukromé ambulanci atd. Mini lednice mají mnoho podob a nechybí ani oblíbená lednice s malým mrazákem.

Pořízení mini lednice přináší řadu výhod, ale tento spotřebič má pochopitelně i několik nevýhod. V první řadě si musíte vystačit s poměrně malým chladícím i mrazícím prostorem. Ten bude dostačující pro 1 až 2 osoby. Výhodou tohoto typu lednice je pak nízká pořizovací cena, nízké provozní náklady a nenáročnost na prostor.

Výběr mini lednice není radno podcenit. Nejprve si ujasněte, jaký typ lednice je pro vás tím nejvhodnějším. Poté se zaměřte na vnitřní chladící případně i mrazící objem. Důležitá je informace o energetické náročnosti a projít byste měli i veškeré technické parametry. Mini lednice pak mohou nabídnout i několik praktických funkcí, také k nim byste měli při výběru přihlédnout.

Porovnat ceny lednice

Nejlepší mini lednice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Guzzanti GZ 06B 93 % 2 890 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Orava RGO-102 AW 91 % 4 702 Kč Zobrazit Electroworld.cz
3. Guzzanti GZ 28 89 % 4 199 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Mini ledničky lze na základě podoby rozdělit do více kategorií. Díky nim si můžete jednoduše ujasnit, kde přesně bude lednička stát a jaké provedení bude vašim potřebám vyhovovat nejlépe.

 • Volně stojící mini lednice – patří k těm nejoblíbenějším a na trhu jsou zastoupeny v největším počtu. Volně stojící lednici můžete využívat na mnoha místech, díky své velikosti se vejde i do studentského pokoje. K dostání jsou v několika velikostech, ty největší moou plnit funkci plnohodnotné lednice v menší domácnosti.
 • Vestavná mini lednice – mini lednici lze zabudovat do kuchyňské linky. Zabudované spotřebiče jsou velmi oblíbené a zejména v moderních domácnostech i naprosto běžné. V případě malých klasických lednic však není výběr nijak velký, přesto na ně narazíte v podobě kombinované chladničky s mrazákem i monoklimatické chladničky bez mrazáku.
 • Podstavná mini lednice – méně známé jsou podstavné mini lednice, které se běžně umísťují pod kuchyňskou linku, ale často na ně narazíte i v hotelových pokojích nebo jiných rekreačních zařízeních. Také v tomto případě lze koupit lednici s mrazákem i bez mrazáku. Podstavné mini lednice však mohou plnit i funkci malé lednice na nápoje nebo minibaru.
 • Minibar – minibar je lednice uzpůsobená k uskladnění lahví či plechovek. Liší se tak podobou vnitřního prostoru. V jejich případě nenajdete klasické rovné police a speciální tvarované police, které nápoje drží ve stabilní pozici. Minibary mají velmi často průhledná dvířka a potěší i svým zajímavým vzhledem.
 • Absorpční mini lednice – pro svůj chod nepotřebují elektrickou energii. Lednice fungují na plyn a nejčastěji se využívají v obytných vozech nebo motorových člunech.
 • Přenosná mini lednice – lze je jednoduše přenášet a proto se využívají především při cestování. V lednici zůstanou potraviny v chladu i několik hodin. Přenosnou lednici můžete vozit v kufru auta, ale i uvnitř vozu, kde ji lze připojit do autozásuvky a nechat ji během cesty v provozu. Přenosné mini lednice mají několik podob a k dostání jsou v různých velikostech.
 • Retro mini lednice – pro milovníky retro stylu jsou k dostání mini retro lednice. Tyto lednice jsou plnohodnotným spotřebičem, který nabízí stejnou kvalitu jako klasické lednice. Bonusem navíc je pak jejich jedinečný design. Také v tomto případě je možné koupit retro lednici s mrazákem i bez mrazáku.

Objem

Mini lednice se od klasických lednic liší svým objemem. Jedná se o malý spotřebič, který může nabídnout objem maximálně 150 l. Dle doporučení bude 1 osoba potřebovat cca 70 litru chladícího prostoru.

Největší mini lednice tak budou vyhovovat maximálně 2 osobám. Mnohem větší výběr však nabízí lednice s objemem v rozmezí 50 – 60 litrů. To, jak velkou lednici budete potřebovat, by se mělo odvíjet nejen od počtu osob, které budou lednici využívat, ale důležitý je čel, za jakým tento spotřebič pořizujete. Jestliže bude mini lednice sloužit jako minibar, bude vám stačit i menší varianta.

Energetický štítek

Mini chladnička může zůstat v chodu neustále, proto je jedním z nejdůležitějších parametru informace o energetické náročnosti. Tuto informaci společně s roční spotřebou energie a energetické třídě, najdete na energetickém štítku. Mini lednice spadají do třídy A – G, přičemž spotřebiče uvedené ve třídě A patří k těm nejspornějším.

Technické parametry

Při výběru malé lednice je vhodné postupovat stejně, jako při výběru lednice standardní velikosti. Zajímat byste se tedy měli o všechny základní parametry chladící části. Ti, kteří pořizují lednici s mrazákem, nesmí zapomenout ani na část mrazící.

 • Rozsah teplot – zkontrolujte, v jakém rozsahu lednice umožňuje nastavit teplotu chlazení. Kombinované lednice by pak měly umožnit nastavit teplotu i pro mrazící část.
 • Mrazící výkon – udává, kolik kg potravin dokáže mrazák zamrazit za 24 hodin.
 • Akumulační doba – určuje, jak dlouho zůstanou potraviny zmrazené při výpadku elektrické energie.
 • Výkon mrazení – je parametr, který určuje, jak hluboce může mrazák potraviny zamrazit. Výkon nebo také třída mrazení je označována pomocí hvězdiček. Pro krátkodobé mrazení v řádech dnů jsou určeny mrazničky s 1 hvězdičkou. Během několika týdnů je třeba spotřebovat potraviny v případě mrazniček se 2 hvězdičkami. Několik měsíců můžete uchovávat potraviny v mrazničce označenou 3 hvězdičkami. Dlouhodobé skladování vám umožní mraznička se 4 hvězdičkami.
 • Klimatická třída – informuje vás, v jakém rozsahu se může pohybovat okolní teplota v místě, kde bude mini lednice stát. Jestliže lednici postavíte do nevyhovujících prostor, bude se během jejího provozu spotřebovávat větší množství elektrické energie a její provoz tak bude energeticky náročnější.

Klimatické třídy jsou celkem 4, přičemž platí následující:

 • SN – subnormální teplota, rozsah teploty okolí je +10 až +32°C.
 • N – normální teplota, rozsah teploty okolí je +16 až +32°C.
 • ST – subtropická teplota, rozsah teploty okolí je +18 až +38°C.
 • T – tropické teploty, rozsah teploty okolí je +18 až +43°C.

Hlučnost – mini lednici můžete umístit prakticky kamkoliv. Mnohdy může být postavena i v blízkosti postele, na které budete spát. Proto byste neměli ignorovat ani parametr, který se týká hlučnosti lednice. Obvykle je hlučnost mini lednice do 40 dB. Takto hlučné lednice jsou vhodné do kuchyni, do spacího prostoru byste měli pořídit tišší lednici.

Funkce

Také mini lednice nabízí funkce, které se postarají o delší čerstvost uskladněných potravin, nebo souvisí s nižší spotřebou energie. Přesto se tyto lednici v počtu funkcí těm klasickým nemohou vyrovnat. V případě mini lednic můžete mít k dispozici například:

 • NoFrost – funkce samoodmrazování zabrání tvorbě námrazy na stěnách a usnadní vám tak čištění lednice. Díky tomu nebude docházet ani k vyšším nákladům na provoz. Udává se totiž, že cca 1 cm silná námraza zvýší spotřebu energie až o 75%.
 • Super chlazení a mrazení – umožní vám nárazově snížit teplotu během vládání surovin. Vše tak bude rychleji zchlazeno nebo zmrazeno.
 • Displej – moderním mini lednicím nechybí ani displej, na kterém se dozvíte vše podstatné o chodu lednice.
 • Osvětlení – součástí mini lednic je i osvětlení, které vám usnadní večerní konzumaci potravin i nápojů.
 • Změna otevírání dveří – koupit můžete i mini lednici umožňující vybrat stranu otevírání dveří.

Značka

Mini lednice mají různé podoby a jsou poměrně oblíbené. K nejoblíbenějším patří dlouhodobě mini lednice značky Liebherr, Klarstein, Hisense, Eta, Bosch, Guzzanti nebo Elektrolux. O další výběr se postarají výrobci jako Candy, Beko, Zanussi, Amica, Whirlpool nebo Hyundai. Přenosnou lednici koupíte například od značky G21, Domestic, Compass, Guzzanti nebo MobiCool.

Cena

Největší výhodou malých lednic je pochopitelně nízká pořizovací cena. Na tu má vliv nejen menší rozměr, ale i menší počet nadstandardních funkcí. Nejmenší mini lednice jsou k dostání za cenu okolo 3 000 Kč. V tomto případě se jedná o opravdu malé spotřebiče s objemem do 20 litrů nebo o přenosné autolednice.

Lednici s objemem do 100 litrů je možné koupit za cenu okolo 5 000 Kč. Největší a nejvíce vybavené lednice vyjdou na cca 8 000 Kč.

Porovnat ceny lednice

Otázky a odpovědi

Co je USB mini lednice?

Jedná se o velmi malé lednice, které můžete napájet pomocí USB kabelu přímo z počítače nebo jiného zařízení. Do lednice je možné umístit plechovku nápoje s objemem maximálně 300 ml. Během chvíle si díky lednici pochutnáte na vychlazeném nápoji, což bude praktické zejména v letním vedru.

K čemu se hodí Red Bull lednice?

Red Bull lednice je na trhu poměrně novou záležitostí. Jedná se o malou lednici určenou k chlazení nápojů. Do lednice tak můžete umístit několik plechovek případně lahví. Od minibaru se liší především svým vzhledem.

Čemu ještě věnovat při výběru mini lednice pozornost?

Všímat byste si měli i vnějších rozměrů lednice. V ideálním případě je vhodné nejprve změřit prostor, ve kterém bude lednice umístěna. Podle výsledných rozměrů pak vybírejte i lednici. Důležitá je výška, šířka i hloubka. Takto se vám nestane, že by lednice do vymezeného prostoru nevlezla.

Závěr

Mini lednice se stává velmi populární. Tento spotřebič je vhodným řešením pro všechny, kdo žijí sami nebo maximálně s partnerem. Tento spotřebič je možné koupit v několika provedeních a postavit nejen do domácnosti, ale i do kanceláře, na chalupu, soukromé provozovny atd. Při výběru mini lednic si všímejte technických parametrů a vybírejte pouze spotřebiče prověřených výrobců.

Mini lednice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pořídil jsem si mini lednici od značky Liebherr do dílny a spokojenost. Malá, skladná, vejde se tam těch pár drobností, co v dílně potřebuji, a ještě i skvěle chladí, na to, jaký je to prcek.

 2. Mini lednici jsem si koupila do ložnice k posteli, protože když kolikrát člověk na něco kouká v televizi a dostane žízeň, nemusí hned letět do kuchyně, ale vyndá si pití přímo u postele a nepřijde tak o film. Pořídila jsem si Guzzanti GZ 06B a jsem s ní velmi spokojená. Je sice malá, ale dost se toho do ní vejde, takže základ má člověk stále při ruce.

Přidat komentář

Recenzer
Logo