Prosklené lednice

Pod pojmem prosklená lednice si může každý představit trochu něco jiného. Zatímco jedněm se vybaví lednice na nápoje, jiným speciální komerční vitríny. Vinotéky jsou lednice, které jsou v současnosti velmi oblíbené, a najdete je ve stále více domácnostech. Prosklené lednice s podobou vitríny jsou k vidění spíše v komerčních provozech a slouží k uchovávání nápojů i potravin. Díky prosklení jsou uskladněné věci dobře vidět, což ocení především zákazníci.

Prosklené lednice jsou k dostání v mnoha různých velikostech, dokonce i vitrína tak může sloužit v soukromých prostorech. Při výběru prosklené lednice tak budete vycházet především z toho, co vše budete chtít do lednice uskladnit. V prosklené lednici nejčastěji najdete nápoje, uzeniny nebo dorty a různé zákusky. Prosklené lednice budou v provozu neustále, nutné je tak zvolit co možná nejúspornější variantu. Zajímat vás tedy bude energetická třída. Jednotlivé typy nabízí i několik praktických funkcí.

Porovnat ceny lednic

Nejlepší prosklené lednice

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. LG GMX945MC9F 100 % 79 990 Kč Zobrazit Alza.cz
2. LG GMX844MCKV 94 % 44 290 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Concept LT3560wh 90 % 5 999 Kč Zobrazit Concept.cz

Typy

Před tím, než se do výběru prosklené lednice pustíte, musíte přesně vědět, jaké modely jsou k dostání a co vše vám mohou nabídnout. Prosklené lednice jsou rozděleny právě podle účelu a typu.

Volně stojící prosklené lednice

Do této kategorie spadají komerční vitríny i menší domácí vinotéky. Do vinotéky uložíte několik lahví vína či jiného alkoholu. K dostání jsou i prosklené lednice určené pro uskladnění nápojů v plechovkách. Vinotéky pak budete vybírat i podle umístění. Lze je koupit ve vestavném i volně stojícím provedení.

Velké chladící vitríny mají podobu klasické lednice a jsou vhodné spíše do komerčních provozů. Označeny mohou být i jako gastro lednice a běžně se do nich umísťují cukrářské výrobky. Posloužit však mohou i k uskladnění uzenin, sýrů nebo nápojů. Koupit můžete i chladící vitrínu na květiny.

Stolní vitríny

Stolní nebo také pultové chladící vitríny zná každý z cukrárny nebo prodejny lahůdek. V těchto vitrínách bývají vystaveny potraviny, které se můžete prohlédnout. Druhou variantou jsou tzv. samoobslužné vitríny, které vám umožní potraviny vyndat. Tyto vitríny jsou nejběžnější v hotelích, kdy se využívají během podávání snídaní, obědů a večeří.

Prosklené vitríny na zákusky

Speciální prosklené lednice a vitríny určené k vystavení zákusků či dortů. Tyto vitríny jsou k dostání v mnoha podobách i velikostech. Koupit můžete stolní i samostatně stojící lednici. Mnohým nechybí ani praktické otáčecí police.

Způsob chlazení

Prosklené lednice využívají dva různé způsoby chlazení. Rozhodovat se budete mezi oběhovým a statickým chlazením. Každý typ má svoje pro a proti.

 • Statické chlazení – jedná se o energeticky úspornější systém chlazení, který při práci využívá jeden nebo více motorů, avšak pouze jeden okruh. Potraviny jsou v lednicích se statickým chlazením méně vysušené.
 • Oběhové chlazení – součástí lednice je ventilátor, který udržuje ve vnitřním prostoru konstantní teplotu. Studený vzduch je rozháněn do všech částí vitríny rovnoměrně.

Objem

Při výběru prosklené lednice i jakéhokoliv jiného chladícího zařízení je velmi důležité zvolit správnou velikost. Objem je nutné volit s ohledem na způsob využívání. V domácnostech se vystačíte s menší vinotékou, jejíž objem bude do cca 40 litrů. U komerčních lednic budete moci využít prostor o objemu větším než 600 litrů. Běžný objem chladících vitrín bývá v rozmezí 140 – 500 litrů. Koupit však naopak můžete také mini vitrínu. Při výběru velikosti myslete i na to, že pro efektivní chod je vhodné zaplnit vitrínu ze 70 %.

Spotřeba

Prosklené lednice budou v provozu nepřetržitě a měly by tak být co možná nejvíce úsporné. Zde platí jednoduché pravidlo, čím je lednice dražší, tím je i úspornější. Informaci o spotřebě najdete uvedenou na energetickém štítku každého spotřebiče. V souvislosti se spotřebou vás bude zajímat energetická třída. Nejspornější lednice spadají do energetické třídy A, nejméně úsporné jsou lednice spadající do energetické třídy G.

Z energetického štítku dále vyčtete informaci o roční spotřebě, hlučností i objemu prosklené lednice.

Klimatická třída

Energetickou spotřebu i optimální výkon lednice ovlivňuje také teplota vzduchu okolního prostředí. Pokud lednici umístíte do nevhodné klimatické třídy, odrazí se to právě na vyšší spotřebě energie.

Klimatické třídy jsou celkem 4 a informují vás o teplotním rozdílu, při kterém bude lednice fungovat správně. To, jakou klimatickou třídu zvolíte, ovlivní zejména místo, na kterém bude lednice stát.

 • SN – zkratka pro subnormální klimatickou třídu. Rozsah okolní teploty by měl být +10 °C – +32 °C
 • N – zkratka pro normální klimatickou třídu. Rozsah okolní teploty by měl být +16 °C – +32 °C
 • ST – zkratka pro subtropickou klimatickou třídu. Rozsah okolní teploty by měl být +18 °C – +38 °C
 • T – zkratka pro tropickou klimatickou třídu. Rozsah okolní teploty by měl být +18 °C – +43 °C

Funkce

Prosklené lednice mají různé funkce, které vám usnadní provoz a prodlouží životnost uskladněných potravin.

 • Ventilace – ventilátory efektivně rozhání studený vzduch v prostoru lednice.
 • Ionizátor – pohlcuje pachy a uchová potraviny déle čerstvé. Funkce ionizace rovněž minimalizuje vznik nebezpečných bakterií a plísní.
 • NoFrost – je funkce samoodmrazování. Funkce brání vzniku námrazy a usnadní vám čištění lednice.
 • Regulace teploty – praktická funkce, která vám umožní nastavit požadovanou teplotu.
 • LED světlo – zvýší přehlednost.
 • Vysunovací police – praktická funkce, která je běžná spíše u menších vinoték. V případě vitrín můžete využívat spíše otočné police.
 • Extra chlazení – tuto funkci uvítáte při plnění lednice větším množstvím nápojů nebo potravin.
 • Touchlight – je funkce, která rozsvítí světlo, aniž by bylo nutné otevírat dvířka.

Značka

Prosklené lednice a vitríny jsou specifické výrobky. Vinotéky jsou poměrně snadno k dostání a koupit je můžete v prodejnách elektra. Na trhu jsou zastoupeny větším počtem výrobců. K oblíbeným patří vinotéky Guzzanti nebo Klarstein. Další modely nabízí Liebherr, Dunovox, Philco, Candy, NORDline. AEG, Electrolux a další přední výrobci. Menší výběr máte v případě chladících vitrín, které koupíte spíše ve specializovaných prodejnách. Velký výběr nabízí Tefcold, NORDline, Beko, APS či Kluge.

Cena

Cenové rozpětí prosklených lednic je poměrně velké. I zde záleží především na tom, jaký typ a velikost lednice pořizujete. Cenově dostupnější jsou malé domácí vinotéky, které jsou k mání už za cca 3 000 Kč. Větší varianty koupíte za cenu od 5 000 – 10 000 Kč. Komerční prosklené lednice a vitríny jsou o poznání dražší. Zde jejich cena začíná zpravidla na 10 000 Kč. Za větší lednici nebo vitrínu zaplatíte okolo 20 000 Kč. Do větších provozů lze pořídit lednici za 20 – 50 000 Kč. Ty největší lednice však vyjdou i na více než 200 000 Kč.

Porovnat ceny lednic

Otázky a odpovědi

Na co ještě při výběru prosklené lednice myslet?

Důležitá je i hmotnost lednice a zejména v případě, kdy zvažujete nákup stolní či pultové lednice. Zde se zaměřte i na nosnost podstavce, na kterém bude lednice stát. Je vždy nutné myslet na poměrně velkou rezervu, protože k hmotnosti lednice je nutné připočítat i hmotnost uskladněných potravin a nápojů.

Kam prosklenou lednici umístit?

Prosklenou lednici je nutné umístit dál od jakýchkoliv zdrojů tepla. Koupit lze volně stojící i vestavné varianty, vždy byste však měli dodržet pravidlo, že v okolí lednice by měl být volný prostor cca 5 cm. Ten lednice potřebuje ke správné cirkulaci vzduchu.

Jak je u prosklených lednic řešeno otevírání dvířek?

Způsob otevírání je vhodné zvážit ještě před nákupem lednice. Panty mohou být umístěny na pravé i levé straně. Některé lednice však nabízí i libovolné umístění pantů. Velké prosklené lednice mohou být dvou nebo tří dveřové. Velmi časté jsou i lednice a vitríny s posuvnými dvířky. I způsob otevírání tak budete volit přesně podle svých požadavků.

Závěr

Prosklené lednice jsou na trhu zastoupeny hned několika odlišnými výrobky. Nejprve si tedy ujasněte, na co konkrétně tuto lednici potřebujete, co vše do ní budete dávat a v jakém místě bude stát. Poté stačí zvolit správný typ a zaměřit se na ty nejdůležitější parametr. Ve všech případech se bude jednat o spotřebu elektřiny, klimatickou třídu a různé funkce. Všechny typy prosklených lednic jsou k dostání v mnoha velikostech a zvolit můžete i tvar nebo odstín. Kromě bílých lednic lze koupit stříbrnou nebo černou lednici.

Prosklené lednice můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.smartgastro.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (37 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Tak o mě se pokoušely mdloby, když mi manželka oznámila, že si vyhlédla krásnou lednici LG GMX945MC9F a prý stojí jen necelých sedmdesát tisíc. Uznávám, že je krásná, má spoustu funkcí a vidíte co je uvnitř i bez otevření dveří, ale ta cena je naprostá šílenost. Bohužel se mi nedaří mou drahou polovičku přesvědčit, že tuhle lednici opravdu nepotřebujeme, je rozhodnutá si jí vzít na splátky.

 2. Na prosklené lednice jsem pokukovala minulý měsíc a zcela mě okouzlila inteligentní americká lednice LG GMX945MC9F, která má nejen krásný design, ale mnohé funkce, a dokonce výrobník ledu. Je tichá, má úžasný design a celkově se perfektně hodí do naší kuchyně, přestože jsem původně chtěla spíš nerezový vzhled, černá barva mě nadchla daleko víc.

Přidat komentář

Recenzer
Logo