Lyžařské kombinézy

Lyžařská kombinéza patří stejně jako kalhoty a bunda k základnímu lyžařskému nebo snowboardovému vybavení. Zimní oblečení se vyrábí ze speciálních materiálů, které vás musí ochránit před jakýmkoliv nepříznivým počasím. Materiál je tím nejdůležitějším, co byste měli při výběru kombinézy sledovat. Až na druhém místě je konečný vzhled nebo různé praktické možnosti.

Kvalitu kombinézy na lyže se odvíjí i od zkušenosti lyžařů. Čím je lyžař zkušenější, tím kvalitnější kombinézu bude potřebovat. V případě lyžařských kombinéz se klade velký důraz i na design. V lyžařské kombinéze budete vždy vypadat stylově, což ocení především ženy, u kterých jsou kombinézy výrazně oblíbenější.

Základním specifikem lyžařské kombinézy by měla být vodě a větru odolnost. Neméně důležitým ukazatelem kvality je i prodyšnost výrobního materiálu. Díky ní bude kombinéza schopna adekvátně odvádět pot a vlhkost od těla. Kombinéza by vám měla dokonale padnout a zajistit vám potřebný tepelný komfort za každého počasí. Veškeré důležité parametry jsou spjaty s výrobním materiálem, ale i značkou a pochopitelně i s pořizovací cenou.

Porovnat ceny kombinéz

Typy

Lyžařské kombinézy lze obecně rozdělit do několika skupin podle úrovně lyžaře. Jiné požadavky na kombinézu mají rekreační a jiné pak sportovní lyžaři.

 • Rekreační lyžaři – jestliže vám nejde tolik o samotný sport, jako spíš vzhled, bude vám vyhovovat i lehká kombinéza volnějšího střihu. Pohodlný střih usnadní pohyb na lyžích, ale i během chůze. U těchto modelů je kladen největší důraz na atraktivní vzhled, přesto je však kombinéza doplněna o spolehlivou izolaci, která vás ochrání před studeným zimním vzduchem.
 • Aktivní lyžaři – kombinézy se vyznačují lehčím střihem, který vám umožní na svahu vyvinout potřebnou rychlost. Kombinézy mohou mít i různé ochranné prvky v oblasti zad, rukou i nohou. Kombinéza rovněž splňuje veškeré požadavky na funkční zimní oblečení a dokáže zaujmout také svým vzhledem. V kategorii lyžařských kombinéz je nejoblíbenější a koupit ji mohou ženy, muži i děti.
 • Závodní lyžaři – jestliže se řadíte mezi sportovce, co to s lyžováním myslí skutečně vážně, budete potřebovat skutečně vodě i větru odolnou kombinézu, která je schopna adekvátně odvádět vlhkost od těla. Na výrobu sportovních kombinéz se zpravidla používají mimořádně kvalitní elastické tkaniny, které jsou schopny udržovat optimální mikroklima.

Materiál

Na výrobu kombinéz se používají různé materiály. Velmi častá je pak jejich kombinace. Samotná kombinéza se obvykle skládá z několika vrstev.

 • Vnější vrstva – vám má poskytnout co možná nejlepší ochranu před možným únikem tepla, rovněž však musí být dostatečně prodyšná. Vnější vrstva je nejčastěji vyrobena z polyesteru nebo nylonu.
 • Střední vrstva – tuto část tvoří kvalitní podšívka, která zastává tepelnou funkci. Nejčastějším materiále je polyester.
 • Vnitřní vrstva – je vyrobena z různých materiálů, nejčastěji se jedná opět o polyester, dále to může být akryl, ale i kožešina.

Voděodolnost

U lyžařského oblečení byste měli narazit na informaci o nepromokavosti, která je vyjádřena hodnotou vodního sloupce. Tento parametr je udáván v mm, čím je jeho hodnota vyšší, tím lépe vás bude kombinéza schopna chránit před sněhem i vodou.

 • Rekreační lyžaři – minimální hodnota vodního sloupce by měla být alespoň 5 000 mm. Tato hodnota postačí pouze rekreačním lyžařům.
 • Aktivní lyžaři – ti, kteří budou na svahu trávit více času, by se měli poohlédnout po kombinézách s hodnotou vodního sloupce alespoň 10 – 15 000 mm. Při celodenním lyžování vám bude ještě více vyhovovat kombinéza s vodním sloupcem do 20 000 mm.

Prodyšnost

Důležitou vlastností je i prodyšnost. V neprodyšném oblečení se budete zbytečně potit a vlhkost nebude moci od těla správně odcházet. Prodyšnost je parametr, který je udáván v g/m2/24 hod. Běžné kombinézy mívají prodyšnost okolo 8 000 g/m2/24hod. Aktivnější lyžaři pak více ocení prodyšnost nad 10 000 g/m2/24hod.

Možnosti

Lyžařské kombinézy by měli zahřát, ale zaměřit byste se měli i na jejich praktičnost. Zaměřit byste se měli především na provedení zipů. Zipy musí být skutečně kvalitní a chráněny před vlhkem. Výhodou kombinézy je právě rychlé oblékání, což nejvíce oceníte v případě malých dětí. Kombinézy však mohou mít i několik praktických prvků.

 • Manžety – výhodou budou stahovatelné manžety, kterými mohou být doplněny nohavice i rukávy.
 • Ochrana nohavic – spodní část kombinézy je nejvíce náchylná k různému mechanickému poškození. Z tohoto důvodu jsou nohavice často opatřeny speciální ochranou v podobě kevlarových vláken.
 • Kapuce – součástí kombinézy může být i kapuce. V mnoha případech je možné tuto část odepnout.
 • Kapsy – součástí kombinéz by měly být i kapsy, do kterých umístíte vše potřebné. Velmi žádaná je především speciální kapsa na skipas.
 • Reflexní prvky – postarají se o vaši bezpečnost nejen na svahu.

Značka

Lyžařské kombinézy jsou v obchodech zastoupeny celou řadou výrobků. Velký výběr budete mít v případě dětí i dospělých. Žádané jsou například kombinézy značky LOAP, Kilpi, Stoklasa. Oakley, Goldbergh, McKINLEY, Horsefeathers nebo Colmar.

Cena

Lyžařské kombinézy patři k dražšímu vybavení. Nejméně zaplatíte za kombinézu pro děti, jejich cena se pohybuje okolo 1 000 Kč. Cena rekreačních kombinéz se pohybuje v od 2 – 4 000 Kč. Za kombinézu však můžete zaplatit mnohem víc, cena těch nejkvalitnějších poměrně běžně překročí 10 000 Kč. Záleží pouze na tom, jaké na ni máte požadavky.

Porovnat ceny kombinéz

Údržba

Lyžařská kombinéza nepatří k nejlevnějším záležitostem, proto si jistě budete přát, aby vám sloužila dlouhou dobu. Životnost kombinézy může prodloužit především vaše správná péče. Po každém použití je důležité nechat kombinézu řádně vyschnout. Z hlediska další údržby respektujte doporučení výrobce. Některé kombinézy lze prát v pračce na šetrný prací program, jiné vyžadují odlišný způsob čištění. Alespoň 1x za sezónu je vhodné kombinézu opatřit impregnací.

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi kombinézou se zátěrem a membránou?

Kvalitnějšími jsou kombinézy s membránou, které vás před nepříznivým počasím ochrání mnohem lépe. Tyto kombinézy by měli volit aktivnější lyžaři, kteří stráví venku delší dobu. Rekreačním a méně náruživým lyžařům postačí i méně kvalitní kombinézy se zátěrem. Jejich největší výhodou je především cenová dostupnost.

Co dalšího se může při lyžování hodit?

Na lyže můžete vyrazit s dalšími praktickými doplňky. Chybět by vám neměla bezpečnostní helma a ochranné brýle. Vaše ruce spolehlivě ochrání zimní rukavice. Do lyžáků můžete pořídit speciální lyžařské ponožky, které budou spolehlivě odvádět pot, ale budou i dostatečně tepelně izolovat.

Jak vrstvit oblečení?

Abyste se při zimních aktivitách cítili skutečně komfortně, je nutné oblékat se správným způsobem. Základem je správné vrstvení oblečení. První vrstvu by mělo tvořit termoprádlo, u něho je nejdůležitější, aby správně přiléhalo k tělu. Nejkvalitnější prádlo je vyrobeno z merino vlny.

Druhá vrstva má za úkol izolovat tělo před chladem. Zde se doporučují především funkční mikiny vyrobeny z fleecu, na výrobu dražších mikin se opět používá merino vlna. Třetí vrstva je tvořena lyžařskou kombinézou, bundou nebo kalhotami. Úkolem třetí vrstvy je ochránit vás před nepříznivým počasím.

Závěr

Lyžařské kombinézy patří stejně jako bundy a kalhoty k základnímu vybavení každého lyžaře. Kombinézy se vyrábí v kombinaci různých materiálů, které vás mají ochránit před nepříznivým počasím. Vybírat můžete ze stovek různých modelů, které vás mohou k nákupu nalákat cenou i vzhledem.

Aby však mohla kombinéza plnit svoji funkci správně, je nutné vědět, jak se do sněhu obléknout. Základem je vždy správné vrstvení oblečení, které zajistí, že bude docházet k potřebnému odvodu vlhkosti a vy se tak nebudete zbytečně potit. Proto si pod každou kombinézu nejprve oblékněte funkční termoprádlo, další vrstvou by měla být funkční mikina a jako poslední přijde na řadu právě lyžařská kombinéza.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.loap.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. U nás se dokonale osvědčil Pidilidi overal lyžařský zimní dívčí PD1097-03 v růžové barvě. Dcera je nadšená a už se nemůže dočkat, až si kombinézu pořádně vyzkouší. Doporučuji, když hledáte vhodný dárek pro dceru a vše ostatní už máte vyzkoušeno.

 2. Já jsem objednala Pidilidi overal chlapecký zimní nepromokavý PD1147-04 v modré barvě a jsem moc spokojená. Prcek je v něm moc spokojený, dobře mu sedí a může lítat jak se mu líbí.

Přidat komentář

Recenzer
Logo