Lyžařské kalhoty

Na lyže byste měli vyrazit ve stylovém a funkčním oblečení. Mezi to základní patří bunda a lyžařské kalhoty. Úkolem oblečení je ochránit lyžaře před sněhem, větrem i chladem. Kalhoty by měli být prodyšné a nabídnout vám musí příjemné klima.

Kalhoty na lyže lze koupit v několika provedeních, největší výběr budete mít v případě kalhot na sjezdové lyžování. V o něco menším počtu to pak budou kalhoty na freeride a skialp. To správné provedení je tedy třeba vybírat s ohledem na disciplínu, které se chcete věnovat.

Lyžařské kalhoty jsou rozděleny dle určení na dámské, pánské a dětské. Koupit je můžete v mnoha různých velikostech a liší se i střihem. Při jejich výběru se zaměřte na šířku i délku nohavic, důležitou hodnotou je i velikost pasu. Kvalitu, nepromokavost a prodyšnost se mění dle výrobního materiálů. Jednotlivé lyžařské kalhoty se liší i v počtu různých praktických prvků.

Porovnat ceny kalhot

Typy

Kalhoty na lyže se dělí na dva základní typy. První skupinu tvoří tzv. hardshell a druhou pak softshell kalhoty. Na výrobu obou provedení se používají ty stejné materiály, přesto se však od sebe v mnohých ohledech liší.

 • Softshell kalhoty – kalhoty jsou volnějšího střihu a jejich největší výhodou je mimořádně dobrá prodyšnost. V porovnání s hardshell kalhotami jsou však méně vodě a větru odolné a nemohou vám nabídnout takovou ochranu před nepříznivým počasím. Softshell kalhoty bývají zpravidla levnější a jsou velmi oblíbené u rekreačních a méně aktivních lyžařů. Jsou rovněž dostačující volbou pro všechny vyznavače sjezdového lyžování.
 • Hardshell kalhoty – tyto kalhoty jsou vyrobeny z vysoce odolného voděodolného materiálu. Na jejich výrobu se používá zpravidla materiál Gore-Tex. Díky němu jsou kalhoty velmi odolné vůči vlhkosti, větru i mechanickému poškození. To se podepisuje na jejich delší životnosti. Počítat však musíte s menší prodyšností. Tento typ kalhot bude vyhovovat milovníkům freeride lyžování i všem, kteří preferují pohyb v hlubokém prašanu.

Materiál

Na výrobu lyžařských kalhot se používají různé vodě a větru odolné funkční materiály. Mezi ty nejběžnější patří polyamid, polyester a polypropylen. Tyto materiály pak mohou být i v kombinaci bavlna či eleasten. Hasdshellové lyžařské kalhoty jsou vyrobeny z mnohem odolnějších tkanin. Tou nejznámější je tkanina Gore-Tex, druhou možností je pak Sympatex.

Prodyšnost

Důležitou vlastností sportovního oblečení, je určitě prodyšnost. Díky ní se při lyžování nebudete zbytečně potit, ale nebude vám ani zima při delším čekání na vlek nebo během venkovního občerstvování se.

Prodyšnost jde ruku v ruce s nepromokavostí. Čím je prodyšnost vyšší, tím nižší je hodnota vodního sloupce a naopak. Prodyšnost se u oblečení uvádí v g/m2/24 hod. Obecné doporučení říká, že nenáročným lyžařům by měly stačit kalhoty s prodyšností od 3 000 – 5 000 g/m2/24hod. Náročnější lyžaři pak mohou obléknout kalhoty s prodyšností minimálně 8 000 g/m2/24hod.

Nepromokavost

Důležitou vlastností kalhot na lyže je nepromokavost. Orientovat se budete podle hodnoty vodního sloupce, což je parametr, který určuje, jak velkému množství vody jsou schopny kalhoty odolávat. Čím je uvedené číslo vyšší, tím jsou kalhoty odolnější.

 • Běžní lyžaři – rekreačním lyžařům postačí kalhoty s vodním sloupcem od 5 000 – 8 000 mm.
 • Pokročilí lyžaři – náročnějším lyžařům se doporučuje vybírat mezi modely s vodním sloupcem v rozmezí 10 000 – 15 000 mm.
 • Profesionální lyžaři – kalhoty vyrobené z exkluzivních materiálů mohou mít vodní sloupec více než 15 000 mm.

Možnosti

Lyžařské kalhoty se musí líbit, ale měly by být především praktické, proto si všímejte i různých vychytávek, které mohou být jejich součástí.

 • Kšandy – velmi častou součástí kalhot jsou kšandy. Kšandy se postarají, že budou kalhoty držet při jakékoliv aktivitě a nebude docházet k jejich nežádoucímu posunování. Některé kalhoty umožňují kšandy odejmout a vyzkoušet si tak můžete obě varianty.
 • Pás – díky strečovému pásu se kalhoty poměrně snadno přizpůsobí typu vaší postavy.
 • Manžety – možnému vniknutí sněhu do nohavic zabrání protisněhové manžety.
 • Kapsy – součástí každých kalhot by měly být i kapsy. Na vás je zvážit, kolik kapes využijete a jaká velikost bude vašim potřebám vyhovovat nejvíce.
 • Zvýšená bederní část – tato část adekvátně ochrání záda v oblasti ledvin.
 • Větrací otvory – speciální otvory jsou součástí kalhot i bund. U kalhot je nejčastěji najdete na bocích nebo vnitřní straně stehen. Větracími otvory bude rychleji odcházet pot.
 • Spojení s bundou – koupit můžete i kalhoty, které můžete pomocí poutek spojit s lyžařskou bundou.
 • Reflexní prvky – jsou důležité z hlediska bezpečnosti.

Značka

Lyžařské kalhoty můžete vybírat i s ohledem na výrobce. Známý výrobce je pro mnohé jistotou kvality a dlouhé životnosti. Mezi populární patří například cenově dostupná značka Kilpi. Vysokou kvalitu můžete očekávat od značky Hannah, Husky či AlpinePro. Známou značkou je i NordBlanc, Loap, SWIX nebo Trimm.

Cena

Kalhoty na lyže můžete koupit v cenovém rozmezí 500 – 5 000 Kč. Nejméně zaplatíte za dětské kalhoty, nejvíce pak za modely vyrobené z prémiových materiálů. Rekreačním lyžařům postačí kalhoty s cenou od 1 – 2 000 Kč. Náročnější již budou potřebovat kvalitnější provedení. Výběr lyžařských kalhot je opravdu velký, a na své si přijde každý milovník tohoto populárního sportu.

Porovnat ceny kalhot

Údržba

Lyžařské kalhoty vám budou dlouho sloužit i díky správné péči. Po příchodu z lyžovačky je nutné nechat kalhoty řádně vyschnout. Prát je pak můžete na šetrný nebo speciální prací program za pomoci vhodných pracích prostředků. Nikdy byste však neměli přidávat aviváž, která má nepříznivý dopad na chování funkčních materiálů. Alespoň 1x za sezónu se doporučuje ošetřit kalhoty impregnací.

Otázky a odpovědi

Jak se liší kalhoty pro sjezd od kalhot na skialp?

Kalhoty určené sjezdovým lyžařům jsou především více podšité a díky tomu teplejší. Při sjezdovém lyžování se tolik nezapotíte a tepelný komfort by vám tak mělo právě správné oblečení. Kalhoty pro skialp nebo freeride mají tepelné izolace mnohem méně. Tyto disciplíny jsou již mnohem náročnější a zaručeně se při nich zpotíte.

Čeho si u kalhot dále všímat?

Velmi často se stává, že při lyžování dojde k proříznutí nohavic. Proto se u dražších kalhot nohavice potaženy kevlarem, který má těmto nehodám zabránit. Proto se při výběru konkrétních kalhot zaměřte i na provedení nohavic.

Co by měly splňovat dětské lyžařské kalhoty?

U dětských kalhot je nejžádanější vlastností nepromokavost. Děti se dostanou do kontaktu se sněhem mnohem častěji než dospělí. Součástí kalhot by měly být sněhové manžety, které zabrání možnému vniknutí sněhu do nohavic. Dalším praktickým prvkem jsou kšandy a regulovatelný pas. Dětské kalhoty jsou velmi často k dostání ve výrazných barvách. Díky nim své děti tak snadno nepřehlédnete.

Závěr

Správně zvolené lyžařské kalhoty by měly splňovat několik parametrů. Vše se odvíjí od materiálu, který byl na výrobu kalhot použit. Dle materiálu se mění vodě i větruodolnost kalhot, ale i prodyšnost či množství teplotního komfortu. Kalhoty však patří mezi oblečení, které se poměrně rychle opotřebovává. Na vině jsou lyže nebo různé nehody, které vás mohou potkat při jízdě na vleku.

Z důvodu větší odolnosti mohou být kalhoty vyztužené kevlarem, což je velmi odolný materiál, který se používá i při výrobě neprůstřelných vest. Proto při výběru zvažte i to, jak často budete kalhoty využívat a kolik jste ochotni za opravdu odolný model zaplatit.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.harfasport.cz, www.rockpoint.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Naše dcera chce být vždy ve všem nejviditelnější, což byl také důvod proč si přála Kilpi Elare JG lyžařské kalhoty ve žluté barvě. Vypadá sice jako citron, ale jinak jí kalhoty perfektně sedí. A tak dobře, že je chce nosit pořád, dokonce v nich šla minule i do školy, jak byl velký mráz, takže určitě ráda doporučuji, až budete hledat vhodný dárek pro dceru.

Přidat komentář

Recenzer
Logo