Sprchové panely

Sprchové panely jsou v moderních koupelnách k vidění stále častěji. Oproti běžným sprchám má toto příslušenství řadu výhod, přičemž kombinují estetiku a funkčnost. Panely jsou navíc dostupnějším kompromisem mezi klasickým nebo hydromasážním sprchovým koutem.

Sprchový panel můžete nainstalovat do sprchového koutu i nad vanu. Svoji koupelnu budete moci doplnit o nástěnný, rohový i universální panel. Zvolit můžete i výrobní materiál, nejčastěji narazíte na plastové, hliníkové a nerezové panely. K dostání jsou však i moderní panely ze skla a luxusní panely mohou obsahovat prvky dřeva nebo kamene. Nejdůležitější jsou však vlastnosti panelu. Největší oblibě se těší hydromasážní panely, velmi často můžete využít osvětlení, ale při sprše si můžete dopřát i poslech hudby. Panel budete moci ovládat mechanicky či digitálně.

Porovnat ceny panelů

Nejlepší sprchové panely

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Grohe Grohtherm 34565001 96 % 3 998 Kč Zobrazit Siko.cz
2. Grohe Euphoria 27296001 95 % 10 078 Kč Zobrazit Alza.cz
3. Grohe Eurosmart 3330220A 93 % 2 599 Kč Zobrazit Siko.cz
4. Novaservis SET030,0 90 % 1 954 Kč Zobrazit Sanitino.cz
5. Novaservis RU/56081 81 % 416 Kč Zobrazit Siko.cz

Typy

Typově je možné panely rozdělit do dvou skupin na klasické a hydromasážní. Obě varianty se liší v provedení trysek a obě jsou na trhu zastoupeny levnějšími i dražšími variantami. Cena se odvíjí nejen od výrobního materiálu, ale i od dalších funkcí, které mohou panely nabídnout. K ovládání panelu slouží knoflíky, které mohou být umístěny na boku i na přední části. Panel může být vybaven kohoutkovou, pákovou a v případě těch nejmodernějších i termostatickou baterií. Hlavice mohou být pevné nebo výkyvné.

Klasické sprchové panely

U klasického panelu máte k dispozici několik různých režimů. Díky nim můžete libovolně zapínat jednotlivé trysky, dle libosti nastavit sílu a průtok. Nejjednodušší panely mají maximálně 2 trysky, tento počet je však spíše nedostačující. Více možností nabídne panel s větším počtem trysek, které lze různě nasměrovat. Velmi často můžete při sprchování trysky různě kombinovat. Výhodou těchto panelů je především nižší cena.

Hydromasážní sprchový panel

Hydromasážní sprchové panely spojují masáž a sprchování. Díky tomu vám nabídnou dokonalý relaxační zážitek, který si budete moci dopřávat každý den. V domácím prostředí si budete moci užít mnoho terapeutických a wellness výhod. Masážní trysky si užijí všichni, kdo si přejí ulevit unaveným a zatuhlým svalům.

Masážní trysky jsou nasměrovány na ty nejvíce rizikové oblasti těla, tedy ramena, střední část zad a hýždě. Jednotlivé trysky jsou regulovatelné, nastavit můžete nejen intenzitu vody, ale i rychlost trysek. Možné je i některé trysky z provozu vyřadit.

U hydromasážních sprchových panelů můžete využívat skotské střiky, což je velmi účinná masáž, při které se střídá teplá voda s vodou studenou. Krční páteř můžete uvolnit za pomoci kaskádové sprchy.

Tvar

Sprchové panely lze podle tvaru rozdělit na oblé nebo hranaté.

 • Oblé panely – jsou vhodné do různých stylů a v koupelně vytváří teplejší a hladší vizuální dojem.
 • Hranaté panely – tento tvar je určen především do moderních koupelen. Panely s hranatým tvarem zaujmou zejména čistými liniemi.

Materiál

Na výrobu panelů se používají různé materiály. Volba materiálu pak ovlivňuje nejen vzhled, ale z velké části i pořizovací cenu.

 • Plast – nejlevnější sprchové panely se vyrábí z akrylátu. U tohoto materiálu oceníte i snadnou údržbu. Nevýhodou je pak méně atraktivní vzhled a nižší odolnost.
 • Nerez – pravděpodobně nejoblíbenějším materiálem je nerez. Je oblíbený pro svoji odolnost a atraktivní vzhled. Koupit můžete panel s matným i leštěným povrchem.
 • Hliník – cenově dostupné jsou rovněž panely vyrobeny z hliníku.
 • Další materiály – na výrobu luxusních sprchových panelů se používá sklo, mramor i tropické dřevo, které je vysoce odolné vůči vlhkosti. Sprchové panely z těchto materiálů zaujmou na první pohled, počítat však musíte s jejich vysokou pořizovací cenou.

Instalace

Sprchové panely mohou být zabudované nebo samostatné. Zabudované panely dotvoří v koupelně kompaktnější vzhled. Samostatné panely zpravidla nabídnou více možností využití.

 • Samostatné sprchové panely – výhodou samostatných panelů je zpravidla více možností, které nabízí. Potěší i jednodušší instalace, kterou zvládne každý sám. Okoukaný nebo jinak nevyhovující panel pak můžete mnohem jednodušeji vyměnit.
 • Vestavné sprchové panely – jsou prakticky neviditelné, integrovány bývají do zdi. S takovýmto panelem byste měli počítat již při plánování nové koupelny. Nevýhodou je nejen složitá instalace, ale i následná výměna panelu.

Funkce a možnosti

Sprchové panely nabízí několik funkcí a možností. Právě ty jsou při výběru sprchového panelu směrodatné. Levné panely mívají pouze malý počet trysek a většinou toho příliš nenabídnou. Nejvíce možností budete mít v případě hydromasážních panelů.

 • Deštník – je základní výbavou každého panelů, ale i běžných sprch.
 • Perlivý proud – je vzduchem obohacený jemný proud, který je ideální především při mytí vlasů.
 • Masážní proud – umožňuje regulovat intenzitu vody.
 • LED osvětlení – zlepší estetiku koupelny a vytvoří tu správnou relaxační atmosféru. Panel může svítit jednobarevně, ale mnohem častěji si můžete barvy vybírat.
 • Reproduktor – součástí panelu může být integrovaný reproduktor i rádio. Poslechnout si tak můžete oblíbenou hudbu nebo třeba relaxovat při poslechu sportovního utkání.
 • Bluetooth – ještě více možností budete mít díky bezdrátové technologii bluetooth. Ta vám umožní reproduktor spárovat s mobilním telefonem nebo jiným zařízením. Pomocí něho pak jednoduše vyberete oblíbený playlist, nastavíte pořadí skladeb i hlasitost.
 • Termostatická zabudovaná baterie – pokud je součástí panelu termostatická baterie, můžete dopředu nastavit teplotu vody. Díky tomu nemusíte na správnou teplotu vody čekat, čímž snížíte i spotřebu vody a zabráníte jejímu plýtvání.
 • Dětská pojistka – zabrání nechtěnému puštění vody a tím i možnému opaření dítěte.

Značka

Výrobci do obchodů dodávají sprchové panely v mnoha provedeních a velikostech. Vybrat si můžete povrchovou úpravu, vhled i technické vybavení. Konkrétní značku vybírejte i podle délky záruční doby. Samotné životnost se odvíjí od kvality materiálu.

Životnost levných panelů neznámých výrobců může být pouhých 5 let. Sprchový panel kvalitního výrobce může dobře sloužit i více než 15 let. Sprchové panely jsou na trhu zastoupeny značkou SAPHO, Aqualine, EISL, Tectake, WellMann, Grohe, SIKO či Ravak.

Cena

Cena sprchových panelů je v poměrně velkém cenovém rozpětí. Nejlevnější panely stojí okolo 5 000 Kč. S vaší náročností stoupá i cena panelu. Za ty nejdražší můžete zaplatit i více než 20 000 Kč. Kompromisem jsou panely s cenou od 8 – 15 000 Kč. Tyto panely jsou vyrobeny z kvalitnějších materiálů a velmi často jsou jejich součástí oblíbené hydromasážní trysky. K dispozici však pravděpodobně stále nebudete mít různé nadstandardní funkce.

Porovnat ceny panelů

Otázky a odpovědi

Co přesně je sprchový panel?

Sprchový panel si můžete představit jako soustavu trysek, které jsou na pevno zabudované do panelu. Tento panel můžete zavěsit všude tam, kde se nachází přívod vody.

Je údržba sprchového panelu složitá?

Sprchové panely jsou náchylné k usazování vodního kamene. Z tohoto důvodu jsou některé panely ošetřené vrstvou AntiCalc, která má tomuto usazování zabránit. Proto si před výběrem konkrétního panelu ověřte, zda vámi vybraný model tuto úpravu nabízí.

Čistění takovéhoto panelu nebude nijak složitou záležitostí. Z hlediska snadnější údržby mohou mít sprchové hlavice vyjímatelné filtry, které můžete jednoduše očistit a poté opět použít. Aby panel dobře sloužil, měli byste se při jeho údržbě vyhnout používání agresivních čističů. Vždy používejte pouze přípravky, které doporučuje výrobce.

Jsou sprchové panely náročné na spotřebu vody?

Sprchové panely jsou šetrné a plýtvání vodou se příliš obávat nemusíte. Součástí panelů bývá regulátor vody, který dokáže spotřebu snížit až o polovinu, ve srovnání s koupáním ve vaně. Úspornější jsou i panely vyrobené termostatickými bateriemi, které jsou schopné udržet stálou teplotu a zabrání tak případnému plýtvání vody.

Závěr

Sprchové panely mají ve srovnání s klasickou sprchou mnoho výhod. Jejich výhodou je nejen vysoká funkčnost, ale také pohodlí, které vám při sprchování zajistí. Při výběru sprchového panelu byste měli zvážit několik různých faktorů. Vybrat musíte odolný i vizuálně příjemný materiál.

Mezi ty nejoblíbenější patří v současnosti nerez. Tento materiál je nejen vysoce odolný, ale zaujme i svým elegantním vzhledem. Co se tvaru týká, můžete volit mezi hranatými či oblými panely. Velmi důležité jsou i funkce, které vám panel umožní využívat. O jejich počtu rozhoduje z velké části pořizovací cena.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.akoupelnyatopeni.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (70 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo