Podpěry pod auto

Každý, kdo vlastní automobil by neměl na silnici vyrážet bez povinné výbavy. Mezi ni nepatří pouze autolékárnička, výstražný trojúhelník a reflexní vesta, ale i veškeré prostředky na výměnu či opravu kolo.

Mezi tyto prostředky patří také příruční zvedák neboli hever. Společně s ním se doporučuje vlastnit i podpěry pod auto, které se postarají o dokonalé jištění opravovaného vozidla. Podpěry pod auto by pak měli být naprostou samozřejmostí pro ty, kteří čas od času provádí na svém voze různé opravy.

Podstavce pod auto jsou velmi jednoduché ocelové konstrukce a koupit je můžete v několika provedeních. Nejdůležitějšími parametry, které by vás měli při jejich výběru zajímat je nosnost, minimální výška podpěr a také maximální výška zdvihu.

Porovnat ceny podpěr pod auto

Typy

Stavitelné podpěry nejsou tím jediným prostředkem, který můžete k zabezpečení vozidla použít. Kromě podpěr můžete pořídit také praktickou nájezdovou rampu.

Podpěry

Úkolem podpěr je zabezpečit naprostou stabilitu vozidla. Jedná se o poměrně jednoduchý výrobek, který nemusí na každého působit spolehlivě. Pokud však budete podpěry používat doporučeným způsobem, můžete zabránit potencionálnímu pádu vozu během opravy.

Podpěry se běžně používají v autoservisech, servisních střediscích, ale najdete je i v mnoha garážích. Díky malým rozměrům je můžete vozit i v autě s ostatní povinnou výbavou. Spolehnout se na ně můžete při opravě defektu pneumatiky všude na cestách.

Výhodou podpěr je možnost nastavení požadované výšky, již zmiňovaná skladnost a poměrně příznivá pořizovací cena.

Nájezdová rampa

Stejnou funkci jako podpěry plní i nájezdové rampy. Také jejich úkolem je zabezpečení zvednutého vozidla. Nájezdové rampy jsou mnohem větší a na první pohled i stabilnější. Nájezdové rampy jsou k dostání v trojím provedení. Výrobním materiálem je kov nebo plast. Na rozdíl od podpěr není možné měnit výšku rampy a při výběru vás tam bude zajímat jejich sklon. V případě osobních vozů je sklon od 10 – 30 stupňů.

Nevýhodou nájezdové rampy je vetší rozměr, použít ji tak nebudete moci kdekoliv v terénu.

Nosnost

Nejdůležitějším parametrem je nosnost podpěr. Nosnost se nejčastěji pohybuje v rozmezí 2 – 6 tun. Podpěry s touto nosností můžete používat na podložení všech typů osobních automobilů. Nevětší výběr nabízí podpěry s nosností 3 tuny. Pro bezpečné podložení vozů typu SUV nebo dodávek pak budete potřebovat podpěry s nosností až 6 tun.

Výška zdvihu

Maximální výška zdvihu je parametr, který určuje, kde všude budete moci podpěru pod auto používat. Nejmenší výška zdvihu je 375 mm, tyto podpěry použijete pouze při opravě osobního vozu. Mnohem oblíbenější jsou však podpěry s výškou zdvihu od 410 – 425 mm. Profesionální podpěry mohou mít maximální výšku zdvihu až 600 mm a vhodné jsou pro osobní vozy, vozy SUV i dodávky.

Značka

Podpěry pod auto působí na první pohled velmi jednoduše a mnozí je mohou mít tendenci pořizovat co nejlevněji. Kozy pod auto by však měly být v první řadě spolehlivé, stabilní a naprosto bezpečné. O to se postará zejména kvalitní výrobce, kterého byste měli při výběru podpěr vždy upřednostnit. Mezi takové výrobce patří například Geko, Levior, Vorel, Mar-Pol, Yato, Kraft&Dele, Güde nebo třeba Tona Expert.

Cena

Pořizovací cena není v tomto případě nijak vysoká. Nejméně zaplatíte za podpěry s nosností 2 nebo 3 tuny. Cena se v tomto případě pohybuje od 400 – 1 200 Kč. Za podstavec pod auto s nosností až 6 tun můžete zaplatit 1 200 – 1 600 Kč. Profesionálové mohou do své dílny koupit podpěry za 2 – 6 000 Kč.

Porovnat ceny podpěr pod auto

Otázky a odpovědi

Jak podpěry používat?

Používání podpěr je velmi jednoduché. Podpěry se prodávají v páru a v páru by také měly být vždy používané. Umístit je můžete pod práh, doprostřed nápravy atd. Vždy je však nutné postavit vůz na rovném, pevném a tvrdém povrchu. Před použitím se vždy ujistěte, že nepřekročujete doporučenou nosnost. V opačném případě riskujete jejich poškození a možný pád vozu.

Co je skládací podpěra pod auto?

Na trhu jsou v mnohem větším zastoupení pevné podpěry pod auto, méně často pak narazíte na podpěry skládací. Tyto podpěry mají speciální mechanismus, který vám umožní nohy složit.

Skládací podpěru tak budete moci velmi snadno vozit v autě, aniž by vám v kufru zabírala příliš mnoho místa. Také skládací podpěry umožňují nastavit výšku v několika výškových polohách.

Lze použít podpěru pod auto k podložení nákladního vozu?

Běžně dostupné podpěry nemůže používat k podložení nákladních automobilů. V jejich případě budete potřebovat mnohem robustnější podkládací stojan, jehož nosnost může být až 20 tun a maximální výška zdvihu 680 mm. Stojany pod auto bývají vybaveny otočným mechanismem, který využijete k nastavení požadované výšky.

Závěr

Podpěra pod auto nepatří k povinné výbavě, avšak pokud patříte k těm, kteří zvládnou v případě potřeby vyměnit kolo od auta, může se vám alespoň jednodušší skládací podpěra hodit. Výběr podpěr není nijak složitá a nabídka na trhu je i v tomto případě poměrně pestrá.

Při výběru správné podpěry je nutné zvolit patřičnou nosnost a výšku zdvihu. Podpěry pod auto jsou velmi jednoduché, jediné, co vám mohou kvalitnější podpěry nabídnout je bezpečnostní pojistka či jiná podoba jistícího mechanismu.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (40 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Vzal jsem Redats Podpěry pod auto 3 t se západkami 2 ks a dobrý. Cena taky nebyla vysoká, tak snad nějakou dobu vydrží, ale zatím spokojenost.

  2. Do dílny jsem si objednal Güde Stavitelné podpěry 3T a jsou super. Skvěle fungují a dobře se s nimi pracuje.

  3. Manžel si zřejmě myslel, že jsem technický talent, a tak prosba zněla, kup mi podpěry pod auto. No když jsem dala na Googlu vyhledat co to je, narazila jsem na váš článek, za který jsem vděčná, protože jsem zjistila, co mám vlastně objednat.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo