Podlaha je místo, kde se tradičně shromažďuje nejvíc nečistot. V každé rodině najdete na podlaze drobečky, jejichž množství se zvětšuje s počtem dětí. Díky domácím mazlíčkům budou na vaší podlaze také chlupy, písek a jiný nepořádek. Proto je nutné podlahu velmi často uklízet. S úklidem vám mohou pomáhat různé přístroje nebo pomůcky. Jednou z nich je i mechanický zametač.
Mechanický zametač je jednoduchou kombinací smetáku a ručního vysavače. Tento výrobek byl známý v minulých letech a stále na něho můžete narazit například v domácnostech vašich babiček. Součástí zametačů jsou rotační kartáče, které při pohybu nečistoty shromažďují do výklopného zásobníku. Ten můžete po naplnění jednoduše vysypat.
Podoba moderních zametačů se s léty příliš nezměnila, i dnes koupíte zametač s podobou jednoduchého, snadno ovladatelného, lehkého, tichého a cenově dostupného pomocníka. Moderní zametače však mohou nabídnout vyšší účinnost a různé praktické funkce.
Typy
Na trhu najdete nejen mechanické, ale i elektrické zametače. Obě varianty je možné používat na kobercích i pevných površích. Zametače z podlahy odstraní drobky, vlasy, zvířecí chlupy i jiné drobné i hrubé nečistoty. Manipulace s oběma typy je velmi jednoduchá, k přístroji se není nutné shýbat, což udělá radost především starším osobám a všem, co řeší potíže s bolavými zády.
- Mechanické zametače – mají tradiční podobu, funguje stejně jako rotační kartáč a ke svému chodu nepotřebují elektrickou energii a jsou tak kdykoliv připraveny k použití. Jsou však méně účinné a v moderních domácnostech je postupně nahrazují zametače elektrické.
- Elektrický zametač – je modernější a účinnější podobou zametače. Jejich součástí jsou dobíjecí baterie, při práci tak nebudete muset zápasit s elektrickým kabelem. U elektrických zametačů se zaměřte na informaci týkající se výdrže baterie. Parametr uvádí, jak dlouho bude zametač na jedno nabití fungovat. Levnější modely vydrží pracovat pouze desítky minut, dražší mohou vydržet i několik hodin. Díky větší výdrži nebude nutné zametač tak často nabíjet, což se podepíše na delší životnosti a nižší opotřebovanosti baterie.
- Zametače 2 v 1 – jsou pomocníci, kteří podlahu zametou a zároveň i vytřou. Celý úklid zvládnete mnohem rychleji a bez větší námahy.
Konstrukce
Mechanické zametače mají velmi jednoduchou konstrukci, kterou tvoří rukojeť a hlavice. Úklidová hlavice má zpravidla obdélníkový tvar, ale k dostání jsou i zametače s tvarem trojúhelníků. Tento tvar se bude hodit zejména při úklidů v rozích místnosti.
Dražší zametače mohou mít rukojeť teleskopickou, což znamená, že ji budete moci v případě potřeby prodloužit a dostat se tak i do méně přístupných míst. Hodit se může i otočný kloub, který umožnuje otáčení hlavice o 360°.
Kartáče
Mechanické zametače se mohou lišit podobou kartáčů. Jemného prachu i větších nečistot se zbavíte pomoci kartáčů s kombinovanými štětinami. Pokud chcete uklízet spíše jemnější prach, pomohou vám měkké kartáče. Větší nečistoty z povrchu velmi dobře odstraní kartáče s tvrdými štětinami. Součástí zametačů mohou být i gumové lamely, které zvyšují efektivitu zametání.
Kromě typu kartáče se můžete zaměřit na celkový počet kartáčů. Zametače mohou být vybaveny 2 – 4 kartáči. S počtem kartáčů roste efektivita úklidu. Počet kartáčů nemusí vždy ovlivnit pořizovací cenu přístroje. I součástí levnějších zametačů tak mohou být 4 kartáče, díky kterým efektivně zametete i velmi drobné nečistoty.
Značka
Mechanické zametače jsou na trhu zastoupeny poměrně velkým počtem výrobců, což svědčí o jejich stále rostoucí oblibě. Zametače v několika podobách koupíte například od známé značky Kärcher, Leifheit, Orion nebo Ryobi. Další modely jsou na trhu zastoupeny značkou Wenko, Mediashop, Maxxx či Jolly. S výběrem toho nejlepšího zametače vám mohou pomoci recenze uživatelů.
Cena
Velkou výhodou mechanických zametačů je i poměrně nízká pořizovací cena. Jednoduchý zametač, který bude pohánět pouze svojí silou, můžete koupit za cenu okolo 500 Kč. Tyto modely se prakticky nijak neliší od svých starších předchůdců. Pakliže jste příznivci pokorou a budete chtít zakoupit spíše elektrický zametač, musíte počítat s cenovým rozmezím 900 – 2 000 Kč.
Údržba
Aby zametač dobře sloužil, měli byste o něj správně pečovat. Údržba však není nijak složitá, pravidelně je třeba čistit pouze kartáče, v kterých se hromadí prach, vlasy i chlupy. Kartáče obalené nečistotami nebudou nijak účinné a péče o ně je tak na místě. Většina zametačů má kartáče odnímatelné, což vám proces čištění ještě více usnadní. Pravidelně vyprazdňovat budete také sběrnou nádobu. Také tako činnost není nijak náročná a zvládnete ji bez zbytečného ohýbání se.
Otázky a odpovědi
Může elektrický zametač nahradit vysavač?
Dle výrobců zametač vysavač nahradit nemůže. Zametače mohou podlahu zbavit drobných nečistot, avšak neporadí si s jemných prachem ani s větší nečistotou. Součástí zametačů nejsou filtry ani další prvky, které jsou pro vysavače typické. Předností zametačů je však tichý chod a méně časté dobíjení.
Co je mechanický smeták?
Jedná se o základní podobu ručního zametače. Použít ho můžete pouze k zametání tvrdých podlah. Použít ho můžete na úklid vnitřních i venkovních podlah. Tyto zametače jsou poměrně účinné a často se používají při úklidu v místech, kde není dostupný elektrický proud.
Jaké typy podlah lze mechanickým zametačem čistit?
Většinu mechanických zametačů můžete použít při čištění všech ploch. S jejich pomocí uklidíte plovoucí podlahy, linoleum, dlažbu i koberec. Některé zametače však zvládnou pouze úklid tvrdých ploch. Proto si při výběru zametače dopředu ověřte, kde všude ho budete moci použít.
Závěr
Mechanické zametače jsou určeny pro nenáročný i rychlý úklid drobků a jiných nezažraných nečistot. Použít je můžete při úklidu koberců i tvrdých podlah. Jejich výhodami jsou kompaktní rozměry, nízká hmotnost, tichý chod i nízká pořizovací cena. Manipulace s mechanickým i elektrickým zametačem bude velmi jednoduchá, což ocení zejména starší osoby. Plný zásobník můžete vysypat, aniž byste se k zametači museli ohýbat. Při výběru se můžete zaměřit na šířku zametače. Ta určuje, jakou plochu je zametač schopný pokrýt. Obdélníkové zametače zametou najednou větší plochu, ty trojúhelníkové se zase dostanou i do méně přístupných míst.
Podobné články, co by vás mohly zajímat
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?