Zametací stroje

Zametací stroj využijete k zametání tvrdých podlah a kobercových ploch. Tento stroj odstraní veškeré pevné nečistoty i prach. Zametací stroje lze použít na údržbu vnitřních i venkovních ploch. Součástí zametacích strojů jsou rotační kartáče, které veškeré nečistoty dopraví do sběrné nádoby. Některé zametače disponují také odsáváním, což celý proces ještě více usnadní.

Při výběru zametacího stroje je třeba přihlédnout k několika parametrům. Zametací stroje mají několik podob, vhodné jsou na úklid běžných domácností i velkých komerčních ploch. Zvolit můžete typ pohonu. Důležitým parametrem je pracovní šířka i plošný výkon.

Porovnat ceny zametacích strojů

Nejlepší zametací stroje

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Ryobi R18SW3-0 100 % 4 960 Kč Zobrazit Ibob.cz
2. Kärcher S 4 Twin 1.766-360.0 96 % 4 040 Kč Zobrazit Obi.cz
3. Stiga SWP 475 90 % 12 302 Kč Zobrazit Vsenazahrady.cz
4. Kärcher S 4 TWIN 2V1 1.766-365.0 75 % 3 878 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Güde GKM 700 65 % 2 431 Kč Zobrazit Tipnet.cz

Typy

Pro údržbu menších ploch vám postačí mechanický zametací stroj, zejména pro komerční používání jsou k dostání zametací stroje se sedící obsluhou. Na zcela jiném principu pracují motorové zametací stroje, které jsou vhodné především k odklízení sněhu.

Mechanické stroje

Ručně vedené stroje mají mnoho podob. Tyto pomocníky můžete využít pouze v domácnosti, větší stroje využijete při údržbě velkých vnitřních i venkovních ploch.

Do skupiny mechanických zametacích strojů patří:

Elektrický smeták

Jedná se převážně o aku zametače, kde provoz zajišťuje Li-ion baterie. Tyto malé zametače jsou určeny do domácností, využít je můžete na úklid běžných nečistot, chlupů i vlasů. Veškeré nečistoty padají do sběrné nádoby, kterou po skončení úklidu jednoduše vysypete.

Elektrické smetáky jsou doplněny o rotační kartáče, které můžete použít na vyčesávání nečistot z koberců. Výhodou těchto výrobků je cenová dostupnost, vysoká kapacita baterie, jednoduchá obsluha.

Zametací stroj

Větší zametací stroje najdou svoje využití v dílnách, na terasách zahrad, příjezdových cestách i komerčních prostorech. Tyto stroje se liší šířkou záběru, mnoho z nich využijete i na vlhké nebo mokré zametání.

Kvalitní stroje by měly umožňovat měnit výšku kartáčů, což oceníte při čištění různých povrchů. Velkou výhodou je kromě rychlého a snadného úklidu také nízká prašnost. I zde jsou veškeré nečistoty odváděny do různě velkých sběrných nádob. Také tyto stroje jsou vesměs poháněny nabíjecí baterií.

Zametací vysávací stroj

Tyto stroje mají své využití v opravdu prašném prostředí. V domácnosti je můžete využít snad jen, pokud pracujete se dřevem, ale své opodstatnění mají i v hospodářství. Lze je využít při čistění stájí atd. Tyto zametací stroje jsou poháněny benzínovým motorem nebo využívají elektrický pohon.

Zametací stroje se sedící obsluhou

Velké zametací stroje vhodné pro úklid komerčních ploch, jako jsou parkoviště, velké výrobní haly, sklady atd. Vhodné jsou při úklidu chodníků a obdobných ploch.

Celý stroj tvoří odolná a robustní konstrukce a součástí je i spalovací motor. Zametat můžete pomocí hlavního i bočních kartáčů, šířka záběru je cca 1 metr. U těchto velkých strojů je důležitým parametrem výkon motoru i hodinový výkon. U každého výrobku byste měli najít také informaci o maximální rychlosti.

Motorový zametač

Pokud vlastníte velký pozemek nebo musíte během zimy sníh z velkých ploch, může se vám hodit motorizovaný zametač. Tento stroj je možné přirovnat k sekačce na trávu. Stroj je vybaven elektrickým startérem a lze k němu přidělat poměrně velké množství příslušenství, které vám umožní celoroční používání.

Během zimního odklízení oceníte praktické světlomety, k dispozici máte několik rychlostí. Z praktických funkcí můžeme jmenovat možnost naklonění kartáče, což vám usnadní úklid na méně přístupných místech. Tyto stroje jsou však vhodné výhradně pro venkovní používání.

Pohon

Zametací stroje mohou být mechanické, akumulátorové, elektrické nebo benzínové. Z velké části je pohon dán typem zametače. Při úklidu domácnosti využijete jednoduchý akumulátorový zametač.

Venkovní plochy běžných rozměrů uklidíte ručním, akumulátorovým nebo elektrickým zametacím strojem. Pokud chcete využívat venkovní zametač, který využijete při odklízení sněhu, máte na výběr mezi benzínovým nebo elektrickým typem. Stejné je to i v případě velkých zametacích strojů se sedící obsluhou.

Kromě pohonu můžete zvolit i umístění prachové nádoby. Vybrat můžete mezi přední a zadní prachovou nádobou.

  • Přední prachová nádoba – kartáč se otáčí proti směru pohybu. Rychlost kartáče je nižší, menší je i víření prachu. Tento způsob využijete při úklidu jemného prachu i těžších nečistot. Výhodou je menší opotřebování kartáčů.
  • Zadní prachová nádoba – i tyto stroje jsou vhodné pro odstraňování hrubých i jemných nečistot. Toto řešení je výhodnější především u velkých profi strojů. Díky zadní nádobě má obsluha lepší výhled a práce je tak snazší.

Šířka záběru

Při výběru zametače hraje důležitou roli také šířka záběru. Ta určuje rychlost úklidu i to, do jak velkých prostor se se strojem dostanete.

  • Do 30 cm – u malých domácích aku košťat je šířka záběru nejčastěji do 30 cm
  • 30 – 50 cm – menší zametací stroje elektrické i ručně vedené.
  • 50 – 70 cm – v této kategorii jsou kromě ručně vedených strojů i první menší zametací stroje se sedící obsluhou
  • 100 – 125 cm – vybírat můžete opět ze všech větších typů zametacích strojů
  • 125 cm – zametací stroje se sedící obsluhou vhodné pro komerční používání

Plošný výkon

Především u větších zametacích strojů bude podstatným parametrem plošný výkon, který udává, kolik m2 uklidí stroj během hodiny práce.

Aku ruční zametače – u domácích elektrických smetáků se udává plošný výkon v rozmezí 120 – 160 m2.

Ruční zametací stroje mají plošný výkon nejčastěji v rozmezí 2 800 – 3 600 m2.

Pokud zvolíte ruční stroj s odsáváním, bude se výkon pohybovat nejčastěji mezi 3 300 – 4 700 m2.

Velké stroje s posedem zvládnou za hodinu vyčistit 5 100 – 28 000 m2.

Tvrdost válce

Zametací stroje pracují pomocí speciálních válců. Ty se liší tvrdostí a jsou vhodné pro různé povrchy. Pokud budete pracovat na různých typech podlah, budete potřebovat různé typy válců.

  • Standardní válec – štětiny mají střední tvrdost. Válce jsou vhodné pro čištění venkovních prostor, jako je běžná komunikace nebo dlažební kostka.
  • Měkký válec – lze ho použít pro zametání podlah v interiéru.
  • Tvrdý válec – může mít ocelové štětiny, které si poradí s drsným povrchem a těžkými nečistotami.
  • Antistatický válec – lze ho použít na zametání koberců v hotelích, na sportovištích, veletržních halách atd.

Funkce

Zametací stroje mají i několik praktických funkcí, které pro vás mohou být zajímavé. Čím víc toho stroj umí, tím se pochopitelně zvyšuje i jeho cena. Dobře tedy zvažte, co vše budete u zametače skutečně využívat.

  • Přídavné vodící válečky – některé typy ručně vedených zametacích strojů můžete doplnit o přídavné vodící válečky. Ty využijete k zametání okolo stěn i obrubníků.
  • Přestavování výšky kartáčů – poměrně běžná funkce vám umožní zametač používat na různém povrchu.
  • Nastavitelná rukojeť – uživatelský komfort vám zajistí plynule nastavitelná rukojeť, která se přizpůsobí výšce uživatele.
  • Možnost sklopení – snadnější uskladnění vám umožní skládací zametací stroje.
  • Systém turbo – odsávání, které se ihned postará o větší množství nečistot, aniž by ho stroj sunul před sebou, nebo přes něj přejížděl.
  • Hydraulický systém vyklápěný – funkce běžná u velkých zametacích strojů se sedící obsluhou.

Značka

Akumulátorové smetáky do domácnosti nabízí Kärcher, Black & Decker, Verk, Lavor. Ruční mechanické nebo elektrické zametací stroje jsou opět zastoupeny především značkou Kärcher, dále je to Nilfisk, Tectake, Malatac, Cleancraft.

Velké venkovní zametací stroje nabízí Stiga, Vari, Hecht, VeGa nebo Lumag. Komerční zametače koupíte od značky Kärcher, Nilfisk nebo Stolzenberg.

Cena

Cenově nejdostupnější jsou elektrické domácí zametače, k dostání jsou od cca 600 – 2 500 Kč. Cena je dána především množstvím funkcí, které jednotlivé výrobky nabízí. Jednodušší ruční a elektrické zametací stroje vyjdou na 3 – 5 000 Kč.

Cena elektrických i benzínových zametacích strojů, které mají své využití v domácnosti i na komerčních prostorech však může šplhat i na více než 50 000 Kč. Cena velkých profesionálních strojů převyšuje 100 000 Kč a může šplhat až k 1 000 000 Kč.

Porovnat ceny zametacích strojů

Otázky a odpovědi

Jak vybrat elektrický smeták?

Elektrické smetáky se liší zejména tvarem hlavice. Stejně jako u mopů máte na výběr mezi obdélníkovou a trojúhelníkovou hlavicí. Obdélníková je vhodnější na větší plochy, trojúhelníková se snadněji dostane do rohů.

Elektrické smetáky jsou určeny na údržbu tvrdých ploch, některé mohou být použity i na koberce. Jestli je pro vás tato možnost atraktivní, zaměřte se na ni při výběru. U těchto výrobků jistě oceníte teleskopickou rukojeť i možnost otáčení o 360°.

Je lepší zametač nebo vysokotlaký čistič?

Vysokotlaký čistič můžete také používat k údržbě venkovních prostor. Tyto stroje však nedosahují tak kvalitních výsledků jako zametací stroje.

Účinnost zametacích strojů zvyšují rotační kartáče, které si snadno poradí i s vlhkým listím, přilepenou trávou. Při úklidu zametacím strojem nedochází k víření prachu a po skončení bude vše suché a ihned připravené k používání.

Jaké příslušenství je možné koupit k zametacím strojům?

K zametacím strojům lze dokoupit hlavní i postranní zametací kartáče. Dostupné jsou i náhradní akumulátory, filtrační vložky, kleště na hrubé nečistoty.

K velkým motorovým strojům jsou to zejména radlice na odklízení sněhu. Každá značka nabízí různé příslušenství, proto je vhodné nejprve zjistit, co vše budete moci k zametači koupit.

Závěr

Zametací stroje využijete při úklidu domácnosti nebo venkovních prostor. Výhodou těchto strojů je rychlý a snadný úklid, který se obejde bez víření prachu. Tyto stroje sbírají nečistoty pomocí hlavních i bočních kartáčů. Hlavním parametrem je šířka záběru a u větších strojů je to i plošný výkon stroje. Stroje při práci využívají různé typy pohonu, pohon má vliv na uživatelský komfort i výkon stroje.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem si na uklízení příjezdové cesty a garáže pořídil Ryobi R18SW3-0, což je akumulátorový zametač, který jsem objevil díky vašemu článku. Funguje fakt parádně, dobře se s ním manipuluje a plocha je opravdu čistá.

  2. Vzadu za domem máme velký dvůr a zametat jej celý koštětem, to se mi rozhodně nechce. Pořídili jsme proto zametací stroj od značky Kärcher a máme vystaráno.

  3. Pořídili jsme zametací stroj kvůli úklidu listí, ale také sněhu. Vzhledem k tomu, že vedle trávníku máme na pozemku také betonové chodníky a části dvora, je to nepostradatelný pomocník při úklidu mnoha nečistot.

Přidat komentář

Recenzer
Logo