Ruční vysavače

Ruční vysavače jsou ideální na rychlý úklid drobnějších nečistot. S oblibou se používají k vysávání čalounění nebo autopotahů, ale poradí si i s běžným úklidem v domácnosti.

Před samotným výběrem si ujasněte, jakým způsobem a kde všude budete chtít ruční vysavač používat. Lze koupit klasické vysavače, které si rychle poradí se suchými nečistotami, nebo můžete využít vysavač s mokrým vysáváním. Zvolit musíte i zdroj napájení. Obecně jsou oblíbenější akumulátorové vysavače, u kterých je nutné přihlédnout k typu a kapacitě akumulátoru. Ti, kteří budou ruční vysavač používat i k čištění autopotahů, mohou vybrat model s 12 V adaptérem.

Porovnat ceny vysavačů

Nejlepší ruční vysavače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Concept VP 4354 98 % 2 191 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Domo DO223S 95 % 2 278 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. Concept VP 4380 94 % 1 566 Kč Zobrazit Alza.cz
4. Hoover MBC 500 UV 011 94 % 1 790 Kč Zobrazit Expert.cz

Typy

Ruční vysavače je možné rozdělit do skupin podle toho, jakým způsobem jsou napájeny. Vybírat můžete mezi síťovými i akumulátorovými modely.

Síťový vysavač

Síťové vysavače jsou napájeny z elektrické sítě. Tyto vysavače jsou po připojení do elektřiny připraveny k okamžitému použití, aniž by vás nějak omezovala kapacita baterie. Síťové vysavače mají zpravidla o něco málo vyšší výkon, avšak rozdíly ve výkonu již nejsou u nových modelů nijak zásadní. Síťové vysavače jsou k dostání i jako vysavače do auta. V jejich případě je můžete napájet prostřednictvím 12 V adaptéru, který je možné zapojit do autozásuvky. U síťových vysavačů vás bude při práci limitovat pouze přívodní kabel. Je tedy vhodné při výběru přihlédnout k jeho délce.

Akumulátorový vysavač

Akumulátorové vysavače jsou v současnosti mnohem oblíbenější a na trhu zastoupeny mnohem větším počtem modelů. Největší předností akumulátorových ručních vysavačů je mobilita. U těchto vysavačů vás tedy nemusí zajímat délka kabelu, ale kapacita baterie. Ta určuje, jak dlouho budete moci vysavač na jedno nabití používat.

Akumulátorové vysavače mohou být doplněny o Ni-Mh nebo Li-ion baterii.

 • Ni-Mh – tyto baterie jsou starší a v současnosti jimi bývají vybaveny pouze levnější vysavače. Nevýhodou tohoto typu je paměťový efekt, což znamená, že u baterie, která je dobíjena dříve, nežli dojde k jejímu 100% vybití, dochází ke snížení její kapacity.
 • Li-ion – modernější více používaný typ baterie. U tohoto typu není žádoucí nechat baterii zcela vybít. Úplné vybití ovlivňuje životnost baterie. Obvyklá životnost je cca 350 – 500 cyklů. Nekvalitní baterii je poté možné vyměnit.

Příkon

Příkon ručních vysavačů bývá obvykle v rozmezí 500 – 900 W. V případě vysavačů však není příkon nijak důležitým parametrem. Mnohem důležitější je jeho sací výkon. Tento parametr určuje jakou silou je vysavač schopen vysávat. Avšak ne každý výrobce sací výkon udává. Zde se vyplatí řídit se cenou. Levnější vysavače mají zpravidla nižší sací výkon, dražší mají naopak sací výkon vyšší.

Vysávání

Ruční vysavače nabízí různé způsoby vysávání. Každý přístroj vám nabídne suché vysávání, dražší vysavače můžete využít i k mokrému vysávání.

 • Suché vysávání – vysavače se suchým vysáváním vysají pouze nečistoty napadané na suchých plochách. Jestliže budete nečistoty vysávat na mokrých plochách, může dojít k jeho poškození.
 • Suché a mokré vysávání – zde je možné vysávat na suchách i mokrých plochách, aniž byste se museli poškození přístroje obávat. Vysavače s mokrým vysáváním vysají i tekutiny rozlité na podlaze. Nevýhodou ručních vysavačů se suchým a mokrým vysáváním je vyšší pořizovací cena.

Filtrace

Filtrace je důležitá u každého typu vysavače, pozornost byste jí tedy měli věnovat i při výběru malých ručních vysavačů. K typu filtrace by měli přihlédnout zejména alergici. Kvalita filtrace totiž určuje, jaký vzduch bude vysavač vyfukovat. Ručním vysavačům by neměl chybět vstupní filtr, který chrání motor před možným zanesením. Čistotu a kvalitu vyfukovaného vzduchu pak určuje výstupní filtr. Obvykle jsou ruční vysavače vybaveny dvěma výstupními filtry.

 • Mikrofiltr – je vyroben z molitanu nebo tkaniny. Tyto filtry vám nezaručují 100% nepropustnost a jsou tedy součástí levnějších přístrojů.
 • HEPA filtr – je častěji používaný filtr, který nabízí různou úroveň účinnosti. Kvalitu filtru určuje číselné značení. Vyšší číslo zaručuje vyšší účinnost a kvalitu filtrace. Nejméně kvalitní je filtr EPA 10, dalším typem je EPA 12 a nejúčinnější je filtr HEPA H13, který je schopen zachytit 99,95 % všech prachových částic. Tento filtr je tak jasnou volbou alergiků.

Objem nádoby

Ruční vysavače patří mezi bezsáčkové varianty. Veškeré nečistoty padají do prachové nádoby, kterou je třeba pravidelně vyprazdňovat. Zajímat se tak můžete o její objem. Objem prachové nádoby bývá nejčastěji v rozmezí 0,5 – 1 litr, což je u těchto malých vysavačů naprosto dostačující.

Funkce a možnosti

Ruční vysavače jsou malé, přesto nabízí alespoň několik funkcí, které vám jejich používání usnadní.

 • Nabíjecí stanice – součástí ručních vysavačů může být nabíjecí stanice, kterou lze v některých případech připevnit na zeď. Díky ní vám nebude vysavač při dobíjení nikde překážet.
 • Sací výkon – ruční vysavače vám mohou umožnit nastavit více stupňů sacího výkonu. Obvykle jsou k dostání modely se 2 stupni sacího výkonu.
 • LED indikátor – akumulátorovým vysavačům by neměly chybět indikátory, které vám upozorní na kapacitu baterie nebo proces napájení.
 • UV – C sterilizační lampa – dražší vysavače mohou mít sterilizační lampu. S její pomocí zbavíte matrace a textilie bakterií a roztočů.

Příslušenství

Součástí ručních vysavačů může být i nějaké příslušenství. Obvykle se jedná o různé nástavce, díky kterým se dostanete do méně přístupných míst. Další příslušenství vám pak práci s vysavačem usnadní.

 • Štěrbinový nástavec – je součástí vysavačů s mokrým vysáváním. Tento nástavec se postará o dokonalé odsátí tekutiny.
 • Štěrbinová hubice – je určena k vysávání těžko přístupných míst. Pomocí štěrbinové trubice vysajete i velmi úzké prostory nebo záhyby.
 • Turbokartáč – tento nástavec je určen k vysávání koberců a dalších povrchů. Díky turbokartáči snadno odstraníte zvířecí chlupy.
 • Prachový kartáč – využijete ho k vysávání nečistot z tvrdých podlah. Předejdete tak jejich možnému poškrábání.
 • Kolečka – některé ruční vysavače mohou mít i přídavná kolečka. Také toto příslušenství vám usnadní používání vysavače. V případě koleček se nemusíte obávat poškození povrchu, obvykle jsou vysavače vybaveny měkčenými kolečky.

Značka

Ruční vysavače jsou k dostání v každém obchodě s elektrem nebo domácími spotřebiči. Koupit je můžete i prostřednictvím internetu. Na všech místech budete moci vybírat mezi modely předních výrobců. K těm dlouhodobě nejoblíbenějším patří vysavače Bosch, Philips, Electrolux, Eta, Concept, Dyson, Hoover, Orava, Silvercrest, Black & Decker a dalších.

Cena

Ruční vysavače se liší také pořizovací cenou. Ta může být v řádech stokorun i několika tisíců. Za nejlevnější modely zaplatíte méně než 1 000 Kč. Tyto vysavače lze považovat za úplný základ, který nijak nenadchne výkonem ani výdrží. Cena kvalitnějších a výkonnějších vysavačů bývá od 1 500 – 3 000 Kč. Spolehnout se můžete na jejich delší výdrž a k dispozici budete mít i nějaké příslušenství. Nejkvalitnější a nejlépe vybavené vysavače lze koupit za 3 000 a více korun.

Porovnat ceny vysavačů

Otázky a odpovědi

Jak dlouho vydrží akumulátorový vysavač na jedno nabití?

Provozní doba se u těchto vysavačů značně liší. Ty nejlevnější mohou vysávat pouze cca 10 minut. Nejkvalitnější vysavače pak mohou fungovat i více než 30 minut. Největší výběr nabízí vysavače s dobou provozu 20 – 30 minut. Kromě doby provozu si zjistěte, jak dlouho se bude baterie nabíjet. I v tomto případě se jednotlivé modely značně liší. Doba nabíjení totiž bývá v rozmezí desítek minut ale i více než 20 hodin.

Jak o ruční vysavač pečovat?

Pravidelnou kontrolu vyžadují pouze filtry. Ty je nutné udržovat v dobrém stavu. Zanesený filtr, který není možné vyčistit, bude nutné vyměnit. Oblíbeným typem jsou tzv. omyvatelné filtry, které snadno vyčistíte pod tekoucí vodou. Kromě filtrů je pochopitelně nutné dle potřeby vyprazdňovat nádobu.

Jak jsou ruční vysavače hlučné?

Hlučnost vysavače je pro mnohé spíše okrajový parametr, který souvisí spíše s komfortem při práci. Nejtišší vysavače mají hlučnost do 66 dB. Za stále komfortní lze považovat vysavače s hlučností 70 – 76 dB. 76 a více dB je znakem pro hlučné vysavače.

Závěr

Ruční vysavač má svoje využití snad v každé domácnosti. Tyto vysavače jsou ideální pro rychlý úklid kuchyně, sedačky, auta a dalších míst. Ruční vysavače jsou malé, lehké a skladné a v současné době velmi oblíbené. Výběr ručního vysavače není vhodné podcenit. Na trhu najdete přístroje, které se liší typem napájení, filtrací nebo způsobem vysávání. Dalšími důležitými parametry je hmotnost nebo hlučnost a zajímat by vás mělo i doplňkové příslušenství. Ruční vysavač může být také součástí tyčových vysavačů. Výhodou těchto přístrojů bývá vyšší výkon, delší výdrž a více funkcí. Nevýhodou je pak vyšší pořizovací cena.

Ruční vysavače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.czAllegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
 1. Já osobně jsem obřím fanouškem ručních vysavačů, protože třeba na drobečky v autě nebo na sedačce u televize jsou naprosto perfektní. Nedávno jsem pořídil nový od značky Concept a je mnohem lepší než jeho předchůdce od značky Sencor. Fakt saje naprosto parádně, na to že je to takový prcek.

Přidat komentář

Recenzer
Logo