Parní mopy

Pravidelnému úklidu podlah se nevyhne žádná domácnost. Zatímco dříve k tomuto účelu sloužit hadr s kýblem vody, který se v lepším případě omotal kolem koštěte, dnešní moderní trh nabízí několik různých výrobků, díky kterým uklidíte všechny podlahy rychle a efektivně. Méně nároční uživatelé si vystačí s běžnými mopy, ti náročnější mohou zakoupit dražší parní mop.

Parní mop však není pouze pomůcka pro náročné uživatele, úklid pomocí horké páry o teplotě až 80°C zbaví vaši podlahu nejen zašlé špíny, ale také virů a bakterií, což je v dnešní době velmi žádané. Tyto mopy tak najdou své opodstatnění v každé rodině, ale doslova ideální jsou v rodinách alergiků. Nevýhodou parního mopu je sice vyšší pořizovací cena, při úklidu však nemusíte používat žádné čistící přípravky, což vám počáteční investici přece jenom vynahradí.

Při výběru mopu se zaměřte na dostatečný výkon, velikost nádoby na vody, tvar hlavice a různé funkce. K těm nejpraktičtějším patří regulace množství páry, indikátor nahřátí páry a funkce odvápnění. Podcenit byste neměli ani takové zdánlivé maličkosti jako je délka kabelu, doba provozu či možnost využít další příslušenství.

Porovnat ceny parních mopů

Nejlepší parní mopy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Vileda Steam XXL 94 % 2 170 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Leifheit 11910 93 % 1 690 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. Ariete 4164 91 % 1 349 Kč Zobrazit Nejlevnejsizbozi.cz
4. Rowenta Steam Power RY6537WI 89 % 1 999 Kč Zobrazit Roboticky-vysavac
5. Hoover CAN1700R 011 77 % 1 635 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

V současné době jsou na trhu dva velmi podobné přístroje určené k údržbě podlahy, jedná se o parní mop a parní vysavač. Ačkoliv je od sebe nemusíte na první pohled rozeznat, liší se hned v několika bodech.

Parní mop

Parní mop je určen pouze k vytírání, výkon tohoto přístroje je menší a díky poměrně robustnímu tvaru vám neumožní vytírání pod nábytkem nebo v menších prostorech.

Tyto mopy jsou ideální pro vytírání velkých ploch, poradí si s jakýmkoliv povrchem. Pro stírání koberce je možné použít speciální nástavec. Pára koberec zbaví také bakterií i oživí barvy, avšak mop není možné použít k vysátí koberce.

Parní vysavač

Parní vysavač je multifunkční přístroj, využít ho můžete k vytírání i vysávaní. Některé modely je možné přestavět i na ruční vysavač, který využijete při menším úklidu.

Parní vysavače mají větší výkon, přesto nejsou úplně vhodné na údržbu koberců. Zde jejich výkon nemusí být zcela dostačující. Tyto vysavače však mohou disponovat speciálním nástavcem, díky kterému můžete koberec vyčistit pomocí páry. Zbavíte ho především bakterií a oživíte barvy.

Objem

Parní mopy čistí pomocí páry, která musí někde vznikat. Z tohoto důvodu jsou parní mopy doplněny o nádržku na vodu. Objem je nejčastěji v rozmezí 0,5 – 0,45 litrů. Na rychlost spotřeby vody mají vliv 2 parametry a to, rychlost, jakou mop páru vypouští a tlak, pod kterým je pára vypouštěna. Tlak je nejčastěji v rozmezí 4 – 6 bar a mop by měl umožňovat tlak regulovat v závislosti na povrchu, který budete vytírat.

Z důvodu těchto skutečností není možné odhadnout, jak dlouho vám voda v nádrži vydrží. Poté, co veškerou vodu spotřebujete, ji však jednoduše doplníte. Nová pára bude k dispozici za cca 30 vteřin.

Některé mopy jsou vybaveny 1 a jiné 2 nádobami na vodu. Podle počtu nádob jsou mopy označené jako jednokomorové či dvoukomorové.

 • Jednokomorový systém – k dispozici máte 1 nádržku, do které se nalije voda. Po zapnutí přístroje se v této nádobce tvoří pára. Po spotřebování obsahu nádoby je nutné počkat, než dojde k vychladnutí mopu, teprve poté je možné vodu dolít.
 • Dvoukomorový systém – mop je vybaven 2 nádržkami. Do jedné se lije voda, ve druhé se tvoří pára. Do takového mopu můžete během úklidu libovolně vodu přilívat, aniž byste museli mop vypínat.

Příkon

Parní mop funguje díky elektrické energii. Zajímat by vás tedy měl i příkon. Aby mop nebyl zbytečně na spotřebu elektrické energie náročný, měl by bát příkon ideálně v rozmezí 1 200 – 1 600 W.

Příkon se podílí i na rychlosti ohřevu vody v nádržce, a velikost příkonu souvisí i s maximálním tlakem. Mopy s vyšším příkonem jsou schopny vodu ohřát na požadovanou teplotu 80°C do 1 minuty. Proto není ideální vybírat mezi mopy s nižším příkonem než 1 200 W.

Hlavice

Parní mopy mají 2 tvary hlavice.

 • Trojúhelníková hlavice – je vhodný do menších prostor, dobře si poradí s vytíráním rohů místností.
 • Obdélníková hlavice – je určen pro vytírání velkých pravidelných ploch s minimem rohů a překážek.

Délka kabelu

Parní mopy jsou vhodné pro vytírání větších ploch. Tomu by měla odpovídat i délka přívodního kabelu, což je parametr, kterému se velká pozornost obvykle nevěnuje. Délka přívodního kabelu se obvykle pohybuje v rozmezí 5 – 7 metrů.

Funkce

Parní mopy jsou vesměs jednoduché přístroje, které je možné ovládat tlačítky nebo pomocí dotykového displeje. Některé mopy mají teleskopickou tyč. V tomto případě můžete přizpůsobit velikost mopu vaší postavě. Měkčená rukojeť zajistí pohodlný úchop a snadnější manipulaci.

Využívat u nich můžete také následující funkce:

 • Ukazatel nahřátí páry – upozorní na to, že je mop připraven k použití
 • Regulace množství páry – množství páry můžete přizpůsobit vytíranému povrchu. Běžné je rozdělení.
 • Minimum – používá se na dřevěné podlahy, Medium – PVC podlahy, Maximum – dlažba.
 • Automatické vypnutí – po nějaké době nečinnosti se mop sám vypne.
 • Otočná hlavice – dostanete se s ní snáze do koutů, manipulace s mopem bude celkově snazší.
 • Dětská pojistka – postará se o bezpečí dětí

Příslušenství

Mezi běžné příslušenství patří náhradní mikrovláknové návleky a nástavec na koberec. U mopu v kombinaci s vysavačem toho máte k dispozici mnohem více. Přikoupit můžete různé filtry na prach a různé nástavce.

Značka

Zárukou kvality je bezpochyby značka Leifheit, Rowenta, Phillips, Vileda, Eta nebo Kärcher. Méně známá, ale stále velmi kvalitní je také značka Becker.

Cena

Levnější mopy koupíte do 1 000 Kč. U těchto modelů budete muset počítat s menším výkonem a krátkým kabelem. Lákat mohou svým vzhledem i cenou, pravděpodobně vám však neposkytnou to, co od parního mopu očekáváte.

Nejoblíbenější jsou přístroje ve střední cenové kategorii. Jejich cena je v rozmezí 1 500 – 4 000 Kč. Mopy jsou dostatečně výkonné, mají veškeré potřebné funkce i nějaké příslušenství.

Za cenu okolo 4 000 a více koupíte parní tyčové vysavače 2v1 i 3v1. Jsou určené k vytírání i vysávání a typické je pro ně i větší množství příslušenství.

Porovnat ceny parních mopů

Otázky a odpovědi

V čem jsou parní mopy výjimečné?

Předností parních mopů i všech parních čističů je právě úklid pomocí horké páry. Ta se postará i o velmi odolné nečistoty, které by bylo běžným způsobem velmi obtížné odstranit.

Parní mopy si tak bez větší námahy poradí i se zažranou špínou či velmi silně znečištěnými povrchy. Ideální jsou i na spáry mezi dlažbou nebo kachličkami. Pára navíc zničí téměř 100% veškeré bakterie, alergeny i houby. Váš domov tak bude čistý i bezpečný.

Jaký povrch je možné pomocí parního mopu vytírat?

Parní mopy si poradí s jakýmkoliv povrchem. Ideální je především na dlažbu, kdy díky vysoké teplotě páry vyčistíte i spáry. Parním mopem je možné s opatrností vytírat i dřevěnou a plovoucí podlahu, ale také parkety.

Tyto podlahy však vyžadují vytírat při menší teplotě páry. Proto vybírejte mop, který umožňuje teplotu páry regulovat. Někteří odborníci však parní mopy na vytírání dřevěných podlah spíše nedoporučují. Parním mopem je možné čistit také koberce, pára rozpustí nečistotu i osvěží barvy. Používat byste ho neměli v případě, kdy máte naolejovanou či navoskovanou podlahu.

Vyžaduje parní mop nějakou údržbu?

Starat se budete muset o odvápňování. Z tohoto hlediska je vhodnější zjistit, zda je mop schopný provádět odvápňování automaticky. Některé přístroje jsou doplněny i o tuto praktickou funkci.

Závěr

Parní mop je dokonalý při vytírání velkých ploch komerčního rázu a své uplatnění najde i ve velkých bytech nebo rodinných domech, kde není mnoho nábytku. Naopak se nehodí do malých bytů, kde je větší množství překážek. V tomto případě by bylo nutné dát vše, co mopu stojí v cestě na stranu, což není úplně ideální.

Parní mopy můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (39 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Nevěděla jsem, jakou značku parního mopu vybrat, ale moc mi s tím pomohl váš článek. Vybrala jsem Vileda Steam XXL a jeho hodnocení rozhodně nelhala, skutečně je to super pomocník.

 2. Preferuji značku pouze na parní mopy Kärcher, protože jsou velmi kvalitní, dobře zpracovaný, mají pěkný design a výborný sací výkon apod..

Přidat komentář

Recenzer
Logo