Míchadla

Stavební míchadlo využije každý při různých stavbách, opravách nebo dokončovacích pracích v okolí domova nebo třeba na chatě. Míchadlem můžete dokonale promíchat beton, maltu, směs na omítky, stavební lepidlo nebo třeba barvy. Na různé druhy směsí jsou však určená jiná lepidla.

Levnější a méně výkonná si neporadí s těžkými směsi, pokud budete míchadlo využívat k míchání lehkých směsí, nevyplatí se vám zase nákup drahého stroje. Kromě toho, jaké směsi budete promíchávat je však třeba dobře zvolit otáčky motoru, velikost míchací metly a další parametry.

Porovnat ceny míchadel

Typy

V závislosti na pohonu je možné rozdělit míchadla do dvou skupin.

Elektrické míchadlo

Jedná se o více známý typ, který je na trhu zastoupen ve velkém počtu. Výhodou elektrického míchadla je vyšší výkon, s jehož pomocí rozmícháte snadno i poměrně hutné směsi. Nevýhodou může být právě přítomnost přívodního kabelu, jehož délka vás může při práci omezovat. Elektrická míchadla jsou prakticky bezúdržbová a vyznačují se i slušnou životností.

Akumulátorové míchadlo

Obliba nářadí poháněným akumulátorovou baterií neustále roste a je tedy možné koupit i aku míchadlo. Tato míchadla mají nižší výkon a jsou tak vhodná pro míchání lehčích směsí. U tohoto typu budete muset také pravidelně dobíjet baterie a na výběr máte i menší množství výrobků.

Druh směsi

Míchadla jsou určena na míchání různých směsí, dle výkonu a tedy síly motoru je možné míchadla rozdělit do dvou skupin podle toho, jaké směsi budete potřebovat nejčastěji promíchávat.

Lehké směsi

Pod pojmem lehké směsi si můžete představit různé tekuté směsi, mezi které patří například barvy, omítky, povrchové emulze a lepidla. Ty při míchání nekladou příliš velký odpor a i méně výkonným míchadlem je zvládnete promíchat v relativně krátkém čase. Na tyto směsi si tak vystačíte s výkonem motoru v rozmezí 1 000 – 1 200 W.

Těžké směsi

Těžké směsi budou při promíchávání klást větší odpor, jsou hutné a často se musí míchat nejprve za sucha. Mezi těžké směsi je možné zařadit beton s obsahem kamene, různé malty nebo cementové nátěry.

Na promíchání těchto směsí tak budete potřebovat míchadlo s vyšším počtem otáček a neobejdete se ani bez vyššího výkonu a to alespoň v rozmezí 1 200 – 1 700 W. K dostání jsou i míchadla s vyšším výkonem a to až do 2,8 kW.

Otáčky

Míchadlo by mělo při míchání pracovat plynule a v žádném případě by nemělo docházet k přehřívání motoru. Při míchání spíše lehčích směsí si vystačíte s cca 450 otáčkami/ minutu. Pokud však budete míchadlo potřebovat také k míchání hutnějších směsí, je nutné zvolit stroj s větším počtem otáček alespoň 600 otáček/minutu.

Rozběh a regulace

Při zapnutí se míchadlo nejprve otáčí pomalu. Je to z důvodu, aby vlivem vysokých otáček nedošlo k vystříknutí míchané směsi. Postupně se však rychlost zvyšuje až do maxima. Pomalým rozběhem jsou v současné době vybavena všechna kvalitní míchadla.

Výhodná je i regulace otáček. Touto funkcí nebývají vybavena všechna míchadla a umožnuje vám udržet stejné otáčky při míchání různě těžkých materiálů, nebo třeba v případě, že budete během míchání směs dosypávat.

U dražších modelů se otáčky regulují elektronicky, levnější modely jsou pro tento účel vybaveny otočným kolečkem nebo ji můžete provádět tlakem na spoušť.

Převodovka

Součástí některých míchadel je převodovka. Levnější míchadla, které převodovku nemají, zvládnou kvalitně rozmíchat spíše menší množství lehčích směsí. Dražší míchadla s převodovkou umožňují libovolně měnit rychlostní stupně. V případě prvního stupně zvýšíte počet otáček, druhým stupněm zvýšíte sílu a budete moci rozmíchat i těžší směsi.

Převodovka vám tak usnadní práci i prodlouží životnost míchadla. U nejdražších míchadel pak můžete narazit i na tří rychlostní převodovku. Zda pro ně najdete uplatnění v běžné domácnosti je ale na zvážení.

Velikost metly

Při výběru míchadla je dobé přihlédnout také k velikosti a tvaru míchací metly. Míchací metly jsou obvykle uchyceny za pomoci závitu M 14 a jsou nejčastěji vyrobeny z kvalitní oceli. K dostání jsou pak v různých tvarech, podle toho, jaké směsi budete chtít rozmíchat.

  • Obloukové – používají se na míchání betonu, maltové směsi nebo jiné řídké hmoty a jejich úkolem je tlačit míchaný materiál ke dnu nádoby
  • S vrtulkami – tyto metly jsou určené pro míchání řídkých materiálů, barev a laků
  • Šnek – pokud budete chtít promíchat tmel, poslouží vám k tomuto účelu metla ve tvaru drátěného šneka.

Délka metly má vliv na pohodlí při práci, s delší metlou se nebudete muset zbytečně hrbit. Důležitější než délka je však průměr metly. Metly s průměrem 120 mm jsou vhodné pro míchání méně hrubých směsí.

Universální je velikost 140 mm, která je vhodná pro míchání betonu, malty a dalších. K dostání jsou i metly s průměrem 160 mm, ty jsou určené spíše pro drahé profesionální nářadí. Nevýhodou je nejen vysoká cena, ale také hmotnost míchadla.

Madlo

Při míchání materiálů vznikají vibrace, ty můžete utlumit díky kvalitnímu madlu. U lepších míchadel jsou madla pogumovaná. Narazit můžete i na různé umístění, horní rukojeť je spíše vhodnější pro lehčí směsi, boční madla se vyznačují pohodlnějším držením.

Značka

Elektrické nebo akumulátorové míchadlo koupíte od známých značek, mezi které patří Festa, Festool, Extol, Narex, Makita, Yato, Vorel, Stavtool a další.

Cena

Cena nejlevnějších míchadel začíná na cca 1300 Kč. I v této cenové skupině však můžete narazit na míchadla s výkonem až 1 800 W. Více jsou však zastoupena míchadla, jejichž výkon se pohybuje v rozmezí 1 200 – 1 600 W.

Pro domácí využití můžete vybírat i míchadla v cenovém rozmezí 2 – 3 000 Kč. Pro tato zařízení je samozřejmostí výkonný motor, převodovka i plynulá regulace otáček. Nejdražší míchadla je možné koupit od 4 – 6 a více tisíc Kč.

Porovnat ceny míchadel

Otázky a odpovědi

V jaké nádobě by mělo míchání probíhat?

Směsi, které je třeba promíchat, se umísťují do různých nádob. Dle doporučení jsou nejvhodnější hranaté vaničky. Na rozdíl od kulatých kyblíků, kde míchání také často probíhá, nedojde během míchání k jejímu možnému otáčení. Směs bude ve vanička promíchána rychleji a kvalitněji.

Proč k míchání nepoužívat vrtačku?

Běžně jsou k dostání samostatné metly, které najdete pod označením míchadlo do vrtačky. Tyto nástavce je možné pomocí sklíčidla ukotvit k běžné domácí vrtačky a takový nástroj rovněž využít k míchání různých směsí.

Výhodou míchací metly do vrtačky je nízká pořizovací cena, přesto odborníci před takovým používáním spíše varují. Vrtačky nejsou schopné vyvinout při míchání dostatečně velkou sílu. V lepším případě budete směs míchat dlouhou dobu, v tom horším zničíte vlivem nadměrného přetížení motor vrtačky.

Je míchadlo hlučné?

Míchadla je možné zařadit mezi hlučné přístroje. S vyšším výkonem roste také hlučnost míchadla, u těch nejvýkonnějších. Hlučnost se nejčastěji pohybuje v rozmezí 96 – 98 dB, což je možné přirovnat ke zvuku motorové pily.

Závěr

Míchadlo je nástroj, který není nijak cenově náročný, a výrazným způsobem vás usnadní i urychlí práci při míchání různých směsí. Při jeho výběru je nejdůležitějším parametrem výkon.

Míchadla s výkonem do 1 000 W jsou určena pro občasné míchání tekutých směsí. Do běžné domácnosti je vhodnější pořídit míchadlo, jehož výkon se pohybuje v rozmezí 1 200 – 1 600 W. I tato výkonná míchadla jsou běžně zastoupena v nejnižší cenové kategorii.

Míchadla stejně jako ostatní nářadí vybírejte s ohledem na výrobce. Je lepší preferovat známého výrobce a to zejména u levnějšího modelu.

Při jeho nákupu budete mít jistotu, že budete moci uplatnit možný záruční nebo pozáruční servis a dokoupit náhradní díly. Míchadlo je prakticky nenáročné na údržbu. Po skončení práce se doporučuje protočit míchadlo v mýdlové vodě. Pomocí ofukovací pistole pak můžete také snadno odstranit prach z motoru.

Míchadla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (56 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Koupil jsem si ze zvědavosti akumulátorové míchadlo, ale nemá absolutně žádný výkon, maximálně si s ním tak zamíchám kafe, ale to je asi tak všechno. Nakonec jsem se vrátil k elektrickému míchadlu od značky FatMax a spokojenost.

  2. Já jsem maloval celý velký rodinný dům, a jelikož moje drahá polovička chtěla různé barvy místností, tak jsem si na to koupil akumulátorové míchadlo, abych měl ty barvy fakt pěkně hladké a vymíchané. Za mě fakt suprová pomůcka, hodně mi to usnadnilo práci.

  3. Míchadlo jsem kupoval do firmy, když jeden z našich pracovníků u toho původního přesekl přívodní kabel. Vzal jsem značku Scheppach a dobrý.

  4. Koupil jsem si nově toto míchadlo od značky Güde a jsem s ním náramně spokojený.

  5. Váš článek mi hodně pomohl se zaměřit na určitý věci, které jsou při výběru důležité. :) Děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo