Stavební kolečka

Stavební kolečko najde svoje uplatnění nejen na stavbě, ale i v zahradě nebo soukromém hospodářství. Stavební kolečka se vyrábí v několika velikostech, manipulace s ním je velmi jednoduchá a jeho nespornou výhodou je velmi dlouhá životnost. Kvalitní kolečko vám bude sloužit doslova desítky let.

Nedílnou součástí stavebního kolečka je velká korba, na kterou můžete naložit různý materiál a to nejen ten stavební, ale i mokrý nebo zapáchající. Poté můžete korbu jednoduše ostříkat zahradní hadicí nebo vysokotlakým čističem.

Výběr stavebního kolečka nebude pro mnohé nijak problematický, jednotlivé výrobky jsou si velmi podobné a na první pohled bude rozdílná pravděpodobně pouze velikost korby nebo materiál kola. Kromě běžných stavebních koleček jsou velmi oblíbená motorizovaná kolečka.

Porovnat ceny stavebních koleček

Typy

Stavební kolečka jsou na trhu zastoupena několika typy. Největší výběr nabízí klasická kolečka, moderní verzí jsou motorová kolečka a narazit můžete i na skládací kolečka.

Klasické

Klasická stavební kolečka vyžadují při práci vaši asistenci. Jejich součástí je stabilní rám, kovová korba s objemem nejčastěji 60 a 80 litrů a jedno velké kolo.

Elektrické

Elektrické je známé jako motúčko. Součástí je elektromotor, který pohání nabíjecí baterie. Manipulace s kolečkem je jednoduchá a při práci se nezapotíte ani při vožení nákladu do kopce. Tato kolečka jsou oblíbená nejen na stavbách, ale i větších hospodářstvích a vidět je můžete také v zoologických zahradách.

Motorizované

Motorizované spadají do kategorie přepravních vozíků a své využití mají spíše pro komerční účely. Pohyb přepravníku umožňují kola nebo pásy, nosnost je až 300 kg.

Motorizovaná kolečka jsou ideální na přepravu různého materiálu na hůře přístupných místech. O pohon se stará vysoce výkonný motor, k dispozici máte několik rychlostí i zpětný chod. Nevýhodou je v tomto případě vyšší pořizovací cena.

Skládací

Tento typ nepatří do kategorie stavebních koleček, přesto stojí za zmínku. Jedná se o jednoduché kolečko s lehkým ocelovým rámem a nosnou plachtou, která plní funkci korby. Kolečko je vhodné pro přepravu lehkého nákladu, jako je tráva nebo listí. Nosnost je cca 20 – 30 kg.

Objem korby

Podstatným parametrem je velikost, tvar a objem korby. Ten určuje, kolik toho budete moci na kolečko naložit a jak obtížná bude manipulace. Při volbě objemu korby myslete i na to, že větší kolečko bude těžší a manipulace s ním pro některé členy domácnosti složitější. Stavební kolečka mají zpravidla korbu o objemu 60 – 80 litru.

Kola

Rozdíl je i v provedení kola. V drtivé většině jsou stavební kolečka vybavena jedním kolem, ale koupit můžete i model s přídavnými koly.

 • Plná pneumatika – toto kolo je vhodnější do míst, kde je vyšší riziko, že dojde k propíchnutí pneumatiky. Samotná jízda je však horší, protože kolo špatně tlumí otřesy. Plná kola mohou být polyuretanová nebo bantamová.
 • Nafukovací pneumatika – stále oblíbené jsou kolečka s nafukovací pneumatikou. Jízdní vlastnosti jsou v tomto případě lepší, kolečko si dobře poradí i na nerovném terénu. Nevýhodou je možnost propíchnutí pneumatiky a nutnost občasné údržby.

Ložiska

Při výběru zahradního kolečka se ložiskům zpravidla žádná pozornost nevěnuje, i zde však máte na výběr z několika možností:

 • Kulatina v ose – krátkou trubkou nebo kulatinou umístěnou v ose kola jsou vybaveny některé modely. Ložisko vesměs slouží dobře, chod kola však nemusí být vždy hladký a počítat musíte i s kratší životností.
 • Valivé ložisko – jedná se o lepší variantu, chod kolečka je plynulý, a při jízdě není kladen takový odpor. Valivé ložisko si poradí i s těžším nákladem.

Povrchová úprava

Stavební kolečka se vyznačují kvalitní plechovou korbou. Aby byla její životnost co možná nejdelší, jsou korby doplněny o povrchovou úpravu. Vybírat můžete mezi práškovým lakováním a zinkováním.

 • Zinkování – korba je odolná vůči korozi. Některá pozinkovaná kolečka jsou doplněna ještě o ochranný nátěr.
 • Práškové lakování – kvalitnější povrchová úprava, při které je na materiál nanášen elektrostaticky jemný prášek, který je dále taven v peci. Životnost je delší než u zinkovaných koleček a vybrat můžete i barevné provedení.

Elektrokolečko

Ti, kdo používají kolečko pravidelně, mohou uvažovat o nákupu praktického elektrokolečka. To je poháněno elektromotorem a při jeho výběru bude třeba zohlednit několik parametrů:

 • Výdrž baterie – pohybuje se standardně v rozmezí 6 – 8 hodin.
 • Výkon – je úzce spjat s velikostí korby a nosností kolečka a pohybuje se v rozmezí 500 – 1 000 W.
 • Nosnost – nejmenší elektrokolečka mají nosnost 100 kg, na stavbě můžete využít nosnost 150 kg a k dostání jsou i modely s nosností 250 kg.
 • Ovládání – o jednoduchou manipulaci se postará plynule regulovatelný pojezd, brzda a zpětný chod. Některá motúčka mají také pomocná kola. Zabrzdit můžete motúčko pomocí motorové brzdy s rekuperací, která se stará i o dobíjení baterie. Některá elektrokolečka mají navíc elektrickou brzdu.

Značka

Klasická stavební kolečka jsou na trhu zastoupena značkami G 21, Vorel, Bravo, Kataro, Extol, Lumag a dalšími. Elektrokolečka je možné koupit od značek Zipper, HTI, Isolit–Bravo, nebo Smartwiel.

Cena

Cena klasických stavebních koleček začíná na 1 000 Kč. Větší výběr však nabízí cenová kategorie 1 – 3 000 Kč. Zde si vyberete kolečka vhodná na stavbu i do zahrady. Cena elektrického motúčka je v rozmezí 8 – 20 000 Kč.

Porovnat ceny stavebních koleček

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi stavebním a zahradním kolečkem?

Na první pohled si můžete všimnout jiného tvaru korby. Stavební kolečka mají zpravidla menší korbu o objemu 60 – 80 litrů. Korba je vyrobená z plechu, samozřejmostí je povrchová úprava.

Nosnost koleček může být až 200 kg. Zahradní kolečka mohou mít objem až 210 litrů. Aby byla manipulace s takto velkými kolečky jednoduší, je korba vyrobena z kvalitního polykarbonátu. Nosnost těchto koleček je zpravidla do 100 kg.

Je možné koupit ke kolečku nějaké příslušenství?

Běžně jsou k dostání pryžová i nafukovací kola, náhradní korby i rám. K elektrokolečkám můžete přikoupit přídavná zadní kola, pluh na sníh, vertikulátor, radličku na brázdy nebo praktický nosič příslušenství.

Lze u koleček využít nějaké funkce?

Kromě možnosti pořízení elektrokoleček jsou některá kolečka vybavena vestavěnou váhou. Tuto možnost ocení zejména hospodáři, kteří potřebují navést přesné množství krmení. Využít je můžete také při míchání směsí atd. Udávána přesnost váhy je 20 gramů. U některých elektrokoleček můžete využít možnost bočního vysypání.

Závěr

Kolečka s nafukovacím kolem je ideální na nezpevněný terén, méně se boří do půdy a je šetrnější k trávníku. Na stavbu nebo tam, kde se nachází ostré zbytky stavebních materiálů je vhodnější stavební kolečko s pevným kolem.

Stavební kolečka mají vždy plechovou korbu, jejíž objem je 60 – 80 litrů. Kolečka s plastovou korbou a větším objemem patří do kategorie zahradních. Modernější verzí, která vám ušetří práci a námahu jsou motorizované elektrokolečka. K těmto typům je možné dokoupit i celou řadu dalšího příslušenství, díky kterému můžete kolečko používat po celý rok.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroj: www.ekovovyroba.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (54 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Nedávno jsem si pořídila klasické kolečko, které používám na zahrádce. Vozím si v něm květiny, zeminu, nářadí, opravdu skvělý pomocník.

 2. Objednal jsem si zahradní kolečko pozinkované Higher 120 litrů a je to tahoun. Hodně se toho do něj vejde, dobře jezdí a má fakt kvalitní zpracování, vůbec mu neuškodí ani trochu drsnější zacházení.

 3. Pustili jsme se do kompletní renovace zahrádky, takže jsme potřebovali v něčem vozit květiny, zeminu atd. Nakonec jsem vybral zahradní kolečko pozinkované Higher 120 litrů a je parádní. Hodně se do něj vejde a jezdí parádně.

 4. Suprová věc na zahradu, bez ní se těžko objedu.

 5. Mockrát děkuji za vaše informace, hodně mi pomohli s rozhodováním.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo