Míchačky

Stavební míchačka je stroj určený k míchání betonu či malty. Využijete ji tedy při budování vlastního bydlení, různých rekonstrukcích a podobně. Míchačka je jedním ze strojů, které si můžete půjčit, to se však vyplatí pouze v případě, že ji budete potřebovat opravdu nárazově.

Při nákupu stavební míchačky hraje důležitou roli několik parametrů. Zajímat vás bude především objem bubnu a výkon, které míchačka pro správné promíchání potřebuje.

Mezi parametry, které se mnohdy tolik neřeší, ale je vhodné je při výběru zohlednit patří i výrobní materiál a kvalita zpracování, což jsou parametry, které velmi ovlivňuje výrobce. Dále je to i hmotnost a možnost přemísťování, napětí a nakonec také cena.

Porovnat ceny míchaček

Typy

Míchačka je k dostání v několika velikostech a právě podle toho, kolik směsi je schopna naráz připravit ji lze rozdělit do následujících skupin.

Ruční míchačka

Mezi ruční míchačky se řadí malé míchačky s bubnem do 60 litrů. Tyto výrobky však seženete spíše náhodně. Proto se dnes již do kategorie ručních míchaček řadí ruční míchadla, které směs míchají pomocí metly. Vybírat můžete mezi méně výkonných akumulátorovým, a výkonnějším elektrickým, které využijete právě při míchání menšího množství betonu.

Hobby míchačka

Jedná se o nejprodávanější typy běžných domácích míchaček. Mají zpravidla objem do 150 litrů a pracují pod napětím 220/230 V. Využijte je při menších stavbách či opravách.

Profi míchačka

Větší míchačky, které mají objem do 800 litrů. Pro domácnost si z této kategorie můžete vybrat míchačku s objemem do 200 litrů, pro větší stroje nebudete mít pravděpodobně z dlouhodobého hlediska využití. Tyto míchačky mají větší výkon a zpravidla jsou třífázové 380 V.

Způsob míchání

Dle způsobu promíchávání směsi je možné míchačky rozdělit na gravitační a nucené.

  • Gravitační – fungují na principu gravitace. Tento způsob je typický pro většinu hobby míchaček. Čepele uvnitř bubnu jsou umístěné na pevno a otáčí se celý buben, často pod různým úhlem. Směs je promíchávána dopadem na vnitřní opláštění.
  • Nucené – pracují na zcela opačném principu, buben je zde umístěn na pevno a otáčí se pouze čepele. Tento postup je možné přirovnat k práci kuchyňského mixéru. Tyto míchačky patří spíše do kategorie profi.

Objem

Míchačky mají objem bubnu v rozmezí od 120 – 250 litru. K dostání jsou i větší míchačky, které se liší i svým vzhledem a své využití mají pouze na profesionální úrovni.

Do kategorie domácích míchaček se řadí stroje s kapacitou do 150 litrů, které naráz zpracují cca 2 kolečka směsi. To zda dokážete zpracovat naráz větší množství betonu je na vašem uvážení. Umíchat můžete pochopitelně menší množství směsi, ale velké míchačky jsou pochopitelně díky své velikosti náročnější na prostor, což je něco, na co je třeba také myslet.

Výkon

To kolik míchačka dokáže utáhnout, určuje její výkon. Jednotlivé modely mohou mít příkon v rozmezí od 500 – 1 000 W. V tomto případě je jistě rozumnější volit stroj s vyšším výkonem, který směs zpracuje rychleji a lépe. Pro občasné používání si vystačíte s míchačkou, jejíž výkon se pohybuje okolo 700 W.

Napětí

Domácí hobby míchačky jsou napájeny zpravidla 220 V zásuvkou, kromě nich však můžete koupit stroj na 380 V.

220V/230V – pro stavbu menších rodinných domů, či drobnější úpravy či přestavby

380V/400V – tyto modely jsou vhodnější při přestavbě či rekonstrukci především starších objektů. Své využití mají i na větších stavbách, kde je zapotřebí velký objem bubnu a míchačka bude v chodu dlouhou dobu.

Hmotnost a konstrukce

Hmotnost souvisí s velikostí míchačky a zajímat by vás měla zejména tehdy, kdy budete míchačku častěji přemisťovat. Pro snadnější přesun jsou mnohé stroje vybaveny přepravními kolečky.

Míchačky s objemem okolo 120 litrů mají hmotnost do 55 kg. Větší míchačky s objemem okolo 200 litrů pak mohou vážit 70 a více kg.

Před použitím si ověřte také stabilitu stroje, kvalitní míchačka by měla stát stabilně, avšak pro zvýšení stability se doporučuje ji ukotvit, nebo alespoň vypodložit. Co se týká samotné konstrukce, měla by být ideálně ocelová a robustní, aby se vlivem přetížení žádným způsobem nedeformovala. Právě nekvalitní provedení je typické pro podezřele levné a také lehké míchačky.

Samotný buben je pak nejčastěji vyroben z oceli, slitin nebo kovu. Na jeho kvalitu vás upozorní především tloušťka stěny. Čím je buben širší, tím kvalitnější míchačka bude.

Motor

O provoz se stará motor, který je bezpečně zakrytován a nachází se vedle bubnu. Na krytu se pak zpravidla nachází také tlačítka, kterými se míchačka dává do pohybu. Samotný výběr motoru není možné nijak ovlivnit a spolehnout se musíte především na kvalitního výrobce.

O to, aby míchačka fungovala dlouho, a bezpečně se již můžete postarat sami. Každý motor by měl být opatřen vstupy, díky kterým se může motor ochlazovat. Právě těm je nutné věnovat pozornost a vhodné je vždy zkontrolovat, zda nejsou zanesené nečistotami. Pokud ano, je nutné průduchy očistit, v opačném případě hrozí přehřívání a nezvratné poškození motoru.

Ovládání

Umíchanou směs můžete z míchačky zpravidla vyklopit díky otočnému kolu, které je doplněno o vlastní převodovku. Tím je vybavena většina míchaček. Méně časté řešení je ovládání pomocí páky.

Značka

Mezi doporučované výrobce patří XTline, Ma-tech, Agro-Wikt, M.A.T., Levior, Atika, Diem, Hecht a mnoho dalších. Výrobců je velké množství, při výběru je vhodnější volit výrobek známější značky a možné je i přihlédnout k uživatelským recenzím.

Cena

Hobby míchačky s objemem do 150 litrů koupíte již za 5 000 – 7 000 Kč. Jsou ideální pro občasné domácí používání, stavbu základů na plot, betonování chodníků apod.

Pokud vybíráte míchačku určenou pro stavbu domu, je vhodnější volit stroj ve vyšší cenové kategorie. Velký výběr nabízí cena do 10 000 Kč. I zde jsou zastoupeny spíše menší, ale kvalitnější stroje.

Profi míchačky s objemem okolo 200 litrů vás vyjdou na necelých 15 000 Kč. Jsou ideální pro stavbu větších domů nebo častější využití. Míchačku koupíte za cenu od 15 000 a více Kč. Tyto stroje mají své využití spíše u stavebních firem. Pro domácí používání je investice spíše zbytečná.

Porovnat ceny míchaček

Otázky a odpovědi

Kdy postačí ruční míchadlo?

Ruční míchadlo je určené při zpracovávání malého množství různých směsí. Využít je můžete při různých dokončovacích pracích. Jsou vhodné pro míchání směsi na omítku, různých lepidel nebo omítkové barvy.

Výkonnější elektrická míchadla zvládnou zpracovat i menší množství betonu. Pokud budete potřebovat větší množství betonu či malty neobejdete se bez klasické stavební míchačky.

Na co po práci nezapomenout?

Míchačka vyžaduje po práci důkladné očištění. Vždy je nutné ji vypláchnout vodou a odstranit veškeré zbytky betonu nebo malty. Zatvrdlých zbytků se zbavíte pomocí kamínků. K vypláchnutí postačí použít větší proud vody, ideální je například tlaková myčka.

Kromě péče o buben věnujte pozornost motoru. V tomto případě je třeba kontrolovat, zda nejsou zanesené průduchy určené k cirkulaci vzduchu. Nepoužívanou míchačku skladujte na suchém místě otočenou bubnem dolů.

Na co dát při práci pozor?

Míchačka je poměrně bezpečné zařízení. Nejdůležitější je zajištění její stability. Měla by být umístěna na rovném pevném podkladě. Pokud chcete zabránit jejímu možnému převrhnutí, je vhodné ji raději ukotvit. To se hodí zejména v případě, že jsou v jejím okolí děti.

Kromě stability vyžaduji určitou pozornost i přívodní kabel. Ten je třeba chránit před možným poškozením například přejetím.

Ideální je ho umístit do výšky. Kabel je vždy lepší při delším nepoužíváním míchačky raději odpojit, vyhnete se tak nežádoucímu spuštění, které mohou mít opět na svědomí především děti.

Opatrnost je nutná i při vhazování materiálu. Lopota se v žádném případě nesmí dostat do kontaktu s lopatkami. A čas od času se neubráníte ani nechtěnému vystříknutí míchané směsi, pro tyto případy se hodí adekvátní ochrana očí.

Závěr

Míchačka je neocenitelný pomocník na různých stavbách či rekonstrukcích. Nejoblíbenější hobby míchačky mají objem do 150 litrů, pro domácí použití můžete využít i 200 litrovou míchačku. Při výběru se zaměřte na její výkon i způsob napájení. Kvalitní míchačka má robustní konstrukci, přepravní kolečka a především dostatečně silný buben.

Míchačky můžete nakoupit v e-shopu: Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (42 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

3 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Objednali jsme míchačku Parkside PCM a ta tedy není žádná sláva. Dá se v podstatě říct, že tato koupě jsou jen vyhozené peníze.

  2. Míchačku jsme potřebovali do firmy, ale výběr nebyl jednoduchý. Nakonec jsme koupili od značky Hecht a funguje dobře.

  3. Ještě jsem nečetl, tak dobře zpracovaný článek o míchačkách.

Přidat komentář

Recenzer
Logo