MP3 a MP4 přehrávače

I když to vypadá, že na MP3 a MP4 přehrávače už se dávno zapomnělo, opak je pravdou. V telefonu si sice můžete pouštět hudbu i videa, baterie se ale tak rychleji vybije a pokud nemáte šanci mobil v okolí dobít, přijdete o možnost zavolat si nebo se zkontaktovat přes sociální sítě. MP3 či MP4 se tak stávají perfektním parťákem na cesty či sport, protože jsou navíc menších rozměrů a jejich baterie dlouho vydrží. Pokud tedy nechcete zbytečně vybíjet mobil, možná je na čase pořídit si vlastní přehrávač. Podle čeho vybírat?

Porovnat ceny přehrávačů

Nejlepší MP3 a MP4 přehrávače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. ECG PMP 30 8GB 90 % 799 Kč Zobrazit Expert.cz
2. Hyundai MPC 501 4GB 90 % 699 Kč Zobrazit Mall.cz
3. Hyundai MP 366 4GB 85 % 681 Kč Zobrazit Datart.cz
4. Gogen MXM 421 4GB 82 % 699 Kč Zobrazit czc.cz
5. Sencor SFP 5870 8GB 75 % 690 Kč Zobrazit Mall.cz

Rozdíl mezi MP3 a MP4 přehrávačem

Obě zařízení jsou si náramně podobné, je ale mezi nimi jeden zásadní rozdíl – MP3 přehrávač slouží pouze k poslechu hudby. Lze na něm prohlížet také obrázky nebo číst informace, oproti MP4 ale nepřehrává video. Pokud si chcete zkrátit chvíli sledováním filmu, bude třeba, abyste zakoupili MP4 přehrávač. Jeho cena je kvůli širšímu využití vyšší. Ostatní parametry a funkce obou přehrávačů se ale příliš neliší, proto se v tomto článku dále rozdělovat nebudou.

Typy

Klasické MP3 a MP4 se dále nijak nedělí, většinou jsou malých rozměrů a mají podobné funkce. Pokud máte ale v plánu s nimi sportovat, existují dva uzpůsobené druhy, které můžete zakoupit ke konkrétním aktivitám. Jedná se o zařízení na běhání a na plavání.

Na běhání

Tento typ zařízení se od ostatních liší v tom, že je ještě o něco menší, aby zbytečně nepřekážel při běhu. Zároveň má klip, díky kterému MP3 nebo MP4 zavěsíte na oblečení či na ledvinku, ve které máte uloženo to nejdůležitější.

Vodotěsné

Pokud chcete svou oblíbenou hudbu poslouchat i ve vodě, pořiďte si vodotěsný MP3 přehrávač, který je odolný vůči slané vodě i extrémním teplotním podmínkám. Zdá se to až neuvěřitelné, ale je to tak, nyní můžete plavání posunout na vyšší úroveň.

Tento typ přehrávače je ovšem dražší kategorie, vzhledem k funkcím je to více než logické. MP3 vypadá jako sluchátka, která se nasazují přes uši, aby dobře držela. Mají obrovskou výdrž, rychle se nabíjejí a do paměti se vejde spousta skladeb.

Funkce

Jak už jsme si řekli, MP3 i MP4 mají dost podobné funkce, jen v jednom zásadním se liší. Co tedy od takových zařízení můžete očekávat?

Dotyková obrazovka

Tuto funkci vzhledem k dnešní době určitě oceníte. Všichni už jsme si odvykli mačkat tlačítka a zdržovat se tak. Díky dotyku rychle najdete skladbu či video, které chcete přehrát.

FM rádio

Už nemáte žádnou inspiraci na poslech? Vyzkoušejte poslech rádia, možná tam najdete skladby, které se vám budou líbit.

Podpora ASF

V případě, že do MP3/MP4 nahrajete zastaralý formát audia nebo video formát s uzavřeným kódem, podpora ASF ho dokáže přehrát i navzdory tomu.

Vodotěsnost

Jak už jsme si řekli, u některých modelů je možné při poslechu hudby i plavat. Zkontrolujte stupeň vodotěsnosti i v případě, že provozujete jiný sport – déšť by mohl MP3/MP4 poškodit.

Slot na paměťovou kartu

Jestliže chcete nahrát velké množství skladeb, budete potřebovat dostatek místa v úložišti. To můžete rozšířit právě paměťovou kartou – je ale třeba, aby zařízení tento prvek podporovalo.

Podpora DivX

Přehrávač si poradí i s příponou DivX, která byla vytvořena stejnojmennou firmou.

Diktafon

Možnost nahrát si okolní zvuky či hlasový záznam.

Ekvalizér

Ti, kdo se v hudbě vyznají, tento pojem určitě znají. Hodí se těm, kdo si rádi zvuk nastavují manuálně, protože mohou ovlivňovat basy či výšku tónu.

Wi-Fi

Chcete-li být neustále v kontaktu se světem, bude třeba, aby vaše MP3/MP4 mělo funkci s připojením k internetu. Díky tomu nemusíte předem stahovat hudbu, kterou si chcete poslechnout, ale jednoduše si ji najdete tehdy, kdy ji potřebujete.

Bluetooth

Abyste mohli jednotlivé skladby přenášet do jiných zařízení, využijete Bluetooth.

Fotoaparát

Nečekejte příliš skvělou kvalitu, přece jen přehrávače slouží k jiným účelům.

ID3 Tag

Abyste věděli, jakou skladbu přehráváte a od jakého umělce je, tato funkce umožňuje na displeji tyto informace číst.

Napájení

Vzhledem k tomu, že se jedná o mobilní zařízení, je napájeno z vlastního zdroje energie. Celkově existují 3 druhy, se kterými se u MP3/MP4 můžete setkat:

 • Vestavěna baterie – dobíjí se pomocí USB kabelu,
 • Akumulátor – lehký, nedochází k jeho vyjmutí, dlouhá výdrž,
 • AAA či AA baterie – těžší, třeba je vyměňovat.
 • To, jak dlouho baterie vydrží záleží na tom, jaký zdroj energie zařízení obsahuje a také na jeho kvalitě. Doba nabíjení bývá od 2 do 4 hodin a doba přehrávání se pohybuje od 3 do 100 hodin.

Displej

Velikost a typ displeje vybírejte podle toho, k čemu budete MP3/MP4 používat. U sportu oceníte menší rozměry, na cestování se vám při sledování filmu bude hodit větší displej. Existují také různé typy displejů, a to:

 • Maticový displej – černobílý displej s horšími zobrazovacími vlastnostmi, nízká spotřeba, delší výdrž baterie,
 • LCD displej – nejpoužívanější typ displeje, kvalitní obraz, vyšší spotřeba energie,
 • OLED displej – především pro sledování filmů, nízká spotřeba energie, kratší životnost,
 • AMOLED displej – nejkvalitnější přehrávače, v některých případech dotykový.

Kapacita paměti

Abyste měli dostatek místa na nahrávání, je třeba, aby zařízení mělo potřebnou kapacitu paměti. U MP4 myslete na to, že v případě nahrávání videí či filmů budete potřebovat ještě o něco více GB, protože soubory jsou větší. Většinou narazíte na:

 • 8 GB
 • 16 GB
 • 32 GB
 • 64 GB
 • 128 GB
 • 256 GB

Kromě interní paměti je k dispozici také použití paměťových karet, které místo na nové skladby rozšíří. Ne každá MP3/MP4 má k dispozici slot na karty, pokud ale ano, jedná se o:

 • SD karty
 • SDHC karty
 • SDXC karty
 • Micro SD karty
 • Micro SDHC karty
 • Micro SDXC karty

Podporované formáty

Všechny soubory, které do přehrávače nahrajete, jsou v nějakém formátu. Pokud máte levnější model, je možné, že nepřehraje každou skladbu. Mezi základní formáty patří MP3, WMA, AAC a OGG. Lepší přehrávače zvládnou i ALAC, FLAC, WMA Lossless, APE nebo DSD. Při používání MP4 budete potřebovat podporu formátů MOV, AVI, ale také formáty AIF, H.26 či WV, JPEG, GIF a PNG.

Konektivita

Pro přenášení souborů do přehrávače je třeba, abyste našli ten správný kabel. Používá se USB, USB mini, USB-C nebo Lightning port. Pokud nebudete mít k dispozici shodný výstup, nemůžete zařízení nabíjet nebo do něj importovat soubory.

S importací vám pomůže softwarové řešení, nejlépe Mass Storage Class, který se v počítači tváří jako klasický externí disk. V druhém případě se jedná o přenos za pomoci softwaru, který je dodáván společně s přehrávačem. Hrozí ale, že nebudete moct přenést soubory v případě, že počítač tento softwarový doplněk nemá. Pro připojení sluchátek pak slouží 3,5 mm jack.

Značka

Pokud si chcete pořídit opravdu kvalitní MP3 nebo MP4 přehrávač, zainvestujte do značek jako je Sencor, Hyundai, Sony či GoGEN. U každé společnosti se provedení značně liší, mají různá zaměření i ceny. Díky tomu tak ale najdete to, co vám bude vyhovovat.

Cena

Co se týče ceny, nejlevnější MP3 a MP4 seženete do 1 000 Kč. U takových modelů se dočkáte kapacity paměti okolo 4 až 8 GB, displej bude menší a rozlišení nízké.

Od 1 000 do 5 000 Kč seženete i přehrávače s podporou video formátů, tedy MP4. Paměť dosahuje až 64 GB, je k dispozici přehrání nejrůznějších formátů, displeje jsou větší a funkce jsou rozšířené.

Pro náročnější uživatele se vyplatí pořídit přehrávač za 5 000 až 15 000 Kč, který bude mít displej větší než 3,5 palce. Výdrž baterie i navzdory tomu dosahuje 45 až 50 hodin. Formáty přehraje jakékoliv.

Poslední cenovou kategorií jsou MP3 a MP4 nad 15 000 Kč, které vynikají pestrou nabídkou funkcí, velkou kapacitou paměti, vynikajícím zvukem a bezdotykovým ovládáním. Pouze pro ty nejnáročnější.

Porovnat ceny přehrávačů

Otázky a odpovědi

V čem se liší MP3 a MP4 přehrávač?

Hlavní rozdíl je v tom, že zatímco MP3 přehrává pouze zvukové soubory, MP4 zvládne i video formáty. Jinak se jejich funkce ve většině shodují.

Proč pořídit speciální druh přehrávače, když plavu nebo běhám?

Přehrávače určeny na konkrétní sport jsou mu uzpůsobeny – jsou menší, lehčí, dají se zavěsit, a v případě plavání jsou navíc vodotěsné.

Na které parametry se při výběru MP3 a MP4 soustředit?

Pokud chcete, aby bylo používání přehrávače co nejsnazší, dotyková obrazovka bude něco, po čem budete pátrat. Dále se vám bude hodit slot na paměťovou kartu v případě, že zařízení nemá tak velkou paměť.

Wi-Fi vám umožní připojit se online a moct vyhledat jakoukoliv skladbu bez nutnosti předešlého stáhnutí. Pomocí Bluetooth přenesete soubory do jiného zařízení nebo připojíte přehrávač k bezdrátovým sluchátkům. Dále hleďte při výběru na kapacitu paměti, typ napájení, podporované formáty a konektivitu.

Závěr

Dáte MP3 a MP4 ještě šanci? Existují na trhu už dlouho, stále ale mají své využití i v této moderní době. Jestliže často cestujete nebo sportujete, budou se vám jejich funkce a velikost hodit. Na výběr máte z několika provedení i cen – rozhodujte se podle toho, jak často máte v plánu přehrávač používat a jak moc kvalitní chcete, aby byl.

MP3 a MP4 přehrávače můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.wikipedia.org

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (65 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Já objednala pro vnuka Energy Sistem Clip Bluetooth 8GB a myslím, že to byla hodně dobrá koupě. Platila jsem kolem tisícovky a radost byla na obou stranách. Nosí si ten přehrávač všude s sebou.

 2. Nedávno jsem si udělal takovou malou radost a objednal si přehrávač Hyundai MP 213. Je naprosto perfektní, protože má parádní design, skvělý zvuk a celkově působí velmi kvalitním dojmem. Rozhodně je to produkt, který si dovolím s klidným svědomím doporučit ostatním milovníkům hudby.

Přidat komentář

Recenzer
Logo