Bezdrátová sluchátka

Sluchátka jsou pro mnohé naprosto nepostradatelnou záležitostí. Díky nim můžete poslouchat hudbu prakticky kdekoliv. Stále větší oblibě se těší především bezdrátová sluchátka, která jsou oblíbená díky své pohodlnosti a praktičnosti. Při jejich používání vás nebudou nijak obtěžovat kabely a se sluchátky tak můžete dělat doslova cokoli. Jediné, co vás bude při poslechu limitovat je kapacita baterie, kterou je nutné pravidelně dobíjet.

Vybrat ta správná bezdrátová sluchátka může být trochu výzva. Při výběru je nutné zohlednit všechny parametry, kterých není málo. Bezdrátová sluchátka vybírají mnozí podle ceny. Ačkoliv je rozpočet bezesporu důležitý, není tím jediným, co by vás mělo při výběru těch správných sluchátek zajímat. Mnohem důležitější je vaše spokojenost se sluchátky. Nejprve si tedy ujasněte, v jaké kvalitě chcete hudbu poslouchat. Poté je zauvažovat nad konstrukcí sluchátek, koupit můžete sluchátka přes hlavu i do uší. Podcenit byste neměli ani odolnost, protože sluchátka budete chtít pravděpodobně používat i venku.

Porovnat ceny sluchátek

Nejlepší bezdrátová sluchátka

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Apple AirPods 2019 MV7N2ZM/A 96 % 3 119 Kč Zobrazit czc.cz
2. JBL Tune 500BT 93 % 1 131 Kč Zobrazit Allegro.cz
3. Samsung Galaxy Buds Pro SM-R190 92 % 2 839 Kč Zobrazit Datart.cz
4. Niceboy HIVE Podsie 86 % 1 374 Kč Zobrazit Smarty.cz
5. QCY T1C 85 % 341 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Bezdrátová sluchátka jsou k dostání v několika typech. Rozdíl je v provedení konstrukce.

Bezdrátová sluchátka na uši

Supraaurální sluchátka mají velmi lehkou konstrukci. Tyto sluchátka je možné přiložit na uši, což způsobuje nižší izolační schopnosti. Ve větší míře vás může vyrušovat okolní hluk. Delší používání těchto sluchátek bývá méně pohodlné.

Bezdrátová sluchátka okolo uší

Circumaurální sluchátka jsou mnohem robustnější. Sluchátka okolo uší jsou známá i jako hi-fi nebo herní sluchátka. Jejich výhodou je, že obemknou uši jako celek a tím zajišťují mnohem lepší izolaci hluku okolí. Při poslechu vás nebude nic rušit, avšak musíte počítat s větší hmotností sluchátek. Nevýhodou může být i jejich horší přenosnost.

Bezdrátová sluchátka do uší

Intraaurální True Wireleess sluchátka můžete vložit do zvukovodu. Tento typ můžete koupit jako pecky nebo špunty. Součástí sluchátek bývá velmi často pouzdro, které použijete k dobíjení sluchátek. Sluchátka do uší fungují samostatně a nejsou na sobě závislé.

  • Špunty – jsou častějším typem. Sluchátka se umísťují do zvukovodu, díky gumovým nástavcům je zajištěna dobrá izolace okolních ruchů. Delší poslech hudby nemusí být každému příjemný.
  • Pecky – sluchátka lze umístit do ušních boltců před zvukovod. Pecky jsou k uším více šetrné, avšak ne tak dobře izolují okolní ruch.

Bezdrátová sluchátka za uši

Na trhu jsou zastoupena v malém počtu a nejsou tolik známá. Sluchátka za uši budou více vyhovovat sportovcům. Součástí sluchátek jsou speciální křidélka, která zajistí větší stabilitu a ukotvení v uších.

Způsob připojení

Bezdrátová sluchátka se rozdělují do skupin podle způsobu připojení. Koupit můžete Bluetooth nebo radiofrekvenční sluchátka. Každá varianta má svoje výhody a nevýhody.

  • Bluetooth – k přenosu zvuku poslouží technologie Bluetooth. Díky vysoké dostupnosti jsou Bluetooth sluchátka velmi oblíbená. Dosah sluchátek může být až 10 metrů. Tato sluchátka koupíte ve všech provedeních, koupit je můžete jako pecky, špunty, sluchátka přes hlavu i na uši. Jejich součástí může být i mikrofon. Největší výhodou těchto sluchátek je nižší pořizovací cena.
  • Radiofrekvenční – k přenosu signálu se používají rádiové vlny a jejich dosah je až 100 metrů. Radiofrekvenční sluchátka jsou oblíbená u náročných uživatelů. Jejich největší výhodou je spolehlivost, nemusíte řešit výpadky signálu. Radiofrekvenční sluchátka lze koupit pouze jako sluchátka přes hlavu a jejich nevýhodou je i vyšší pořizovací cena.

Výdrž baterie

U bezdrátových sluchátek je nutné věnovat velkou pozornost výdrži baterie. Ta se v závislosti na modelech poměrně značně liší. Nejlevnější sluchátka budou hrát několik hodin, ta nejdražší vydrží i několik dní. Delší výdrž ocení zejména ti, kteří používají sluchátka na cestách.

  • Výdrž do 10 hodin – nejmenší výdrž mají pochopitelně nejlevnější sluchátka, která jsou ideální při domácím používání, a brát je můžete na kratší cesty. Nejmenší výdrž je méně než 5 hodin.
  • Od 10 – 20 hodin – sluchátka s touto výdrží jsou považována za zlatou střední cestu. Tato sluchátka patří mezi nejoblíbenější.
  • Výdrž nad 20 hodin – nejnáročnější sluchátka budou potřebovat sluchátka, která vydrží v chodu i několik dní.

Eliminace ruchu

Sluchátka jsou ve velkém používána i venku, kde váš poslech bude ve větší či menší míře rušit okolní ruch. V závislosti na eliminaci hluku se sluchátka rozdělují do 2 skupin.

  • Sluchátka pasivní – jsou dostačující pro běžné uživatele a vyznačují se menší eliminací hluku.
  • Sluchátka aktivní – ANC sluchátka jsou kvalitnější a v současnosti rozšířenějším typem. S ANC sluchátky nebudete rušeni v MHD ani při práci v kanceláři.

Frekvenční rozsah

Je uváděn v Hz a je považován za ten nejdůležitější parametr při výběru sluchátek. Frekvenční rozsah souvisí s kvalitou zvuku a řídit se můžete jednoduchým pravidlem. Čím vyšší frekvenční rozsah sluchátka nabízí, tím kvalitnější zvuk budete přijímat. Běžný rozsah bezdrátových sluchátek je 20 Hz až 20 kHz. Spodní hranice souvisí s reprodukcí basů. Dražší sluchátka mohou mít ještě větší rozsah.

Konstrukce

Bezdrátová sluchátka mohou mít otevřenou, uzavřenou nebo polouzavřenou konstrukci.

  • Otevřená – nabízí věrnější zvuk a nižší zkreslení. Otevřená konstrukce propouští ve větší míře zvuk ze sluchátek. Okolí tak může být rušeno vaším hlasitějším poslechem, stejně i vás však bude více rušit okolní zvuk. Otevřená konstrukce tak bude vyhovovat spíše méně náročným uživatelům.
  • Uzavřená – díky uzavřené konstrukci vás nebude při poslechu rušit okolní ruch a ani vy nebudete rušit svoje okolí. Pokud však koupíte nekvalitní sluchátka, bude výsledný zvuk více zkreslený. Izolace totiž zabrání šíření zvuku do prostoru, ale bude se odrážet na zpět.
  • Polouzavřená – jedná se o kompromis mezi předešlými typy a nabízí výhody obou variant.

Citlivost

Výkon sluchátek je uváděn v dB/Wm. Čím vyšší mají sluchátka citlivost, tím kvalitnější bude výsledný zvuk. Vyšší hodnota citlivosti rovněž určuje vyšší hlasitost. Sluchátka standardně dosahují citlivosti 100 dB. Kvalitnější sluchátka mohou mít citlivost více než 105 dB.

Impadance

Ovlivňuje hlasitost sluchátek a je uváděna v Ohmech. Obvyklá citlivost bývá v rozmezí 30 – 65 Ohmů.

Náušníky

Náušník je část sluchátek, která je v přímém kontaktu a uchem. Aby byl poslech komfortní, měly by být vyrobeny z příjemného materiálu.

  • Plast – tvrdý a tím i méně pohodlný materiál je součástí levných sluchátek. Mezi přednosti plastu patří výborné tlumící schopnosti. Nejlevnější sluchátka mají náušníky vyrobené z tvrdého plastu, při výrobě dražších variant se používá měkčený plast.
  • Textil – je nejlepším materiálem co se poměru cena/komfort týká.
  • Kůže – je velmi komfortní a kvalitní materiál, který se vyznačuje vysokou pořizovací cenou. Kožené náušníky najdete u těch nejdražších sluchátek.

Značka

Bezdrátová sluchátka mají mnoho podob a na trhu je najdete opravdu ve velkém počtu. Mezi největší výrobce sluchátek patří Sony a Apple. Právě tyto značky patří k těm nejoblíbenějším a nabízí sluchátka v každé kvalitě. Kvalitní sluchátka koupíte i do značek jako Samsung, nebo JBL.

Cena

Bezdrátová sluchátka jsou k dostání v mnoha cenových kategoriích. Cena velmi ovlivňuje kvalitu sluchátek. Nejlevnější sluchátka lze pořídit za méně než 500 Kč. Vyznačují se horší kvalitou zvuku a menší výdrží. Jsou vhodná pro děti i méně náročné uživatele. Větší kvalitu lze očekávat od sluchátek za 500 – 3 000 Kč. Nejdražší sluchátka však můžete koupit za více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny sluchátek

Otázky a odpovědi

K čemu slouží kodeky?

Kodeky se používají k dekódování signálu. Aby sluchátka funkgovala, je nutné zajistit jejich kompatibilitu se zařízením, se kterým je budete používat. Ve většině případů není nijak složité sluchátka spárovat, avšak narazit můžete i na modely, u kterých toto pravidlo neplatí.

Mezi nejčastější kodeky patří SBC, což je základní kodek podporující Bluetooth. Vyznačuje se nejnižší kvalitou a je oblíbený u méně náročných uživatelů. Starším kodekem je aptX, který podporuje systém Android. Dražší sluchátka mohou využívat kodek aptX HD. Apple využívá kodeky AAC, Sony poté kodek LDAC.

V čem se liší radiofrekvenční a Bluetooth sluchátka?

Hlavní rozdíl je v dosahu sluchátek. Dosah u Bluetooth sluchátek je v řádech několika metrů. Kvalitu signálu navíc ruší nekvalitní signál nebo nějaká překážka. Dosah radiofrekvenčních sluchátek může být až 100 metrů a váš poslech nebude prakticky nic rušit.

Co je hlavový most sluchátek?

Jedná se o část, která spojuje obě mušle sluchátek. U kvalitnějších sluchátek je hlavový most vyroben z oceli nebo železa. Levnější sluchátka mají hlavový most vyroben z plastu. Hlavový most je možné v určitém rozsahu posunovat a přizpůsobit ho velikosti hlavy.

Závěr

Bezdrátová sluchátka se liší v mnoha parametrech. Abyste vybrali ideální sluchátka, měli byste se zamyslet, jak budete sluchátka používat. Jiné požadavky má na sluchátka běžný uživatel, jiný aktivní sportovec a jiné hráč počítačových her. Sportovcům budou nejvíce vyhovovat sluchátka v podobě pecek nebo špuntů, které mají vyšší stupeň krytí IP. Nejméně náročné jsou sluchátka na doma, větší nároky na ně musí mít všichni, kdo hodlají sluchátka používat na cestách. Každý jistě ocení funkci potlačení hluku ANC.

Bezdrátová sluchátka můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.mall.cz, www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (91 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 Komentáře
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já měla původně bezdrátová sluchátka od značky Apple, ale zabavila mi je dcera, takže jsem hledala nějaké nové a nejlépe od jiné značky. Nakonec jsem si objednala Samsung Buds2 Pro SM-R510 a naprostá spokojenost. Mají skvělý a čistý zvuk, dobře sedí v uších a netlačí.

  2. Na cestách používám sluchátka Samsung Galaxy Buds2 SM-R177 a jsem úplně spokojen. Perfektně sedí, netlačí, mají super zvuk a cena také nebyla nijak závratná, takže pohodička, mohu jedině doporučit.

Přidat komentář

Recenzer
Logo