DVD a Blu-ray přehrávače

DVD a Blue-ray přehrávač patří do skupiny videopřehrávačů, díky kterým budete moci shlédnout všechny oblíbené filmy, soukromé nahrávky, seriály či cokoliv jiného. Od přehrávače požaduje každý především vysoce kvalitní obraz. Další doplňky, které by neměly přehrávačům chybět je potřebná konektivita a kompatibilita s jednotlivými formáty. Mezi žádané funkce patří možnost bezdrátového připojení Bluetooth nebo WiFi. Oblíbená je i možnost sledovat videa ve 3D či používání hlasového ovládání.

DVD a Blu-ray přehrávače jsou na první pohled totožná zařízení, liší se však svými vlastnostmi a pořizovací cenou. Proto dobře zvažte, kterému přístroji dáte při svém výběru přednost.

Porovnat ceny přehrávačů

Typy

DVD a Blu-ray přehrávače se na první pohled velmi podobají. Přesto se však v několika parametrech liší. Proto byste měli přesně vědět, co vše vám mohou jednotlivé přehrávače nabídnout.

DVD přehrávač

Video přehrávač DVD je starší a známější variantou, která v minulosti patřila ke standardnímu vybavení mnoha domácností. Pomocí DVD přehrávače přehrajete filmy, hudbu i fotografie. DVD přehrávače jsou schopné přehrát DVD, DVD-R/RW/R DL, CD, CD-R/RW a téměř všechny audio a video formáty. DVD přehrávače nabízí různé funkce.

Moderní přístroje můžete k jednotlivým médiím připojit pomocí bezdrátového připojení. Díky USB vstupu budete moci připojit pevný disk i flash disk.

Kvalitu obrazu zvýší funkce Upscaling.

Slideshow je funkce, která vám umožní vytvořit prezentaci z oblíbených fotografií.

Multi-Disc Resume umožňuje pokračovat v přehrávání v místě, kde jste naposledy skončili.

Obliba DVD v současné době klesá a to díky SMART televizím, které jsou nabité funkcemi a nabízení různé možnosti využívání. Přesto na trhu najdete mnoho podob těchto přehrávačů v pevné i přenosné verzi.

  • Stolní DVD přehrávač – klasická podoba přehrávače, kterou je nutné drátově nebo bezdrátově propojit s televizorem. Nejčastěji přehrávač připojíte pomocí HDMI, ke starší televizi pak přehrávač připojíte díky rozhraní SCART.
  • Přenosný DVD přehrávač – v současné době je velmi oblíbená přenosná verze těchto přehrávačů. Malý přehrávač můžete velmi jednoduše sbalit na cestu, což vám usnadní cestování s dětmi, ale při sledování filmů uteče čas lépe i dospělým. U cestovních přehrávačů se zaměřte na velikost úhlopříčky obrazovky. Ta se pohybuje v rozmezí 7 – 10 palců. Lepší zážitek ze sledování budete mít díky větší obrazovce, počítat však musíte s vyšší pořizovací cenou.
  • DVD přehrávač do auta – DVD přehrávačem budete moci vybavit i svoje auto. Přehrávač se na pevno instaluje do vozu a k napájení budete moci využívat autozásuvku nebo baterie. Součástí přehrávače jsou integrované reproduktory, přehrávače často podporují paměťové karty a přehrávat můžete mnoho multimediálních formátů.
  • DVD přehrávač s HDD a DVB-T2 – přehrávač vám poslouží i jako set-top box. Díky jednomu zařízení můžete nahrávat i sledovat digitální vysílání.

Blu-ray přehrávač

Blu-ray přehrávače jsou zařízení, která splní nároky náročnějších uživatelů. Tyto přehrávače totiž podporují Ultra HD 4K rozlišení. Blu-ray přehrávač pracuje na stejném principu jako DVD přehrávač. Ke svému chodu však využívá modrý laser, ten je schopen přečíst hustě zapsaná data. Do přístroje stejné velikosti se tak vejde mnohem více informací. Také pro tyto přehrávače je samozřejmostí možnost bezdrátového připojení a nabízí širokou konektivitu. Blu-ray přehrávače neumožňují pouze přehrávání záznamů ve 4K rozlišení, ale podporují technologii 3D, HDR i upscaling.

  • HDR – je technologie, která nabízí vysoký dynamický rozsah, jasnou bílou a hlubokou černou barvu.
  • Upscaling – je technologie, která se týká vysoce kvalitního obrazu v Ultra HD 4K rozlišení.
  • 3D – podporu 3D obrazu nenabízí všechny Blu-ray přehrávače, proto se v případě zájmu na tuto možnost zaměřte. Abyste však mohli filmy ve 3D sledovat, musíte vlastnit televizi, která 3D technologii podporuje. Chybět by vám neměly ani 3D brýle.
  • Webové prohlížeče – díky tomu, že můžete přehrávač připojit k internetu, můžete používat různé webové prohlížeče. Sledovat rovněž můžete obsah aplikací jako je YouTube, Netflix a jiné.

Blu-ray přehrávače bývají kompatibilní nejen s Blu-ray, ale i s DVD nebo CD disky. Některé přehrávače podporují přehrávání formátů WMA, MP3 a JPEG. K dispozici máte i další video formáty. Nevýhodou těchto přehrávačů je skutečnost, že vám neumožní nahrávat vlastí obsah.

Podporované formáty

Kvalitní DVD a Blu-ray přehrávač musí podporovat různé formáty videa a zvuku.

  • Video – oblíbenými video formáty je JPEG, MP4, MPEG, WMV, MKV, AVI a MOV.
  • Audio – co se týká audio formátů je to pak FLAC, WAV a samozřejmostí by měl být formát MP3.

Konektivita

U každého přehrávače se zaměřte na konektivitu. Základem každého přehrávače musí bát rozhraní HDMI pomocí kterého připojíte přehrávač k televizi. Některé přehrávače disponují větším množstvím těchto portů. Dalším důležitým portem je USB, levnější přístroje nabízí USB 2.0, ty dražší pak USB 3.0. K dalšímu potřebnému vybavení patří rozhraní LAN a možnost bezdrátového připojené WiFi.

Značka

Na trhu jsou DVD a Blu-ray přehrávače zastoupeny mnoha výrobci. Nejprodávanější jsou v současnosti přehrávače značky LG. Velký výběr nabízí také značka Sony a Panasonic. Kvalitní jsou přehrávače Philips, Sencor, Yamaha, Hyundai, Orava nebo Denver.

Cena

Pořizovací cena přehrávačů není nijak vysoká. Levnější jsou DVD přehrávače s cenou začínající na cca 800 Kč. Jedná se o základní provedení s menším počtem vstupů a bez možnosti bezdrátového připojení. Blu-ray přehrávače koupíte zpravidla za 2 a více tisíc korun, ale i zde můžete narazit na levnější přístroj. Zatímco za DVD přehrávač zaplatíte maximálně 2 000 Kč, může vás Blu-ray přehrávač vyjít na více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny přehrávačů

Otázky a odpovědi

Proč mít doma DVD přehrávač?

V dnešní době mnozí nad pořízením DVD přehrávače váhají, přesto však má toto zařízení co nabídnout. Jeho předností je především snadné ovládání. Přehrávaná média nabízí vysokou kvalitu zvuku i obrazu. Výhodou je i kompatibilita s prakticky jakoukoliv televizí. A nakonec je to možnost shlédnout jakýkoliv film či pořad v čase, který vám vyhovuje a naprosto bez reklam.

Co určuje označení DVD přehrávačů?

DVD je zkratka anglického slovního spojení Digital Versatile Disc. Jednotlivé DVD přehrávače mají různá značení, které se týkají vlastností disků. Disky R jsou určeny pro jeden zápis. RW disky vám umožní přepisování. DL jsou dvouvrstvé disky s větší kapacitou. Dále se můžete setkat s označením DVD nebo DVD+. Toto označení se týká technologií. Moderní přehrávače podporují obě tyto technologie.

Co znamená Blu-ray?

Blu-ray disk je optické médium, které nahrazuje DVD disky. Na trhu se první Blu-ray disky objevily v roce 2006. Velikost DVD a Blu-ray disků je totožná, rozdíl je však v záznamu dat. DVD přehrávače mají mnohem nižší kapacitu a kvalita záznamu je mnohem nižší. U Ble-ray disků je tomu naopak. Pro Blu-ray disky je typická modrá barva, tyto disky jsou většinou umístěny v modré krabičce a nechybí ani označení Blu-ray.

Závěr

DVD a Blu-ray jsou prakticky totožné přehrávače. Na první pohled jeden od druhého nepoznáte. Velikost i podoba přístrojů je stejná. Rozdíl je však v možnostech, které vám tyto přehrávače nabízí. Zatímco levnější DVD přehrávač přehraje videa v kvalitě HD nebo FULL HD, Blu-ray přehrávač je schopen videa přehrát ve vysokém rozlišení 4K. Obě varianty se liší také počtem a typem funkcí a dalšími možnostmi. Zásadní rozdíl je také v pořizovací ceně.

Podobný článek, co by vás mohl zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.euronics.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (60 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo