Nafukovací lehátka

Nafukovací lehátko patří k běžným pomůckám, které vám zpříjemní pobyt ve vodě, ať už v rodinném bazénu, při lenošení u rybníku nebo moře.

Dnešní trh nabízí obrovské množství různých lehátek, dávno se již nejedná o těžké a převážně jednobarevné výrobky, které používali starší generace. Dnes koupíte lehátko pro každého člena rodiny a k dispozici máte i několik funkcí, které vám relax ještě více zpříjemní.

Při výběru lehátka máte na výběr z velkého množství tvarů i velikostí. Nákup lehátka by však neměl být proveden pouze na základě designu, zajímat byste se měli o nosnost a bezpečnost. Ta závisí především na počtu komor.

Porovnat ceny nafukovacích lehátek

Typy

Ještě než přejdeme k samotným lehátkům, představíme si další nafukovací výrobky, které vám dnešní trh nabízí.

Nafukovací lehátko

Je určeno především pro pobyt ve vodě. Pokud byste je chtěli použít i jako matraci na spaní, musíte počítat s jejich menší odolností a pohodlí, které vám přinesou.

Nafukovací matrace

Nafukovací matrace je určena k občasnému použití. Levnější výrobky nejsou příliš pohodlné, ty dražší vám však poskytnou dobrý komfort. Jejich výhodou je menší rozměr, lze je tak poměrně dobře přenášet. Ve většině případů jsou určeny k venkovnímu i vnitřnímu použití.

Oceníte je při lenošení na zahradě, kempování, stanování a mohou posloužit i jako místo k přespávání v bytě.

Nafukovací postel

Tyto postele plní především funkci provizorních lůžek. Oproti matracím jsou mnohem širší a tím i pohodlnějším. I přes svoji velikost je lze relativně dobře převážet, ačkoliv do batohu už postel nevleze. Pohodlí vám však poskytnou i při lenošení na zahradě.

Nafukovací vak

Hitem posledních let jsou samonafukovací vaky, které jsou známé i pod pojmem Lazy Bag. Výhodou vaků je výborná skladnost a k jejich nafouknutí nebudete potřebovat pumpičku, vak stačí otevřít a vzduch jednoduše „nachytat“.

Nafukovací vak využije pro pohodlné sezení nebo ležení doma či venku. Použít ho však můžete stejně jako lehátko ve vodě.

Tvar

Co se týká tvaru, máte opravdu obrovský výběr. Dá se říct, že není možné vyjmenovat vše, co dnešní trh nabízí. Přesto si některá nejoblíbenější lehátka připomeneme:

Klasika

I přesto, že můžete vybírat mezi mnoha tvary, nesmí chybět ani klasická podoba lehátka. U klasického lehátka nesmí chybět menší tzv. polštářová část a delší část na zbytek těla.

Klasické lehátko je 180 – 188 cm dlouhé a vybírat můžete mezi užšími 70 cm nebo širšími 90 cm lehátky. Tento tvar je oblíbený zejména díky větší stabilitě.

Malé

Lehátka malých rozměrů, délka je v tomto případě do 120 cm. Použít je můžete jako dětská lehátka, ale mohou plnit také funkci plováku.

Zvířátka

Zastoupena jsou v několika podobách, oblíbení jsou plameňáci, jednorožci i labutě. Ze zvířecí říše je však k dostání lehátko s podobou želvy, ryby, krokodýla, psa, velblouda nebo dinosaura. Zvířecí lehátka jsou k dostání v několika velikostech, dovádět na nich mohou děti i dospělí.

Dětská

Pod pojmem dětská si můžete představit lehátka menších rozměrů v mnoha podobách. Klukům udělá radost lehátko v designu ponorky, motorky, autíčka nebo třeba lodi. Holčičky potěší lehátko Hello Kitty nebo třeba Ledové království.

Netradiční

Lehátko může mít i zcela netradiční tvar. Koupit můžete avokádo, capcake, hot dog, meloun, ananas, jahodu, mojito a mnoho dalších.

Nosnost

Nosnost určuje především velikost lehátka. Nejmenší dětská lehátka mají nosnost do 40 kg, klasická dosahují nosnosti 80 – 100 kg. Větší rozměry mají nosnost od 100 – 200 kg. Kromě těchto běžných nosností však můžete narazit na modely, které unesou až 500 kg.

Materiál

Výrobním materiálem nafukovacích lehátek je vinyl. Kvalita a životnost lehátka je odvozena od tloušťky výrobního materiálů. Levná lehátka jsou vyrobena z vinylu, jehož tloušťka bývá obvykle 0,15 mm. Dražší lehátka s vyšší nosností mají tloušťku materiálu v rozmezí 0,30 – 0,40 mm.

Počet komor

Počet komor je parametr, který určuje bezpečnost lehátka. Čím více komor lehátko má, tím je logicky bezpečnější. Pokud dojde k poškození jedné nebo i několika komor, může lehátko plnit stále dobře svoji funkci a poskytnout vám na vodě adekvátní oporu.

Samozřejmě, že je nutné lehátko před dalším použitím nejprve opravit. K tomuto účelu se běžně prodávají opravné sady, které jsou již běžně také součástí výrobku.

Funkce

Nafukovací lehátka jsou ve své podstatě jednoduché výrobky. Na trhu jsou zastoupeny v obrovském množství, a proto se výrobci předhánějí v tom, co může lehátko poskytnout navíc.

 • Úchyty – mnoho výrobků je doplněno o plastové úchyty, které vám mají usnadnit nastupování a poskytnou vám i lepší stabilitu.
 • Křeslo – chcete-li si pobyt na vodě vychutnat v sedě, oceníte lehátko v podobě křesla.
 • Polosed – vám umožní využít lehátko lenoška.
 • Opěrka – součástí lehátka je často také opěrka hlavy a rukou
 • Vzduchové komory – dražší lehátka atypických tvarů mají speciální vzduchové komory. Do těch můžete umístit nápoj nebo drobné předměty, které budete chtít mít během pobytu ve vodě u sebe.
 • Provázek – snadnější manipulaci vám umožní provázek natažený mezi úchyty. Využijete ho pro lepší přenášení a během pobytu ve vodě se ho můžete přidržovat.
 • Průhled – v poloze na břiše můžete díky průhledným částem sledovat, co se děje pod vámi.
  Možnost složení – lehátko využijete při ležení a po složení vám umožní zaujmout polohu v sedě.
 • Stříška – ochrání vás před slunečním zářením.

Značka

Ke známým výrobcům patří Intex, Bestway, Marimex. Tito výrobci jsou na trhu zastoupeni v největším počtu a nabízí výrobky všech velikostí, tvarů i cenových kategorií. K dalším výrobcům patří například Big Mouth, Wiky, Mondo, Master Pool, Didak a další.

Cena

Nejmenší jednoduchá lehátka koupíte za necelých 100 Kč. Velké množství klasických lehátek koupíte v rozmezí od 200 – 300 Kč.

Nejoblíbenější cenovou skupinou jsou lehátka, která pořídíte do 500 Kč. Jsou zde zastoupeny v současné době nejoblíbenější lehátka v podobě jednorožců nebo plameňáků. Koupit však můžete také skládací lehátko nebo model vybavený opěrkami.

Nafukovací křesla nebo lehátka pro větší počet osob jsou k dostání za cenu do 1 000 Kč. Cena nejluxusnějších lehátek může přesáhnout i 3 000 Kč.

Porovnat ceny nafukovacích lehátek

Otázky a odpovědi

Je možné prasklé lehátko opravit?

Prasknutí lehátka není ničím neobvyklým. Na životnosti výrobku má vliv tloušťka výrobního materiálu, avšak i v případě, že koupíte to nejkvalitnější lehátka, může dojít k jeho poškození.

Pro tyto případy jsou k dostání opravné sady, které obsahují samolepící záplaty. Stačí tedy najít proražené místo a to pak pomocí záplaty opravit.

Co je gumotextilní lehátko?

Jedná se o lehátko, které je vyrobené z opryžované bavlněné tkaniny a PVC. Tento materiál vám poskytne delší životnost, lehátko není tolik náchylné k proražení.

Gumotextilní lehátka jsou na trhu zastoupena menším počtem výrobků. K dispozici máte pouze klasickou podobu a tato lehátka vám neposkytnou ani další funkce.

Jakého výrobce při nákupu preferovat?

Nafukovací lehátka jsou zastoupena mnoho výrobci. Při nákupu levnějších výrobků nehraje značka příliš velkou roli. Levná lehátka jsou vyrobena z tenkého materiálu a jejich životnost určuje způsob, jakým budete s lehátkem zacházet. Prorazit můžete lehátko kvalitního i méně známého výrobce.

Závěr

Nafukovací lehátko je výrobek, který má poskytnout především zábavu v letních dnech, které budete trávit u vody.

Přestože je tento výrobek často kupován především dětem, najdete i velmi pohodlná a stabilní lehátka, která velmi dobře poslouží všem věkovým kategoriím. Při používání lehátka není možné podcenit bezpečnost a především v případě, že jsou používány dětmi.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroj: www.mastersport.cz, www.bydleniainspirace.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (36 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Před měsícem jsem hledala nějaké pěkné a hlavně kvalitní nafukovací lehátko, které se mnou hned nezapluje pod hladinu. Měla jsem štěstí, že jsem narazila na váš článek, který mi nákup hodně usnadnil. Objednala jsem si Bestway 43103 Aqua Lounge a je naprostou perfektní, hned jsem si ho nafoukla a už ho mám nachystané na příští týden, až začnou ty slibované tropické teploty.

 2. Já tedy vsadila na nafukovacího plameňáka s držadly a je boží. Skvěle se na něm relaxuje a přitom byl za velmi dobrou cenu.

 3. Už aby bylo léto, abych se položila na moje nafukovací lehátko avokádo. :D

 4. Pěkný a stručný článek. Děkuji za vaše rady. Libuše.

 5. Vlastníme velký krycí bazén a máme tam několik různých lehátek velikostí a barev :D Super věc to lehátko :D

Přidat komentář

Recenzer
Logo