Noční světla

Noční světlo je jedním z podob osvětlení, kterým můžete vybavit některé části vaší domácnosti. Nejčastěji se tato světla pořizují do dětského pokoje nebo ložnice. Noční světlo lze však namontovat i na chodbu nebo ke schodišti. Z tohoto popisu je zřejmé, že noční světlo má mnoho podob a vybírat byste ho měli především podle toho, kam hodláte světlo umístit.

Při výběru nočního světla je však vhodné zvážit i několik dalších parametrů. Nejdůležitější je bezpečnost. Každé světlo musí být vyrobeno v souladu s bezpečnostními předpisy. Z hlediska bezpečnosti je důležitý i výrobní materiál a celkové provedení.

Ne každé světlo je určeno k pevnému upevnění na zeď a myslet tak musíte i na to, že dítě může noční lampu rozbít. V tomto případě je nutné, aby se světlo nerozbilo na malé části, které mohou vaše dítě poranit. Noční světla mají také řadu funkcí. Dětský světla bývají doplněna o uklidňující melodie, klasická světla pak nabízí pohybové čidlo nebo fotosenzor.

Porovnat ceny nočních světel

Nejlepší noční světla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Xiaomi Mi Motion-Activated Night Light 2 95 % 389 Kč Zobrazit czc.cz
2. Platinium SPOT BALL HX-16 s detektorem pohybu 92 % 149 Kč Zobrazit Gastromex.cz
3. Solight WL903 90 % 116 Kč Zobrazit Tipa.eu
4. Emos P3304 89 % 267 Kč Zobrazit Expert.cz
5. Emos P3306 84 % 86 Kč Zobrazit Alza.cz

Typy

Na trhu najdete mnoho podob nočního světla. Speciální podobu má noční světlo pro děti. Jiný typ světla ocení rodiče novorozenců, které potřebují noční světlo do ložnice.

Noční světlo s klipem

Speciální světlo s klipem lze namontovat na stolek, postel nebo dětskou postýlku. Ve většině případů jsou tato světla napájena pomocí baterií. K dostání jsou světla s klasickou i nabíjecí baterií. Tato světla mají být spíše praktická a vyznačují se jednoduchým vzhledem. Ve většině případů nenabízí žádné další funkce.

Stolní noční světlo

Velmi oblíbená jsou dětská světla s podobou stolní lampičky. Zde světlo plní rovněž dekorativní funkci a koupit tak můžete světla s podobou oblíbených pohádkových postav, zvířátek či míčů. Starší děti zaujmou světla s podobou světelného loga. Tato světla již nabízí mnoho funkcí, které se mění s věkem dítěte. Jejich výhodou je cenová dostupnost, napájení je opět řešeno klasickou i dobíjecí baterií.

Noční světlo na zeď

Další možností je malé světlo, které lze na pevno instalovat na zeď. I tato světla mají mnohdy dekorační charakter a jsou určena často do dětského pokoje. Noční světlo na zeď však můžete namontovat prakticky kamkoliv do bytu, kde je třeba vytvořit tlumené světlo, které členům domácnosti usnadní pohyb. Tato světla bývají velmi často vybavena senzorem pohybu

Projektor nočního osvětlení

Velmi oblíbené jsou i projektory nočního osvětlení. Opět se jedná o typ osvětlení, které je vhodné pro nejmenší i starší děti. Na strop nebo stěnu projektory nejčastěji promítají hvězdnou noční oblohu. K dostání jsou v mnoha různých podobách a často jsou doplněny rovněž o hudební funkce.

Noční světlo do zásuvky

Tato světla jsou vhodnější spíše pro starší děti, které se spokojí s opravdu minimálním svícením. Noční světlo do zásuvky dětem pomůže s rychlejší orientací v tmavém pokoji. Také tato světla bývají často doplněna o pohybový senzor a fotosenzor a jsou díky tomu mimořádně úsporná.

Funkce

Noční světla mají i různé praktické funkce. Ty se mění s věkem dítěte i typem světla.

 • Bílý šum – nejmenším dětem jsou určena světla s uklidňujícím bílým šumem.
 • Melodie – také tuto funkci uvítají spíše menší děti. Světlo je doplněno o několik uklidňujících melodií.
 • Projekce – možnost promítat obrázky mají pouze speciální světla s projektorem. Koupit je můžete nejmenším, ale potěšit mohou i starší děti.
 • Senzor pohybu – praktickou funkci nabízí světla do zásuvky nebo světlo na zeď. Světlo se rozsvítí, jakmile zaregistruje nějaký pohyb.
 • Fotosenzor – zabudovaný fotosenzor přizpůsobí intenzitu osvětlení automaticky. Fotosenzor se zároveň postará o maximální úsporu energie i v případě, kdy je světlo neustále zapojeno do elektrické sítě.
 • Časovač – o úspornost se postará také funkce časovače. Nastavit můžete čas, po kterém se vypne celé světlo nebo alespoň hudba či projekce.
 • Budík – další možností je koupě nočního světla s budíkem. Také tato varianta je určena spíše starším školním dětem.
 • Barevná noční světla – k dostání jsou i různobarevná noční světla. Tato světla potěší i starší děti, které tráví večery u počítače a nepotřebují světlo k zahnání bubáků. Dražší světla mohou dokonce přeblikávat do rytmu hudby.
 • Dálkové ovládání – noční světlo může být i stylovou dekorací. K dostání jsou sady malých světel, které můžete pohodlně ovládat pomocí dálkového ovladače. S jeho pomocí lze měnit intenzitu osvětlení nebo přepínat mezi studenou a teplou barvou.
 • Senzor pláče – dražší noční světla reagují i na zvuk. Pokud bude dítě plakat, světlo se samo po chvíli rozsvítí. Po nějaké době se pak opět vypne.

Značka

Noční světlo nemá být pouze praktické. Musí být především funkční a bezpečné. Proto byste měli i při výběru tohoto doplňkového osvětlení sáhnout po výrobcích známých výrobců. Malá dětská světla lze velmi často koupit i na tržnici nebo v jiných nekvalitních prodejnách.

V lepším případě však nemusí světlo fungovat dlouho, v tom horším může být i nebezpečné. Chybu neuděláte, pokud noční světlo koupíte od značky EMOS, ISO, Greenlux, Solight, Lumina, Philips a jiných. Kvalitní světla najdete pouze ve specializovaných kamenných prodejnách.

Cena

Výhodou nočních světel je poměrně velká cenová dostupnost. Velký výběr nabízí cenové rozpětí od 150 – 300 Kč. Volit můžete mezi světli do zásuvky, nočními lampičkami i světli na zeď. Ani v tomto případě nechybí základní funkce. Nevýhodou levnějších světel je pouze méně atraktivní vzhled. Za propracovanější světlo si budete muset připlatit. V tomto případě se cena pohybuje od 500 – 2 000 Kč.

Porovnat ceny nočních světel

Otázky a odpovědi

Kam noční světlo umístit?

Noční světla se vyznačují tlumeným světlem v příjemném barevném spektru. Jeho používání by tam nemělo nijak narušovat rytmus dne a noci. Pokud však budete noční světlo instalovat na pevno, nejprve si ověřte intenzitu svícení. Poté zvolte takovou vzdálenost od postele, aby světlo dítě neoslňovalo, ale pouze osvětlovalo.

Co je soumrakové čidlo?

Soumrakové čidlo je součástí některých podob nočního světla. Soumrakové čidlo pracuje pouze v tmavém prostředí. Jakmile se setmí, čidlo světlo automaticky rozsvítí a při rozednění ho naopak vypne. Často však můžete nastavit hodnotu okolní úrovně světla, na které bude světlo reagovat.

Jak se připevňují noční světla na zeď?

Noční světla nabízí několik možností montáže. K dostání jsou klasická světla, která je nutné ke zdi přišroubovat. Tato montáž je obtížnější a ne každému bude vrtání do zdi vyhovovat. Koupit však můžete i světla, která ke zdi nebo nábytku připevníte pomocí lepící pásky, kterou je světlo vybaveno. Montáž takového světla zvládne každý, avšak méně kvalitní světlo nemusí po čase držet pevně.

Závěr

Při výběru nočního světla se budete rozhodovat mezi světlem na baterie nebo do zásuvky. Zde je rozhodující především věk dítěte. Mladší děti raději ocení světlo, které mohou mít blíž po ruce, a které jim zahraje i nějakou melodii nebo promítne na strop noční oblohu s hvězdami.

Starší děti si již snadněji vystačí s úsporným světlem do zásuvky, které je doplněno o detekci pohybu a nechybí mu ani fotosenzor. Noční světlo je praktické i pro novorozené rodiče, kteří se musí v noci postarat o nejmenší děti. Zde přijde vhod světlo s klipem, které můžete připevnit k dětské postýlce. Tmavé chodby a schodiště částečně osvětlí noční světlo na zeď. Ani těmto variantám nechybí senzor pohybu.

Noční světla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.alza.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (35 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

2 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pro naší malou jsem pořídila úžasný projektor s noční oblohou, takže když jde večer spát, usíná s pohledem na hvězdy a spí naprosto v klidu, spokojeně, bez nějakých nočních můr. Ze začátku jsme zkoušeli nechávat světlo na chodbě, ale nebylo to ono, teď je úplně v pohodě. Pokud se vaše dítě bojí usínat po tmě, noční obloha je skvělá volba.

 2. Celá léta se držím značky Emos, ať jde o jakékoliv světlo a výjimkou nebylo ani noční světlo pro naše prcky. Objednal jsem jim docela obyčejné světlo do zásuvky, díky kterému se cítí bezpečně a spí bez obav z těch jejich bubáků.

Přidat komentář

Recenzer
Logo