Na trhu najdete čím dál větší nabídku spotřební elektroniky, zajímavým zbožím jsou i chytré žárovky. Jedná se o speciální LED žárovky, jejichž součástí je i elektronika. Ta vám umožní žárovku ovládat pomocí mobilního telefonu, dálkového ovladače nebo hlasového asistenta. Dle libosti můžete měnit barvu světla i intenzitu osvětlení.
V případě, kdy pořídíte větší množství těchto žárovek od jednoho výrobce, můžete je pomocí jedné aplikace ovládat zároveň nebo postupně. Dále můžete přepínat mezi bílým a žlutým světlem podle toho, jaké činnosti se budete věnovat.
Při výběru chytré žárovky dobře zvažte, co přesně od ní očekáváte. Zatímco levné žárovky nabízí pouze základní funkce, ty dražší poslouží i jako přehrávač hudby, nebo je můžete využívat k rozprašování bytových parfémů. Stejně jako při výběru klasických žárovek pak budete muset zvolit správnou patici, výkon a světelný tok.
Porovnat ceny chytrých žárovek
Nejlepší chytré žárovky
Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.
Pořadí | Název | Hodnocení | Cena od | Porovnat ceny | Koupit |
1. | Niceboy ION SmartBulb Color RGB SC-E27 | ⭐ 100 % | 249 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
2. | Solight Chytrá WiFi žárovka LED E27 10W RGB | ⭐ 87 % | 175 Kč | Zobrazit | Mall.cz |
3. | Xiaomi Mi Smart LED Bulb, teplá bílá | ⭐ 85 % | 226 Kč | Zobrazit | Alza.cz |
4. | Solight Chytrá WiFi žárovka LED E14 5W RGB | ⭐ 83 % | 165 Kč | Zobrazit | Tipa.eu |
5. | TechToy Smart RGB 6W E14 ZigBee 470lm | ⭐ 70 % | 261 Kč | Zobrazit | Smarty.cz |
Typy
Kromě tradiční podoby chytrých žárovek jsou k dostání i další typy chytrého osvětlení. Díky tomu můžete tyto žárovky použít na mnoha různých místech.
- LED pásky – velké oblibě se rovněž těší chytré LED pásky, kterými vyzdobíte pokoj, nalepit je můžete pod kuchyňskou linku, osvětlit schodiště či je instalovat na jiných místech. LED pásky svítí s menší intenzitou a poskytují spíše intimní osvětlení.
- Osvětlení – chytrá žárovka může být přímo součástí různých světel nebo lamp. Vybírat můžete mezi stropními i nástěnnými světly, zakoupit můžete stolní i volně stojící lampu. Chytrá žárovka může být rovněž součástí venkovního osvětlení. U venkovních světel si zkontrolujte odolnost vůči vniknutí prachu a vodě.
Patice
Při výběru chytré žárovky si ohlídejte mimo jiné i typ patice. Nejvíce se používají žárovky s paticí E27. Ve výjimečných případech narazíte i na žárovky s paticí E14, GU9 či GU10.
Světelný tok
Světelný tok je důležitý, ale často přehlížený parametr. Hodnota světelného toku udává, kolik světla dokáže žárovka vyprodukovat během sekundy a je udávána v lumenech. Najít ji tak můžete pod zkratkou lm. Na rozdíl od klasických disponují chytré žárovky funkcí, která jim umožňuje intenzitu světla v určitém rozsahu měnit. Jedná se o možnost stmívání.
Teplota barvy
Jednotkou tohoto parametru je Kelvin. Teplota udává i barvu světla. Pro každou příležitost je vhodnější trochu jiná teplota.
- Teplá bílá – 2 200 – 3 000 K toto lehce nažloutlé světlo se hodí do ložnice, dětských pokojů, ale příjemné bude i v pokoji obývacím.
- Denní bílá – 4 200 – 5 500 K. Toto světlo navozuje atmosféru přirozeného denního světla. Hodí se do kuchyně, pracovny nebo kanceláře. Své využití však má i na chodbách nebo v koupelně.
- Studená bílá – 5 500 – 7 000 K. Žárovka s touto teplotou produkuje ostré světlo. Studenou bílou můžete umístit do pracovny, studentského pokoje, kanceláře nebo do jiných míst, kde se musíte soustředit na práci či studium.
Připojení
Výrobci chytrých žárovek nabízí několik různých možností zapojení. Se způsobem zapojení se pak mění i způsob ovládání. Všechny chytré žárovky vyžadují připojení k internetu, rozdíl je však v komunikačním protokolu, který žárovka používá.
Žárovky, které podporují WiFi nebo Bluetooth nevyžadují pořízení centrální jednotky. V případě připojení prostřednictvím Z-Wave nebo ZigBee se však bez centrální jednotky neobejdete.
- WiFi – připojení k WiFi je poměrně časté. V tomto případě budete žárovku ovládat prostřednictvím mobilní aplikace, kterou musíte stáhnout do svého chytrého telefonu. Nevýhodou jsou však občasné výpadky mobilní sítě. Jestliže nebude WiFi připojení dostupné, nebudete moci chytrou žárovku ovládat. Výhodou WiFi žárovek je však nízká pořizovací cena a potřebovat nebudete ani centrální jednotku.
- Bluetooth – i v tomto případě se obejdete bez centrální jednotky a žárovku budete moci ovládat i při výpadku WiFi. Zajistit však musíte neustálý přístup k připojení Bluetooth.
- ZigBee a Z-Wave – jsou komunikační protokoly, které využívají někteří výrobci chytrých žárovek. Zde však budete muset pořídit i centrální jednotku, což cenu žárovky ještě navýší. Nákup se vyplatí spíše těm, kteří chtějí chytrými žárovkami vybavit celou domácnost.
Ovládání
Největší předností těchto žárovek je pohodlné ovládání. K dispozici máte několik možností, jak žárovku ovládat.
Pomocí aplikace
V dnešním světě se již neobejdete bez mobilních aplikací. Mobilní aplikaci využijete i pro ovládání žárovky. Pomocí mobilního telefonu změníte intenzitu a barvu světla. Nastavit můžete i čas rozsvícení a zhasnutí.
Dálkové ovládání
Některé žárovky nevyžadují mobilní aplikaci a k jejich ovládání můžete použít běžný dálkový ovladač. Součástí balení pak může být také stmívač.
Ovládání hlasem
Dražší žárovky můžete ovládat hlasem prostřednictvím hlasového asistenta. Vybárat můžete mezi Google Assistant, Apple HomeKit nebo Amazon Alexa. Většina žárovek podporuje pouze jednoho z asistentů, ale například žárovky značky Philips Hue reagují na všechny 3 možnosti. Nevýhodou hlasových asistentů je, že reagují pouze na pokynu v anglickém jazyce.
Funkce
Chytré žárovky nabízí několik praktických funkcí, a to vše prostřednictvím dálkového ovládání.
- Časovač – funkce časovače slouží rovněž jako bezpečnostní prvek. Světla v domácnosti můžete zapínat a zhasínat i v případě, kdy budete mimo domov.
- Změna barvy – chytré žárovky nabízí velké množství barvy světla. V místnosti můžete nastavit osvětlení vhodné pro čtení, sledování filmů či jakoukoliv jinou činnost. Dražší žárovky, jejichž součástí je i reproduktor mohou barvu měnit do rytmu hudby.
- Stmívatelnost – další běžnou funkcí je možnost měnit intenzitu osvětlení.
- Flow – režim umožňující plynulé přecházení mezi barevnými odstíny.
- Skupinové ovládání – větší počet chytrých žárovek je možné ovládat prostřednictvím mobilní aplikace nebo centrálního asistenta. Světla lze ovládat jednotlivě nebo v libovolných nastavených zónách.
- Bezpečnost – LED žárovky obecně jsou mnohem bezpečnější než tradiční žárovky. Tyto žárovky během provozu nevytváří téměř žádné teplo a na dotek jsou chladné. O žárovku se tak nespálíte vy ani vaši blízcí.
- Reproduktor – nejdražší žárovky mají zabudovaný reproduktor a poslouží vám i jako přehrávač.
Značka
Chytré žárovky mají několik podob a na trh jsou dodávány několika výrobci. Mezi velmi oblíbené patří žárovky Philips Hue. Známým dodavatelem je rovněž Solight, který nabízí cenově dostupné žárovky. Z dalších výrobců je možné jmenovat značku Xiaomi, WiZ, Ledvance či HAMA.
Cena
Chytré žárovky poskytují mnohé benefity, přesto mnohé od jejich nákupu odradí vyšší pořizovací cena. Za klasickou žárovku zaplatíte několik desítek korun, pořízení chytré žárovky vyjde na několik set korun.
Nejlevnější žárovky se základními funkcemi koupíte za cenu okolo 300 Kč. K dispozici jsou žárovky podporující WiFi, ale i protokoly Z-Wave nebo ZigBee. Náročnější uživatelé si budou za chytrou žárovku s dalšími funkcemi ještě připlatit. Více možností nabízí žárovky s cenou 500 a více korun. Ti, kteří chtějí žárovku ovládat prostřednictvím hlasového asistenta koupí chytrou žárovku za více než 1 000 Kč.
Porovnat ceny chytrých žárovek
Otázky a odpovědi
V čem se liší chytrá Bluetooth a WiFi žárovka?
Chytré žárovky lze připojit různými způsoby. Výrobci standardně využívají Bluetooth a WiFi, někteří však mají i svoji vlastní síť, která slouží jako záloha. Používání WiFi má své úskalí. Jestliže dojde k výpadku signálu, nebudete moci žárovku na dálku ovládat. Prostřednictvím Bluetooth pak můžete žárovky ovládat různými zařízeními prostřednictvím aplikace a to i mimo domov.
Jak získat potřebnou mobilní aplikaci?
Přístup k mobilní aplikaci získáte při zakoupení chytré žárovky. Každý výrobce využívá jinou aplikace. Pokud tedy pořizujete více různých žárovek, měli byste volit vždy jednoho výrobce. Díky tomu můžete ovládat více světel najednou.
Co určuje CRI?
Zkratka CRI určuje index podání barev. Tento parametr je vyjádřen číselným značením a v případě běžných žárovek bývá v rozmezí 0 – 100. Vyšší hodnota CRI určuje lepší podání barev. V případě chytrých žárovek je hodnota CRI okolo 80, proto není nutné věnovat tomuto parametru nijak velkou pozornost.
Závěr
Chytré žárovky jsou velmi oblíbené zejména v moderních domácnostech a dá se předpokládat, že z trhu postupně vytlačí žárovky klasické. Stejně jako běžné LED žárovky jsou velmi úsporné a bezpečné. Jejich největší předností jsou funkce, které vám umožní měnit barvu i intenzitu světla.
Při výběru chytré žárovky nejprve zvažte, zda si vystačíte s levnější žárovkou, která nabízí pouze základní funkce, nebo využijete dražší a více vybavenou žárovku.
Kromě klasických žárovek pak můžete pořídit chytré osvětlení v podobě LED pásků, lamp nebo bytových světel. Při výběru chytré žárovky budete postupovat obdobě jako při výběru žárovky klasické, avšak zde je ještě nutné zvážit způsob připojení, který ovlivňuje i to, jak budete moci žárovku ovládat.
Chytré zárovky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a 4home.cz
Podobný článek, co by vás mohly zajímat
Zdroj: www.ledshopik.cz
Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?
Koupila jsem Niceboy ION SmartBulb Color RGB SC-E27 jako dárek pro sestru a byla z ní nadšená. Platila jsem kolem dvou set korun, ale stálo to za to, protože měla opravdu radost.
Mám ráda všechny moderní vychytávky a k nim patří i chytré žárovky, které jsem měla možnost vyzkoušet poprvé na dovolené. Normálně jsem z nich byla nadšená, takže jsem si je hned pořídila i domů. Je super, že se dají ovládat i přes smartphone, což je můj nerozlučný parťák.