Pracovní světla

I dělníci potřebují na svou práci vidět, a proto existují na trhu pracovní světla, která jsou určena jak do interiérů, tak i do exteriérů. Než se však pustíte do práce, měli byste vědět, pro jaké účely se jaké světlo nejvíce hodí. Je totiž rozdíl v tom, když má světlo svítit několik hodin a kdy je spíše potřeba, aby svítilo jasně po kratší dobu. Pojďme si říct, na co se při výběru zaměřit a jakými vlastnostmi jednotlivé typy disponují.

Porovnat ceny světel

Nejlepší pracovní světla

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. DeWALT DCL043 100 % 1 883 Kč Zobrazit Allegro.cz
2. EMOS P4518 99 % 589 Kč Zobrazit Alza.cz
3. EMOS P4525 93 % 649 Kč Zobrazit Mall.cz
4. Bosch GLI 18V-1900 Professional 0 601 446 400 98 % 1 990 Kč Zobrazit Naradi-simon.cz
5. EMOS P4533 97 % 695 Kč Zobrazit Expert.cz
6. BOSCH GLI 12V-330 0.601.4A0.000 94 % 1 483 Kč Zobrazit Mall.cz
7. MAKITA DEADML801 94 % 1 147 Kč Zobrazit Patro.cz

Typy

Pracovní světla můžeme rozdělit podle typu žárovek na tři kategorie, a to LED žárovky, halogenová osvětlení a zářivková světla. Každé z nich má své pro i proti – pojďme si shrnout, které se pro jaký účel hodí nejvíce, abyste mohli být při práci co nejvíce efektivní.

LED žárovka

Moderní typ žárovky, jež disponuje vysokým výkonem, ale také úsporou. Oproti klasickým zářivkám jde o 80 %, v porovnání s halogeny pak o 60 %, což jsou působivá čísla. Další výhodou je, že můžete rozsvěcet a zhasínat, jak často chcete, LED žárovkám tím nijak neuškodíte. To vše se odráží na ceně, která je oproti ostatním typům o něco vyšší.

Halogeny

Lepší varianty než klasické zářivky, jsou halogenová světla. Ta mají sice stejný výkon, ale vyšší zářivost. Jsou také úspornější, a to až o 30 %. Svítí na plný výkon hned po rozsvícení, jejich užívání je ekologičtější, jelikož v sobě nemají rtuť. Nevydrží sice tak dlouho jako LED žárovky, jejich pořizovací cena je ale nižší.

Zářivky

Pokud potřebujete svítit po delší dobu, zářivky nejsou špatný nápad. Oproti klasickým žárovkám nabízí úsporu až o 60 %, jejich nevýhodou je ovšem obsah rtuti, což z nich činí nebezpečný odpad. Mají vysokou životnost, kolem 10 tisíc hodin svícení, díky čemuž stojí více. Jejich výkon je pozvolnější, tudíž budete muset chvíli čekat, než se plně rozsvítí. Z toho důvodu se nedoporučuje je rychle za sebou rozsvěcet a zhasínat.

Barva světla

Kromě teplého a studeného podtónu máte možnost vybrat si také z bílého i červeného světla – záleží na tom, jaké jsou vaše záměry. Narazit lze i na více světelných režimů, což můžete využít jako svítilnu do auta.

Umístění

Máte už vybraný ideální typ podle jeho vlastností? Zvolte také osvětlení na základě toho, kde se chystáte pracovat.

  • Ruční svítilny – malá světla pro malé úseky.
  • Podlahová světla – menší svítilny i velké reflektory, pokládají se na podlahu, míra osvětlení souvisí s velikostí světla i výškou umístění.
  • Závěsná a nástěnná světla – menší typ svítilen na menší až střední vzdálenost.

Výkon

Abyste byli informováni o tom, jak moc dobře bude osvětlení svítit, soustřeďte se nejen na výkon (respektive příkon) ve Wattech, ale spíše na světelný tok, jež se udává v lumenech. Například výkon 60 W se rovná 700 lumenům.

Využití

Budete pracovat vevnitř, nebo venku? I to je důležitým parametrem, který bude při výběru potřeba vzít v potaz. Do interiéru se bude hodit více montážní lampa, která je navíc vybavena praktickým háčkem pro zavěšení (v některých případech se dá lampa uchytit magnetem).

V exteriéru zase oceníte stavební reflektory, u kterých by vás mělo zajímat IP krytí (odolnost vůči vodě a prachu), jež by mělo být minimálně 54. Existují i modely vhodné do obou prostředí, jedná se o menší příruční modely na tužkové baterie, v tom lepším případě na dobíjení. I když disponují dobrými vlastnostmi, nevyužívejte je na dlouhé a soustavné svícení.

Velikost

Platí, že čím větší světla jsou, tím větší světelný tok mají, tudíž i lépe svítí. Pro osvětlení celé místnosti využijete světelné reflektory, to samé platí pro venkovní pracoviště. Pokud budete potřebovat svítit jen občas, postačí vám menší svítilna, která se bude navíc jednodušeji skladovat a bude lepší i na manipulaci.

Napájení

Další parametr, který je třeba při nákupu zvážit, je způsob napájení. Nejlevnější modely jsou na baterky, kvalitnější se dají dobíjet, a ty nejdražší budete muset mít zastrčené v zásuvce.

  • Akumulátor – nejčastější typ napájení, napájení zajišťují aku baterie, které se dobíjejí. Než se tedy dáte do práce, zkontrolujte si, že jsou plně nabity, a nic vás tak nebude rušit.
  • Síťové napájení – musíte mít přístup k elektrické zásuvce, použijete kabel, máte jistotu, že světlo bude k dispozici po celou dobu.
  • Baterie – u malých pracovních svítilen, AA nebo AAA baterie, při plném nabití svítí 2 až 3 hodiny, lze používat i při výpadku proudu nebo bez přístupu k elektrické zásuvce.
  • Kombinované – napájení z více zdrojů, nejčastěji napájení z elektrické sítě a klasických baterií.

Upevnění

To záleží na tom, jaký typ pracovního světla si vyberete. Montážní světla, jak už jsme si řekli, mívají háček na zavěšení. Mohou také být někdy vybavena magnetem, což platí i u ručních svítilen. Stavební reflektory fungují na základě výklopného stojánku, díky čemuž je možné měnit úhel a svítit tam, kde je to zrovna potřeba. Venkovní osvětlení mívá kromě stojánku i ochranný kryt a madlo, aby se dalo jednoduše přenášet.

Kombinovaným řešením, které využijete jak venku, tak vevnitř, jsou reflektory upevněné na stojan. Můžete zde umístit více světel a nastavit výšku i úhel světla. Teleskopické stojany si oblíbíte pro jejich snadnou manipulaci a širokou základnu, která zabraňuje riziku převrhnutí. Navzdory své odolnosti disponují nízkou hmotností.

Stupeň krytí

O tomto parametru už jsme se bavili dříve. Značí se jako IP a vypovídá o tom, nakolik je zařízení odolné vůči vodě a prachu, což je důležité vědět tehdy, kdy pořizujete venkovní pracovní osvětlení.

Čím vyšší číslo IP je, tím větší ochranu poskytuje. Stupeň krytí je dán dvěma číslicemi – jedno udává ochranu před vnikem pevných předmětů (stupnice 0 až 6) a druhé značí ochranu před vnikem vody (stupnice 0 až 9). Například IP68 značí, že ochrana proti prachu je na stupnici 6, vůči vodě na stupnici 8. V následující tabulce si můžete přečíst, co přesně to znamená:

Stupeň krytí Nebezpečí dotykem Vniknutí cizích předmětů
IP 0x Bez ochrany Bez ochrany
IP 1x Dlaní Velkých (>50 mm)
IP 2x Prstem Malých (>12,5 mm)
IP 3x Nástrojem Drobných (>2,5 mm)
IP 4x Nástrojem, drátem Velmi drobných (>1 mm)
IP 5x Jakoukoliv pomůckou Prachu částečně
IP 6x Jakoukoliv pomůckou Prachu úplně
Stupeň krytí Vniknutí vody
IP 0x Bez ochrany
IP 1x Chráněno proti svisle kapající vodě
IP 2x Chráněno proti kapající vodě ve sklonu 15°
IP 3x Chráněno proti vodní tříšti (kropení, déšť)
IP 4x Chráněno proti stříkající vodě
IP 5x Chráněno proti tryskající vodě
IP 6x Chráněno proti intenzivně tryskající vodě (vlnobití)
IP 7x Chráněno proti ponoření do vody na 30 minut do hloubky 1 metru
IP 8x Chráněno proti trvalému potopení do vody
IP 9x Chráněno proti tlakové vodě (WAP)

Parametry osvětlení

Pojďme si jen tak v rychlosti shrnout parametry, jež se týkají osvětlení, které byste měli při výběru zvážit:

  • Světelný tok – jednotkou je lumen (lm), vypovídá o množství, které je světelným zdrojem vyzařováno, jde o světelný výkon.
  • Svítivost – jednotkou je candela (cd), množství světla v konkrétním směru.
  • Intenzita – jednotkou je lux (lx), vyjadřuje množství světla, které dopadá na plochu.

Příslušenství

Mezi příslušenství řadíme úchytové systémy (magnety, háky, integrované stojánky či teleskopické stojany), lupu a kryty či ochranná pouzdra, která světlo ochrání při jeho přesouvání nebo při uskladnění.

Funkce

Hlavní funkcí pracovního světla je zajistit, abyste na svou práci dobře viděli, ať už se nacházíte uvnitř nebo venku. Právě proto je důležité vybrat si správný typ osvětlení, který vám bude vyhovovat, můžete si ho přizpůsobit (úhel a intenzitu) a vydrží po celou dobu práce. Dokáže zasvítit na jedno konkrétní místo i osvětlit celou místnost.

Značka

Mezi oblíbené značky pracovních světel řadíme Scangrip, Milwaukee, Emos, Philips nebo LedLenser. Na výběr máte z mnoha velikostí, provedení i typů žárovek a napájení.

Cena

Jak jsme si už řekli, čím větší velikostí pracovní světlo disponuje, tím lépe svítí. Nejmenší osvětlení seženete do 500 Kč, ale jejich využití bude spíše v menších místnostech nebo pro posvícení na konkrétní místo.

Kolem 1 000 Kč je k dostání dobíjecí LED světlo pro vnitřní i venkovní využití.
Ta nejvýkonnější světla stojí od 3 000 Kč do 4 000 Kč – řadíme sem reflektory, kterými osvítíte celou místnost a budete je moct využít i v exteriéru.

Porovnat ceny světel

Údržba

Aby vám pracovní světla co nejdéle vydržela, je třeba, abyste se o ně řádně starali, a to hlavně, pokud je často využíváte. Držte se následujících rad:

  1. Po každém použití otřete pracovní světlo suchým hadříkem, abyste odstranili veškeré nečistoty, prach nebo nečistoty. Pokud je světlo silně znečištěné, použijte k čištění vlhký hadřík.
  2. Pokud je pracovní světlo napájeno baterií, pravidelně kontrolujte baterii a v případě potřeby ji vyměňte nebo ji dobijte.
  3. Pokud pracovní svítilnu nepoužíváte, skladujte ji na suchém a chladném místě, abyste zabránili poškození vlhkostí nebo vysokými teplotami.
  4. Pravidelně kontrolujte, zda osvětlení nejeví známky poškození. Poškozené díly ihned vyměňte.
  5. Ujistěte se, že používáte správné příslušenství, jako je správný typ žárovky nebo baterie, abyste předešli poškození.
  6. Žárovky pravidelně vyměňujte, pokud ztmavnou nebo přestanou fungovat, abyste zajistili optimální osvětlení.
  7. Použijte odolný kryt nebo ochranu objektivu, abyste tak chránili světlo před poškrábáním či poškozením.

Otázky a odpovědi

Podle čeho vybrat pracovní světlo?

Podle toho, kde budete pracovat, budete volit velikost světla, typ žárovky, druh dle umístění, míru výkonu, intenzity a svítivosti. Jestliže chcete pracovat venku, dejte si pozor také na stupeň krytí, aby bylo světlo dostatečně odolné vůči vodě a prachu. V poslední řadě vás bude zajímat způsob napájení.

Která žárovka je nejúspornější?

Obecně se nejvíce vyplatí LED žárovky, které jsou nejen úsporné, ale také nabízejí plný výkon. Mají sice vyšší pořizovací cenu, za to vám ale déle vydrží. Oproti klasickým žárovkám jsou úspornější o 80 %, v porovnání s halogeny pak o 60 %. Máte také možnost rozsvěcet a zhasínat jakkoliv chcete, LED žárovkám tím nijak neuškodíte.

Jaké pracovní světlo se hodí do interiéru a jaké do exteriéru?

V interiéru využijete montážní světla s praktickým háčkem pro zavěšení nebo magnetem na úchyt, stavební reflektory zase v exteriéru. Reflektory upevněné na stojanu se dají využít jak vevnitř, tak venku, a nabízí tak multifunkční řešení. Nepoužívejte je ovšem na dlouhé a soustavné svícení.

Závěr

Pokud budete chtít pracovat a budete na to potřebovat lépe vidět, pořiďte si pracovní světlo, které si lze přizpůsobit. Mnoho pracovních světel je lehkých a přenosných, takže je lze snadno přemisťovat a přenášet na různá pracoviště. Některé modely jsou také napájeny bateriemi, takže jsou ideální pro venkovní použití, kde nemusí být k dispozici elektřina. Celkově může pracovní světlo zlepšit vaši pracovní produktivitu, bezpečnost (pracovní světlo vám umožní jasně vidět, co děláte, a vyhnout se tak nehodám) a efektivitu.

Pracovní světla můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.profisvitidla.cz, www.feim.cz, eshop.ledsolution.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (90 hodnocení)
​​

Eliška Vachková

Eliška Vachková

Psaní je můj způsob sebevyjádření, který mi zároveň dodává určitou formu bezpečí. Když zrovna nepíšu články (což se moc nestává), učím soukromě angličtinu nebo cvičím. Obecně miluju organizaci, a tak je můj život jeden velký nepořádek, který se snažím mít pod kontrolou. Abych si zachovala rovnováhu, chodím na procházky, medituji, věnuji se józe nebo čtu knihy. Stres je mé druhé jméno, ale produktivita to první.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

Budeme rádi, když napíšete komentář s vaší zkušeností.

Přidat komentář

Recenzer
Logo