Zahradní nůžky

Nejoblíbenější typy zahradních nůžek

Každý, kdo vlastní zahradu nebo alespoň pěstuje květiny, byliny či okrasné stromy v bytě, bude muset o tuto zeleň pečovat. Rostliny, trávu, keře a stromy je třeba pravidelně zaštipovat nebo stříhat. Při této péči oceníte kvalitní zahradní nůžky, díky kterým bude péče o rostliny jednoduchá a rychlá.

Zahradnické nůžky vždy vybírejte podle toho, jakým způsobem je budete používat. Mnohdy si však s jedním typem nůžek nevystačíte, a budete muset koupit více různých modelů.

Porovnat ceny zahradních nůžek

Nejlepší zahradní nůžky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Fiskars 1023625 96 % 1 682 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Felco 8 Classic 94 % 1 548 Kč Zobrazit Guttashop.cz
3. Fiskars P90 111960 92 % 698 Kč Zobrazit Tera.cz
4. Extol Premium SK5 8872180 90 % 305 Kč Zobrazit Tipa.eu
5. Bosch EasyPrune 0 600 8B2 100 85 % 1 709 Kč Zobrazit Mall.cz

Typy

Zahradnické nůžky můžeme rozdělit do několika různých skupin, každé z nich jsou vhodné pro jinou činnost.

Nůžky na trávu

Patří mezi základní vybavení a použít je můžete několika způsoby. Používají se k dočišťování méně přístupných míst, zastřihnout s nimi můžete květiny i bylinky. S kvalitnějšími nůžkami je možné ostříhat tenčí větve keřů nebo stromů.

Ruční – mezi oblíbené patří ruční nůžky, které jsou cenově dostupné a vždy připravené k použití. Ruční nůžky se liší velikostí. Větší nůžky budou více vyhovovat mužům, s menšími se naopak bude lépe pracovat ženám.

Akumulátorové – náročnější pak mohou koupit akumulátorové nůžky, které vyžadují pravidelné dobíjení, ale práce s nimi vám půjde rychleji od ruky. Akumulátorové nůžky se používají k jednoduššímu stříhání větví, speciální nůžky jsou určeny na stříhání trávy. Svým vzhledem připomínají malou sekačku. Mezi příslušenství patří teleskopická tyč a různé nástavce. Ty vám umožní používat nůžky i jako malý křovinořez nebo nůžky vhodné na tvarování keřů.

Nůžky na větve

Stejně jako nůžky na trávu patří mezi základní výbavu. Dá se říct, že tyto nůžky jsou v domácnostech zastoupeny nejvíce, protože je budete moci používat při různých příležitostech. Hodí se na občasné stříhání bylin, květin, trávy, větví i tvarování keřů.

I v této kategorii můžete vybírat mezi ručními a elektrickými modely. Kromě klasických pak můžete koupit i kvalitnější převodové nůžky, ty snadno a rychle ustřihnou i silnější větvě. Díky své universálnosti se nůžky dále dělí následovně:

 • Jednoruční nůžky – nejjednodušší a nejoblíbenější nůžky lze používat ke stříhání větví, květin, ale také rostlin paprik, rajčat, okurek a další zeleniny. Jednoruční nůžky mohou ustřihnout větve o průměru až 26 mm.
 • Dvouruční – mají delší rukojeť o použít je můžete na větve s tloušťkou 40 – 50 mm.
 • Pákové nůžky – tyto nůžky jsou vhodné pro stříhání silnějších větví, zvládnout ustřihnout větev s průměrem více než 50 mm. Nejsou tolik všestranné jako menší jednoruční nůžky a vyhovovat tak budou zejména těm, kdo je chtějí používat opravdu ke stříhání silnějších větví.
 • Teleskopické nůžky – nůžky, které vám pomohou se stříháním větví ve výškách. Jejich použití je jednoduché, při práci nemusíte používat žebřík, vše zvládnete ze země. Tyto nůžky jsou známé také jako housenice.
 • Na bonsaje – malé nůžky vhodné pro stříhání bonsají nebo bylinek.

Nůžky na živý plot

Použít je můžete k zastřihování a tvarování živého plotu. Keře i živý plot můžete stříhat pomocí ručních i elektrických nůžek.

 • Ruční nůžky – jsou vhodné v případě, kdy budete pečovat pouze o menší množství keřů nebo stromů. Mechanické nůžky fungují na principu pákového mechanismu.
 • Elektrické nůžky – oblíbené elektrické nebo akumulátorové nůžky jsou určeny pro rychlé a přesné ostříhání větších ploch. U těchto nůžek se zaměřte zejména na výkon motoru. Za kvalitní jsou považovány nůžky s výkonem alespoň 450 W. Pokud budete potřebovat ostříhat i silnější větve, měly by mít nůžky výkon okolo 700 W. Výkon nůžek je úzce spjat s délkou střižné lišty. V souvislosti s výkonem je uvedeno, že na každých 100 W připadá délka 10 cm. Nejoblíbenější nůžky tak mají lištu dlouhou od 45 – 80 cm.

Ti, kdo preferují akumulátorové nůžky, by se měli zaměřit i na kapacitu a výdrž baterie. Ve většině případů budete moci nůžky používat cca 30 minut, než je bude nutné opětovně nabít. Naproti tomu elektrické nůžky mohou pracovat nepřetržitě, zde však budete muset vyřešit přísun elektrické energie.

 • Benzínové – poslední nejméně rozšířenou variantou jsou nůžky benzínové. Jejich předností je vysoký výkon, který vám umožní ostříhat silnější větve. Tyto nůžky však patří k nejdražším a vyplatí se pouze těm, kdo pravidelně udržují velké množství keřů nebo stromů. Častěji než v domácnostech jsou tak k vidění při údržbě veřejných ploch.

Počet čepelí

U zahradních nůžek je nejdůležitější částí čepel. Ta musí být kvalitní, odolná a ostrá. Čepele jsou vyrobeny z nerezové, uhlíkové nebo karbonové oceli. Z konstrukčního hlediska pak budete vybírat mezi jednočepelovými i dvoučepelovými nůžkami.

Jednočepelové

Jsou známé i jako kovadlinkové nebo nákovkové, tyto nůžky mají pouze jednu ostrou čepel. Druhá strana nůžek je vybavena plochou, která větev pouze přidržuje. Tyto nůžky jsou vhodné na méně čisté střihy, řez není tolik přesný. Na druhou stranu jsou nůžky méně náročné na údržbu a použít je můžete i při stříhání kořenů.

Dvoučepelové

Střihy jsou mnohem čistější a přesnější a nůžky lze použít i na stříhání čerstvých větví. Ideální jsou při údržbě živých plotů nebo prostříhávání stromů. Tyto nůžky však vyžadují pravidelnou údržbu.

Značka

Mezi přední výrobce zahradní techniky patří Fiskars. Oblíbené jsou také výrobky Hecht, Bosch, Fieldmann, Gardena, Makita, Extol, Stihl a další. Výrobců je velké množství, pokud chcete opravdu kvalitní nůžky, preferujte vždy známou značku.

Cena

Cena se odvíjí zejména od typu nůžek. Mezi nejlevnější patří ruční nůžky na větve nebo trávu, jejichž cena bývá od 100 – 500 Kč. Dražší jsou elektrické nebo akumulátorové nůžky. Zde se cena pohybuje v rozmezí 500 – 2 000 Kč. Dražší nůžky mívají ergonomické rukojeti a vyrobeny jsou z kvalitnějších materiálů. Mezi nejdražší patří plotostřihy, zde se cena pohybuje od 2 – 5 000 Kč.

Porovnat ceny zahradních nůžek

Údržba

Každé zahradnické nůžky vyžadují pravidelnou údržbu. Díky ní vám vydrží mnohem delší domu. Základem je ukládání očištěných nůžek na suché místo. Méně odolné nečistoty očistíte rukou nebo hadříkem na odolné nečistoty lze použít mýdlovou vodu. V tomto případě je nutné nechat nůžky řádně vyschnout, abyste zabránili případnému rezivění.

Čas od času je třeba čepele přebrousit. V některých případech zvládnete broušení sami, ale obrátit se můžete i na kvalifikovaného odborníka. Namáhané části je vhodné čas od času naolejovat. Použít můžete oblíbený universální sprej WD-40.

Otázky a odpovědi

Na co dalšího se zaměřit?

Zahradnické nůžky nebudete používat každý den, přesto by vás však měla zajímat i jejich ergonomie. Ergonomické rukojeti se postarají o vaše větší pohodlí a zabrání případné bolesti rukou. Dražší nůžky mívají protiskluzovou úpravu, při práci nůžky nebudou klouzat v dlaních. Pokud budete stříhat větší množství větví, poohlédněte se po nůžkách, které jsou schopny tlumit nárazy.

Jsou zahradnické nůžky bezpečné?

Pokud budete nůžky používat správně, bude práce bezpečná. Kromě toho jsou i jednoduché ruční nůžky vybaveny bezpečnostní pojistkou nebo zámkem. Tyto bezpečnostní prvky nůžky uzamknou a zabrání nejen pořezání v případě, kdy se nůžky dostanou do rukou dětem, ale ochrání i samotné čepele.

Jakou střižnou lištu vybrat?

Střižnou lištou jsou vybaveny nůžky na živý plot. Zde se budete rozhodovat mezi jednostrannou a oboustrannou lištou. Jednostranná lišta se používá ke stříhání rovných ploch. Tyto plotostřihy mívají často otočné čepele. Oboustranné lišty vám umožní keře různě tvarovat. Tuto možnost ocení zejména zkušení uživatelé. Ti ocení možnost nastavení úhlu řezu.

Závěr

Zahradní nůžky by neměly chybět v žádné zahradě, s jejich pomocí můžete stříhat větve, keře, sazenice, květiny, byliny i trávu. Před výběrem dobře zvažte, k čemu přesně nůžky použijete. V některých domácnostech si vystačíte s ručními nůžkami na větve, které využijete mnoha způsoby. Jinde budete potřebovat hned několik různých typů.

Majitelé větších pozemků, na kterých roste živý plot nebo více stromů mohou zauvažovat nad koupí eklektických nebo akumulátorových nůžek. Vzrostlé stromy můžete bezpečně udržovat díky teleskopickým nůžkám, se silnějšími větvemi si hravě poradí pákový mechanismus.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.karcher.cz, www.az-hobby.cz, www.gardentech.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (58 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

6 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Osobně mohu doporučit zahradní nůžky od Fiskars, opravdu mají skvělou kvalitu. Jsou značně odolné a perfektně stříhají. Byla to skvělá koupě.

 2. Zahradní nůžky jedině od značky Fiskars v případě klasických malých do ruky, ovšem pro ostatní případy doporučuji Bosch Pro Pruner Professional. To je úplně jiný level a možná se někomu zdají jako monstrum, ale pracuje se s nimi opravdu velmi dobře.

 3. Za sebe doporučuji obyčejné zahradní nůžky od jakékoliv značky, protože se dají používat kdekoliv, kdykoliv a na cokoliv. Elektrickým nůžkám ani podobnému nářadí neholduji, protože mu moc nevěřím, takže používám vše, co patří do ručního nářadí, a jsem spokojená.

 4. Koupila jsem si zahradní nůžky Fiskars, které měly na Heuréce hodnocení přes 90 % a jsem nadšená. Skutečně stříhají skvěle a dobře padnou do ruky.

 5. Pořídil jsem si zahradní nůžky Bosch Pro Pruner Professional a jsou perfektní. Moc dobře se drží v ruce, skvěle se s nimi pracuje a nejsou nijak těžké, takže s nimi může manipulovat i moje paní.

 6. Hodně mi článek pomohl.

Přidat komentář

Recenzer
Logo