Křovinořezy

Nejoblíbenější typy křovinořezů

Nejoblíbenější značky křovinořezů

Křovinořezy jsou speciální sekačky určené k dosekávání, sekání vysoké trávy a celkovému dočištění trávníků. S pomocí různých nástavců může posekat křoví nebo pokácet stromek o průměru kmene až 10 cm.

Křovinořezů je k dostání velké množství, při výběru je třeba zohlednit způsob využití. Na sekání trávy a celkové dočišťování vám postačí křovinořez s menším výkonem. V případě, že budete sekat i různé dřeviny, budete se zaměřovat na stroje s větším výkonem.

Kromě výkonu byste se měli zajímat o snadné používání. Startování vám ulehčí dekompresní ventil, díky antivibračnímu systému předejdete otřesům při práci. U motoru oceníte digitální zapalování, díky kterému si bude křovinořez dávkovat palivo podle potřeby.

Důležitá jsou i ergonomická a snadno nastavitelná řídítka, jejíž součástí bývá změkčená rukojeť. Důležitý je i kvalitní výrobce, který vám poskytne několikaletou záruku a velkou roli hraje také pořizovací cena.

Před výběrem zvažte, jak často a k čemu budete křovinořez využívat. Způsob využívání má vliv na jeho tip i výkon. Na zvážení je i otázka, kde ho budete používat a zda bude práce s křovinořezem rušit okolí, podle toho se zaměříte na elektrické nebo benzinové stroje. A v neposlední řadě je vhodné zohlednit jeho hmotnost, těžké stroje mohou používat převážně muži, lehčí je určen i ženám.

Porovnat ceny křovinořezů

Nejlepší křovinořezy

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Makita DUR181Z 94 % 1 967 Kč Zobrazit Mall.cz
2. Fieldmann FZS 2505-E 88 % 896 Kč Zobrazit Tipa.eu
3. GEKO G81061 86 % 3 429 Kč Zobrazit 4home.cz
4. Riwall PRO RPB 510 84 % 3 299 Kč Zobrazit Mall.cz
5. Fieldmann FZS 2002-E 82 % 999 Kč Zobrazit 4home.cz

Typy

Křovinořez je k dostání ve dvou typech podle způsobu využití.

Vyžínač

Využijete pouze na dosekávání zahrady v místech, kam se nedostanete běžnou sekačkou na trávu. Trávu je možné sekat pouze pomocí struny, a vyžínače jsou díky tomu známé jako strunové sekačky.

Součástí vyžínače nejsou řídítka, ale tzv. ručka nebo také madlo. Ta vám usnadní manipulaci a umožní sekání i na méně přístupných místech. Vyžínače jsou lehké a práci s nimi zvládnou i ženy.

Křovinořez

Je určený na sekání vyšší trávy, typická je pro ně T rukojeť. Rukojeť se drží jako klasická kosa a vy tak budete při sečení dělat stejný pohyb jako u kosení trávy.

Křovinořezy jsou o poznání větší a těžší, aby byla práce pohodlnější, je možné křovinořez připevnit na popruhy, které si navléknete na tělo. Tyto stroje umožňují dokoupit další nástavce a vy je tak můžete využít mnoha různými způsoby.

Pokud budete křovinořez často převážet v autě, můžete zakoupit model, který umožňuje dělení hřídele a namísto T rukojeti je vybaven madlem. Díky tomu nebude zabírat mnoho místa v autě. I tyto typy jsou větších rozměrů a umožňují používat různé nástavce. Madlo může vyhovovat i zkušenějším sekáčům, jeho výhodou je lepší skladnost.

Motor

Křovinořez je poháněn motorem. Zde můžete vybírat mezi elektrickým, akumulátorovým a benzínovým strojem.

Elektrický

Elektrický patří k levnějším, výkon může je v rozmezí 400 – 1400 W. Levnější s troje s nejnižším výkon využijete pouze na dosekávání. Dražší stroje s vyšším výkonem umožňují měnit kotouče a můžete tak používat struhu nebo nůž. Nevýhodou je v tomto případě kabel, který vám bude při práci překážet.

Akumulátorové

Je obdoba elektrického a v současné době patří k oblíbenějším, díky skutečnosti, že se při práci nemusíte starat o přívodní kabel. Výhodou akumulátorového stroje je tichý chod i šetrnost k životnímu prostředí. Parametry akumulátorové motorové kosy jsou stejné, jako v případě elektrických strojů. V tomto případě je nutné zohlednit výdrž baterie.

V případě používání na větších plochách je na zvážení, zda není vhodná investice do náhradní baterie, protože po vybití té původní, budete muset práci na několik hodin přerušit. Z tohoto důvodu je součástí některých křovinořezů rychlonabíječka, která dobu dobití výrazně zkrátí. A některé kosy jsou dodávány také s náhradní baterií.

Benzínové

Tyto kosy patří k nejvíce využívaným. Jejich výhodou je velký výkon, možnost měnit nástavce a stroj díky tomu využívat mnoha způsoby. Nevýhodou je vyšší hmotnost, hlučný chod a nutnost péče o stroj. Benzínový motor je 2 nebo 4 taktní.

Oblíbenější jsou motorové kosy s 4 taktním motorem. Jsou tišší, jejich zvuk je příjemnější. Jsou i ekologičtější a produkují menší množství zplodin. Tyto typy jsou snadnější na údržbu i obsluhu a mají delší životnost.

Objem motoru

Tento parametr se týká pouze benzínových strojů a má vliv na způsob startování. Stroje s menším výkonem mají i menší objem motoru a lze je nastartovat snadno. Práci s kosou tak zvládnou i ženy. Naopak v případě strojů s nejvyšším výkonem a tedy i nejvyšším objemem je nastartování díky vysoké kompresy obtížné.

U lehkých strojů, které jsou určené pro domácí používání a mají nižší výkon, je objem motoru do 27 cm³.

Středně výkonné křovinořezy, které zvládnou i menší dřeviny, mají objem motoru v rozmezí 30 – 40 cm³. A v případě profesionálních strojů se objem motoru pohybuje nad hodnotou 50 cm³.

Výkon

Výkon má vliv na kvalitu a rychlost práce. S výkonem pak souvisí i počet otáček. Stroje s vyšším výkonem mají vyšší počet otáček a poradí si i ve velmi náročném terénu.

Na dočištění ploch můžete vybírat vyžínače s výkonem v rozmezí 0,65 – 1 kW. Využijete je na běžné sekání, poradí se běžným terénem, nezvládnou posekat větší zarostlejší nebo nepřístupné plochy.

Pro běžné domácí používání je možné využít křovinořezy, jejichž výkon je v rozmezí 1,1 – 2,1 kW. Výkon je nutné brát s ohledem na terén, slabší stroje zvládnou zarostlejší plochy, silnější si poradí i s křovím nebo dřevinami. Nejvýkonnější elektrické křovinořezy mají výkon do 1,7 kW.

U profesionálních strojů dosahuje výkon do výše až 3 kW hodiny. To jestli tyto stroje využijete i na běžné používání je na zvážení. Nevýhodou je náročný provoz s větší spotřebou i velká hmotnost stroje. K výhodám patří zejména skutečnost, že si takto výkonné motorové kosy poradí téměř s každým terénem.

Nástavce

Křovinořez je univerzální nástroj a umožňuje používat velké množství různých nástavců. Kromě nich je třeba myslet i na bezpečnost, kterou vám zajistí ochranné pomůcky v podobě různých brýlí a štítů.

Při práci s těžkými motorovými stroji můžete použít také rukavice a sluch je vhodné chránit pomocí klasických chráničů nebo špuntů do uší.

Strunová hlava

Strunová hlava je určena na vyžínání trávy. K dostání jsou struny se šířkou 2 – 3,3 mm. Důležité je také správný výběr materiálu, nylonové struny patří k méně odolným. Struny vyrobené z odolných monofilamentních materiálů zvládnou i náročnější terén.

Na kvalitu má vliv také vyšší pořizovací cena. Strunové hlavy se liší také šířkou záběru, nejčastěji jsou zastoupeny v délce 3 – 5 cm.

Kotouče

Různé kotouče se od sebe liší počtem zubů. Využít můžete trojzubé, dvaceti a osmdesátizubé. Ve většině případů jsou vyrobené z kvalitní oceli, specifický je pouze plastový kotouč s 8 zuby, který je vodný pro sekání staré suché trávy, rákosu i křovin.

Prořezávací pila

Některé stroje umožňují použití prořezávací pily, kterou využijete při prořezávání větví i křoví. Při vybírání prořezávací pily je nutné zohlednit značku výrobku kvůli kompatibilitě a také průměr trubky.

Plotové nůžky

Plotové nůžky jsou určené k tvarování živých plotů, zastřihávání keřů atd. I v tomto případě je možné nůžky použít jen v kombinaci s určitými výrobky, pokud je tedy na své zahradě využijete, zjistěte si ještě před nákupem stroje, jaká značka jejich použití umožňuje.

Funkce a možnosti

Práci vám zejména u těžších a výkonnějších strojů usnadní různé funkce.

Antivibračním systémem jsou vybaveny především poloproffesionální a profesionální křovinořezy. Díky němu nebudete při práci vystaveni velkým vibracím.

Automatické odvíjení struny je funkce častá také u méně výkonných vyžínačů i křovinořezů. V případě, že dojde k přetržení strunu, dojde automaticky k jejímu odvinutí. Díky tomu nebudete muset práci přerušit.

U benzínových oceníte také dekompresní ventil, který vám usnadní startování stroje. Neocenitelný je zejména v případě, že budou křovinořez používat ženy.

Hřídel je důležitá na životnost stroje. Nejčastěji se setkáte s průměrem 24 – 30 mm. U méně využívaných strojů si vystačíte s menším průměrem, více využívané by pak měly disponovat průměrem co nejvyšším. Některé kosy umožňují rozdělení hřídele. Dělitelná hřídel je výhodou u motorových kos, které budete často převážet.

Značka

Na vyžínače a křovinořezy se specializují značky jako Makita, Riwall, AL-KO, Bosch, Gardena, Hecht, Stihl, Husqvarna a mnoho dalších. Vždy upřednostňujte známého výrobce, který vám umožní nákup příslušenství, poskytne několikaletou záruku a umožní případný servis.

Cena

Cena se odvíjí od velikosti a typu stroje. Méně výkonné elektrické a akumulátorové vyžínače koupíte za necelé 2 000 Kč. V rozmezí 2 – 3 000 je kromě výkonnějších elektrických možné koupit i první méně výkonné benzínové stroje.

S vyšší cenou končí nabídka elektrických a naopak roste množství benzínových křovinořezů. Pro domácí využití je možné využít stroje do cca 10 000 Kč. Ty dražší pak ocení spíše profesionálové.

Porovnat ceny křovinořezů

Údržba

Údržba je jednoduchá, pozornost je třeba věnovat pouze vzduchovému filtru, který by se měl pravidelně čistit. Dále postačí občas namazat mazací hlavu úhlového převodu.

Elektrické a akumulátorové stroje jsou prakticky bezúdržbové a je tak nutné provádět pouze očištění stroje ihned po sekání. O tom, jakou údržbu váš stroj vyžaduje, se více dočtete v návodu od výrobce.

Otázky a odpovědi

Jakou rukojeť upřednostnit?

Vyžínače disponují madlem, díky tomu se s ním dostanete i do méně přístupných míst, kdy budete obsekávat trávu v různých zákoutích zahrady. Vyžínače jsou lehké a nemusí se při práci zavěšovat na popruh.

U křovinořezů narazíte na madlo i rukojeť, která svým tvarem připomíná řídítka. Zde je třeba zvážit terén i způsob používání. Madlo je praktické u strojů, které budete často převážet. Tyto kosy jsou lehčí a skladnější.

Na druhou stranu v případě rukojeti, bude ovládání pohodlnější. S váhou vám pak pomohou popruhy, na které je možné stroje zavěsit. K dostání jsou jednoduché ramenní popruhy a stabilnější postroje.

Jakou mají motorové kosy hmotnost?

Nejlehčí jsou jednoduché vyžínače, zde se hmotnost nejčastěji pohybuje v rozmezí 3 – 5 kg. U mě výkonných křovinořezů je hmotnost v rozmezí 5 -8 kg a v případě profesionálních strojů se může hmotnost pohybovat kolem 10 kg.

Závěr

Křovinořez je vhodné zakoupit v kamenné prodejně, kde si můžete stroj vyzkoušet. Popruhy musí dobře sedět, důležitá je váha a celkové ovládání. Ve specializovaných prodejnách vám kvalifikovaní pracovníci křovinořez nastaví tak, abyste ho mohli doma pouze nastartovat a začít pracovat.

Podobné články, co by vás mohli zajímat


Zdroje: www.mountfield.cz, www.chcipilu.cz, www.alza.cz, www.mall.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.7/5 (172 hodnocení)
​​

Odborná redakce

Odborná redakce

Každý den se zabýváme shromažďováním velkého množství informací o produktech, službách, ale i obchodech a mnoha dalších. Všechny tyto informace podrobně studujeme a následně z nich zpracováváme recenze a nákupní manuály, jejichž úkolem je pomoci zákazníkovi s výběrem. Naší snahou je doporučit co nejvhodnější produkt, o kterém jsme si jisti, že vám bude ve všech směrech vyhovovat a co nejdéle sloužit. To je naším cílem. Více o nás. Spolupráce a kontakt.

10 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Já jsem si koupil nedávno křovinořez Stihl FS 89. Dobře padne do ruky, skvěle se s ním pracuje a je lehký.

  2. Já vsadil na značku Parkside a jsem velmi spokojený. Dříve jsem používal Stihla, ale Parkside je naprostá jednička.

  3. Vzhledem k tomu, že sem dostala za úkol koupit kvalitní a spolehlivý křovinořez, zvolila jsem TOP jedničku podle vašeho článku a objednala Stihl FS 55. Je super, manžel je s ním moc spokojený.

  4. Super článek, já si zrovna pořídil křovinořez SIXTOL s komplet příslušenstvím jako je štít, sluchátka, popruhy apod. :) Zatím naprostá spokojenost!

  5. Křovinořez mám od značky Stihl a jsem s ním už dlouhodobě spokojený.

  6. Velmi pěkně napsáno. Našel jsem zde odpovědi na VŠECHNY moje otázky a dokonce i na ty, které mě ještě nenapadly. Článek mně výrazně pomohl v orientaci v problematice křovinořezů. Autorovi za něj děkuji.

  7. Chystám si koupit křovinořez a tak než navštívím obchod, potřebovala jsem se o zboží něco dozvědět. Tento článek mi pomohl uspořádat otázky na prodavače.
    Katka

Přidat komentář

Recenzer.cz
Logo