Křovinořezy

Křovinořezy jsou speciální sekačky určené k dosekávání, sekání vysoké trávy a celkovému dočištění trávníků. S pomocí různých nástavců může posekat křoví nebo pokácet stromek o průměru kmene až 10 cm.

Křovinořezů je k dostání velké množství, při výběru je třeba zohlednit způsob využití. Na sekání trávy a celkové dočišťování vám postačí křovinořez s menším výkonem. V případě, že budete sekat i různé dřeviny, budete se zaměřovat na stroje s větším výkonem.

Kromě výkonu byste se měli zajímat o snadné používání. Startování vám ulehčí dekompresní ventil, díky antivibračnímu systému předejdete otřesům při práci. U motoru oceníte digitální zapalování, díky kterému si bude křovinořez dávkovat palivo podle potřeby.

Důležitá jsou i ergonomická a snadno nastavitelná řídítka, jejíž součástí bývá změkčená rukojeť. Důležitý je i kvalitní výrobce, který vám poskytne několikaletou záruku a velkou roli hraje také pořizovací cena.

Před výběrem zvažte, jak často a k čemu budete křovinořez využívat. Způsob využívání má vliv na jeho tip i výkon. Na zvážení je i otázka, kde ho budete používat a zda bude práce s křovinořezem rušit okolí, podle toho se zaměříte na elektrické nebo benzinové stroje. A v neposlední řadě je vhodné zohlednit jeho hmotnost, těžké stroje mohou používat převážně muži, lehčí je určen i ženám.

Porovnat ceny křovinořezů

Typy

Křovinořez je k dostání ve dvou typech podle způsobu využití.

Vyžínač

Využijete pouze na dosekávání zahrady v místech, kam se nedostanete běžnou sekačkou na trávu. Trávu je možné sekat pouze pomocí struny, a vyžínače jsou díky tomu známé jako strunové sekačky.

Součástí vyžínače nejsou řídítka, ale tzv. ručka nebo také madlo. Ta vám usnadní manipulaci a umožní sekání i na méně přístupných místech. Vyžínače jsou lehké a práci s nimi zvládnou i ženy.

Křovinořez

Je určený na sekání vyšší trávy, typická je pro ně T rukojeť. Rukojeť se drží jako klasická kosa a vy tak budete při sečení dělat stejný pohyb jako u kosení trávy.

Křovinořezy jsou o poznání větší a těžší, aby byla práce pohodlnější, je možné křovinořez připevnit na popruhy, které si navléknete na tělo. Tyto stroje umožňují dokoupit další nástavce a vy je tak můžete využít mnoha různými způsoby.

Pokud budete křovinořez často převážet v autě, můžete zakoupit model, který umožňuje dělení hřídele a namísto T rukojeti je vybaven madlem. Díky tomu nebude zabírat mnoho místa v autě. I tyto typy jsou větších rozměrů a umožňují používat různé nástavce. Madlo může vyhovovat i zkušenějším sekáčům, jeho výhodou je lepší skladnost.

zpět k obsahu ↑

Motor

Křovinořez je poháněn motorem. Zde můžete vybírat mezi elektrickým, akumulátorovým a benzínovým strojem.

Elektrický

Elektrický patří k levnějším, výkon může je v rozmezí 400 – 1400 W. Levnější s troje s nejnižším výkon využijete pouze na dosekávání. Dražší stroje s vyšším výkonem umožňují měnit kotouče a můžete tak používat struhu nebo nůž. Nevýhodou je v tomto případě kabel, který vám bude při práci překážet.

Akumulátorové

Je obdoba elektrického a v současné době patří k oblíbenějším, díky skutečnosti, že se při práci nemusíte starat o přívodní kabel. Výhodou akumulátorového stroje je tichý chod i šetrnost k životnímu prostředí. Parametry akumulátorové motorové kosy jsou stejné, jako v případě elektrických strojů. V tomto případě je nutné zohlednit výdrž baterie.

V případě používání na větších plochách je na zvážení, zda není vhodná investice do náhradní baterie, protože po vybití té původní, budete muset práci na několik hodin přerušit. Z tohoto důvodu je součástí některých křovinořezů rychlonabíječka, která dobu dobití výrazně zkrátí. A některé kosy jsou dodávány také s náhradní baterií.

Benzínové

Tyto kosy patří k nejvíce využívaným. Jejich výhodou je velký výkon, možnost měnit nástavce a stroj díky tomu využívat mnoha způsoby. Nevýhodou je vyšší hmotnost, hlučný chod a nutnost péče o stroj. Benzínový motor je 2 nebo 4 taktní.

Oblíbenější jsou motorové kosy s 4 taktním motorem. Jsou tišší, jejich zvuk je příjemnější. Jsou i ekologičtější a produkují menší množství zplodin. Tyto typy jsou snadnější na údržbu i obsluhu a mají delší životnost.

zpět k obsahu ↑

Objem motoru

Tento parametr se týká pouze benzínových strojů a má vliv na způsob startování. Stroje s menším výkonem mají i menší objem motoru a lze je nastartovat snadno. Práci s kosou tak zvládnou i ženy. Naopak v případě strojů s nejvyšším výkonem a tedy i nejvyšším objemem je nastartování díky vysoké kompresy obtížné.

U lehkých strojů, které jsou určené pro domácí používání a mají nižší výkon, je objem motoru do 27 cm³.

Středně výkonné křovinořezy, které zvládnou i menší dřeviny, mají objem motoru v rozmezí 30 – 40 cm³. A v případě profesionálních strojů se objem motoru pohybuje nad hodnotou 50 cm³.

zpět k obsahu ↑

Výkon

Výkon má vliv na kvalitu a rychlost práce. S výkonem pak souvisí i počet otáček. Stroje s vyšším výkonem mají vyšší počet otáček a poradí si i ve velmi náročném terénu.

Na dočištění ploch můžete vybírat vyžínače s výkonem v rozmezí 0,65 – 1 kW. Využijete je na běžné sekání, poradí se běžným terénem, nezvládnou posekat větší zarostlejší nebo nepřístupné plochy.

Pro běžné domácí používání je možné využít křovinořezy, jejichž výkon je v rozmezí 1,1 – 2,1 kW. Výkon je nutné brát s ohledem na terén, slabší stroje zvládnou zarostlejší plochy, silnější si poradí i s křovím nebo dřevinami. Nejvýkonnější elektrické křovinořezy mají výkon do 1,7 kW.

U profesionálních strojů dosahuje výkon do výše až 3 kW hodiny. To jestli tyto stroje využijete i na běžné používání je na zvážení. Nevýhodou je náročný provoz s větší spotřebou i velká hmotnost stroje. K výhodám patří zejména skutečnost, že si takto výkonné motorové kosy poradí téměř s každým terénem.

zpět k obsahu ↑

Nástavce

Křovinořez je univerzální nástroj a umožňuje používat velké množství různých nástavců. Kromě nich je třeba myslet i na bezpečnost, kterou vám zajistí ochranné pomůcky v podobě různých brýlí a štítů.

Při práci s těžkými motorovými stroji můžete použít také rukavice a sluch je vhodné chránit pomocí klasických chráničů nebo špuntů do uší.

Strunová hlava

Strunová hlava je určena na vyžínání trávy. K dostání jsou struny se šířkou 2 – 3,3 mm. Důležité je také správný výběr materiálu, nylonové struny patří k méně odolným. Struny vyrobené z odolných monofilamentních materiálů zvládnou i náročnější terén.

Na kvalitu má vliv také vyšší pořizovací cena. Strunové hlavy se liší také šířkou záběru, nejčastěji jsou zastoupeny v délce 3 – 5 cm.

Kotouče

Různé kotouče se od sebe liší počtem zubů. Využít můžete trojzubé, dvaceti a osmdesátizubé. Ve většině případů jsou vyrobené z kvalitní oceli, specifický je pouze plastový kotouč s 8 zuby, který je vodný pro sekání staré suché trávy, rákosu i křovin.

Prořezávací pila

Některé stroje umožňují použití prořezávací pily, kterou využijete při prořezávání větví i křoví. Při vybírání prořezávací pily je nutné zohlednit značku výrobku kvůli kompatibilitě a také průměr trubky.

Plotové nůžky

Plotové nůžky jsou určené k tvarování živých plotů, zastřihávání keřů atd. I v tomto případě je možné nůžky použít jen v kombinaci s určitými výrobky, pokud je tedy na své zahradě využijete, zjistěte si ještě před nákupem stroje, jaká značka jejich použití umožňuje.

zpět k obsahu ↑

Funkce a možnosti

Práci vám zejména u těžších a výkonnějších strojů usnadní různé funkce.

Antivibračním systémem jsou vybaveny především poloproffesionální a profesionální křovinořezy. Díky němu nebudete při práci vystaveni velkým vibracím.

Automatické odvíjení struny je funkce častá také u méně výkonných vyžínačů i křovinořezů. V případě, že dojde k přetržení strunu, dojde automaticky k jejímu odvinutí. Díky tomu nebudete muset práci přerušit.

U benzínových oceníte také dekompresní ventil, který vám usnadní startování stroje. Neocenitelný je zejména v případě, že budou křovinořez používat ženy.

Hřídel je důležitá na životnost stroje. Nejčastěji se setkáte s průměrem 24 – 30 mm. U méně využívaných strojů si vystačíte s menším průměrem, více využívané by pak měly disponovat průměrem co nejvyšším. Některé kosy umožňují rozdělení hřídele. Dělitelná hřídel je výhodou u motorových kos, které budete často převážet.

zpět k obsahu ↑

Značka

Na vyžínače a křovinořezy se specializují značky jako Makita, Riwall, AL-KO, Bosch, Gardena, Hecht, Stihl, Husqvarna a mnoho dalších. Vždy upřednostňujte známého výrobce, který vám umožní nákup příslušenství, poskytne několikaletou záruku a umožní případný servis.

zpět k obsahu ↑

Cena

Cena se odvíjí od velikosti a typu stroje. Méně výkonné elektrické a akumulátorové vyžínače koupíte za necelé 2 000 Kč. V rozmezí 2 – 3 000 je kromě výkonnějších elektrických možné koupit i první méně výkonné benzínové stroje.

S vyšší cenou končí nabídka elektrických a naopak roste množství benzínových křovinořezů. Pro domácí využití je možné využít stroje do cca 10 000 Kč. Ty dražší pak ocení spíše profesionálové.

Porovnat ceny křovinořezů

zpět k obsahu ↑

Údržba

Údržba je jednoduchá, pozornost je třeba věnovat pouze vzduchovému filtru, který by se měl pravidelně čistit. Dále postačí občas namazat mazací hlavu úhlového převodu.

Elektrické a akumulátorové stroje jsou prakticky bezúdržbové a je tak nutné provádět pouze očištění stroje ihned po sekání. O tom, jakou údržbu váš stroj vyžaduje, se více dočtete v návodu od výrobce.

zpět k obsahu ↑

Otázky a odpovědi

Jakou rukojeť upřednostnit?

Vyžínače disponují madlem, díky tomu se s ním dostanete i do méně přístupných míst, kdy budete obsekávat trávu v různých zákoutích zahrady. Vyžínače jsou lehké a nemusí se při práci zavěšovat na popruh.

U křovinořezů narazíte na madlo i rukojeť, která svým tvarem připomíná řídítka. Zde je třeba zvážit terén i způsob používání. Madlo je praktické u strojů, které budete často převážet. Tyto kosy jsou lehčí a skladnější.

Na druhou stranu v případě rukojeti, bude ovládání pohodlnější. S váhou vám pak pomohou popruhy, na které je možné stroje zavěsit. K dostání jsou jednoduché ramenní popruhy a stabilnější postroje.

Jakou mají motorové kosy hmotnost?

Nejlehčí jsou jednoduché vyžínače, zde se hmotnost nejčastěji pohybuje v rozmezí 3 – 5 kg. U mě výkonných křovinořezů je hmotnost v rozmezí 5 -8 kg a v případě profesionálních strojů se může hmotnost pohybovat kolem 10 kg.

zpět k obsahu ↑

Závěr

Křovinořez je vhodné zakoupit v kamenné prodejně, kde si můžete stroj vyzkoušet. Popruhy musí dobře sedět, důležitá je váha a celkové ovládání. Ve specializovaných prodejnách vám kvalifikovaní pracovníci křovinořez nastaví tak, abyste ho mohli doma pouze nastartovat a začít pracovat.


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

​​

4 komentářů
 1. Reagovat
  Michal 27.3.2022 v 13:40

  Velmi pěkně napsáno. Našel jsem zde odpovědi na VŠECHNY moje otázky a dokonce i na ty, které mě ještě nenapadly. Článek mně výrazně pomohl v orientaci v problematice křovinořezů. Autorovi za něj děkuji.

  • Reagovat marie 96x96 - Křovinořezy
   Maruška 28.3.2022 v 12:09

   Děkujeme. Jsme rádi že článek pomohl.

 2. Reagovat
  Katka 25.5.2021 v 11:22

  Chystám si koupit křovinořez a tak než navštívím obchod, potřebovala jsem se o zboží něco dozvědět. Tento článek mi pomohl uspořádat otázky na prodavače.
  Katka

  • Reagovat
   Josef 3.12.2021 v 14:56

   Taky mi pomohl se zaměřit na důležité věci. :))

  Budeme rádi za váš komentář. Pište prosím slušně a s přidanou hodnotou. Komentáře schvaluje správce.


Komentáře / diskuse / hodnocení

GDPR: Jsme správci osobních údajů a chráníme je v souladu se zákonem 101/2000 Sb., O ochraně osobních údajů a s principy obsaženými ve směrnici EU č. 95/46/EC. Po odeslání komentáře zpracováváme tyto údaje - jméno, e-mail a IP adresu. E-mail používáme pro odeslání informační zprávy, že vám někdo odpověděl na dotaz. Pro jiné účely jej nevyužíváme. IP adresu sledujeme z důvodu ochrany před spamem. Pro odstranění údajů nás kontaktujte na info@recenzer.cz