Obojky proti klíšťatům

Každý pes by měl být chráněn proti škodlivým parazitům, tedy klíšťatům a blechám. V obou případech jsou tito parazité škodlivý nejen pro psa, ale i pro člověka. Tím, že chráníte svého psa, tak chráníte nejen sebe, ale i další členy domácnosti. Klíště je parazit, kterého není třeba nijak zdlouhavě představovat.

Po přisátí klíště způsobuje nejen nepříjemné podráždění kůže, ale přenášet může i nebezpečnou lymeskou boreliózu. Blechy pak velmi často vyvolávají alergickou reakci, která může u velmi citlivých jedinců končit dlouhodobou léčbou. Blechy jsou pak rovněž přenašeči tasemnice, což je méně známý fakt.

Před nebezpečnými parazity můžete svého psa chránit jednoduchou pomůckou a tou je právě obojek proti klíšťatům a blechám. Obojky koupíte od různých výrobců, přičemž každý obsahuje trochu jiné látky, a každý pak účinkuje rozdílnou dobu. Obojky jsou volně dostupné a koupit je můžete v každé prodejně, která se specializuje na zvířata.

Porovnat ceny obojků

Typy

Antiparazitní přípravky můžete koupit v několika různých podobách, nejste tak primárně odkázáni na speciální obojky. Kromě nich je možné pořídit antiparazitní spreje nebo pipety.

  • Obojky – antiparazitní obojky jsou napuštěny účinnou látkou. Ta se z obojku postupně uvolňuje a rozprostře se po psí kůži. Tímto způsobem dochází k hubení klíšťat i blech. Výhodou je i repelentní účinek obojků, který brání přisátí klíštěte na tělo, nebo v případě blech pokousání. Díky antiparazitnímu obojku ochráníte svého psa před možným přenosem nepříjemných nemocí.
  • Pipeta – toto lokální antiparazitikum je k dostání v tekuté formě. Pipeta se aplikuje přímo na kůži, nejčastěji mezi lopatky. Také pipety ochrání psa před klíšťaty a blechami, některé pak mohou chránit před komáry či jiným bodavým hmyzem. Pipety zpravidla nejsou vhodné pro psy s hmotností nižší než 1,5 kg a tu správnou variantu byste měli vybírat právě podle hmotnosti psa.
  • Sprej – plní funkci doplňkového přípravku. Aplikace spreje je velmi jednoduchá, stačí ho nastříkat na srst před každou procházkou. Sprej je možné použít i ošetření psího pelíšku nebo míst, ve kterých se pes běžně nachází. Spreje jsou přípravky, které nemají antiparazitní účinek, to znamená, že sprej parazity neodpuzuje, ale dokáže je hubit po přisátí na kůži.

Účinnost

U každého obojku by vás měla zajímat doba účinnosti. Ta se většinou pohybuje v rozmezí 6 – 8 měsíců, což znamená, že pes je chráněn po celou sezónu. Pipety mají oproti obojkům výrazně kratší dobu účinnosti. Ve většině případů je schopna pipeta psa ochránit po dobu 4 – 8 týdnů.

Složení

Při výběru obojku je vhodné zkontrolovat, zda není účinná látky toxická pro jiné druhy zvířat. Ve většině jsou všechny dostupné obojky bezpečné pro psy s hmotností vyšší než 1,5 kg. Speciální požadavky však mohou na antiparazitní přípravky mít štěňata do 2 měsíců. Obezřetní byste měli být i u březích a kojících fen, ale i nemocných psů. V tomto případě je vhodné výběr přípravku raději konzultovat s veterinářem.

Druh obojku

V základu se obojky dělí do dvou skupin. Větší výběr budete mít v případě obojků na chemické bázi, menší pak v případě obojků obsahující přírodní složky. Každá varianta má svoje výhody a nevýhody.

  • Chemické složení – obojky, které obsahují chemické látky, nabídnou dlouhou dobu účinnosti, která bývá nejčastěji v rozmezí 6 – 8 měsíců.
  • Přírodní složení – tyto obojky jsou schopny zvíře účinně chránit po dobu cca 3 měsíců. Obojky s přírodním složením jsou vhodné zejména pro psy, kteří trpí různými alergiemi. Tyto obojky jsou rovněž šetrnější ke štěňatům. Mnoho chemických obojků byste neměli používat u štěňat mladších než 7 týdnů. Naopak přírodní obojky jsou bezpečné pro štěňata se stářím 1 měsíc. Použití je možné i u březích a kojících fen. Bio přípravky jsou založená na působení éterických olejů. Avšak i obojky s přírodním složením mohou být nebezpečná pro ostatní zvířata, proto i v tomto případě vybírejte obojek obezřetně.
  • Ultrazvukové – speciálním typem jsou ultrazvukové obojky, které se rovněž vyznačují přírodním složením. K hubení škůdců využívá obojek ultrazvukovou technologii. Klíšťata jsou ultrazvukovými impulzy odpuzována až na vzdálenost 1,5 metru.

Značka

Obojky proti klíšťatům je možné koupit od různých výrobců. Ačkoliv jsou k dostání velmi kvalitní přípravky, není vždy zaručena 100% ochrana zvířete. Proto byste měli svého psa čas od času zkontrolovat a v případě, kdy narazíte na přisáté klíště, je důležité ho co nejdříve odstranit. Co se týká samotných výrobců, mezi nejoblíbenější patří obojky značek Foresto, Scalibor, Menforsan, Herba Max nebo Menforsan.

Cena

Antiparazitní přípravky je možné koupit v poměrně velkém cenovém rozmezí. Nejdražšími jsou pak právě obojky pro psy, jejichž cena se pohybuje v rozmezí cca 800 – 1 500 Kč. Dražší obojky ochrání psa před klíšťaty i blechami. Tyto obojky jsou pak často voděodolné.

Porovnat ceny obojků

Otázky a odpovědi

Mají obojky proti klíšťatům nějaké nevýhody?

Mnohé od nákupu obojku odradí vyšší pořizovací cena. Obojky se však vyznačují nejdelší dobou účinnosti. Pokud ale přepočítáte cenu obojku na každý měsíc, po který bude účinný, zjistíte, že jeho cena se od jiných přípravků zase tolik neliší a mnohdy je dokonce obojek ve srovnání s ostatními antiparazitními přípravky levnější.

Nevýhodou obojku může být i pro někoho nepříjemný zápach, které produkují obsažené látky. Tato skutečnost vadí mnohým majitelům, jejichž mazlíčci s nimi sdílejí nejen společný byt, ale i postel.

Na co si dát při nákupu obojku pozor?

Před nákupem je vhodné přečíst informační leták k jednotlivým obojkům. Tyto letáky můžete vyhledat na internetu, nebo se o vhodnosti informujte na prodejně. Nejvíce obezřetní by měli být majitelé psů s hmotností do 1,5 kg.

Pro takto malé psy může být množství účinných látek v obojcích příliš vysoké a způsobit mu můžete i poměrně vážné zdravotní potíže. Zvýšená pozornost je pak nutná tam, kde jednu domácnost obývají psi i kočky. Některé látky, které obojky pro psy obsahují, mohou být pro kočky toxické.

Jak správně obojek proti klíšťatům nasadit?

Obojek proti klíšťatům byste měli psovi nasadit na jaře, ještě před vypuknutím sezóny. Obojek psovi jednoduše nasadíte na krk. Při dotahování je nutné pod obojek vložit 2 prsty, aby psa nijak netlačil a jeho používání bylo komfortní. Část obojku, která přesahuje, je vhodné u dospělých psů ustřihnout, u štěňat zabezpečit tak, aby bylo možné po nějaké době obojek prodloužit.

Závěr

Obojky proti klíšťatům jsou antiparazitní přípravky, což znamená, že klíště i blechy jsou usmrceny během krátké chvíle, kdy se dostanou na psí srst. Podobný účinek mají i pipety, rozdíl je však v době účinnosti těchto přípravků. Zatímco obojky budou psa spolehlivě chránit po dobu 6 – 8 měsíců a vy se tak po nasazení nemusíte po celou sezonu o nic starat, aplikaci pipety je třeba opakovat po cca 1 měsíci.

Obojky i jiné antiparazitní přípravky jsou volně prodejná a jejich používání je bezpečné pro velkou skupinu psů. Více obezřetní by však měli být majitelé malých psů s hmotností do 1,5 kg, dále pak majitelé štěňat mladších 2 měsíců a majitelé březích a kojících fen či nemocných psů.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.mall.cz, www.elektro-obojky.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (110 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. U nás nejlépe funguje Dr PetCare Max Biocide Collar, což je obojek nejen proti klíšťatům, ale také blechám. Vyzkoušeli jsme jich několik, ale tento se zatím osvědčil jako TOP jednička.

Přidat komentář

Recenzer
Logo