Šnekové odšťavňovače

Domácí výroba ovocných i zeleninových šťáv je stále populárnější. Stále více osob propadá aktivnímu zdravému životnímu stylu, kam ovoce a zelenina bezesporu patří. Čerstvě vymačkané šťávy jsou nejenom zdravé, ale i osvěžující a dodají vašemu tělu potřebnou energii. Díky tomu, že si šťávu připravíte doma, budete mít dokonalou kontrolu nad její kvalitou. Do domácí výroby čerstvé šťávy se můžete pustit díky odšťavňovači. Pokud si dokážete vybrat ten správný, dokážete velmi snadno připravit domácí šťávu té správné chuti i konzistence.

Domácí odšťavňovače pracují na dvou různých technologiích. V první skupině najdete odstředivé a v druhé pak šnekové odšťavňovače. Šnekový odšťavňovač je známý i jako odšťavňovač hřídelový, uvnitř přístroje se totiž nachází hřídel, který svým tvarem připomíná ulitu šneka. Právě podle této části dostal svoje jméno. Šnekové odšťavňovače zpracovávají suroviny mnohem pomaleji než odšťavňovače odstředivé. V tomto případě je technologie zpracování zaměřena na co nejvyšší kvalitu šťávy.

Přístroj je schopen zpracovat ovoce, zeleninu i listy, působením vysokého tlaku pak ze surovin dokáže vytlačit maximum šťávy. Mnohdy totiž končí přístroje, právě z důvodu složitější údržby, zpátky v krabici.

Na trhu najdete velké množství odšťavňovačů. Jednotlivé modely se liší zdánlivými detaily, které však mohou používání přístroje poměrně podstatně ovlivnit. Před výběrem tak opravdu dobře zvažte, které suroviny budete chtít zpracovávat. Méně výkonné přístroje si poradí s měkčím ovocem a zeleninou, ty výkonnější si však poradí i s mnohem tvrdšími surovinami. Zvažte i to, jak velká by měla být nádoba na šťávu a odpad. A pozornost věnujte i velikosti otvoru na suroviny. Odšťavňovač může být poněkud náročnější na údržbu a čištění. Proto se při výběru zaměřte i na způsob údržby.

Porovnat ceny odšťavňovačů

Nejlepší šnekové odšťavňovače

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Sana Juicer EUJ-828 98 % 13 490 Kč Zobrazit Vodaziva.cz
2. Concept LO-7065 93 % 5 999 Kč Zobrazit Expert.cz
3. Sana Juicer EUJ-707 93 % 12 490 Kč Zobrazit Andreashop.cz
4. Tefal ZC 255 B 38 91 % 3 499 Kč Zobrazit Mall.cz
5. G21 Gracioso 88 % 5 989 Kč Zobrazit Expert.cz
6. Concept LO 7067 87 % 4 799 Kč Zobrazit Okay.cz
7. Sencor SSJ 4042 86 % 2 148 Kč Zobrazit Tipa.eu
8. Vigan SO1 75 % 1 299 Kč Zobrazit 4home.cz

Typy

Šnekové odšťavňovače, se v závislosti na umístění šneku, dělí na horizontální a vertikální. To, o jaký přístroj se jedná, poznáte již při pohledu na samotný přístroj.

  • Vertikální odšťavňovač – je konstruován na výšku a dokáže si poradit se všemi surovinami. Nevýhodou těchto odšťavňovačů je náročnější údržba, protože mají tendenci se častěji zanášet.
  • Horizontální odšťavňovač – přístroj je nižší a delší. Tyto přístroje nejsou příliš vhodné při zpracovávání peckovin a lesních plodů, ostatní suroviny dokáží zpracovat velmi dobře. Pokud je součástí odšťavňovače další příslušenství, můžete je používat i při výrobě zmrzliny nebo sorbetu.

Výkon

Důležitým parametrem při výběru jakéhokoliv spotřebiče by měl být výkon. Při výkonu myslete především na to, jaké suroviny budete pravidelně zpracovávat. Výkon totiž určuje sílu a tím i schopnost zpracovávat tvrdší suroviny. Čím je výkon vyšší, tím je přístroj silnější, ale pro svůj chod potřebuje více elektrické energie. Příkon se pohybuje v rozmezí 150 – 250 W.

Kapacita nádob

Tento parametr souvisí spíše s uživatelským komfortem, ale i množstvím surovin, které budete chtít zpracovávat. Velikost nádob pochopitelně ovlivňuje i velikost celého přístroje. Největší přístroje mohou disponovat i litrovou nádobou na šťávu. Menší přístroje mají nádoby s objemem na šťávu i odpad okolo 0,5 litru.

Průměr plnícího otvoru

S uživatelským komfortem souvisí i průměr plnícího otvoru. Jeho velikost určuje, na jak malé nebo velké kousky budete muset suroviny krájet.

  • Velikost okolo 4 cm – některé odšťavňovače mají plnící otvor pouze o velikosti 4 cm.
  • Velikosti 7 – 9 cm – do takto velkého otvoru můžete vložit středně velké jablko, hrušku nebo jiné ovoce. Větším otvorem jsou vybaveny přístroje s vyšším výkonem.

Materiál

Výrobní materiál určuje životnost i cenu přístroje. Kvalitu odšťavňovače určuje zpravidla cena, ta pak souvisí s četností používaní. Jestliže budete připravovat šťávu spíše příležitostně, nevyplatí se vám investovat do drahého přístroje vyrobeného z kovu. Ti, kteří budou odšťavňovat pravidelně, by si pak naopak měli připlatit a spíše se vyhnout plastovým modelům. Plastové odšťavňovače jsou navíc náchylnější k zabarvení.

Levné šnekové odšťavňovače mívají zpravidla potíže s ne příliš kvalitním lícováním jednotlivých dílů, což bude vést k potížím při jejich sestavování. Kromě konstrukce se nezapomeňte zaměřit na kvalitu a způsob čištění sítka.

Funkce

Jednotlivé přístroje nabízí několik bezpečnostních i praktických funkcí. I na ně je dobré při výběru toho správného přístroje myslet.

  • Bezpečnostní pojistka – bezpečnostní pojistkou by měl být vybaven každý přístroj. Pojistka zabraňuje spuštění odšťavňovače, pokud není správně složen.
  • Pojistka proti přehřátí – motor by se měl rovněž vypnout při případném přehřátí či přetížení.
  • Protiskluzová základna – ke standardní výbavě patří i protiskluzová základna, kterou většinou tvoří protiskluzové nožičky.
  • AntiDrip – mechanická záklopka uzavře otvor a šťáva tak nebude moci samovolně vytékat.
  • Zpětný chod – využijete ho ve chvíli, kdy se suroviny zaseknou, ale pomůže i při čištění.

Příslušenství

Součástí přístroje může být i nějaké příslušenství. Většinou se jedná o různě hrubá sítka, nádoby na zachytávání šťávy nebo různé pomůcky, které vám pomohou s čištěním přístroje. U dražších modelů můžete najít i speciální nástavec, který využijete při výrobě domácí zmrzliny. K dalšímu méně častému příslušenství může patřit nástavec na mletí ořechů či masa.

Značka

Šnekové odšťavňovače jsou na trhu zastoupeny mnoha známými výrobci. Jednotlivé značky pak většinou nabízí horizontální i vertikální přístroje. Kvalitou ručí například značka Concept, Sencor, Bosch, Tefal, Kenwood, Orava nebo Kuvings. Další modely koupíte i od Hurom, Sana, Vidia nebo Angel Juicer.

Cena

Cena šnekových odšťavňovačů začíná na cca 1 500 Kč. Za tuto cenu koupíte menší a méně výkonné přístroje s plastovým tělem. Postačí méně náročným uživatelům, kteří budou zpracovávat spíše měkčí suroviny a obejdou se bez nadstandardního příslušenství. Za zlatou střední cestu lze považovat přístroje s cenou od 3 – 5 000 Kč. Zde již můžete počítat s vyšším výkonem i nějakým příslušenstvím. Za odšťavňovač ve špičkové kvalitě pak můžete zaplatit více než 10 000 Kč.

Porovnat ceny odšťavňovačů

Otázky a odpovědi

Jaké jsou přednosti šnekového odšťavňovače?

Příprava šťávy je časově náročnější, protože šnekové odšťavňovače pracují pomaleji. Při zpracování se však přístroj zbytečně nepřehřívá a šťáva si tak zachová větší množství živin a vitamínů. Výhodou je větší výtěžnost, protože odšťavňovač je schopen ze surovin dostat prakticky všechnu tekutinu.

Pomocí šnekového odšťavňovače zpracujete prakticky všechny suroviny a výhodou je i skutečnost, že šťávu můžete nějakou dobu skladovat, protože není tolik napěněná a tudíž není náchylná k oxidování.

Jak složitá je údržba odšťavňovače?

Způsob čištění se liší typ od typu. Pravidlem však je, že každý přístroj by měl být po použití okamžitě vyčištěn. Zaschlé nebo zkvašené suroviny totiž pokazí chuť další připravované šťávy. Proto je vhodné vyzkoušet, jakým způsobem lze odšťavňovač rozložit a které části je nutné čistit. Mnoho z modelů dnes umožňuje čištění v myčce, ale není to pravidlo pro každý přístroj. Některé přístroje bude nutné pracně čistit pomocí kartáčků. Při výběru vám v tomto ohledu dobře poslouží uživatelské recenze.

Co je dvouhřídelový odšťavňovač?

Součástí těchto přístrojů jsou dvě hřídele, které se otáčejí proti sobě. Tyto odšťavňovače pracují nejpomaleji, ale počítat můžete s největší výtěžností šťávy. Nevýhodou je však jejich náročnější údržba a vyšší pořizovací cena.

Závěr

Šťáva vyrobená šnekovým odšťavňovačem je intenzivní a bohatá na minerály a vitamíny. Přístroj pracuje pomaleji, výslednou šťávu nepokrývá pěna a nepodléhá rychlé oxidaci. Pomocí šnekového odšťavňovače zpracujete dokonale prakticky jakoukoliv surovinu a jejich velkou předností je až o 30 – 50% větší výtěžnost, než je tomu i odstředivého odšťavňovače.

Šnekový odšťavňovač pracuje tiše, což lze považovat za jejich další výhodu. Ten správný typ vybírejte podle toho jak často, jaké a pro kolik osob budete domácí šťávu pravidelně připravovat.

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.datart.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (100 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

1 komentář
  1. Na alza.cz jsem si před nějakou dobou objednala Brawo Life B-365 a jsem nadšená. Je to naprosto úžasný odšťavňovač, který používám opravdu pravidelně a není to jen dekorace na linku. Jeho pořizovací cena byla sice trochu vyšší, a to skoro devět tisíc, ale určitě za to stojí, protože je to zatím nejlepší odšťavňovač, co jsem kdy měla.

Přidat komentář

Recenzer
Logo