Smoothie makery

Smoothie je způsob přípravy vitamínového nápoje či svačiny. Pomocí makeru můžete zpracovat různé ovoce, zeleninu, semínka, oříšky nebo bylinky. Smoothie připravují ti, kdo preferují zdravý životní styl, řadí se mezi sportovce nebo chtějí shodit přebytečná kila. Pomocí smoothie mixéru nepřipravíte pouhou šťávu nebo koktejl, ale hustější směs, která vám může nahradit běžné jídlo.

Při výběru smoothie makeru je třeba zvážit, pro kolik osob budete smoothie připravovat. Podle jejich počtu je nutné volit velikost nádoby. Výkon mixéru zase určuje, jak tvrdé suroviny dokáže mixér zpracovat. Při výběru si všímejte ovládání, i jednotlivých funkcí, které přípravu usnadní i urychlí.

Porovnat ceny makerů

Typy

Smoothie makery je možné rozdělit do dvou skupin podle způsobu napájení. Klasická elektrická podoba mixéru je známější. Tento mixér je všestranným pomocníkem, s jehož pomocí rozmixujete jakkoliv tvrdou surovinu.

Jednotlivcům jsou pak určeny malé ruční mixery, které je možné díky nabíjecí baterii používat kdekoliv a kdykoliv. Stačí do mixéru vložit suroviny určené k mixování a samotné smoothie připravit v čase, který vám bude vyhovovat.

Elektrický

Elektrický mixér můžete používat pouze tam, kde je k dispozici připojení do sítě. Tyto typy patří ke standardním, mají větší objem nádoby, díky čemuž mohou sloužit více členům rodiny. K těmto mixérům můžete přikoupit další příslušenství a využívat můžete různé funkce.

Nabíjecí

Velkým hitem se stávají nabíjecí makery. Jedná se o malé mixéry, určené pro jednu osobu. Brát je můžete díky jejich velikosti kamkoliv. Fungují v kombinaci s nabíjecí baterií. Nejsou tolik výkonné, vhodné jsou spíše k mixování měkčích surovin. S jejich pomocí můžete připravit dětem vždy čerstvou přesnídávku.

Výkon

Tento parametr je důležitý u každého spotřebiče, v případě mixéru určuje, jaké suroviny bude mixér schopen zpracovat, aniž by docházelo k jeho zastavování nebo přehřívání. Čím je výkon vyšší, tím tvrdší suroviny zpracujete. S výkonem roste také spotřeba elektrické energie, což však není v případě mixéru nijak dramatické.

Smoothie makery mají výkon v rozmezí 100 – 1700 W.

 • Do 200 W – tyto přístroje patří k základním, a jsou schopné zpracovat pouze měkké suroviny. Jsou vhodné spíše pro občasné používání.
 • 500 – 1000 W – do této skupiny patří kvalitní mixéry, které si poradí s jakoukoliv zeleninou i ovocem. Makery s výkonem okolo 1 000 W můžete použít i k mixování zmrzlých surovin nebo ledu.
 • Nad 1 000 W – po těchto přístrojích by měli sáhnout ti, kdo budou do smoothie běžně přidávat různé semínka nebo oříšky.

Otáčky

To kolikrát se je schopen nůž během jedné minuty otočit určuje právě tento parametr. Díky vyššímu počtu otáček vyrobíte hladké smoothie a příprava bude rychlejší. Mixér s vyššími otáčkami také lépe zpracuje tvrdé suroviny.

Ve většině případů jsou však mixéry vybaveny větším počtem rychlostí, což vám umožňuje přizpůsobit počet otáček mixovaným surovinám. Maximální počet by měl u mixéru překročit 20 000 ot/min. Nejlevnější mixéry dosahují pouze rychlosti okolo 10 000 ot/min, což vám neumožní suroviny rozmixovat do hladka.

Objem nádoby

Stejně jako klasické mixéry jsou i smoothie makery vybaveny různě velkou nádobou. Zde je třeba zvážit, zda budete smoothie pít či jíst doma, nebo si budete brát připravené smoothie do práce, školy či kamkoliv jinam. Na rozdíl od běžným mixérů vám totiž smoothie maker právě toto umožňuje, stačí pouze nádobu opatřit speciálním víčkem.

Malé nabíjecí makery mají objem od 300 – 500 ml. Elektrické mixéry mohou připravit smoothie v nádobě o objemu 500 – 800 ml. Pokud si nebudete velikostí nádoby při výběru jisti, nebo využijete více velikostí, můžete zakoupit mixér, jehož součástí jsou 2 a více různě velkých nádob. Někteří výrobci pak umožňují náhradní nádoby dokoupit.

Materiál

Stejně jako v případě jiných mixérů můžete vybírat mezi výrobním materiálem. Základna bývá vyrobena z plastu nebo nerezu. Nabíjecí mixéry jsou pak celoplastové.

Kvalitnější, stabilnější a dražší jsou nerezové mixéry. Plastové mixéry jsou levnější, méně stabilní, avšak při nákupu makeru ověřeného výrobce, bude jeho používání také jednoduché a bezpečné. Vyhnout byste se však měli příliš levným a také lehkým mixérům. Ty mohou být nestabilní a nekvalitní.

Výrobním materiálem nádoby je sklo, plast nebo nerezová ocel. V případě plastových nádob pátrejte po označení Tritan. Tento plast neobsahuje BPA, lze ho tedy vystavit vyšším teplotám a k mytí používat myčku na nádobí. Kromě toho neuchovává Tritan pachy a brání vzniku plísní. Skleněné nádoby jsou méně odolné a s nerezovými se setkáte spíše výjimečně.

Každý kvalitní mixér by pak měl mít nerezové nože. Toto je v současné době standardem a nerezovými noži jsou vybaveny i malé nabíjecí makery.

Funkce

Smoothie makery jsou poměrně jednoduché přístroje, přesto u nich však můžete využít několik funkcí.

 • Bezpečnostní pojistka – bývá standardním vybavením všech kvalitních mixérů.
 • Vakuum – díky možnosti mixovat ve vakuu uchováte větší množství živin. Výsledné smoothie bude mít lepší barvu i chuť.
 • Programy – dražší mixéry mohou disponovat několika přednastavenými programy
 • Drcení ledu – s touto funkcí si můžete připravit osvěžující studené smoothie, které vás v letních měsících příjemně ochladí.

Značka

Klasické stolní smoothie makery koupíte od značek jako Sencor, Tefal, Concept, Eta nebo třeba Electrolux. Nabíjecí makery jsou výrobky značky FitStream nebo InnovaGoods.

Cena

Cena makeru není nijak vysoká, drtivou většinu mixéru koupíte za méně než 1 000 Kč. K dostání jsou klasické i USB makery. Dražší mixéry s nerezovým tělem mohou stát 2 – 5 000 Kč. Cenový rozdíl je většinou dán množstvím příslušenství.

Porovnat ceny makerů

Otázky a odpovědi

Co je doba nepřetržitého provozu?

Jedná se o parametr, který určuje, jak dlouho může mixér na jedno spuštění pracovat. Ideální hodnota je 2 a více minuty.

U levnějších přístrojů může být tato doba kratší a bude tedy nutné, dělat během přípravy přestávky, což pochopitelně dobu přípravy prodlouží. Taková situace však nastane pouze v případě, kdy budete zpracovávat tvrdé nebo zmrzlé suroviny. Při mixování měkčích surovin, bude vaše smoothie připraveno mnohem dříve.

Co je BPA?

Jedná se o chemikálii, která se běžně používá při výrobě plastových výrobků. Díky ní jsou plasty odolnější a tvrdší. V případě, kdy dojde k zahřátí takového plastového výrobku, začne se tato toxická látka uvolňovat do potravin a následně i lidského organismu. Tato skutečnost může způsobovat řadu zdravotních obtíží.

Je možné připravit smoothie pomocí klasického mixéru?

Smoothie je možné připravit za použití klasického avšak kvalitního stolního mixéru a vystačit si můžete i s kvalitním ponorným mixérem nebo odšťavňovačem. Žádný z uvedených přístrojů vám však neumožní připravené smoothie konzumovat přímo z mixovací nádoby a jejich nevýhodou je i složitější čištění.

V mnoha případech za pomoci stolního nebo tyčového mixéru nedosáhnete požadované konzistence, především při zpracovávání tvrdých surovin. Pokud však budete smoothie konzumovat pouze doma, vystačíte si i s těmito spotřebiči.

Závěr

Smoothie můžete připravit pomocí více různých spotřebičů. Výhodou smoothie makeru je však rychlost přípravy. Do nádoby vložíte pouze suroviny, stisknutím jednoho knoflíku rozmixujete vše do požadované konzistence a pak smoothie ihned zkonzumujete nebo vyměníte část s nožem za víčko a můžete si své smoothie odvést kamkoliv jen budete chtít.

Díky unikátnímu tvaru se nádoba dobře drží a vejde se i do držáku v autě. Samostatnou kapitolou jsou stále oblíbenější nabíjecí makery, které vám umožní připravit smoothie kdekoliv.

Smoothie makery můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

5/5 (30 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Domů jsem nám koupila smoothie maker od značky Sencor a je to naprostá pecka. Každý den si dělám nápoj do práce a pro děcka do školy. Moc nám chutnají a jsou výživné i zdravé. Výhodou je, že si člověk může koupit i různé mražené směsi na smoothie a jednoduše to jen hodit do mixéru. Příprava je skutečně bleskurychlá.

 2. Smoothie nápoj je takové moje ranní probuzení, proto jsem si koupila mixér od Ety a jsem spokojená.

 3. Smoothie maker jsem si pořídila kvůli zdravějšímu způsobu stravování a možnosti připravit si výživný nápoj, který si vezmu v přenosné lahvi s sebou do práce nebo třeba do parku. Mám od značky Eta a je ideální.

 4. Velmi přínosný článek, vybrala jsem značku Sencor SBL 7178BK a jsem s ním velmi spokojená.

Přidat komentář

Recenzer
Logo