Stolní pily

Stolní pily jsou jedněmi z největších pil, kterými můžete provádět estetické a čisté řezy. Díky tomu najdete stolní pilu v dílnách truhlářů, ale oblíbená je v domácích dílnách. Pomocí velké stolní pily můžete zpracovávat dřevo na otop.

Pomocí stolní pily můžete řezat různé materiály, nejčastěji je to dřevo, ale se správným kotoučem je možné řezat také dlažbu, beton nebo třeba obrubníky. Tyto materiály můžete řezat také pomocí úhlové brusky, stolní pila však vše zvládne rychleji, oceníte u ní větší prořez i vyšší kvalitu řezu nebo menší prašnost.

Součástí stolní pily je i prostorný pracovní stůl, na který můžete řezaný materiál položit, práce je tak snadnější. O plynulý posun se navíc postarají kolejnice s vodítky. Nevýhodou této velmi robustní konstrukce je tak pouze vysoká hmotnost a poměrně velký nárok na prostor.

Koupit můžete různě velké pily, proto je třeba dobře zvážit, jaké přesné využití pro tento nástroj budete mít. Stolní pily jsou známé v několika podobách, ale liší se i průměrem pilového kotouče, hloubkou řezu, počtem otáček, hmotností i výkonem.

Porovnat ceny stolních pil

Nejlepší stolní pily

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Bosch GTS 10 XC 0.601.B30.400 94 % 16 600 Kč Zobrazit Tera.cz
2. Scheppach HS 100 S 90 % 3 649 Kč Zobrazit Mall.cz
3. PROXXON 27088 DS 230/E 90 % 4 189 Kč Zobrazit Bauhaus.cz
4. Güde GDS 16 E 54992 85 % 2 792 Kč Zobrazit Datart.cz
5. Hecht 8220 84 % 8 290 Kč Zobrazit Elespo.cz

Typy

Mezi stolní pily se řadí klasické kotoučové pily, známé jako cirkulárky a menší okružní pily, jejichž součástí je i menší pracovní stůl. Pomocí stolní pily můžete řezat dřevo, kov i dlažbu.

Kotoučové pily

Jsou známé jako cirkulárky, jedná se o velké pily, které umožňují řezat pomocí velkých pilových kotoučů. Pod pojmem cirkulárka si mohou mnozí představit podomácky vyrobené pily, které slouží zejména pro řezání palivového dřeva. Značkové stolní pily jsou určeny také profesionálům, kteří je využívají v mnoha profesích pro provádění přesných a rychlých řezů.

Cirkulárky se liší také typem motoru. Volit můžete pilu s motorem na 230 a 400 V.

 • Pila na 230 V – tuto pilu můžete zapojit do běžné zásuvky, pro bezproblémový rozjezd však budete potřebovat silný jistič. Tato pila potřebuje jištění 16 A.
 • Pila na 400 V – pily vybavené třífázovým motorem patří k výkonnějším. Pilu je nutné připojit k síti 400 V/50 Hz, nutná je ochrana proti přepětí, podpětí a, nadproudu a potřebovat budete proudový chránič. Přívodní kabel musí být vybaven 5 vodiči.

Ponorné pily

Jedná se dokonalejší podobu ruční kotoučové pily, která je známá také jako mafl. Ponorná pila nedisponuje spodním kyvným krytem, který může při práci překážet. Vysunování řezného kotouče se řeší tzv. zanořením, právě díky tomu dostala ponorná pila svoje pojmenování.

Okružní pily

Oblíbená malá pila, kterou můžete při práci držet v ruce, nebo ji lze připevnit na pracovní stůl. K některým okružním pilám můžete dokoupit také menší stabilní pracovní stůl.

Průměr kotouče

Hlavním parametrem, podle kterého budete stolní pilu vybírat, je velikost neboli průměr řezného kotouče. Zde platí jednoduché pravidlo, čím větší je kotouč, tím hlubší řezy budete moci pomocí pily provádět. Maximální hloubka řezu je uváděna při 90° řezání, materiál je na stole tedy položen vodorovně.

U stolních pil je nejběžnější velikost kotouče od 250 – 500 mm. Lze však zakoupit i speciální velikosti kotoučů, například průměr až 1 000 mm. Tyto velké kotouče vám umožní řezat do hloubky až 420 mm. U těchto velkých kotoučů však musíte počítat s menší přesností řezu.

 • Kotouč o průměru 350 vám umožní řezat do cca 110 mm.
 • Kotouč o průměru 500 mm vám umožní řezat do hloubky asi 195 mm.

Kromě maximálního průměru kotouče se doporučuje sledovat také průměr hřídele neboli vrtání. Pilový kotouč je nutné nasadit na hřídel. Nejběžnější velikost kotouče je u stolních pil průměr 300 mm, tato velikost se nasazuje na hřídel o průměru 25,4 mm.

Otáčky

Rychlost otáček závisí na velikosti řezného kotouče. Pilový kotouč s průměrem 250 mm, může pracovat rychlostí až 5 000 ot/min. U kotouče s průměrem 500 mm se bude kotouč točit rychlostí cca 2 500 ot/min.

Výkon

Jedná se o velmi důležitý parametr, který není vhodné podcenit. Pokud budete motor méně výkonné pily přetěžovat, můžete výrazně zkrátit jeho životnost. Vybírat můžete pilu s jednofázovým nebo třífázovým motorem. Výkon jednofázových motorů je do 2 200 W, třífázové motory mají výkon až 2 700 W.

Menší stolní pily mají výkon nejčastěji okolo 600 W. Za kvalitní je však považována stolní pila, jejíž výkon je alespoň 1 000 W. Pro častější domácí použití budete potřebovat pilu, jejíž výkon je alespoň 2 000 W. Větší stolní pily mají výkon v rozmezí 4 – 5 000 W. Tyto pily jsou vhodné pro občasné nenáročné používaní. Nejvýkonnější pily moou mít výkon až 6 000 a více W.

Řezný kotouč

Pomocí správně zvoleného řezného kotouče můžete řezat různé materiály. Samotné kotouče se vyrábí z několika materiálů. Výrobní materiál určuje, co vše budete moci kotoučem nařezat.

Materiál zubů

Běžně jsou zuby vyrobeny ze slinutého karbidu SK. Tento materiál se postará o dlouhou životnost břitu i vysokou kvalitu řezu. Výhodou je i příznivá pořizovací cena. Kvalitnější kotouče mají zuby vyrobené z karbidu a koupit můžete i kotouče se zuby vyrobenými z rychlořezné oceli HSS.

Tloušťka

Tloušťka pilového kotouče ovlivňuje rychlost i kvalitu. Zde platí pravidlo, čím je kotouč tenčí, tím rychlejší a kvalitnější je samotný řez. Příliš tenký kotouč má však větší sklon vibrovat, vlnit se a rychleji se zahřívá. Tloušťka pilových kotoučů se nejčastěji pohybuje od 1,5 – 3,5 mm. Tenké kotouče se často používají u akumulátorového pohonu pily.

Počet zubů

Také zde platí, čím více má kotouč zubů, tím je řez kvalitnější, avšak rychlost menší. Menší počet zubů ocení ti, kdo upřednostňují rychlejší řez na úkor nižší kvality.

 • Podélné řezání masivu – kotouč by měl mít méně zubů z důvodu lepšího odvodu pilin
 • Příčné řezání masivu – kotouč s vyšším počtem zubů
 • Deskový materiál DTD, lamino – čistého řezu bez otřepů docílíte s kotoučem s vysokým počtem zubů

Tvar

Pilové kotouče se liší i tvarem zubů:

 • Střídavé zuby – přesný a rychlý řez dřevěného materiálu
 • Dutinkový tvar – přesný a rychlý řez lamina a DTD
 • Trapézový tvar – řezání plastů a kompozitního materiálu

Sklon

Rozlišuje 2 různé sklony zubů:

 • Pozitivní – řezání masivu
 • Negativní – řezání lamina a neželezných kovů

Možnosti

Pojezd

Kvalitu řezu určuje i způsob pojezdu, nekvalitní pojezd se rychle opotřebí, což se odráží na přesnosti řezu. Za nejkvalitnější jsou považována samosvorná kola vyrobená z vysoce odolné pryže. V jejich případě můžete počítat s vysokou životností a přesným pojezdem

Způsob výměny kotouče

Ti, kdo chtějí pomocí stolní pily řezat různé materiály a budou tak potřebovat častěji měnit pilové kotouče. Každý výrobce může mít trochu jiný způsob, jakým lze kotouč uvolnit a každému může vyhovovat něco jiného. Z tohoto důvodu není možné určit jeden způsob za ten nejlepší, který bude vyhovovat každému. Každý výrobce by vám však měl umožnit kotouč bezpečně uzamknout.

Chlazení

V případě, kdy budete používat diamantový kotouč, bude nutné pilu neustále chladit. Proto je nutné zkontrolovat, jakým způsobem je řešen chladící systém. Za dobré řešení je považováno čerpadlo, které se nachází hned pod pracovní deskou. Tento způsob umístění se stará o neustále chlazení, díky čemuž pila řeže rychle bez zbytečné prašnosti.

Transportní kolečka

Stolní pily jsou velmi těžké, snadnější manipulaci vám umožní transportní kolečka.

Laserové pravítko

Některé pily jsou vybaveny také laserovým pravítkem, které vám umožní provádět vysoce precizní řezy.

Osvětlení

Při práci v horších podmínkách můžete využít i LED osvětlení.

Příslušenství

Stolní pilu je vhodné vybírat i podle toho, jaké příslušenství bude možné k pile přikoupit. Mezi základní příslušenství patří boční a úhlové pravítko. Mnoho pil umožňuje připojení k odsávání. Součástí některých pil je podavač, který je možné koupit také samostatně.

O bezpečnost se postará kryt na pilu, který by měl být součástí každé pily. O snadnější přemístění se postarají madla. Mezi další příslušenství patří i redukční kroužek nebo přípravek určený k řezání malých dílků.

Značka

Pokud chcete vlastnit kvalitní pilu, můžete se spolehnout na výrobky značky DeWalt, Makita, Scheppach. Metabo, Bernardo, Einhell, Norton, Holzmann, Parkside a dalších.

Cena

Cena stolních pil se pohybuje od 4 000 – 90 a více tisíc Kč. Nejlevnější pily jsou vhodné pro občasné domácí používání. Za kvalitnější jsou považovány pily s cenou okolo 10 000 Kč. Pily vynikají dostatečným výkonem a jsou určeny pro častější používání.

Profesionálové mohou zakoupit mnohem kvalitnější a robustnější pily, jejichž cena je mnohonásobně vyšší.

Porovnat ceny stolních pil

Otázky a odpovědi

Co lze využít u stolní pily?

Kvalitní stolní pila by vám měla umožnit řezat pod úhlem. Toto je možné v případě, kdy lze naklopit řeznou hlavu s pilovým kotoučem a následně ji v tomto úhlu zaaretovat. Takto je možné řezat pod úhlem 45°. Při naklonění stolu však nedosáhnete maximální hloubky řezu. Dražší pily jsou navíc vybaveny pravítkem.

Jak o pilu pečovat?

U pily je nutné věnovat pozornost oběhovému čerpadlo, které se stará o potřebné chlazení v případě, kdy budete řezat pomocí diamantového kotouče. Ten se běžně používá při řezání dlažby a dalších betonových výrobků.

Aby byla životnost čerpadla co nejdelší, je nutné, během řezání pravidelně doplňovat vodu. Po skončení práce je nutné vanu pravidelně čistit od jemného prachu, který může ucpávat mřížku čerpadla. Jemného prachu byste měli pravidelně zbavovat celou pilu.

Pod jakým úhlem je možné řezat?

Každá pila vám umožní materiál řezat pod úhlem 90 °. U velkého množství pil můžete řezat také pod úhlem 45 °. Zejména u profesionálních pil můžete řezat i pod úhlem 60 a 75 °.

Závěr

Stolní pily jsou nejčastěji poháněny pomocí elektrické energie. Některé menší a méně výkonné pily mají akumulátorový pohon, u velkých pil můžete mít k dispozici také benzínový motor. Nejznámější stolní pilou je klasická cirkulárka, která může být doplněna o kolébku. Ta vám umožní pracovat ve vzpřímené poloze.

Stolní pily můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz a Mall.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (60 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

4 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Pořídil jsem si na dílnu Bosch GTS 2540601B45 a udělal jsem dobře. Perfektně maká, na řezání super a cena byla přívětivá.

 2. Stolní pilu jsme potřebovali do firmy, tak jsme vzali hned dvě, aby šla práce na zakázkách rychleji. Máme DeWalt a naprostá bomba.

 3. Pořídil jsem stolní pilu do dílny, kterou jsem si udělal z garáže. Je to Hikoki a za mě naprostá paráda. Maká na jedničku.

 4. Děkuji za vaše informace, hodně mi pomohli.

Přidat komentář

Recenzer
Logo