Fotoaparáty

Fotografování prožívá v dnešní době chytrých mobilních telefonů obrovský boom. Pokud však upřednostňuje focení tzv. po staru, neobejdete se bez kvalitního fotoaparátu. Vybrat správný fotoaparát není úplně jednoduché, hlavní slovo by neměla mít pouze cena. Velmi záleží především na tom, co a jak často budete chtít fotit. Důležité jsou i vaše znalosti a schopnosti co se fotografování týká.

Nejoblíbenější jsou v současné době kompakty, malé fotoaparáty, které využijete při focení krajiny, portrétů i dalších běžných fotografií. Pro náročnější uživatele a profi fotografy jsou na trhu k dostání zrcadlovky a bezzrcadlovky, které umožňují využívat další různé příslušenství.

Porovnat ceny fotoaparátů

Nejlepší fotoaparáty

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Nikon D7500 96 % 28 490 Kč Zobrazit Alza.cz
2. Sony Alpha A6000 91 % 15 490 Kč Zobrazit Fotolab.cz
3. Kodak Astro Zoom AZ252 87 % 4 698 Kč Zobrazit k24.cz

Typy

V současné době jsou nejvíce zastoupeny 3 typy fotoaparátů. Nejoblíbenější jsou cenově dostupné kompakty. Zapálení amatérští fotografové a profesionálové pak využijí spíše zrcadlovky a bezzrcadlovky. Oba typy přístrojů umožňují připojit další příslušenství a jejich předností je i pohodlnější a lepší ovládání.

Kompakty

Mezi přednosti kompaktních fotoaparátů patří malá velikost, jsou tedy snadno přenositelné a vejdou se téměř kamkoliv. Toto řešení má i svá úskalí, vše čím kompakt disponuje je ukryto v těle přístroje. Po zapnutí tak dojde k vysunutí objektivu, často vyskočí blesk a v některých případech také hledáček. Pokud dojte k nechtěnému zapnutí fotoaparátu, který je například v batohu, může velmi snadno dojít k jeho poničení.

Dalším plusem kompaktů, který úzce souvisí s velikostí je i nižší hmotnost, což může být příjemné pro ty, kdo fotoaparát využívají i k nahrávání videí a k vlogování. V tomto případě je tato činnost jednodušší s lehčím přístrojem, než kdybyste používali například velkou a těžkou zrcadlovku. Samotná nahrávka je pak velmi kvalitní a srovnatelná se záznamy větších zařízení. I zde však můžete narazit na další problém a to absence konektorů, v případě videí to je 3,5 jack, který byste mohli využít k připojení mikrofonu.

Mezi jednu z největších nevýhod těchto fotoaparátů patří nemožnost vyměnit objektiv. Proto je třeba před nákupem velmi dobře zvážit, jak chcete přístroj používat. Fotoaparáty jsou vybaveny menší baterií, počítat musíte i s její kratší životností. Z nevýhod můžeme jmenovat vyšší hmotnost, která je dána větším rozměrem přístroje.

Zrcadlovky

Zrcadlovky jsou fotoaparáty, které umožnují výměnu objektivu. Právě, ti, kdo využijí tuto možnost, by neměli nad koupí zrcadlovky váhat. Velkým bonusem nových zrcadlovek je kompatibilita, která vám umožní používat i starší objektivy.

Na zrcadlovku lze připojit i externí blesk, mikrofon nebo světlo. Levnější zdrcadlovky většinou disponují zabudovaným vyskakovacím méně kvalitním bleskem. Profi přístroje blesk nemají, koupit tak můžete externí blesk podle vašich představ. U zrcadlovky se můžete spolehnout také na mnohem delší výdrž baterie, přístroj je možné použít i v případě vypnutého LCD displeje.

Bezzrcadlovky

Tyto fotoaparáty vzhledem připomínají kompakty, i zde je předností menší rozměr a hmotnost. Také bezrcadlovka vám umožní měnit objektiv, v případě nových objektivů nemusí být výměna nijak složitá. U starších typů však budete muset pořídit redukci.

I zde je možné přikoupit další příslušenství podle vlastních potřeb. Zrcadlovky i bezrcadlovky lze jednoduše ovládat pomocí různých koleček, měnit nastavení je dokonce možní i během samotného focení. Výdrž baterie je v tomto případě menší, protože fotoaparát má elektronický hledáček.

Ostření

U každého fotoaparátu je udáváno ostření, označené zkratkou AF. U mnohých přístrojů můžete využít automatické ostření. V případě některých zrcadlovek je možné ostřit také ručně.

Velikost snímače

Na výběr máte několik možností:

 • Střední – velikost se pohybuje okolo 33 x 44 mm, může být i větší. Tento formát je vhodný pro profesionály.
 • Full frame – velikost 24 x 36 mm najdete především na zrcadlovkách a bezrcadlovkách. Tato velikost vyžaduje zakoupení velkého objektivu a je tak opět vhodnější pro profesionály.
 • APS-C, DX – velikost okolo 24 x 16 mm. Snímače zrcadlovek a bezrcadlovek, které využívají menší objektivy. Využít je mohou i amatéři.
 • Micro 4/3 – velikost 17 x 13 mm. Tuto velikot najdete u bezrcadlovek i některých kompaktech. U bezzrcaldovek je lze použít s výměnným objektivem. U obou typů přístrojů můžete počítat s obstojným výkonem.
 • 1´´ – velikost okolo 13 xx9 mm najdete u výkonnějších kompaktech, které se vyznačují dobrým výkonem.
 • 2/3´´ a méně – je typická pro nižší třídu kompaktů. Tyto fotoaparáty jsou vhodné pro méně náročné uživatele.

Rozlišení

Je parametr, který udává počet bodů, ze kterých je snímek složen. Čím je rozlišení větší, tím větší fotografii lze vytisknout.

 • 12 Mpx – rozměry snímku 35,9 x 24,0 cm, poměr stran 4242 x 2828
 • 16 Mpx – rozměry snímku 41,5 x 27,6 cm, poměr stran 4898 x 3265
 • 24 Mpx – rozměry snímku 50,8 x 33,9 cm, poměr stran 6000 x 4000
 • 36 Mpx – rozměry snímku 62,2 x 41,5 cm, poměr stran 7348 x 4899
 • 50 Mpx – rozměry snímku 73,3 x 48,9 cm, poměr stran 8660 x 5773

Paměťová karta

Fotografie i videa jsou ukládány na paměťovou kartu. V závislosti na velikosti jsou k dostání různé typy karet:

 • SD – jedná se o nejstarší typ, kapacita je nejčastěji 4 GB
 • SDHC – novější typ karet s kapacitou v rozmezí 2 – 32 GB
 • SDXC – nejnovější karty s kapacitou v rozmezí 32 GB – 2 TB

Objektiv

K nejžádanějšímu příslušenství patří objektiv. Důležitou částí objektivu je závit, který musí být kompatibilní s vaším fotoaparátem. Nákup vhodného objektivu vám mohou usnadnit specializované internetové obchody, zde lze často zadat model fotoaparátu a objektivy, které je možné k foťáku dokoupit, se vám sami zobrazí.

Další součástí objektivu je ostřící kroužek, u starších objektivů nebo objektivů vhodných k natáčení videí je často také kroužek pro clonu.

Objektivy jsou zastoupeny 2 typy:

 • Pevný – vyznačuje se lepším obrazem a kresbou. Nejsou vhodné na focení vzdálených objektů. Jsou dostupnější a vybaveny nižší clonou.
 • Zoom – méně kvalitní, za kvalitní objektiv budete muset výrazně připlatit. Využijete je k focení vzdálených objektů, které si můžete dle potřeby přiblížit. Jsou dražší a clona je méně kvalitní. I zde si budete muset za kvalitní clonu výrazně připlatit.

Filtry

Objektiv je možné doplnit o filtry:

 • Polarizační – eliminuje odlesky z vodní hladiny atd.
 • UV – jedná se o ochranu objektivu
 • Neutrální – mají šedou barvu a zamezují prostup světla do objektivu

Blesk

Pomocí blesku vykryjete stíny a pomohou vám pořídit kvalitní fotografie i ve zhoršených podmínkách. Interní blesk je vybaven různou podobou patice. I v tomto případě je důležitá kompatibilita s vaším fotoaparátem. U blesku oceníte zejména otočnou hlavici, pozor naopak musíte dávat na přehřívání blesku.

Směrné číslo

Blesk je třeba vybírat podle směrného čísla, které je označeno zkratkou GN. Jedná se veličinu, která popisuje světelný výkon a udává maximální vzdálenost, na kterou je blesk nastavený v případě plného výkonu.

Značka

Kvalitní fotoaparáty a veškeré potřebné příslušenství koupíte od předních výrobců, mezi které patří Canon, Polaroid, Nikon, Panasonic, SONY, Fujifilm, Olympus nebo třeba Kodak.

Cena

Cenové rozpětí je obrovské. Pro děti nebo nenáročné uživatele jsou k dostání kompakty, jejichž cena začíná na cca 2 000 Kč. I mezi kompakty však můžete narazit na velmi kvalitní přístroje, jejichž cena může šplhat i k 30 000 a více Kč.

Pořízení zrcadlovky a bezzracadlovky je náročnější. Cena těchto přístrojů zpravidla začíná na 10 000 Kč. Za nejkvalitnější přístroje však zaplatíte i více než 100 000 Kč.

Porovnat ceny fotoaparátů

Otázky a odpovědi

Jak kvalitní je blesk u kompaktů?

Kompakty jsou vybaveny interním bleskem, který není příliš kvalitní. To se bohužel týká i dražších modelů. Ti, kdo jsou zvyklí blesk používat, by tak měli volit model, který umožňuje používat externí blesk. Počítat musíte i s tím, že na kompakt jsou k dostání jiné blesky, než ty, které je možné použít na zrcadlovku.

Co je ultrazoom?

Ultrazoomy patří mezi kompakty, ačkoliv svým vzhledem připomínají větší zrcadlovky. Ani u těchto fotoaparátů však není možné měnit objektiv. Jsou ale lepší v tom, že mají extrémně velký rozsah přiblížení. Tyto fotoaparáty jsou ideální pro focení zvěře a dalších vzdálených objektů.

Jak funguje clona?

Clonu je možné libovolně otevírat a uzavírat. Při focení v místnostech, nebo v místech, kde je méně světla, nebo v případě, kdy budete fotit portrét s rozostřeným pozadím, bude třeba mít clo co nejmenší. Nejmenší clonu nastavíte plně otevřeným objektivem. Uzavřenou clonou docílíte ostrého snímku, avšak fotit musíte při ostrém světle.

Závěr

Mezi nejoblíbenější fotoaparáty patří jednoduché kompakty. Tyto přístroje se v závislosti na pořizovací ceně liší výbavou a možnostmi. Ani ty nejdražší kompakty vám nemusí umožnit připojit mikrofon, a chybět může také patice na blesk atd.

U kompaktů se vám bude i hůře volit různá nastavení, v případě zrcadlovek a bezrcadlovek je ovládání jednodušší. U každého fotoaparátu oceníte odolnost vůči stékající vodě a prachu. Chybět by neměl ani stabilizátor obrazu, který je v současné době již prakticky standardní funkcí.

Fotoaparáty můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz, Allegro.cz a Expert.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.alza.cz, www.wikipedia.org, www.fotolab.cz, www.fotoskoda.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.9/5 (62 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
 1. Dlouho jsem vybíral, až jsem málem přebral a zvolil špatně, ale díky vašemu článku se mi nakonec podařilo sehnat parádní zrcadlovku. Děkuji za pomoc.

 2. Já používám k focení Canon EOS 250D a je skvělý. Dají se s ním pořídit velmi pěkné záběry a není nijak těžký do ruky. Dobře se drží a jsem spokojená i z hlediska funkcí.

 3. Takhle paušálně se nedá říct, že nejlepší je Canon. I další značky jsou stejně dobrý, viz výše.

 4. Nejlepší fotoaparát je od značky Canon, sice jsou o něco dražší, ale za tu kvalitu a výkon se vyplatí.

 5. Našel jsem v článku vše co jsem potřeboval, takže moc vám děkuji.

Přidat komentář

Recenzer
Logo