USB flash disky

USB flash disky jsou známější pod označením fleška. Na flash disk je možné nahrát různé soubory, ale také fotky, filmy nebo písničky. USB flash disky jsou malé přenosné, jejich kapacita je však srovnatelná s úložištěm SSD disku. Používat je můžete v počítačích, tabletech, televizích, mobilních telefonech, kamerách i fotoaparátech.

Při výběru USB flash disku vás bude pravděpodobně nejvíce zajímat kapacita, rychlost zápisu a čtení. Zvážit můžete konstrukci nebo případné ochranné prvky, pomocí kterých svoje data uchráníte před případnými nenechavci.

Porovnat ceny USB flash disků

Nejlepší USB flash disky

Tento žebříček představuje nejprodávanější produkty s nejvyšším hodnocením od zákazníků.

Pořadí Název Hodnocení  Cena od Porovnat ceny Koupit
1. Kingston DataTraveler 100 G3 64GB DT100G3 94 % 339 Kč Zobrazit Mall.cz
2. ADATA Classic C008 AC008-16G-RKD 90 % 180 Kč Zobrazit Mironet.cz
3. Verbatim Store ‚n‘ Go Pinstripe 16GB 88 % 159 Kč Zobrazit czc.cz

Typy konektorů

Flash disky mají několik typů konektorů.

  • USB typ A – tento konektor je zastoupen nejčastěji a umožňuje vám flash disk připojit k počítači.
  • USB typ C – oboustranný konektor, díky kterému můžete flash disk připojit k mobilnímu telefonu nebo tabletu
  • USB typ Micro – vám umožní připojení ke starším mobilním telefonům i tabletům
  • OTG USB flash disk – k dispozici máte 2 konektory, nejčastěji je to typ USB-A a micro USB. Tento flash disk tak připojíte k počítači, tabletu i telefonu.

Kapacita

Při výběru USB flash disku hraje hlavní roli kapacita. S tou je pak velmi úzce spojena pořizovací cena. Nejlevnější flasky mají kapacitu pouhé 4 GB a patří k nejlevnějším. Nejdražší flash disky se mohou naopak pyšnit kapacitou více než 1 000 GB. K oblíbeným patří flash disky s kapacitou 16, 32, 64, 128 nebo 256 GB.

Rozhraní

U flash disků si můžete všimnout rozdílných značení. Nejvíce jsou zastoupeny flash disky s označením USB 2.0 a USB 3.0. Toto označení určuje rychlost přenosové rychlosti, přičemž platí, že USB 2.0 je cca 10x pomalejší než USB 3.0. V potaz však musíte vzít i výbavu vašeho počítače. Jestliže je počítač vybaven konektorem USB 2.0, nevyplatí se vám nákup rychlejšího flash disku.

Déle můžete koupit flash disk se značením USB 3.1, který je opět rychlejší než USB 3.0. Pro srovnání na nejpoužívanější flash disk USB 2.0 nahrajete 10 filmů za cca 25 minut, zatímco u USB 3.1 to stihnete za 2,5 minuty.

Konstrukce

Při výběru se zaměřte na konstrukci i životnost USB flash disku. Při výběru je vhodné upřednostnit disky, které jsou doplněny o kryt konektoru. Díky tomu zabráníte jeho poškození nebo zanesení nečistotami. Moderní flašky umožňují také konektor zasunout, což je praktičtější. Vás disk bude chráněn i v případě, kdy kryt někde ztratíte. K poškození jsou pak více náchylné i vyklápěcí konektory.

Ti, kdo budou USB flash disk používat v prašném prostředí, mohou přihlédnout také ke stupni krytí. Dostačující může být stupeň krytí IP54, ty nejodolnější disky mohou mít krytí IP68.

Na stav disku vás může upozornit svým světlem také LED dioda. Podle světla poznáte, zda se na disk stahují data a budete mít přehled i o zbývající kapacitě. Některé flash disky umožňují i bezdrátový přenos dat pomocí Wi-Fi.

Materiál

Většina flash disků je vyrobena z plastu. Kvalita je z velké části závislá na pořizovací ceně, pokud chcete, aby flash disk něco vydržel, nekupujte ten nejlevnější model. Kvalitnější flešky jsou vyrobeny z kovu a zlatou střední cestu tvoří pogumované disky. Ty jsou odolné vůči pádu, avšak i tyto typy se kvalitou značně liší.

Značka

Mezi přední výrobce patří ADATA, Kingston, SanDisk, Apacer, GoodRam nebo Corsain. Výrobců flash disků je mnohem více, vždy se však raději zaměřte na ty známější, u kterých máte větší jistotu v odolnosti i pravdivosti uvedených parametrů. Flash disky zásadně nekupujte na pochybných internetových stránkách. Podezřelá je mnohdy velmi nízká cena u vysoce kapacitního modelu.

Cena

Cena USB flash disku není nijak vysoká, poměrně kvalitní disky koupíte již za necelých 200 Kč. I zde narazíte na typ USB 3.1, který vám zaručí dostatečnou rychlost zápisu i čtení. Zastoupeny jsou většinou disky s kapacitou 32 GB.

Nejdražší USB flash disky s různými funkcemi vyjdou na 1 500 – 2 500 Kč. Jejich kapacita je 256 GB v menším množství jsou zastoupeny také disky s kapacitou 1024 GB.

Porovnat ceny USB flash disků

Otázky a odpovědi

Jaký je rozdíl mezi flash diskem a SSD diskem?

Největší rozdíl je ve velikosti jednotlivých typů. USB flash disk strčíte do kapsy, zatímco SSD disk je již o něco větší. V současné době však není velikostní rozdíl tak značný, jako tomu bylo dřív.

Obě zařízení fungují stejně, avšak výhodou SSD disku je vyšší rychlost přenosu, vyšší kapacita, která se rovná největším flash diskům, avšak SSD disky jsou levnější.

Jak vybrat rychlost zápisu a čtení?

Oba tyto parametry jsou u flash disků standardně udávány, avšak nedá se na ně jednoznačně spolehnout. Obecně je však možné říct již zmíněné k rychlejším patří flash disky s označením USB 3.0, které pracují až 10 x rychleji než USB 2.0.

Mají USB flash disku nějakou ochranu před zneužitím uložených dat?

Z hlediska ochrany můžete preferovat disky se šifrováním nebo PIN kódem. Moderní flašky mohou být vybaveny také čtečkou otisků prstů nebo jsou doplněny o klávesnici.

Závěr

Při výběru flash disku jsou důležitými parametry kapacita a rozhraní. Ty byste měli vždy stavět před design i cenu. K základním starším flaškám patří typy USB 2.0, s těmi si vystačíte, když budete stahovat písničky nebo menší soubory. Rychlejší jsou pak typy USB 3.0 a USB 3.1.

Při výběru flash disku narazíte také na různé podoby zvířat, pokrmů atd. Tyto výrobky vypadají lákavě, mohou být však spíše nepraktické a ve většině případů jsou i velmi pomalé. Proto raději volte standardní podobu disku.

USB flash disky můžete nakoupit v těchto e-shopech: Alza.cz, Mall.cz a Allegro.cz

Podobné články, co by vás mohly zajímat


Zdroje: www.wikipedia.org, www.alza.cz, www.comfor.cz

Jak se vám líbí tento článek? Pomohl vám?

4.8/5 (86 hodnocení)
​​

Alena Rajnochová

Alena Rajnochová

Po vystudování střední školy jsem vyzkoušela více různých profesí. Mojí velkou vášní jsou knihy, které mě přivedly i k psaní vlastních příběhů. Díky nim jsem se dostala k profesnímu psaní. Ve volném čase se věnuji rodině, mám ráda turistiku, ale i relax u moře.

Více o nás a jak články vytváříme | Spolupráce a kontakt

5 komentářů
Show all Most Helpful Highest Rating Lowest Rating Přidat komentář
  1. Kingston je skvělá značka, mám od nich několik USB flash disků a vždy naprostá spokojenost. Zatím jsem ani s jedním neměl problém, což o jiných značkách rozhodně nemohu tvrdit. Tam se mi již několikrát stalo, že disk jednoduše po pár měsících dosloužil a přišel jsem o spoustu důležitých dat.

  2. Na USB flash disku si nosím práci domů a zase zpět. Vždy si jen nahraji, co potřebuji a mám vystaráno. Používám Kingston.

  3. Všechno jsem se dočetl v tomhle článku, takže děkuji za vaše informace.

  4. Zcela jsou opomenuty disky s přepínačem. Je to naprosto nejlepší ochrana před viry.

Přidat komentář

Recenzer
Logo